Field of Glory Renaissance

Forum systemów bitewnych "De Bellis Renationis", "Field of Glory" oraz "Field of Glory Renaissance".
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Field of Glory Renaissance

Post autor: Telamon »

Nie zrozumieliśmy się do końca chyba. Zdaję sobie poniekąd sprawę czym była ówczesna Husaria spod Orszy. W końcu od dwóch dni nawijam właśnie o walkach doby 1500-1557 w QRowym dziale. ;)

Husaria w FoGru (opieram się na jedynej posiadanej przeze mnie liście z Husarią - German States) może być wystawiona jako:

LH z łukiem i mieczem (dwie figurki na bazę)
LH z łukiem samym
Cv... z Łukiem i mieczem (trzy figurki, inna prędkość i siła walki wręcz).

Sęk w tym iż powinni być tacy co stradiotowie. A stradiotowie w FoGru to

LH Unarmoued Av Light Lancers Swordsmen.

Powinna być lekka kopia zamiast łuku u raców... przynajmniej ja nie dopatrzyłem się jeszcze wzmianek o łuku, na malowidle o Orszy też brak kołczanów. Wymieniona jest tylko kopia i miecz. Rozumiem iż gdy występują trzy typy broni to się rezygnuje z tej najmniej ważnej (i tak np. późna rzymska jazda "liniowa" nie używa oszczepów lecz jedynie włóczni i mieczy).

Fakt iż zmienić to sobie i grać u nas w kraju "normalną husarią" (czyli lekkich kopijników do np. wspierania kopijników - właściwej konnicy uderzeniowej) ale jestem trochę zdziwiony tym co zobaczyłem.

Ps. Moment, dopatrzyłem się całego jednego łuku u raców na malowidle.
Ps. II. Niestety nie wiem jak śmigają w XVII wieku (pewnie gdybym chciał walczyć w tych czasach grałbym w OiM). Podejrzewam po zdjęciach w google iż jako Cv Arm H.Lanc... ale kto wie?
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Field of Glory Renaissance

Post autor: Fromhold »

Telamon pisze:
Powinna być lekka kopia zamiast łuku u raców... przynajmniej ja nie dopatrzyłem się jeszcze wzmianek o łuku, na malowidle o Orszy też brak kołczanów. Wymieniona jest tylko kopia i miecz. Rozumiem iż gdy występują trzy typy broni to się rezygnuje z tej najmniej ważnej (i tak np. późna rzymska jazda "liniowa" nie używa oszczepów lecz jedynie włóczni i mieczy).



Ps. Moment, dopatrzyłem się całego jednego łuku u raców na malowidle.
Słabo patrzyłeś ;) :
Obrazek
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Field of Glory Renaissance

Post autor: Telamon »

Mam kopię słabej jakości więc nie dopatrzyłem się trzech łuków w lesie kilkunastu kopii.

Teraz patrząc na tą
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... -08%29.jpg)

Dostrzegam jeszcze kilka innych łuków (na prawym skrzydle zdaje się jest mała grupka z kołczanami) - co nie zmienia faktu iż giną pod stertą kopii i taka opcja winna dominować w FoGru.
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Field of Glory Renaissance

Post autor: Fromhold »

Telamon pisze: Dostrzegam jeszcze kilka innych łuków (na prawym skrzydle zdaje się jest mała grupka z kołczanami) - co nie zmienia faktu iż giną pod stertą kopii i taka opcja winna dominować w FoGru.
A to bardzo ciekawa interpretacja ..Kopie mają dominować bo są większe? :)
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Field of Glory Renaissance

Post autor: Telamon »

Kopie mają dominować bo są większe?
Jak w naturze. ;)

Napisałem iż jest ich zdecydowanie więcej (sterta, las).
Np. W pokazanej wyżej scence na 6 łuków przypada 17-18 kopii. W innych grupkach też możemy się dopatrzeć łuczników - ale dominują kopijnicy. Zatem formacje raców powinny np. występować jako oddziały mieszane (takie w FoGach występują) lub też powinna być opcja osobnych łuczników i osobnych kopijników na liście (z uwzględnieniem proporcji).
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Field of Glory Renaissance

Post autor: kadrinazi »

Bo oczywiście obraz zawsze oddaje dokładną proporcję uzbrojenia w epoce... dobry żart :)
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Field of Glory Renaissance

Post autor: Telamon »

Tego też nie napisałem (choć to by było fajne). ;)
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: Field of Glory Renaissance

Post autor: Kretus »

Husaria w FoGru (opieram się na jedynej posiadanej przeze mnie liście z Husarią - German States) może być wystawiona jako:

LH z łukiem i mieczem (dwie figurki na bazę)
LH z łukiem samym
Cv... z Łukiem i mieczem (trzy figurki, inna prędkość i siła walki wręcz).
Na pewno chodzi o husarię w naszym rozumieniu tego słowa, czy może jeśli to lista niemiecka o jakichś Chorwatów czy inną jazdę lekką?
"Nasza" husaria nie nazywa się w FOG przypadkiem "Winged Hussars"?
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Kadzik

Re: Field of Glory Renaissance

Post autor: Kadzik »

Kretus ma racje. Polska husaria w angielskich systemach bitewnych nieodłącznie występuje z epitetem Winged :) Nie znam też przypadku, by polska husaria służyła jako jakiś mały kontyngent pod niemieckimi rozkazami.

Pamiętać też należy, że autorzy zasad kierują się zasadą: "ważne jest jak jednostka walczyła, a nie w co jest uzbrojona". Stąd np. Burgundowie posiadali lance, ale posługiwali się nimi bardzo słabo, więc w zasadach są odwzorowani jako Kn, H.Arm, Swordsmen. Podobnie jak Mamelucy, którzy pomimo posiadania włóczni/lanc nie mają opcji bycia kopijnikami, gdyż preferowali walkę dystansową. Wydaje mi się, że tu może być podobny przypadek.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Field of Glory Renaissance

Post autor: Telamon »

Na pewno chodzi o husarię w naszym rozumieniu tego słowa, czy może jeśli to lista niemiecka o jakichś Chorwatów czy inną jazdę lekką?
"Nasza" husaria nie nazywa się w FOG przypadkiem "Winged Hussars"?
Tak - ale występują dopiero (chyba) w Polish-Lithuanian Commonwealth, od Unii Lubelskiej. To ciężka, kopijnicza jazda - zdjęcia z fogrowych bitew można znaleźć w sieci.

Lista Niemiecka obejmuje większość państewek niemieckich więc jest bogata w opcje. Ci są tylko dla południowych i wschodnich, a zwą się "Hungarian or Polish mercanary hussars". Czyli prawdopodobnie chodzi o raców. Na liście węgierskiej też są "hussars" ( http://www.madaxeman.com/FOGR/tiki-inde ... =HUNGARIAN ). Dopóki nie dostanę w swe ręce listy "Early Polish" to przyjmuje iż nasi racowie (husarze) to to samo.

Chorw
Pamiętać też należy, że autorzy zasad kierują się zasadą: "ważne jest jak jednostka walczyła, a nie w co jest uzbrojona". Stąd np. Burgundowie posiadali lance, ale posługiwali się nimi bardzo słabo, więc w zasadach są odwzorowani jako Kn, H.Arm, Swordsmen. Podobnie jak Mamelucy, którzy pomimo posiadania włóczni/lanc nie mają opcji bycia kopijnikami, gdyż preferowali walkę dystansową. Wydaje mi się, że tu może być podobny przypadek.
Tak samo jest z tą wyżej przeze mnie wymienioną jazdą rzymską - modele Legio Heroica mają nawet odpowiednie, historyczne "pochwy" na oszczepy, ale jako iż to była typowa broń poboczna i taktyka jazdy polegała na zwykłych uderzeniach postanowiono je (oszczepy) pominąć. Ja nie wiem jak dokładnie walczyli ci racowie, może zmieniali uzbrojenie zależnie od przeciwnika (tu może się wypowiedzieć kadrinazi, ja mieszać nie chcę za bardzo poza swą epoką skoro nie jestem obeznany z bazą źródłową ) ale wydaje mi się iż nie odbiegali pod tym względem od stradiotów - też lekkiej jazdy i też z Bałkanów. W grze posługujących się lekką lancą mimo bycia lekką jazdą i mimo tego iż to nie była ich główna broń (dopuszczalna ma pomyłka).
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: Field of Glory Renaissance

Post autor: Kretus »

Serbscy Husarze (Racowie) z listy średniowiecznej Later Polish:
light horse, unprotected, average, undrilled, - , lancers swordsmen,

Od 1455 pojawiają się chorągwie strzelcze i kopijnicze. Może i tak (+ husarskie) jest w pierwszej liście renesansowej? Ale póki nie odpowie nam ktoś z dostępem do listy armii to będziemy błądzić jak te goryle... :lol:
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
fanir
Adjudant
Posty: 204
Rejestracja: sobota, 26 maja 2012, 22:53
Lokalizacja: Kielce

Re: Field of Glory Renaissance

Post autor: fanir »

Telamon pisze:
Na pewno chodzi o husarię w naszym rozumieniu tego słowa, czy może jeśli to lista niemiecka o jakichś Chorwatów czy inną jazdę lekką?
"Nasza" husaria nie nazywa się w FOG przypadkiem "Winged Hussars"?
Tak - ale występują dopiero (chyba) w Polish-Lithuanian Commonwealth, od Unii Lubelskiej. To ciężka, kopijnicza jazda - zdjęcia z fogrowych bitew można znaleźć w sieci.

Lista Niemiecka obejmuje większość państewek niemieckich więc jest bogata w opcje. Ci są tylko dla południowych i wschodnich, a zwą się "Hungarian or Polish mercanary hussars". Czyli prawdopodobnie chodzi o raców. Na liście węgierskiej też są "hussars" ( http://www.madaxeman.com/FOGR/tiki-inde ... =HUNGARIAN ). Dopóki nie dostanę w swe ręce listy "Early Polish" to przyjmuje iż nasi racowie (husarze) to to samo.

Chorw
Pamiętać też należy, że autorzy zasad kierują się zasadą: "ważne jest jak jednostka walczyła, a nie w co jest uzbrojona". Stąd np. Burgundowie posiadali lance, ale posługiwali się nimi bardzo słabo, więc w zasadach są odwzorowani jako Kn, H.Arm, Swordsmen. Podobnie jak Mamelucy, którzy pomimo posiadania włóczni/lanc nie mają opcji bycia kopijnikami, gdyż preferowali walkę dystansową. Wydaje mi się, że tu może być podobny przypadek.
Tak samo jest z tą wyżej przeze mnie wymienioną jazdą rzymską - modele Legio Heroica mają nawet odpowiednie, historyczne "pochwy" na oszczepy, ale jako iż to była typowa broń poboczna i taktyka jazdy polegała na zwykłych uderzeniach postanowiono je (oszczepy) pominąć. Ja nie wiem jak dokładnie walczyli ci racowie, może zmieniali uzbrojenie zależnie od przeciwnika (tu może się wypowiedzieć kadrinazi, ja mieszać nie chcę za bardzo poza swą epoką skoro nie jestem obeznany z bazą źródłową ) ale wydaje mi się iż nie odbiegali pod tym względem od stradiotów - też lekkiej jazdy i też z Bałkanów. W grze posługujących się lekką lancą mimo bycia lekką jazdą i mimo tego iż to nie była ich główna broń (dopuszczalna ma pomyłka).
Nie jestem specjalistą od XVI wieku ale na 99% w wymienionych przez Ciebie listach chodzi o węgierskich huszarów, którzy bardzo różnili się od Polskich husarzy, dając im jednak początek (podobnie jak huzarom w czasach napoleońskich). Zresztą nawet w drugiej wojnie światowej węgierscy kawalerzyści nazywali się huszarami. Główną różnicą było właśnie to że byli oni jazdą lekką, a nie ciężką jak husaria. Mam nadzieję, że nic nie pokręciłem.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Field of Glory Renaissance

Post autor: Telamon »

Pablo już mi załatwia listy dla Węgrów, Polaków, Litwinów, Moskali i Austriaków to skorygujemy. Fajnie by było gdyby był podział.
Nie jestem specjalistą od XVI wieku ale na 99% w wymienionych przez Ciebie listach chodzi o węgierskich huszarów, którzy bardzo różnili się od Polskich husarzy, dając im jednak początek (podobnie jak huzarom w czasach napoleońskich). Zresztą nawet w drugiej wojnie światowej węgierscy kawalerzyści nazywali się huszarami. Główną różnicą było właśnie to że byli oni jazdą lekką, a nie ciężką jak husaria. Mam nadzieję, że nic nie pokręciłem.
Piszemy o husarzu spod Orszy, Obertyna, z początku XVI wieku i czasów takiej Ostatniej Wojny z Zakonem. Wówczas węgierski i polski powinni być tacy sami... lekka jazda z kopią - nie mylić z Winged Husarzem. Nie ma jeszcze czegoś takiego, ich rolę jako głównej jazdy uderzeniowej pełnią wówczas kopijnicy. Ci to takie żandarmy, w pełnej płycie, konie w ladrach - rycerze inaczej mówiąc.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Field of Glory Renaissance

Post autor: Telamon »

Pablo jeszcze nie dostarczył mi wszystkiego ale już teraz mogę coś tam wyczytać.

W FOGRu istnieje kilka typów husarzy - "polski" to Serbian Hussars.

Lh Un Av Lekka lanca Swordsmen.

Nie ma wersji z łukiem, zdaje się iż opcji wystawienia jako tradycyjnej kawalerii też. Całą ówczesna armia polska jest dość ciekawa - reforma 1525 wprowadza broń palną. Kawaleria słabsza od żandarmów, pół na pół ze strzelcami (kusze, potem łuki, potem arkebuzy). Piechota (znajome Draby) przed 1525 to wyłącznie nieopancerzeni kusznicy (połowa ma lekkie włócznie). Chyba mamy dostęp do landsknechtów.

Węgierscy mają opcję wystawienia jako lh (z łukiem) lub pancerna cv (z łukiem lub lancą).



Natomiast znalazłem ciekawy oddział uzbrojony równocześnie w łuk, lancę i miecz (czyli jest taka możliwość) - Cossack Cavalry (lh, jest też opcja cv ale z rozdzielnym uzbrojeniem).
Awatar użytkownika
Antioch Seleucyda
Sous-lieutenant
Posty: 357
Rejestracja: wtorek, 12 marca 2013, 17:09
Been thanked: 1 time

Re: Field of Glory Renaissance

Post autor: Antioch Seleucyda »

Telamon - maila do timecasta wysłałem, ale albo nie spieszą się z odpowiedzią albo mój angielski o drugiej w nocy nie był zbyt zrozumiały i nie wiedzą o co cho ;-)


W dalszym ciągu podtrzymuje ochotę na wspólne zakupy w oldglory15s.com
https://monitor-historyczny.pl/ - blog o książkach historycznych, historycznych grach wojennych i innych około historycznych sprawach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBR, FoG, FoGR”