Ostatnia wojna cesarzy (Novina)

..i inne gry Leguna.
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Znalazłem jeszcze jedną dziurę w OdB i kartach i wykorzystałem ją do ostatniej już pewnie zmiany w jednostkach. Uwzględniłem tu uwagę Ryśka o legionie czechosłowackim, który ma bardzo teoretyczne możliwości wejścia do gry. Wyszperałem też informację o tym, że pierwszymi jednostkami narodowymi, jakie powstały w Rosji, były oddziały Serbów, Chorwatów i Słoweńców (tu też ponoć po raz pierwszy pojawiła się określenie "jugosławiański"). Stąd jeszcze jeden "smaczek":

36.4. BRYGADA JUGOSŁAWIAŃSKA
Jeśli gracz rosyjski wygrywa a choć jeden korpus austro-węgierski został nieodwracalnie zniszczony, może pojawić się w grze Brygada Jugosławiańska. W rosyjskiej fazie zaopatrzenia wykonywany jest rzut kostką. Brygada wchodzi do gry, jeśli wynik jest mniejszy od rosyjskiej przewagi w liczbie PZ. Jednostka może pojawić się w grze we Lwowie lub Stanisławowie. Jeśli żadne z tych miast nie jest kontrolowane przez Rosjan, jednostka nie może wejść do gry.

36.5. LEGION CZECHOSŁOWACKI
Jeśli gracz rosyjski zajmie Humenne lub Ostrawę, może pojawić się w grze Legion Czechosłowacki. W rosyjskiej fazie zaopatrzenia wykonywany jest rzut kostką. Legion Czechosłowacki wchodzi do gry, jeśli wynik jest mniejszy od rosyjskiej przewagi w liczbie PZ. Jednostka może pojawić się w jedym z tych miast.
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Aldarus pisze:Jest CB zarówno do OWC jaki Roku 1920. O module Vassala nie słyszałem.
Moduł CB do OWC oczywiście jest w starszej wersji...
Owszem - muszę sprawdzić, czy go gdzieś jeszcze w ogóle mam. Jak ktoś jest chętny, to dostarczę wszystkie dane do dostosowania go do nowej wersji.
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Operowałbym jednak powszechnie przyjętą u nas formą "jugosłOwiański".
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Andy pisze:Operowałbym jednak powszechnie przyjętą u nas formą "jugosłOwiański".
:oops: Właśnie coś mi to jakoś tak dziwnie brzmiało, ale pomyślałem na szybko, że przecież jest JugosłAwia... Ech te zmiany na mapach politycznych - za chwilę nie będę wiedział co oznaczał skrót ZSRR ;)
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Legunie, teraz zdaje się poprawne politycznie jest pisanie nazwy tego państwa jako ZSRS ;) . Co do Jugosławii, też zawsze wydawało mi się, że skoro Jugosławia to Jugosławianie, a nie Jugosłowianie, jak to nasi komentatorzy często podczas meczów siatkówki nawijali, ale język polski potrafi czasem zaskoczyć.

Co do meritum, myślę, że dodawanie takich jednostek narodowych, ochotniczych i innych specjalnych to dobry kierunek i dodaje smaczków grze :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zeka

Post autor: Zeka »

Jak dla mnie - przedni pomysł Legunie! Zawsze lubiłem takie smaczki.
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Jeszcze trochę zmian. Postudiowałem sobie conieco najnowsze materiały dostępne w sieci i zostałem sprowokowany do zmodyfikowania mapy, OdB i ustawień do walk na Bukowinie. Zainstalowałem też wreszcie Corela i wczoraj wieczorem przysiadłem nad mapą. Jest już gotowy plik z nowymi lokalizacjami celów wojny i nowymi tabelami na planszy. Tak jak w testowej wersji umieściłem też znowu tory zaopatrzenia na planszy. Można sobie to wydrukować w nieco powiększonej skali i nie mieć już problemów z wielkością heksa. Główny tester przejął właśnie oddział firmy reklamowej, w której od kilkunastu lat pracował i ma w dyspozycji machiny do druku w dużym formacie i na różnych materiałach. Spróbuję go naciągnąć na wydrukowanie nowej mapy na PCV w jednym kawałku. Jak się uda zmieścić dwa egzemplarze na jednym arkuszu, to może dostarczę jeden do Ryśka przy najbliższej okazji. W każdym razie za chwilę prześlę mailem nowe karty.
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

I w ten sposób pierwsze wydanie Ostatniej wojny cesarzy z 1997 r. okazało się Przedostatnią wojną cesarzy! ;)
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Andy pisze:I w ten sposób pierwsze wydanie Ostatniej wojny cesarzy z 1997 r. okazało się Przedostatnią wojną cesarzy! ;)
;D ;D ;D
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

No, tylko tak nie pozmieniajcie, żebym musiał przerabiać całą recenzję :lol: . Chociaż przyznam, że update z góry zakładałem.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Raleen pisze:No, tylko tak nie pozmieniajcie, żebym musiał przerabiać całą recenzję :lol: . Chociaż przyznam, że update z góry zakładałem.
A co byś powiedział na zmianę tytułu na "Ostateczną Wojnę Cesarzy" ;)
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

No nie wiem, jakieś inne słowo mi by bardziej pasowało do "Ostateczna" np. Konfrontacja, ale to trochę nie pasuje z kolei do epoki. Ale na pewno Andy coś wymyśli ;) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Ostatnia wojna cesarzy (Novina)

Post autor: Raleen »

Na Portalu Strategie jest do ściągnięcia gamebox do gry:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217

Gameboxa opracował Jarosław Flis.

Zaktualizowałem również wykazy linków na forum, tutaj w dziale jak i w dziale "Akcesoria do gier planszowych".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Gracz_82
Adjudant
Posty: 212
Rejestracja: sobota, 11 lutego 2017, 20:52
Been thanked: 57 times

Re: Ostatnia wojna cesarzy (Novina)

Post autor: Gracz_82 »

Hey
Gram ze znajomym po raz pierwszy (z nim) w OWC, podczas zbierania korpusu upiera się, że nie ponosi kosztów zaopatrzenia za próbe zebrania, ja sie z tym nie zgadzam. Na poczatku wydaje punkty zaopatrzenia, a później zbieram, tak moim zdaniem to wyglada. Prosze o komentarz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Ostatnia wojna cesarzy (Novina)

Post autor: Raleen »

Postaram się zmobilizować autora, bo on najlepiej to wyjaśni, a jak nie wyjaśni to na dniach poszperam w zasadach.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rok 1920, Ostatnia wojna cesarzy”