Jours de Gloire (Dni Chwały)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Leliwa »

To jest trochę system mieszany. Niektóre mniejsze bitwy są w skali batalionowej (Montebello, Kanopa). Ponadto ukierunkowanie jest tu raczej uproszczone (strefy przednia i tylna). I brak kosztu zmiany ustawienia, zwrotów.
Przyjmuje się że artylerii łatwiej jest się przegrupować w terenie zabudowanym (drogi), oraz że w miejscowościach jednostki przechodzą do obrony okrężnej. Jest też zawsze modyfikator -1 do ostrzału.
Symulacyjność jest tu ograniczona przez prostotę systemu mającego spopularyzować i epokę i gry wojenne.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: clown »

Francuzi się tutaj trochę namieszali i to wychodzi przy okazji różnych bitew. W niektórych nie jest to bolesne, w niektórych kole w oczy. Sama idea jest słuszna, bo ma to być jeden system dla wszystkich bitew z epoki, natomiast nie wszystkie bitwy będą do tego systemu pasować. Dlatego też moim zdaniem jako system lepiej sprawdza się Zucker, choć i tam pewne rzeczy są dyskusyjne.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Khamul »

Może zacznę od tego, że grałem z osobą, która dopiero zaczyna przygodę z heksami. Dlatego miałem świadomość, że system zawiera wiele uproszczeń i na pewne kwestie należy spojrzeć z przymrużeniem oka. Natomiast w systemie przeszkadzała mi owa artyleria walcząca w obronie okrężnej, nie przekonuje mnie w ogóle argumentacja podana przez leliwę „Przyjmuje się że artylerii łatwiej jest się przegrupować w terenie zabudowanym (drogi), oraz że w miejscowościach jednostki przechodzą do obrony okrężnej. Jest też zawsze modyfikator -1 do ostrzału”. Nie wiem czy infrastruktura z początku XIX wieku umożliwiała lepsze wykorzystanie dział, biorąc pod uwagę, że miejscowości wtedy to często dwie drogi na krzyż, chyba łatwiej w terenie czystym jest obrócić baterię w druga stronę, niż przemieszczać się z jednego na drugi koniec miejscowości po wąskiej drodze. No ale może np. Raleen wyprowadzi mnie z błędu… Chociaż akurat mieliśmy tylko jeden przypadek takiego ostrzału. Swoją drogą artyleria w tym systemie jest dosyć słaba.

To co mi najbardziej przeszkadzało to brak jakiejkolwiek reakcji ze strony obrońców w momencie ataku. I przede wszystkim chodzi mi tutaj o sytuacje, gdy jakaś jednostka chcąc zaatakować inną wchodzi na jej bok, ale jednocześnie może się ustawić tyłem do kilku jednostek przeciwnika i… NIC. Normalnie taki samobójca powinien być skontrowany (np. w Glory można też tak zrobić, ale te kilka jednostek powinno być „zaabsorbowane” przez jakieś nasze inne jednostki) , a tutaj niby możemy zaatakować w swojej aktywacji, ale jak nie mamy rozkazów, to do ataku wcale nie musi dojść, dodatkowo bardzo losowa „tabelka walki” powoduje, że atakowana jednostka od tyłu może się obronić.

Poza tymi rzeczami na razie nie miałem większych zastrzeżeń, biorąc jednak pod uwagę, że to bardzo uproszczony system.
strategie23pal - Sekcja Gier Strategicznych im. 23. Pułku Artylerii Lekkiej
Ośrodka Kultury w Będzinie
http://strategie23pal.blogspot.com/
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: clown »

Natomiast w systemie przeszkadzała mi owa artyleria walcząca w obronie okrężnej, nie przekonuje mnie w ogóle argumentacja podana przez leliwę „Przyjmuje się że artylerii łatwiej jest się przegrupować w terenie zabudowanym (drogi), oraz że w miejscowościach jednostki przechodzą do obrony okrężnej. Jest też zawsze modyfikator -1 do ostrzału”.
No argumentacja zupełnie od czapy. Przegrupowanie nie ma tutaj nic do rzeczy.
Podobnie jak przechodzenie do obrony okrężnej w zabudowie.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Raleen »

Khamul pisze:„Przyjmuje się że artylerii łatwiej jest się przegrupować w terenie zabudowanym (drogi), oraz że w miejscowościach jednostki przechodzą do obrony okrężnej. Jest też zawsze modyfikator -1 do ostrzału”. Nie wiem czy infrastruktura z początku XIX wieku umożliwiała lepsze wykorzystanie dział, biorąc pod uwagę, że miejscowości wtedy to często dwie drogi na krzyż, chyba łatwiej w terenie czystym jest obrócić baterię w druga stronę, niż przemieszczać się z jednego na drugi koniec miejscowości po wąskiej drodze. No ale może np. Raleen wyprowadzi mnie z błędu… Chociaż akurat mieliśmy tylko jeden przypadek takiego ostrzału. Swoją drogą artyleria w tym systemie jest dosyć słaba.
Z tą artylerią, to zależy od miejscowości i tak jak pisze Khamul, nie powiedziałbym, żeby w terenie zabudowanym łatwiej było się przegrupować. Raczej w zabudowaniach dział nie stawiano, zwłaszcza w drewnianych, które łatwo można było podpalić granatami albo brandkulami.
Natomiast z obroną okrężną to chyba jest większy problem, bo jak rozumiem taki szyk uniemożliwia atak, czyli jak ktoś wchodzi do zabudowań to automatycznie przyjmuje szyk obrony okrężnej i nie może atakować? Chyba że zasady dopuszczają atakowanie, ale wtedy to stoi z kolei w sprzeczności z założeniami szyku obrony okrężnej, która była z założenia czysto defensywna. Samo zabarykadowanie się w budynkach też chwilę zajmowało.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Leliwa »

clown pisze:
Natomiast w systemie przeszkadzała mi owa artyleria walcząca w obronie okrężnej, nie przekonuje mnie w ogóle argumentacja podana przez leliwę „Przyjmuje się że artylerii łatwiej jest się przegrupować w terenie zabudowanym (drogi), oraz że w miejscowościach jednostki przechodzą do obrony okrężnej. Jest też zawsze modyfikator -1 do ostrzału”.
No argumentacja zupełnie od czapy. Przegrupowanie nie ma tutaj nic do rzeczy.
Podobnie jak przechodzenie do obrony okrężnej w zabudowie.
Pretensje do tego, kto to wymyślił. Ja tylko usiłowałem odtworzyć myślenie projektanta. Nie każdemu może się podobać, podobnie jak mi też nie podoba się brak reakcji kawalerii na ruch piechoty (kontrszarża tylko w wypadku szarży kawalerii).
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: clown »

Raczej w zabudowaniach dział nie stawiano, zwłaszcza w drewnianych, które łatwo można było podpalić granatami albo brandkulami.
O to to! Starano się unikać zabudowań w przypadku ustawiania artylerii. Zresztą wystarczy spojrzeć na mapy z epoki. Linie artylerii przed lub z boku zabudowań. Dodatkowo jaszcze, konie, zaprzęgi itp. Nie miałoby się to gdzie pomieścić.
Obrona okrężna, czy w ogóle walka w zabudowaniach to temat rzeka. I prawdę mówiąc konia z rzędem temu, kto dobrze to odda (poza Bowenem Simmonsem, który moim zdaniem rozwiązał to idealnie w NT).
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Khamul »

Na Polach Chwały dane mi było rozegrać z leliwą bitwę pod Montebello 1800 z serii francuskiej Dni Chwały. Była to dla mnie druga bitwa w tym systemie. Wcieliłem się w Austriaków, leliwa z przekonania grał Francuzami.

Relacja zdjęciowa pod adresem: https://picasaweb.google.com/1098984171 ... ebello1800

Bitwa zakończyła się zwycięstwem Austriaków, którym udało się obronić wszystkie punkty terenowe. Początkowo bitwa polegała na ciągłych atakach francuskich, które sukcesywnie zbliżały ich do wyznaczonych celów. Od czasu do czasu ataki francuskie były przerywane kontratakami austriackiej piechoty, jednak chyba decydujące znaczenie dla wyniku bitwy miały ciągłe nękające ataki austriackiej kawalerii na prawym skrzydle francuskim, które mniej lub bardziej dezorganizowały francuskie ataki (Leliwie ciżeko było skoordynować jeden zdecydowany silny atak na siły austriackie).

Była to moja druga bitwa w tym systemie. Powtórzę co pisałem wcześniej – niektóre przepisy są dziwne (jak artyleria strzelająca dookoła obrony okrężnej), aczkolwiek tym razem nie byłem tymi przepisami zaskoczony. Po upływie kilku dnia jakie od rozgrywki upłynęły muszę przyznać, że scenariusz do dosłownie ostatniej aktywacji trzymał w niepewności. Gdyby ostatnią aktywację leliwa wylosował dla swoich wojsk miałby spore szansę na remis (aczkolwiek leliwa nie ma co narzekać, ponieważ chyba większość losowań aktywacyjnych była raczej korzystniejsza dla niego w trakcie całej gry). Po początkowym sceptycyzmie dla systemu zaczynam go pomału doceniać. Gra z leliwą wymagała ode mnie „pełnych obrotów”, praktycznie cały czas albo rozpaczliwie się broniłem, albo rozpaczliwie atakowałem.

To była chyba najlepsza rozgrywka dla mnie na tegorocznych PCh. Dzięki leliwa za grę, mam nadzieję, że jeszcze kiedyś podejmiesz wyzwanie w tym systemie.
strategie23pal - Sekcja Gier Strategicznych im. 23. Pułku Artylerii Lekkiej
Ośrodka Kultury w Będzinie
http://strategie23pal.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Leliwa »

Nastęnym razem wybierzemy coś bardziej ekstremalnego (np. Berezyna 1812) :)
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Khamul »

W tę sobotę na spotkaniu sekcji gier w Będzinie, rozgrywana była bitwa pod Iławą Pruską 1807 z systemu Dni Chwały (3 pierwsze etapy). W rozgrywce nie uczestniczyłem, także nie jestem w stanie nic napisać na temat starcia, ale jakby ktoś chciał zobaczyć kilka zdjęć, zapraszam do fotorelacji pod adresem https://picasaweb.google.com/1098984171 ... kaIAwa1807
strategie23pal - Sekcja Gier Strategicznych im. 23. Pułku Artylerii Lekkiej
Ośrodka Kultury w Będzinie
http://strategie23pal.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Leliwa »

Już jest kolejna odsłona serii:

Montmirail i Vauchamps 1814

http://www.fredbey.com/
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Leliwa »

https://www.youtube.com/watch?v=OIW73sHKgUw#t=194

Film o serii Jour de Gloire w języku francuskim. Ładnie wytłumaczone obrazowo podstawy gry.
Kolejne dwa odcinki o sekwencji etapu gry i ogniu artylerii też już dostępne.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Pirat Cristobal
Carabinier
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 22 lipca 2014, 20:09

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Pirat Cristobal »

leliwa pisze:Wersje zasad i tabel zaktualizowane do bitwy pod Hanau (1813), zastępują poprzednie tłumaczenie.

Tłumaczenie zasad do ściągnięcia na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217

Tłumaczenie tabel do ściągnięcia na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217
Czołem.

Leliwo, chciałbym wypróbować ten system na swoim stole i dlatego mam kilka drobnych pytań do Ciebie:

1. Czy zasady te mogę wykorzystać do kampanii marszałków z tego numeru Vae Victis: http://fortgier.pl/p/20/23314/vaevictis ... pisma.html , czy może tam są zupełnie inne i odmienne zasady?
2. Czy może na początek z systemu proponujesz inny scenariusz, który jest dostępny w magazynie Vae Victis?
3. Magazyn jest w j. francuskim i mam pytanie, czy przy każdym ze scenariuszy dostępnych w magazynie są opisane jakieś szczególne warunki zwycięstwa w tym języku i czy w sieci jest jakieś ich tłumaczenie na język angielski?

Nie chciałbym na starcie inwestować większych pieniędzy, chociaż trzeba przyznać, że nawet całe gry poza wydaniem w czasopiśmie są zdecydowanie przyjaźniejsze dla portfela niż większość gier wojennych, dlatego też chciałbym na początek spróbować którejś z dostępnych bitew w magazynie Vae Victis.
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Pejotl »

Les Marechaux to zupełnie inny system (w miarę prosty system operacyjny na mapie point-to-point) niż Jours de Gloire.

W sieci są dostępne tłumaczenia zasad do gier z Vae Victis (może nie do wszystkich starszych ale do tych nowych to chyba już standardowo robią). Np do gier Frederica Beya -> http://jours.de.gloire.pagesperso-orang ... ts_en.html
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Pirat Cristobal
Carabinier
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 22 lipca 2014, 20:09

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Pirat Cristobal »

Dzięki za info. A w takim razie zasady do systemu, które są przetłumaczone na nasz język, do których scenariuszy mogę wykorzystać? Do tych, które są wymienione we wstępie instrukcji? Czy te wymienione w instrukcji dotyczą wersji 1812?

W pełnej wersji jest Hanau 1813, czy mogę tą instrukcję wykorzystać do tego pudła? Ile czasu trwa rozgrywka pojedynczego scenariusza?
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”