KONKURS HUSARSKI V

Zakończone edycje Konkursu Historycznego Forum Strategie i innych konkursów z nagrodami.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43339
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

KONKURS HUSARSKI V

Post autor: Raleen »

W związku z ukazaniem się niedawno nowej książki dot. zagadnień husarii, rozpoczynamy V edycję KONKURSU HUSARSKIEGO. Zasady konkursu są takie jak w ostatnich edycjach Konkursu Historycznego Forum Strategie. W wielkim skrócie: należy odpowiedzieć poprawnie na jak największą liczbę pytań. Wśród osób, które odpowiedzą poprawnie na największą liczbę pytań, rozlosujemy nagrodę.

Obowiązujący regulamin I edycji Konkursu Historycznego Forum Strategie (z wyjątkiem postanowień dotyczących nagród i terminów poszczególnych czynności, które podane są w niniejszym ogłoszeniu): http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?t=6140

PYTANIA KONKURSOWE

1. W 1685 roku sejm uchwalił konstytucję, która miała wpłynąć na zwiększenie ilości husarii w armii komputowej. Proszę podać ogólne założenie tej konstytucji.

2. Pewien XVII-wieczny teoretyk wojskowości dowodził, że kopia husarska jest najlepszą bronią przeciw niemieckim pikinierom, węgierskim husarzom i tureckiej jeździe. Kto i w jakim dziele w ten sposób opiewał zalety kopii?

3. Proszę wymienić pięć bitew stoczonych w XVII wieku, w których husaria szarżowała piechotę przeciwnika.

4. Jeden z XVII-wiecznych polskich pamiętnikarzy, który zaciągnął się do wojska w wieku 16 lat, po 20 latach służby dosłużył się wreszcie zaszczytu służby w chorągwi husarii. Już jednak po roku odszedł z armii, obejmując ważną funkcję gubernatora ordynacji zamojskiej. Za namową swojego porucznika zostawił jednak w służbie swój poczet, który pozostał w chorągwi aż przez 11 lat. Proszę podać nazwisko owego husarza i chorągiew husarii, w której pozostawił swoich pocztowych.

Autorem pytań jest Michał "Kadrinazi" Paradowski.

Odpowiedzi należy nadsyłać do dnia 10 grudnia 2012 r. na adres: raleen@gmail.com

Ogłoszenie wyników nastąpi na forum, najpóźniej 14 grudnia 2012 r.

NAGRODY

Nagrodą dla zwycięzcy jest egzemplarz książki Radosława Sikory "Husaria pod Wiedniem 1683":

Obrazek

SPONSOR

Sponsorem wszystkich nagród w konkursie jest wydawnictwo Erica.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: KONKURS HUSARSKI V

Post autor: kadrinazi »

Ja właśnie dzisiaj dostałem (mocno opóźnioną) dostawę z wydawnictwa Erica, acz pomysłów na pytania szukałem gdzie indziej :)
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43339
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: KONKURS HUSARSKI V

Post autor: Raleen »

Ja zaś skończyłem właśnie recenzję książki-nagrody, a trochę się tym razem rozpisałem, więc jak przeczytacie, będziecie o niej wiedzieli - jak sądzę - całkiem sporo. A Kadrinazi pewnie dorzuci coś od siebie jak skończy. Jeśli chodzi o komentarze i dyskusje, zapraszam do poniższego wątku:

http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=194&t=11464
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: KONKURS HUSARSKI V

Post autor: kadrinazi »

Może w przyszłym roku zorganizujemy konkurs rajtarsko-dragoński ;) powinienem się wyrobić z napisaniem nagrody :)
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43339
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: KONKURS HUSARSKI V

Post autor: Raleen »

Ja jakby co nie mam nic przeciwko (a wręcz popieram rękami i nogami) i myślę, że się z wydawcą dogadamy co do nagrody :) .

A co do obecnej edycji konkursu husarskiego powiem, że pierwsza odpowiedź już do mnie dotarła.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: KONKURS HUSARSKI V

Post autor: kadrinazi »

Coś się zorganizuje :)
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: KONKURS HUSARSKI V

Post autor: Leliwa »

Pierwsze trzy to łatwizna, ale ostatnie faktycznie trudne. Zdaje się, że owa godność "gubernatora" nazywała się też raczej inaczej, to tak kwoli ścisłości.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: KONKURS HUSARSKI V

Post autor: Fromhold »

Czwarte też nie jest takie trudne jak się wydaje ;)
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: KONKURS HUSARSKI V

Post autor: Leliwa »

Trzeba mieć odpowiednie lektury tylko. Ja mam. Nie wiem jak inni.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
pablo8019
Praefectus Castorium
Posty: 577
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:44
Lokalizacja: Markuszów

Re: KONKURS HUSARSKI V

Post autor: pablo8019 »

leliwa pisze:Trzeba mieć odpowiednie lektury tylko. Ja mam. Nie wiem jak inni.
Z innymi sprawa ma się ciut gorzej... :(
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: KONKURS HUSARSKI V

Post autor: kadrinazi »

I co Raleenie, dużo odpowiedzi otrzymałeś?
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43339
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: KONKURS HUSARSKI V

Post autor: Raleen »

Niestety niewiele, ale to prawdopodobnie z powodu 4-tego pytania, bo ci co nie znali na nie odpowiedzi w ogóle nie przysłali (jak to nieraz bywa). W każdym razie jedno pytanie okazało się chyba za trudne.

Wkrótce wrzucam wyniki.

Prawdopodobnie zrobimy jeszcze jedną edycję konkursu husarskiego, co by nie było niedosytu i więcej osób mogło się wykazać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43339
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: KONKURS HUSARSKI V

Post autor: Raleen »

Rozstrzygnięcie konkursu

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. W 1685 roku sejm uchwalił konstytucję, która miała wpłynąć na zwiększenie ilości husarii w armii komputowej. Proszę podać ogólne założenie tej konstytucji.

Wszyscy nobilitowani i indygenaci od roku 1653 byli zobowiązani do osobistej służby w husarii na czele 3-konnego pocztu przez 3 lata. W przypadku niestawienia się mogli zostać ukarani odebraniem nobilitacji.

2. Pewien XVII-wieczny teoretyk wojskowości dowodził, że kopia husarska jest najlepszą bronią przeciw niemieckim pikinierom, węgierskim husarzom i tureckiej jeździe. Kto i w jakim dziele w ten sposób opiewał zalety kopii?

Andrzej Maksymilian Fredro w O porządku wojennym i pospolitem ruszeniu małem

3. Proszę wymienić pięć bitew stoczonych w XVII wieku, w których husaria szarżowała piechotę przeciwnika.

Np.: Kircholm 1605, Kłuszyn 1610, Gniew 1626, Trzciana 1629, Beresteczko 1651, Połonka 1660, Basia 1660, Chocim 1672, Wiedeń 1683

4. Jeden z XVII-wiecznych polskich pamiętnikarzy, który zaciągnął się do wojska w wieku 16 lat, po 20 latach służby dosłużył się wreszcie zaszczytu służby w chorągwi husarii. Już jednak po roku odszedł z armii, obejmując ważną funkcję gubernatora ordynacji zamojskiej. Za namową swojego porucznika zostawił jednak w służbie swój poczet, który pozostał w chorągwi aż przez 11 lat. Proszę podać nazwisko owego husarza i chorągiew husarii, w której pozostawił swoich pocztowych.

Jan Florian Drobysz Tuszyński, chorągiew Marcina Zamojskiego (pohusarzona w 1676 roku chorągiew pancerna)

ZWYCIĘZCA

Po losowaniu książka trafia do:

Michał "Leliwa" Wasil

Gratulacje!

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie i nadesłali odpowiedzi.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: KONKURS HUSARSKI V

Post autor: kadrinazi »

Gratulacje dla zwycięzcy, podziękowanie za udział dla wszystkich którzy próbowali się zmierzyć z pytaniami :)
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: KONKURS HUSARSKI V

Post autor: Leliwa »

Dziękuję.

Czwarte pytanie, przez które część Was się zniechęciła, Szanowni i Zacni, ma swą odpowiedź na kartach książki Radosława Sikory "Fenomen husarii", którą też polecam. To pierwsza pozycja w tej dziedzinie tego wybitnego husarologa.

Co do owych szarż husarii, to żeby mieć pewność dobrej odpowiedzi wziąłem przede wszystkim te z pierwszej 30-latki XVII wieku, gdzie husaria stanowiła znaczną część armii i łamała wszystko po drodze. Czyli głównie Szwedów w Inflantach - 4 bitwy (Kieś, Kokenhausen, Biały Kamień, Kircholm). Oczywiście Kłuszyn musiał być. Nie zapomniałem też o sławnej ostatniej szarży Chodkiewicza pod Chocimiem na spieszonych Turków szturmujących wały. Zakończyłem na Gniewie, gdy po raz ostatni husaria szarżowała na szwedzką piechotę.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Konkursowe”