Szwajcarzy w XV wieku

Od upadku starożytnego Rzymu do upadku Konstantynopola.
Awatar użytkownika
PawelPawel
Adjudant
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek, 15 sierpnia 2011, 14:27
Lokalizacja: Wrocław

Szwajcarzy w XV wieku

Post autor: PawelPawel »

Hej!

Czy ktoś mógłby polecić mi książkę,która opisuje armie szwajcarską z XV wieku? Szukałem jakiś tytułów ale nie za dobrze mi szło. Nie musi to byś obszerna publikacja, chciałbym wgryźć się w temat.

Jeśli temat jest nie ok to przepraszam :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Szwajcaria XV wiek

Post autor: Raleen »

Ja pamiętam, że Osprey miał fajne książeczki o walkach Szwajcarów z Burgundczykami i Habsburgami. Dawno temu już to widziałem, więc szczegółów nie jestem w stanie podać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
PawelPawel
Adjudant
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek, 15 sierpnia 2011, 14:27
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szwajcaria XV wiek

Post autor: PawelPawel »

Dzięki Twojej wskazówce wygooglowałem co nieco i znalazłem:
http://www.ospreypublishing.com/store/T ... 0850453348

O coś takiego właśnie mi chodziło. Dziękuję! :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Szwajcaria XV wiek

Post autor: Raleen »

W każdym razie mogę powiedzieć, że dawno temu jak się z tym zapoznawałem, to akurat te Osprey'e wysoko ocenialiśmy. I po polsku o ich bitwach z Karolem Śmiałym czy Habsburgami ciężko było coś konkretnego znaleźć, a kolega interesował się jeszcze na potrzeby rekonstrukcji. Teraz może być więcej różnych publikacji (może ktoś poleci coś lepszego), ale pewnie dobrze będzie jak od tego zaczniesz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Antioch Seleucyda
Sous-lieutenant
Posty: 357
Rejestracja: wtorek, 12 marca 2013, 17:09
Been thanked: 1 time

Re: Szwajcaria XV wiek

Post autor: Antioch Seleucyda »

PawelPawel - NapoleonV wydał książkę o wojnach XVI autorstwa Charlesa Omana. Bellona wydała też książkę o wojnach renesansowych. Dosyć przekrojowa, ale akurat o Szwajcarach nie było tak wcale mało.
https://monitor-historyczny.pl/ - blog o książkach historycznych, historycznych grach wojennych i innych około historycznych sprawach.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Szwajcaria XV wiek

Post autor: Raleen »

Ale to już będzie renesans, inna epoka choć taktyka, zwłaszcza pikinierów, chyba aż tak bardzo się nie zmieniła.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Antioch Seleucyda
Sous-lieutenant
Posty: 357
Rejestracja: wtorek, 12 marca 2013, 17:09
Been thanked: 1 time

Re: Szwajcaria XV wiek

Post autor: Antioch Seleucyda »

Wojny Szwajcarów z Burgundią są opisane w książce wyd. Bellona o której wspomniałem wyżej (poprawny tytuł to "Wojny złotego wieku"). Omana w rękach nie miałem, ale polecając kierowałem się informacją o osobnym rozdziale poświęconym Szwajcarom. Także tym iż sporo jest napisane o wojnach włoskich, w których mieli niebagatelny udział.
https://monitor-historyczny.pl/ - blog o książkach historycznych, historycznych grach wojennych i innych około historycznych sprawach.
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Szwajcaria XV wiek

Post autor: Cisza »

W serii dodatków do Rzeczpospolitej o historycznych bitwach było coś na ten temat.

Poza tym warto jeszcze zajrzeć do "Daj nam Boże sto lat wojny":
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Re: Szwajcaria XV wiek

Post autor: Pablo »

Cisza pisze:W serii dodatków do Rzeczpospolitej o historycznych bitwach było coś na ten temat.

Poza tym warto jeszcze zajrzeć do "Daj nam Boże sto lat wojny":
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112

Niebawem Napoleon V powinien wydać III część Charlsa Omana "Sztuka wojenna średniowiecza" tam powinien się znaleść cały rozdział o sztuce wojennej Szwajcarów do 1515 r.
Awatar użytkownika
PawelPawel
Adjudant
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek, 15 sierpnia 2011, 14:27
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szwajcarzy w XV wieku

Post autor: PawelPawel »

Nie spodziewałem się takiego odzewu ;)
Jutro ruszę do książnicy w poszukiwaniu wspomnianych tytułów :D
"Sztuka wojenna średniowiecza" brzmi obiecująco, będę co jakiś czas zaglądał na stronę wydawnictwa. Nie wiesz jak obszerny ma być ten rozdział?
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Re: Szwajcarzy w XV wieku

Post autor: Pablo »

PawelPawel pisze:Nie spodziewałem się takiego odzewu ;)
Jutro ruszę do książnicy w poszukiwaniu wspomnianych tytułów :D
"Sztuka wojenna średniowiecza" brzmi obiecująco, będę co jakiś czas zaglądał na stronę wydawnictwa. Nie wiesz jak obszerny ma być ten rozdział?
Najlepiej zapytać bezpośrednio u źródła, a tutaj na Strategiach Wydawnictwo Napoleon V ma swój wątek:
http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f ... 2&start=45

Ewentualnie można wygooglać wersję oryginalną anglojęzyczną ;)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Szwajcarzy w XV wieku

Post autor: AWu »

Podobno Daj nam panie sto lat wojny Plewczyńskiego jest w większości przepisywane z Ospreya :>
(ktoś z kolegów na forum zdaje się kiedyś pisał)

Przeczytałem Ciszo Twoją recenzję i absolutnie nie mogę się zgodzić z konkluzją, że to najlepsza książka w Rytmowskiej serii o najemnikach. IMHO na pewno najsłabsza z tych które czytałem.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Szwajcarzy w XV wieku

Post autor: elahgabal »

Łamiesz mi serce. Lubię ten tytuł.
Inna sprawa, że z tej serii czytałem jeszcze chyba tylko "Lisowczyków", toteż porównanie niewielkie.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Szwajcarzy w XV wieku

Post autor: AWu »

Ja mam 5 wspomnieniowych i wszystkie są lepsze.

Plewczyński razi trochę językiem i podobno właśnie przepisywaniem (ale nie znam Ospreya/yów więc nie mogę potwierdzić) ale jest całkiem ciekawy.
Tylko nie ma jednak porównania do Hoara o Kongu czy bardzo ciekawego Oliviera o Grey Scouts w Rodezji.
Nie wiem jak jest z tymi niebiograficznymi poza Daj nam panie..

Może inna kwestia jest taka, że mam te książki na świeżo (czytałem Plewczyńskiego pierwszy raz rok temu) a wy to pamiętacie z lat 90 tych jako perłę na rynku.

Od siebie zdecydowanie polecam Turnbulla "Wojny złotego wieku". Ale to lekka przekrojówka.
Awatar użytkownika
Antioch Seleucyda
Sous-lieutenant
Posty: 357
Rejestracja: wtorek, 12 marca 2013, 17:09
Been thanked: 1 time

Re: Szwajcarzy w XV wieku

Post autor: Antioch Seleucyda »

Chyba nikt nie wspomniał, ale też jest książka wyd. Inforteditions "Wojny Włoskie". Sporo walczyli we Włoszech.
https://monitor-historyczny.pl/ - blog o książkach historycznych, historycznych grach wojennych i innych około historycznych sprawach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia średniowieczna”