[Struktury] OdB Front wschodni
- Andrzej
- Kapitan
- Posty: 758
- Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
- Lokalizacja: Warszawa
- Been thanked: 3 times
OOB sił niemieckich w Kurlandii
Gliederung der Heeresgruppe Nord
Mitte Oktober 1944
Heeresgruppe Nord
Feld-Ausbildungs-Div. Nord
Reserven:
III. (Germ.) SS-Pz-Korps
SS-Pz.-Gren.-Brig. "Nederland"
11. SS-Pz-Gren.-Div. "Nordland"
16. Armee - AOK 16
Reserven:
24. Inf.-Div.
31. Inf.-Div.
87. Inf.-Div.
132. Inf.-Div.
263. Inf.-Div.
300. Inf.-Div. z.b.V.
II. Armee-Korps
227. Inf.-Div.
563. Inf.-Div.
XXXXIII. SS-Armee-Korps
23. Inf.Div.
83. Inf.-Div.
218. Inf.-Div.
207. Sich.-Div.
390. Sich.-Div.
12. Lw.-Feld-Div.
L. Armee-Korps
290. Inf.-Div.
281. Sich.-Div.
Korpsgruppe Kleffel
19. lett. SS-Gren.-Div.
18. Armee - AOK 18
I. Armee-Korps
11. Inf.-Div.
126. Inf.-Div.
X. Armee-Korps
30. Inf.-Div.
14. Pz.-Div.
XXXIX. Pz.-Korps
61. Inf.-Div.
225. Inf.-Div.
4. Pz.-Div.
12. Pz.-Div.
Armee-Abteilung Grasser
XXXVIII. Armee-Korps
32. Inf.-Div.
81. Inf.-Div.
121. Inf.-Div.
122. Inf.-Div.
329. Inf.-Div.
201. Sich.-Div.
21. Lw.-Feld-Div.
Gliederung der Heeresgruppe Nord
Anfang Dezember 1944
Heeresgruppe Nord
Oberbefehlshaber Generaloberst Schörner
Chef des Generalstabes Generalmajor v. Natzmer
1. Generalstabsoffizier Oberst i.G. Richter
16. Armee - AOK 16
Oberbefehlshaber General der Infanterie Hilpert
Chef des Generalstabes Oberst i.G. v. Gersdorff
1. Generalstabsoffizier Oberstleutnant i.G. Bach
XVI. Armee-Korps
Kommand. General Generalleutnant v. Krosigk
Chef des Generalstabes Oberst i.G. Brandstätter
81. Inf.-Div. Generalmajor Bentivegni
227. Inf.-Div. Generalmojor Wengler
281. Inf.-Div. Generalleutnant Ortner
XXXVIII. Armee-Korps
Kommand. General General der Artillerie Herzog
Chef des Generalstabes Oberst i.G. Knüppel
205. Inf.-Div. Generalleutnant v. Mellenthin
215. Inf.-Div. Generalleutnant Frankewitz
290. Inf.-Div. Generalmajor Baurmeister
329. Inf.-Div. Generalleutnant Menkel
12. Pz.-Div. Generalleutnant Freiherr v. Bodenhausen
XXXXIII. Armee-Korps
Kommand. General General der Gebirgstruppen Versock
Chef des Generalstabes Oberst i.G. Hetzel
23. Inf.-Div. Generalleutnant Schirmer
218. Inf.-Div. Generalleutnant Lang
201. Sich.-Div. Oberst Eberth
207. Sich.-Div. Generalmajor Krieger
L. Armee-Korps
Kommand. General Generalleutnant Volckamer v. Kirchensittenbach
Chef des Generalstabes Oberstleutnant i.G. Langenstraß
24. Inf.-Div. Generalmajor Schultz
122. Inf.-Div. Generalleutnant Fangohr
389. Inf.-Div. Generalleutnant Becker
12. Lw.-Feld-Div. Generalleutnant Weber
VI. SS-Armee-Korps
Kommand. General SS-Obergruppenführer Krüger
Chef des Generalstabes SS-Brigadeführer Kausch
93. Inf.-Div. Generalmajor Domansky
19. lett.-SS-Div. SS-Brigadeführer Streckenbach
21. Lw.-Feld-Div. Generalmajor Henze
18. Armee - AOK 18
Oberbefehlshaber General der Infanterie Boege
Chef des Generalstabes Generalmajor Foertsch
1. Generalstabsoffizier Oberst i.G. Starke
I. Armee-Korps
Kommand. General General der Infanterie Busse
Chef des Generalstabes Oberst i.G. v. Ziegler-Klipphausen
30. Inf.-Div. Generalmajor Barth
87. Inf.-Div. Generalleutnant Freiherr. v. Strachwitz
126. Inf.-Div. Generalleutnant Fischer
II. Armee-Korps
Kommand. General General der Infanterie Hasse
Chef des Generalstabes Oberstleutnant i.G. Huss
31. Inf.-Div. Generalmajor Stolzmann
32. Inf.-Div. Generalleutnant Boeckh-Behrens
4. Pz.-Div. Generalmajor Betzel
14. Pz.-Div. Generalleutnant Unrein
X. Armee-Korps
Kommand. General Generalleutnant Mayer
Chef des Generalstabes Oberst i.G. Ritter v. Rosenthal
11. Inf.-Div. Generalmajor Feyerabend
121. Inf.-Div. Generalmajor Ranck
263. Inf.-Div. Generalmajor Hemmann
III. (Germ.) SS-Panzer-Korps
Kommand. General SS-Obergruppenführer Steiner
Chef des Generalstabes SS-Brigadeführer Kryssing
11. SS-Div. SS-Brigadeführer Ziegler
4. SS-Brig. SS-Brigadeführer Wagner
Korpsgruppe Thomaschki
Kommand. General Generalleutnant Thomaschki
83. Inf.-Div. Generalleutnant Heun
132. Inf.-Div. Oberst Demme
225. Inf.-Div. Generalleutnant Risse
563. Inf.-Div. Generalmajor Brühl
Zur Verfügung der Armee
52. Inf.-Div. Generalleutnant Baron Digeon v. Monteton
300. Inf.-Div. Generalmajor Höfer
Gliederung der Heeresgruppe Kurland
Anfang März 1945
Heeresgruppe Kurland
Feldausbildungs-Div. Kurland
Stab 201. Sich.-Div.
16. Armee - AOK 16
XVI. Armee-Korps
81. Inf.-Div.
300. Inf.-Div. z.b.V.
Stab 21. Lw.-Feld-Div.
XXXVIII. Pz.-Korps
122. Inf.-Div.
329. Inf.-Div.
XXXXIII. Armee-Korps
Stab 207. Sich.-Div. z.b.V.
Kammandantur Küste
Festungs-Kommandantur Windau
Gruppe Ost
Gruppe Nord
Gruppe Nordwest
Gruppe Südwest
VI. SS-Armee-Korps
24. Inf.-Div.
19. lett. SS-Div.
18. Armee - AOK 18
Festungskommandantur Libau
Festungs-Stab 52
Kampfgruppe 121. Inf.-Div.
12. und 14. Pz.-Div.
I. Armee-Korps
218. Inf.-Div.
132. Inf.-Div.
II. Armee-Korps
263. Inf.-Div.
290. Inf.-Div.
563. Volks-Gren.-Div.
X. Armee-Korps
30. Inf.-Div.
87. Inf.-Div.
126. Inf.-Div.
12. Lw.-Feld.-Div.
L. Armee-Korps
11. Inf.-Div.
205. Inf.-Div.
225. Inf.-Div.
Gliederung der Heeresgruppe Nord
Mitte Oktober 1944
Heeresgruppe Nord
Feld-Ausbildungs-Div. Nord
Reserven:
III. (Germ.) SS-Pz-Korps
SS-Pz.-Gren.-Brig. "Nederland"
11. SS-Pz-Gren.-Div. "Nordland"
16. Armee - AOK 16
Reserven:
24. Inf.-Div.
31. Inf.-Div.
87. Inf.-Div.
132. Inf.-Div.
263. Inf.-Div.
300. Inf.-Div. z.b.V.
II. Armee-Korps
227. Inf.-Div.
563. Inf.-Div.
XXXXIII. SS-Armee-Korps
23. Inf.Div.
83. Inf.-Div.
218. Inf.-Div.
207. Sich.-Div.
390. Sich.-Div.
12. Lw.-Feld-Div.
L. Armee-Korps
290. Inf.-Div.
281. Sich.-Div.
Korpsgruppe Kleffel
19. lett. SS-Gren.-Div.
18. Armee - AOK 18
I. Armee-Korps
11. Inf.-Div.
126. Inf.-Div.
X. Armee-Korps
30. Inf.-Div.
14. Pz.-Div.
XXXIX. Pz.-Korps
61. Inf.-Div.
225. Inf.-Div.
4. Pz.-Div.
12. Pz.-Div.
Armee-Abteilung Grasser
XXXVIII. Armee-Korps
32. Inf.-Div.
81. Inf.-Div.
121. Inf.-Div.
122. Inf.-Div.
329. Inf.-Div.
201. Sich.-Div.
21. Lw.-Feld-Div.
Gliederung der Heeresgruppe Nord
Anfang Dezember 1944
Heeresgruppe Nord
Oberbefehlshaber Generaloberst Schörner
Chef des Generalstabes Generalmajor v. Natzmer
1. Generalstabsoffizier Oberst i.G. Richter
16. Armee - AOK 16
Oberbefehlshaber General der Infanterie Hilpert
Chef des Generalstabes Oberst i.G. v. Gersdorff
1. Generalstabsoffizier Oberstleutnant i.G. Bach
XVI. Armee-Korps
Kommand. General Generalleutnant v. Krosigk
Chef des Generalstabes Oberst i.G. Brandstätter
81. Inf.-Div. Generalmajor Bentivegni
227. Inf.-Div. Generalmojor Wengler
281. Inf.-Div. Generalleutnant Ortner
XXXVIII. Armee-Korps
Kommand. General General der Artillerie Herzog
Chef des Generalstabes Oberst i.G. Knüppel
205. Inf.-Div. Generalleutnant v. Mellenthin
215. Inf.-Div. Generalleutnant Frankewitz
290. Inf.-Div. Generalmajor Baurmeister
329. Inf.-Div. Generalleutnant Menkel
12. Pz.-Div. Generalleutnant Freiherr v. Bodenhausen
XXXXIII. Armee-Korps
Kommand. General General der Gebirgstruppen Versock
Chef des Generalstabes Oberst i.G. Hetzel
23. Inf.-Div. Generalleutnant Schirmer
218. Inf.-Div. Generalleutnant Lang
201. Sich.-Div. Oberst Eberth
207. Sich.-Div. Generalmajor Krieger
L. Armee-Korps
Kommand. General Generalleutnant Volckamer v. Kirchensittenbach
Chef des Generalstabes Oberstleutnant i.G. Langenstraß
24. Inf.-Div. Generalmajor Schultz
122. Inf.-Div. Generalleutnant Fangohr
389. Inf.-Div. Generalleutnant Becker
12. Lw.-Feld-Div. Generalleutnant Weber
VI. SS-Armee-Korps
Kommand. General SS-Obergruppenführer Krüger
Chef des Generalstabes SS-Brigadeführer Kausch
93. Inf.-Div. Generalmajor Domansky
19. lett.-SS-Div. SS-Brigadeführer Streckenbach
21. Lw.-Feld-Div. Generalmajor Henze
18. Armee - AOK 18
Oberbefehlshaber General der Infanterie Boege
Chef des Generalstabes Generalmajor Foertsch
1. Generalstabsoffizier Oberst i.G. Starke
I. Armee-Korps
Kommand. General General der Infanterie Busse
Chef des Generalstabes Oberst i.G. v. Ziegler-Klipphausen
30. Inf.-Div. Generalmajor Barth
87. Inf.-Div. Generalleutnant Freiherr. v. Strachwitz
126. Inf.-Div. Generalleutnant Fischer
II. Armee-Korps
Kommand. General General der Infanterie Hasse
Chef des Generalstabes Oberstleutnant i.G. Huss
31. Inf.-Div. Generalmajor Stolzmann
32. Inf.-Div. Generalleutnant Boeckh-Behrens
4. Pz.-Div. Generalmajor Betzel
14. Pz.-Div. Generalleutnant Unrein
X. Armee-Korps
Kommand. General Generalleutnant Mayer
Chef des Generalstabes Oberst i.G. Ritter v. Rosenthal
11. Inf.-Div. Generalmajor Feyerabend
121. Inf.-Div. Generalmajor Ranck
263. Inf.-Div. Generalmajor Hemmann
III. (Germ.) SS-Panzer-Korps
Kommand. General SS-Obergruppenführer Steiner
Chef des Generalstabes SS-Brigadeführer Kryssing
11. SS-Div. SS-Brigadeführer Ziegler
4. SS-Brig. SS-Brigadeführer Wagner
Korpsgruppe Thomaschki
Kommand. General Generalleutnant Thomaschki
83. Inf.-Div. Generalleutnant Heun
132. Inf.-Div. Oberst Demme
225. Inf.-Div. Generalleutnant Risse
563. Inf.-Div. Generalmajor Brühl
Zur Verfügung der Armee
52. Inf.-Div. Generalleutnant Baron Digeon v. Monteton
300. Inf.-Div. Generalmajor Höfer
Gliederung der Heeresgruppe Kurland
Anfang März 1945
Heeresgruppe Kurland
Feldausbildungs-Div. Kurland
Stab 201. Sich.-Div.
16. Armee - AOK 16
XVI. Armee-Korps
81. Inf.-Div.
300. Inf.-Div. z.b.V.
Stab 21. Lw.-Feld-Div.
XXXVIII. Pz.-Korps
122. Inf.-Div.
329. Inf.-Div.
XXXXIII. Armee-Korps
Stab 207. Sich.-Div. z.b.V.
Kammandantur Küste
Festungs-Kommandantur Windau
Gruppe Ost
Gruppe Nord
Gruppe Nordwest
Gruppe Südwest
VI. SS-Armee-Korps
24. Inf.-Div.
19. lett. SS-Div.
18. Armee - AOK 18
Festungskommandantur Libau
Festungs-Stab 52
Kampfgruppe 121. Inf.-Div.
12. und 14. Pz.-Div.
I. Armee-Korps
218. Inf.-Div.
132. Inf.-Div.
II. Armee-Korps
263. Inf.-Div.
290. Inf.-Div.
563. Volks-Gren.-Div.
X. Armee-Korps
30. Inf.-Div.
87. Inf.-Div.
126. Inf.-Div.
12. Lw.-Feld.-Div.
L. Armee-Korps
11. Inf.-Div.
205. Inf.-Div.
225. Inf.-Div.
- Andrzej
- Kapitan
- Posty: 758
- Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
- Lokalizacja: Warszawa
- Been thanked: 3 times
OOB sowieckich frontów w przeddzień operacji berlińskiej
Operacja Berlińska
2 Front Białoruski
2 A Ud – 108 KS (46, 90, 372 DS.), 116 KS ( 86, 321, 326 DS.)
65 A – 18 KS (37 DSG, 15, 69 DS), 46 KS (108, 186, 413 DS), 105 KS (44 DSG, 193, 354 DS)
70 A – 47 KS (71, 136, 162 DS), 96 KS (38 DSG, 165, 369 DS), 114 KS (76 DSG, 1, 160 DS), 38 BPanc
49 A – 70 KS (139, 238, 385 DS), 121 KS (42, 199, 380 DS), 191, 200, 330 DS, 30 BPanc G
19 A* – 40 KSG (100, 101, 102 DSG), 132 KS (18, 27, 205 DS), 134 KS (272, 310, 313 DS), 91, 153 RU
5 APancG – 29 KPanc (25, 31, 32 BPanc, 53 BZmot), 1 BPanc, 47 BZmech.
98 KS** (142, 281, 381 DS), 161 RU,
3 KKG (5, 6 DKG, 32 DK),
1 KPanc G (15, 16, 17 BPanc, 1 BZmotG,)
3 KPancG ( 3, 18, 19 BPancG, 2 BZmotG),
8 KPancG (58, 59, 60 BPancG, 28 BZmotG)
8 KZmech (66, 67, 68 BZmech, 116 BPanc)
* - W operacji brał udział tylko 40 KSG
** - Nie brał udział w operacji
1 Front Białoruski
61 A – 9KSG (12, 75 DSG, 415 DS), 80 KS (212, 234, 356 DS), 89 KS (23, 311, 397 DS
1 A pol – 1, 2, 3, 4, 6 DP, 1 BK
47 A – 77 KS (185, 260, 328 DS), 125 KS (60, 76, 175 DS), 129 KS (82, 132, 143 DS)
3 A Ud – 7 KS (146, 265, 354 DS), 12 KSG (23, 52 DSG, 33 DS), 79 KS (150, 171, 207 DS), 9 KPanc (23, 95, 108 BPanc, 8 BZmech)
5 A Ud – 9 KS (248, 301 DS), 26 KSG (89, 94 DSG, 266 DS), 32 KS (60 DSG, 295, 416 DS), 11, 67 BPancG, 220 BPanc.
8 A Gw – 4 KSG (35, 47, 57 DSG), 28 KSG (39, 79, 88 DSG), 29 KSG (27, 74, 82 DSG), 11 KPanc (20, 36, 65 BPanc, 12 BZmot), 7 BPancG
69 A – 25 KS(77 DSG, 4 DS), 61 KS (134, 246, 274 DS), 91 KS (41, 312, 370 DS), 117, 283 DS, 68 BPanc, 12 BAPanc
33 A – 16 KS (323, 339, 383 DS), 38 KS (64, 89, 129 DS), 62 KS (49, 222, 362 DS), 95 DS, 115, 119 RU, 2 KKG (3, 4, 17 DKG)
3 A – 33 KS (250, 290, 348 DS), 40 KS ( 5, 169 DS), 41 KS ( 120 DSG, 269 DS)
1 A PancG – 8 KZmechG ( 19, 20, 21 BZmechG, 1 BPancG), 11 KPancG (40, 44, 45 BPancG, 27 BZmotG)
2 A PancG – 1 KZmech (19, 35, 37 BZmech, 219 BPanc), 9 KPancG (47, 50, 65 BPancG, 33 BZmotG), 12 KPancG (48, 49, 66 BPancG, 34 BZmotG)
7 KKG (14, 15, 16 DKG)
1Front Ukraiński
3 AG – 21 KS (58, 253, 329 DS), 76 KS (106, 287 DS), 120 KS (127, 149, 197 DS), 389 DS, 25 KPanc (111, 162, 175 BPanc, 20 BZmot)
13 A – 24 KS (121 DSG, 395 DS), 27 KS (6 DSG, 280, 350 DS), 102 KS (117 DSG, 147, 172 DS)
5 AG – 32 KSG (13, 95, 97 DSG), 33 KSG (9DPDG, 78 DSG, 118 DS), 34 KSG (14, 15, 58 DSG), 4 KPancG (12, 13, 14 BPancG, 3 BZmotG)
2 APol – 5, 7, 8, 9, 10 DP, 1 KPanc ( 2, 3, 4 BPanc, 1BZmot), 16 BPanc
52 A – 48 KS (116, 294 DS), 73 KS (50, 111, 254 DS), 78 KS (31, 214, 373 DS), 213 DS, 8 BAPanc
28 A – 3KSG (50, 54, 96 DSG), 20 KS (48, 55 DSG, 20 DS), 128 KS (61, 130, 152 DS)
3 A PancG – 6 KPancG (51, 52, 53 BPancG, 22 BZmotG), 7 KPancG ( 54, 55, 56 BPancG, 23 BZmotG), 9 KZmech (69, 70, 71 BZmech, 91 BPanc), 16 BAPanc
4 APancG – 5 KZmechG (10, 11, 12 BZmech, 24 BPancG), 6 KZmechG (16, 17, 35 BZmechG), 10 KPancG (61, 62, 63 BPancG, 29 BZmotG), 68 BPancG.
Pozostałe armie frontu 6, 21, 59 nie brały udział w operacji. 28 A weszła do walki 20 kwietnia.
Operacja Berlińska
2 Front Białoruski
2 A Ud – 108 KS (46, 90, 372 DS.), 116 KS ( 86, 321, 326 DS.)
65 A – 18 KS (37 DSG, 15, 69 DS), 46 KS (108, 186, 413 DS), 105 KS (44 DSG, 193, 354 DS)
70 A – 47 KS (71, 136, 162 DS), 96 KS (38 DSG, 165, 369 DS), 114 KS (76 DSG, 1, 160 DS), 38 BPanc
49 A – 70 KS (139, 238, 385 DS), 121 KS (42, 199, 380 DS), 191, 200, 330 DS, 30 BPanc G
19 A* – 40 KSG (100, 101, 102 DSG), 132 KS (18, 27, 205 DS), 134 KS (272, 310, 313 DS), 91, 153 RU
5 APancG – 29 KPanc (25, 31, 32 BPanc, 53 BZmot), 1 BPanc, 47 BZmech.
98 KS** (142, 281, 381 DS), 161 RU,
3 KKG (5, 6 DKG, 32 DK),
1 KPanc G (15, 16, 17 BPanc, 1 BZmotG,)
3 KPancG ( 3, 18, 19 BPancG, 2 BZmotG),
8 KPancG (58, 59, 60 BPancG, 28 BZmotG)
8 KZmech (66, 67, 68 BZmech, 116 BPanc)
* - W operacji brał udział tylko 40 KSG
** - Nie brał udział w operacji
1 Front Białoruski
61 A – 9KSG (12, 75 DSG, 415 DS), 80 KS (212, 234, 356 DS), 89 KS (23, 311, 397 DS
1 A pol – 1, 2, 3, 4, 6 DP, 1 BK
47 A – 77 KS (185, 260, 328 DS), 125 KS (60, 76, 175 DS), 129 KS (82, 132, 143 DS)
3 A Ud – 7 KS (146, 265, 354 DS), 12 KSG (23, 52 DSG, 33 DS), 79 KS (150, 171, 207 DS), 9 KPanc (23, 95, 108 BPanc, 8 BZmech)
5 A Ud – 9 KS (248, 301 DS), 26 KSG (89, 94 DSG, 266 DS), 32 KS (60 DSG, 295, 416 DS), 11, 67 BPancG, 220 BPanc.
8 A Gw – 4 KSG (35, 47, 57 DSG), 28 KSG (39, 79, 88 DSG), 29 KSG (27, 74, 82 DSG), 11 KPanc (20, 36, 65 BPanc, 12 BZmot), 7 BPancG
69 A – 25 KS(77 DSG, 4 DS), 61 KS (134, 246, 274 DS), 91 KS (41, 312, 370 DS), 117, 283 DS, 68 BPanc, 12 BAPanc
33 A – 16 KS (323, 339, 383 DS), 38 KS (64, 89, 129 DS), 62 KS (49, 222, 362 DS), 95 DS, 115, 119 RU, 2 KKG (3, 4, 17 DKG)
3 A – 33 KS (250, 290, 348 DS), 40 KS ( 5, 169 DS), 41 KS ( 120 DSG, 269 DS)
1 A PancG – 8 KZmechG ( 19, 20, 21 BZmechG, 1 BPancG), 11 KPancG (40, 44, 45 BPancG, 27 BZmotG)
2 A PancG – 1 KZmech (19, 35, 37 BZmech, 219 BPanc), 9 KPancG (47, 50, 65 BPancG, 33 BZmotG), 12 KPancG (48, 49, 66 BPancG, 34 BZmotG)
7 KKG (14, 15, 16 DKG)
1Front Ukraiński
3 AG – 21 KS (58, 253, 329 DS), 76 KS (106, 287 DS), 120 KS (127, 149, 197 DS), 389 DS, 25 KPanc (111, 162, 175 BPanc, 20 BZmot)
13 A – 24 KS (121 DSG, 395 DS), 27 KS (6 DSG, 280, 350 DS), 102 KS (117 DSG, 147, 172 DS)
5 AG – 32 KSG (13, 95, 97 DSG), 33 KSG (9DPDG, 78 DSG, 118 DS), 34 KSG (14, 15, 58 DSG), 4 KPancG (12, 13, 14 BPancG, 3 BZmotG)
2 APol – 5, 7, 8, 9, 10 DP, 1 KPanc ( 2, 3, 4 BPanc, 1BZmot), 16 BPanc
52 A – 48 KS (116, 294 DS), 73 KS (50, 111, 254 DS), 78 KS (31, 214, 373 DS), 213 DS, 8 BAPanc
28 A – 3KSG (50, 54, 96 DSG), 20 KS (48, 55 DSG, 20 DS), 128 KS (61, 130, 152 DS)
3 A PancG – 6 KPancG (51, 52, 53 BPancG, 22 BZmotG), 7 KPancG ( 54, 55, 56 BPancG, 23 BZmotG), 9 KZmech (69, 70, 71 BZmech, 91 BPanc), 16 BAPanc
4 APancG – 5 KZmechG (10, 11, 12 BZmech, 24 BPancG), 6 KZmechG (16, 17, 35 BZmechG), 10 KPancG (61, 62, 63 BPancG, 29 BZmotG), 68 BPancG.
Pozostałe armie frontu 6, 21, 59 nie brały udział w operacji. 28 A weszła do walki 20 kwietnia.
- Andrzej
- Kapitan
- Posty: 758
- Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
- Lokalizacja: Warszawa
- Been thanked: 3 times
(HEERESGRUPPE MITTE from 26.1.1945)
(HQ in Kraków, then in Opole)
Generaloberst Josef Harpe 28.9.1944-17.1.1945
Chef des Generalstabes: Generalleutnant Wolf-Dietrich von Xylander
Heeresgruppe-Nachrichten Regiment 558
Heeresgruppen A–Arzt
Generalstabsarzt Prof. Dr. Med. Walther Kittel
24.Panzerkorps
General der Panzertruppen Walther Nehring
Arko 424
Korps-Nachrichtenabteilung 424
Korps-Nachschubtruppen 424
Korps-Pioniere Regiment Stab 424
424.Panzerpioniere Bataillon
Korps-Füsilier Regiment 424
Korps-Artillerie Regiment 424
63.Panzer-Feldersatz Regiment
424.Versorgungs Regiment
Schwere Panzerabteilung 424 – Major Saemisch
10.Panzergrenadier Division – Generalmajor Karl-Richard Kossmann
20.Panzergrenadier Division – Generalmajor Georg Scholze
16.Panzer Division – Generalleutnant Dietrich von Müller
17.Panzer Division – Oberst Albert Brux
40.Panzerkorps
General der Panzertruppen Siegfried Henrici
Arko 128
Korps-Nachrichtenabteilung 440
Korps-Nachschubtruppen 440
Korps-Feldersatz Bataillon 440
19.Panzer Division – Generalleutnant Hans Källner
25.Panzer Division – Generalmajor Oskar Audörsch
551.Volksgrenadier Division – Generalleutnant Siegfried Verhein
Wehrkreis Generalgouvernement
(HQ in Kraków)
General der Infanterie Siegfried Hänicke
Oberfeldkommandantur 581 (Radom) - Generalmajor Gustav Dürstein MIA on 27.1.1945
Standortkommandant Litzmannstadt (Łódź) – Generalmajor Hero Breusing 1.9.1944-19.1.1945 POW
4.PANZERARMEE
General der Panzertruppen Fritz-Hubert Gräser
Höhere Arko 312 – Generalleutnant Rudolf Friedrich
Korück 585 – Generalleutnant Hans Kratzert
Armee-Arzt 4.Panzerarmee – Generalarzt Dr. Med. Karl August Vorberg
Armee-Nachrichten Regiment 4
Panzerarmee-Nachschubführer 4
70.Heeres-Pionier-Brigade
42.Armeekorps
General der Infanterie Hermann Recknagel [KIA 23.1.1945 near Piotrków Trybunalski]
Arko 442
Korps-Sturm Regiment 442
Korps-Nachrichtenabteilung 442
Korps-Nachschubtruppen 442
Korps-MG Bataillon 442
88.Infanterie Division – Generalmajor Carl Anders
72.Infanterie Division – Generalleutnant Dr. Hermann Hohn
291.Infanterie Division – Generalmajor Arthur Finger KIA on 27.1.1945
342.Infanterie Division – Generalleutnant Heinrich Nickel
48.Panzerkorps
General der Panzertruppe Maximilian Reichsfreiherr von Edelsheim
Arko 108
Korps-Nachrichtenabteilung 448
Korps-Nachschubtruppen 448
Feldgendarmerie Trupp 448
68.Infanterie Division – Generalleutnant Paul Scheuerpflug
168.Infanterie Division – Generalmajor Dr. Maximilian Rosskopf
304.Infanterie Division – Generalleutnant Ernst Sieler
9.ARMEE
(HQ in Łódź)
General der Infanterie Theodor Busse
Chef des Generalstabes: Generalmajor Helmut Staedtke
Höhere Arko 307
Korück 532 – Generalleutnant Friedrich Bernhard
Armee-Arzt 9.Armee – Generalarzt Dr. Med. Johannes Lieschke
Armee-Nachrichten Regiment 511
Armee-Nachschubführer 531
8.Armeekorps
(HQ in Warszawa)
General der Artillerie Walter Hartmann
Arko 145 – Generalmajor Rudolf Henrici
Korps-Nachrichtenabteilung 48
Korps-Nachschubtruppen 408
6.Volksgrenadier Division – Generalleutnant Otto-Hermann Brücker
45.Volksgrenadier Division – Generalleutnant Richard Daniel
251.Infanterie Division – Generalleutnant Werner Heucke
46.Panzerkorps
(HQ in Ożarów Mazowiecki)
General der Panzertruppen Martin Fries
Arko 101
Korps-Nachrichtenabteilung 446
Korps-Nachschubtruppen 446
Korps-MG Bataillon 446
446.Ost Bataillon
Festungs Division „Warschau“ – Generalleutnant Friedrich Weber
73.Infanterie Division – Generalmajor Franz Schlieper
337.Volksgrenadier Division – Generalleutnant Eberhard Kinzel
56.Panzerkorps
General der Infanterie Johannes Block [KIA 26.1.1945 near Baranów Sandomierski]
Arko 125 – Oberst Eberhard Zinsser
Korps-Nachrichtenabteilung 456
Korps-Nachschubtruppen 456
Korps-MG Bataillon 456
17.Infanterie Division – Generalmajor Max Sachsenheimer
214.Infanterie Division – Generalleutnant Harry von Kirchbach
17.ARMEE
General der Infanterie Friedrich Schulz
Höhere Arko 304 – Generalleutnant Karl Wintergest
Korück 550 – Generalleutnant Wolfgang Schmidt-Logan
Armee-Arzt 17.Armee – Generalarzt Fr. Med. Friedrich Schober
Armee-Nachrichten Regiment 596
Armee-Nachschubführer 591
11.SS-Armeekorps
SS-Obergruppenführer Matthias Kleinheisterkamp
Chef des Stabes: SS-Standartenführer Gerhard Giese
Artillerie Kommandeur 11.SS-Armeekorps
111.SS-Nachrichtenabteilung
111.SS-Nachschubtruppen
78.Volksgrenadier Division – Generalleutnant Harald von Hirschfeld
320.Volksgrenadier Division – Generalmajor Rolf Scherenberg
545.Volksgrenadier Division – Generalmajor Otto Obenaus
59.Armeekorps
General der Infanterie Edgar Röhricht
Arko 103
Korps-Nachrichtenabteilung 459
Korps-Nachschubtruppen 459
359.Infanterie Division – Generalleutnant Karl Arndt
371.Infanterie Division – Generalleutnant Hermann Niehoff
544.Volksgrenadier Division – Generalleutnant Werner Ehrig
LUFTFLOTTE 6
(HQ in Ozorków)
Generaloberst (LW) Robert Ritter von Greim
Chef des Generalstabes: Generalmajor (LW) Friedrich Kless
21.Flugmelden-Mass Abteilung
22.Luftnachrichten Regiment – Oberst (LW) Erich Spitzner
35. Luftnachrichten Regiment – Oberst (LW) Adolf Somfleth
262. Luftnachrichten Regiment – Oberstleutnant (LW) Ferdinand Blumröder
Fliegerführer 6 – Oberst (LW) Karl Stockmann
8.Fliegerkorps
(HQ in Kraków)
General der Flieger Hans Seidemann
Chef des Generalstabes: Oberst (LW) Sorge
38.Luftnachrichten Regiment – Oberstleutnant (LW) Ernst Fleck
3.Flieger Division (HQ in Żagań) – Generalmajor (LW) Sigismund Freiherr von Falkenstein
560.000 men
4.103 guns and mortars
270 tanks, tank hunters and assault guns
330 aircraft
For the equipment I can only give numbers for 1st January 1945 , as Dr.Heinz Magenheimer quotes in the appendix of "Abwehrschlacht an der Weichsel 1945" the KTB of ObKdo. HGr. A as following :
Artillery : 1816
Tanks ( combat ready ) : 318
StuGs ( comabt ready ) :616
PAK ( combat ready ) : 793
1.PANZERARMEE/ARMEEGRUPPE HEINRICI
Generaloberst Gotthard Heinrici
Höhere Arko 311 – Generalleutnant Josef Prinner
Korück 531 – Generalleutnant Josef Brauner von Haydringen
Armee-Arzt 1.Panzerarmee - Generalarzt Dr. Med. Paul Kern
Panzerarmee-Nachrichten Regiment 1
Panzerarmee-Nachschubführer 1
154.Feldausbildungs Division – Generalleutnant Dr. Friedrich Altrichter
49.Gebirgs-Armeekorps
General der Gebirgstruppe Carl von Le Suire
Arko 132
70.Korps-Nachrichtenabteilung
Korps-Nachschubtruppen 418
449.Ost Bataillon
1.Ski-Jäger Division – Generalmajor Hans Steets
97.Jäger Division – Generalleutnant Friedrich Rabe von Pappenheim
101.Jäger Division – Generalleutnant Dr. Walter Assmann
254.Infanterie Division – Generalmajor Richard Schmidt
11.Armeekorps
General der Infanterie Rudolf Bünau
Arko 411
51.Korps-Nachrichtenabteilung
Korps-Nachschubtruppen 411
5.Reserve Division (Ungarische) – Vezérõrnagy Lászlo János Szábo
75.Infanterie Division – Generalmajor Karl Arning
100.Jäger Division – Generalmajor Hans Kreppel
253.Infanterie Division – Generalleutnant Carl Becker
1.ARMEE (Ungarische)
Vezérezredes Lászlo Dezsöo
5.Armeekorps (Ungarisch)
Altábornagy Mihály Ibrányi
1.Gebirgs Brigade (Ungarische)
16.Infanterie Division (Ungarische) – Vezérõrnagy Lászlo Karátsony
24.Infanterie Division (Ungarische) – Ezredes Gyula Keresztes
17.Armeekorps
General der Infanterie Otto Tiemann
Arko 7 – Generalmajor Karl Welcker
66.Korps-Nachrichtenabteilung
Korps-Nachschubtruppen 417
Kampfgruppe 3.Gebirgs Division – Generalleutnant Paul Klatt
Kampfgruppe 4.Gebirgs Division – Generalleutnant Friedrich Breith
208.Infanterie Division – Generalleutnant Hans Piekenbrock
(HQ in Kraków, then in Opole)
Generaloberst Josef Harpe 28.9.1944-17.1.1945
Chef des Generalstabes: Generalleutnant Wolf-Dietrich von Xylander
Heeresgruppe-Nachrichten Regiment 558
Heeresgruppen A–Arzt
Generalstabsarzt Prof. Dr. Med. Walther Kittel
24.Panzerkorps
General der Panzertruppen Walther Nehring
Arko 424
Korps-Nachrichtenabteilung 424
Korps-Nachschubtruppen 424
Korps-Pioniere Regiment Stab 424
424.Panzerpioniere Bataillon
Korps-Füsilier Regiment 424
Korps-Artillerie Regiment 424
63.Panzer-Feldersatz Regiment
424.Versorgungs Regiment
Schwere Panzerabteilung 424 – Major Saemisch
10.Panzergrenadier Division – Generalmajor Karl-Richard Kossmann
20.Panzergrenadier Division – Generalmajor Georg Scholze
16.Panzer Division – Generalleutnant Dietrich von Müller
17.Panzer Division – Oberst Albert Brux
40.Panzerkorps
General der Panzertruppen Siegfried Henrici
Arko 128
Korps-Nachrichtenabteilung 440
Korps-Nachschubtruppen 440
Korps-Feldersatz Bataillon 440
19.Panzer Division – Generalleutnant Hans Källner
25.Panzer Division – Generalmajor Oskar Audörsch
551.Volksgrenadier Division – Generalleutnant Siegfried Verhein
Wehrkreis Generalgouvernement
(HQ in Kraków)
General der Infanterie Siegfried Hänicke
Oberfeldkommandantur 581 (Radom) - Generalmajor Gustav Dürstein MIA on 27.1.1945
Standortkommandant Litzmannstadt (Łódź) – Generalmajor Hero Breusing 1.9.1944-19.1.1945 POW
4.PANZERARMEE
General der Panzertruppen Fritz-Hubert Gräser
Höhere Arko 312 – Generalleutnant Rudolf Friedrich
Korück 585 – Generalleutnant Hans Kratzert
Armee-Arzt 4.Panzerarmee – Generalarzt Dr. Med. Karl August Vorberg
Armee-Nachrichten Regiment 4
Panzerarmee-Nachschubführer 4
70.Heeres-Pionier-Brigade
42.Armeekorps
General der Infanterie Hermann Recknagel [KIA 23.1.1945 near Piotrków Trybunalski]
Arko 442
Korps-Sturm Regiment 442
Korps-Nachrichtenabteilung 442
Korps-Nachschubtruppen 442
Korps-MG Bataillon 442
88.Infanterie Division – Generalmajor Carl Anders
72.Infanterie Division – Generalleutnant Dr. Hermann Hohn
291.Infanterie Division – Generalmajor Arthur Finger KIA on 27.1.1945
342.Infanterie Division – Generalleutnant Heinrich Nickel
48.Panzerkorps
General der Panzertruppe Maximilian Reichsfreiherr von Edelsheim
Arko 108
Korps-Nachrichtenabteilung 448
Korps-Nachschubtruppen 448
Feldgendarmerie Trupp 448
68.Infanterie Division – Generalleutnant Paul Scheuerpflug
168.Infanterie Division – Generalmajor Dr. Maximilian Rosskopf
304.Infanterie Division – Generalleutnant Ernst Sieler
9.ARMEE
(HQ in Łódź)
General der Infanterie Theodor Busse
Chef des Generalstabes: Generalmajor Helmut Staedtke
Höhere Arko 307
Korück 532 – Generalleutnant Friedrich Bernhard
Armee-Arzt 9.Armee – Generalarzt Dr. Med. Johannes Lieschke
Armee-Nachrichten Regiment 511
Armee-Nachschubführer 531
8.Armeekorps
(HQ in Warszawa)
General der Artillerie Walter Hartmann
Arko 145 – Generalmajor Rudolf Henrici
Korps-Nachrichtenabteilung 48
Korps-Nachschubtruppen 408
6.Volksgrenadier Division – Generalleutnant Otto-Hermann Brücker
45.Volksgrenadier Division – Generalleutnant Richard Daniel
251.Infanterie Division – Generalleutnant Werner Heucke
46.Panzerkorps
(HQ in Ożarów Mazowiecki)
General der Panzertruppen Martin Fries
Arko 101
Korps-Nachrichtenabteilung 446
Korps-Nachschubtruppen 446
Korps-MG Bataillon 446
446.Ost Bataillon
Festungs Division „Warschau“ – Generalleutnant Friedrich Weber
73.Infanterie Division – Generalmajor Franz Schlieper
337.Volksgrenadier Division – Generalleutnant Eberhard Kinzel
56.Panzerkorps
General der Infanterie Johannes Block [KIA 26.1.1945 near Baranów Sandomierski]
Arko 125 – Oberst Eberhard Zinsser
Korps-Nachrichtenabteilung 456
Korps-Nachschubtruppen 456
Korps-MG Bataillon 456
17.Infanterie Division – Generalmajor Max Sachsenheimer
214.Infanterie Division – Generalleutnant Harry von Kirchbach
17.ARMEE
General der Infanterie Friedrich Schulz
Höhere Arko 304 – Generalleutnant Karl Wintergest
Korück 550 – Generalleutnant Wolfgang Schmidt-Logan
Armee-Arzt 17.Armee – Generalarzt Fr. Med. Friedrich Schober
Armee-Nachrichten Regiment 596
Armee-Nachschubführer 591
11.SS-Armeekorps
SS-Obergruppenführer Matthias Kleinheisterkamp
Chef des Stabes: SS-Standartenführer Gerhard Giese
Artillerie Kommandeur 11.SS-Armeekorps
111.SS-Nachrichtenabteilung
111.SS-Nachschubtruppen
78.Volksgrenadier Division – Generalleutnant Harald von Hirschfeld
320.Volksgrenadier Division – Generalmajor Rolf Scherenberg
545.Volksgrenadier Division – Generalmajor Otto Obenaus
59.Armeekorps
General der Infanterie Edgar Röhricht
Arko 103
Korps-Nachrichtenabteilung 459
Korps-Nachschubtruppen 459
359.Infanterie Division – Generalleutnant Karl Arndt
371.Infanterie Division – Generalleutnant Hermann Niehoff
544.Volksgrenadier Division – Generalleutnant Werner Ehrig
LUFTFLOTTE 6
(HQ in Ozorków)
Generaloberst (LW) Robert Ritter von Greim
Chef des Generalstabes: Generalmajor (LW) Friedrich Kless
21.Flugmelden-Mass Abteilung
22.Luftnachrichten Regiment – Oberst (LW) Erich Spitzner
35. Luftnachrichten Regiment – Oberst (LW) Adolf Somfleth
262. Luftnachrichten Regiment – Oberstleutnant (LW) Ferdinand Blumröder
Fliegerführer 6 – Oberst (LW) Karl Stockmann
8.Fliegerkorps
(HQ in Kraków)
General der Flieger Hans Seidemann
Chef des Generalstabes: Oberst (LW) Sorge
38.Luftnachrichten Regiment – Oberstleutnant (LW) Ernst Fleck
3.Flieger Division (HQ in Żagań) – Generalmajor (LW) Sigismund Freiherr von Falkenstein
560.000 men
4.103 guns and mortars
270 tanks, tank hunters and assault guns
330 aircraft
For the equipment I can only give numbers for 1st January 1945 , as Dr.Heinz Magenheimer quotes in the appendix of "Abwehrschlacht an der Weichsel 1945" the KTB of ObKdo. HGr. A as following :
Artillery : 1816
Tanks ( combat ready ) : 318
StuGs ( comabt ready ) :616
PAK ( combat ready ) : 793
1.PANZERARMEE/ARMEEGRUPPE HEINRICI
Generaloberst Gotthard Heinrici
Höhere Arko 311 – Generalleutnant Josef Prinner
Korück 531 – Generalleutnant Josef Brauner von Haydringen
Armee-Arzt 1.Panzerarmee - Generalarzt Dr. Med. Paul Kern
Panzerarmee-Nachrichten Regiment 1
Panzerarmee-Nachschubführer 1
154.Feldausbildungs Division – Generalleutnant Dr. Friedrich Altrichter
49.Gebirgs-Armeekorps
General der Gebirgstruppe Carl von Le Suire
Arko 132
70.Korps-Nachrichtenabteilung
Korps-Nachschubtruppen 418
449.Ost Bataillon
1.Ski-Jäger Division – Generalmajor Hans Steets
97.Jäger Division – Generalleutnant Friedrich Rabe von Pappenheim
101.Jäger Division – Generalleutnant Dr. Walter Assmann
254.Infanterie Division – Generalmajor Richard Schmidt
11.Armeekorps
General der Infanterie Rudolf Bünau
Arko 411
51.Korps-Nachrichtenabteilung
Korps-Nachschubtruppen 411
5.Reserve Division (Ungarische) – Vezérõrnagy Lászlo János Szábo
75.Infanterie Division – Generalmajor Karl Arning
100.Jäger Division – Generalmajor Hans Kreppel
253.Infanterie Division – Generalleutnant Carl Becker
1.ARMEE (Ungarische)
Vezérezredes Lászlo Dezsöo
5.Armeekorps (Ungarisch)
Altábornagy Mihály Ibrányi
1.Gebirgs Brigade (Ungarische)
16.Infanterie Division (Ungarische) – Vezérõrnagy Lászlo Karátsony
24.Infanterie Division (Ungarische) – Ezredes Gyula Keresztes
17.Armeekorps
General der Infanterie Otto Tiemann
Arko 7 – Generalmajor Karl Welcker
66.Korps-Nachrichtenabteilung
Korps-Nachschubtruppen 417
Kampfgruppe 3.Gebirgs Division – Generalleutnant Paul Klatt
Kampfgruppe 4.Gebirgs Division – Generalleutnant Friedrich Breith
208.Infanterie Division – Generalleutnant Hans Piekenbrock
- Andrzej
- Kapitan
- Posty: 758
- Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
- Lokalizacja: Warszawa
- Been thanked: 3 times
Siły niemieckie w Prusach Wschodnich w maju 1945
...Stab 102 Inf.Div. – dissolved, remnants as DG 102 in Vorpommern until 5/5/45.
...Stab 607 z.b.V.Div. = ex-Fest. Komm Pillau
...Stab 10 Radf.Jag.Bde. - ???
...Stab 349 VG.Div. - begin reforming as 349. ID in the Reich
...61 Inf.Div. (Kgr) – Stab/61. ID in Königsberg as the city fell 9/4, remn. into GR 24 at 21. ID.
...69 Inf.Div. – remn. surr. at Königsberg
...367 Inf.Div. - Königsberg
...548 VG.Div. – Königsberg
Gen.Kdo.“Hela”: - also appears 6/5, surrendered 5/45.
31 VG.Div. – a KG surrenders at Hela 4/45.
Stab 203 Inf.Div. – Stab in Hela 4/45. Identical with Div Ost-Hela?
83 Inf.Div. – surrenders at Hela 4/45 – identical with Div Ost-Hela? 24/4 to Pillau?
4 SS-PzGR.Div. “Polizei” – at 21. Armee 30/4
7 Pz.Div. – at 3. PzAOK 30/4
XXIII (23) Armeekorps: - surrendered 8/5? in west part of Danzig cauldron.
4 Pz.Div. – surr. at Frische Nehrung, capitulated 8/5.
252 Inf.Div. – part at Bornholm, bulk at Danzig until 5/45.
12 Luft.Fld.Div. – Danzig.
35 Inf.Div. – Danzig.
23 Inf.Div. – Danzig.
32 Inf.Div. – Danzig, then surrendered at Hela 8/5.
XVIII (18) Gebirgskorps: - east part of Danzig cauldron.
7 Inf.Div. – at Stutthoff/Danzig 6/5.
XXVI (26) Armeekorps: - commanded by GenLt Chill, surrendered 8/5?, not in the command chain?
5 Pz.Div. – destroyed at Peyse.
+ 561 VG.Div. (remnants) - disbanded
21 Inf.Div. – dispersed at Samland.
1 Inf.Div. – dispersed at Samland.
58 Inf.Div. – dispersed at Samland.
28 Jag.Div. – destroyed at Peyse.
IX (9) Armeekorps: - Frische Nehrung 29/4, en route to Bornholm 6/5
93 Inf.Div. – dispersed near Pillau.
95 Inf.Div. – dispersed.
551 VG.Div. (remnants) – dispersed near Pillau.
“GD” PzGR.Div. – dispersed at Pillau.
14 Inf.Div. – dispersed at Samland.
Fest.“Pillau” (Stab LV (55) Armeekorps): - Pillau fell 25/4, staff surrendered 8/5?
50 Inf.Div. – remnants surrendered at Pillau
558 VG.Div. – at Danzig 6/5
Stab 286 Inf.Div. – staff used at AOK 9.
VI (06) Armeekorps: - 4/5 Frische Nehrung
129 Inf.Div. – staff only as Komm. Frische Nehrung???, existed in May.
170 Inf.Div. – at Danzig/Frische Nehrung 6/5.
...Stab 102 Inf.Div. – dissolved, remnants as DG 102 in Vorpommern until 5/5/45.
...Stab 607 z.b.V.Div. = ex-Fest. Komm Pillau
...Stab 10 Radf.Jag.Bde. - ???
...Stab 349 VG.Div. - begin reforming as 349. ID in the Reich
...61 Inf.Div. (Kgr) – Stab/61. ID in Königsberg as the city fell 9/4, remn. into GR 24 at 21. ID.
...69 Inf.Div. – remn. surr. at Königsberg
...367 Inf.Div. - Königsberg
...548 VG.Div. – Königsberg
Gen.Kdo.“Hela”: - also appears 6/5, surrendered 5/45.
31 VG.Div. – a KG surrenders at Hela 4/45.
Stab 203 Inf.Div. – Stab in Hela 4/45. Identical with Div Ost-Hela?
83 Inf.Div. – surrenders at Hela 4/45 – identical with Div Ost-Hela? 24/4 to Pillau?
4 SS-PzGR.Div. “Polizei” – at 21. Armee 30/4
7 Pz.Div. – at 3. PzAOK 30/4
XXIII (23) Armeekorps: - surrendered 8/5? in west part of Danzig cauldron.
4 Pz.Div. – surr. at Frische Nehrung, capitulated 8/5.
252 Inf.Div. – part at Bornholm, bulk at Danzig until 5/45.
12 Luft.Fld.Div. – Danzig.
35 Inf.Div. – Danzig.
23 Inf.Div. – Danzig.
32 Inf.Div. – Danzig, then surrendered at Hela 8/5.
XVIII (18) Gebirgskorps: - east part of Danzig cauldron.
7 Inf.Div. – at Stutthoff/Danzig 6/5.
XXVI (26) Armeekorps: - commanded by GenLt Chill, surrendered 8/5?, not in the command chain?
5 Pz.Div. – destroyed at Peyse.
+ 561 VG.Div. (remnants) - disbanded
21 Inf.Div. – dispersed at Samland.
1 Inf.Div. – dispersed at Samland.
58 Inf.Div. – dispersed at Samland.
28 Jag.Div. – destroyed at Peyse.
IX (9) Armeekorps: - Frische Nehrung 29/4, en route to Bornholm 6/5
93 Inf.Div. – dispersed near Pillau.
95 Inf.Div. – dispersed.
551 VG.Div. (remnants) – dispersed near Pillau.
“GD” PzGR.Div. – dispersed at Pillau.
14 Inf.Div. – dispersed at Samland.
Fest.“Pillau” (Stab LV (55) Armeekorps): - Pillau fell 25/4, staff surrendered 8/5?
50 Inf.Div. – remnants surrendered at Pillau
558 VG.Div. – at Danzig 6/5
Stab 286 Inf.Div. – staff used at AOK 9.
VI (06) Armeekorps: - 4/5 Frische Nehrung
129 Inf.Div. – staff only as Komm. Frische Nehrung???, existed in May.
170 Inf.Div. – at Danzig/Frische Nehrung 6/5.
- Andrzej
- Kapitan
- Posty: 758
- Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
- Lokalizacja: Warszawa
- Been thanked: 3 times
Sowieckie oddziały w Charkowie 11 - 15 marca 1943r.
3rd ARMORED ARMY
Lieutenant General Paviel Siemionovitch Rybalko
85th Armored Brigade
179th Armored Brigade
195th Armored Brigade – Colonel V. A. Lomakin
Colonel V. A. Boldyriev
Colonel S. G. Koliesnikov
Colonel T. F. Malik
KHARKOV GARRISON
Major General of Armored Troops Ievtikhiy Iemielianovitch Bielov
Colonel Girigoriy Alieksandrovitch Zvieriev (POW on 15.III.1943)
17th NKVD Rifle Brigade – Colonel of NKVD Ivan Alieksieievitch Tankopiy (KIA 16.III.1943)
Chief of Staff: Lieutenant Colonel of NKVD Andriei Siergieievitch Zieviakin
206th Independent NKVD Rifle Battalion – Major of NKVD Ivan Alieksieievitch Gritsaiev
207th Independent NKVD Rifle Battalion – Captain of NKVD Alieskiei Alieksieievitch Sanin (KIA 12.III.1943)
Captain of NKVD Drozdov
208th Independent NKVD Rifle Battalion – Major of NKVD Nikolai Ivanovitch Kliui (KIA 12.III.1943)
209th Independent NKVD Rifle Battalion – Major of NKVD Vasiliy Gordieievitch Kalnik
210th Independent NKVD Rifle Battalion – Major of NKVD Zakhar Urustanovitch Tchieboiev
19th Rifle Division – Colonel Gieorgiy Alieksieievitch Gogolitsyn
32nd Rifle Regiment – LtCol Maksim Dmitriyevitch Salopovitch
315st Rifle Regiment – LtCol Nikolai Alieksandrovitch Ruban
1310th Rifle Regiment – LtCol Siemion Dmitriyevitch Lievada
25th Guards Rifle Division - Major General Paviel Miendielieievitch Shafranienko
48th Rifle Division “M. I. Kalinin”– Colonel Afanasiy Ivanovitch Safronov
268th Rifle Regiment
301st Rifle Regiment
527th Rifle Regiment
14th Howitzer Regiment
62nd Guards Rifle Division – Major General Gieorgiy Mikhailovitch Zaitsiev
182nd Guards Rifle Regiment
184th Guards Rifle Regiment – LtCol Vasiliy Nikolaievitch Bragin
186th Guards Rifle Regiment
104th Rifle Division – Colonel Gieorgiy Andrieievitch Zhukov
217th Rifle Regiment – LtCol Alieksiei Mikhailovitch Alieksieiev
242nd Rifle Regiment – LtCol Nikifor Fomitch Tsygankov
273rd Rifle Regiment – LtCol Arkhip Vladimirovitch Molokov
290th Artillery Regiment
107th Rifle Division – Colonel Piotr Maksimovitch Biezhko
504th Rifle Regiment – LtCol Grigoriy Samuilovitch Kahabibulin
516th Rifle Regiment –LtCol Mikhail Nikolaievitch Arutiunov (WIA 12.III.1943)
522nd Rifle Regiment – LtCol Shakir Pietinovitch Gatin
305th Rifle Division – Colonel Ivan Antonovitch Danilovitch
307th Rifle Division – Major General Grigoriy Siemionovitch Lazko
3rd ARMORED ARMY
Lieutenant General Paviel Siemionovitch Rybalko
85th Armored Brigade
179th Armored Brigade
195th Armored Brigade – Colonel V. A. Lomakin
Colonel V. A. Boldyriev
Colonel S. G. Koliesnikov
Colonel T. F. Malik
KHARKOV GARRISON
Major General of Armored Troops Ievtikhiy Iemielianovitch Bielov
Colonel Girigoriy Alieksandrovitch Zvieriev (POW on 15.III.1943)
17th NKVD Rifle Brigade – Colonel of NKVD Ivan Alieksieievitch Tankopiy (KIA 16.III.1943)
Chief of Staff: Lieutenant Colonel of NKVD Andriei Siergieievitch Zieviakin
206th Independent NKVD Rifle Battalion – Major of NKVD Ivan Alieksieievitch Gritsaiev
207th Independent NKVD Rifle Battalion – Captain of NKVD Alieskiei Alieksieievitch Sanin (KIA 12.III.1943)
Captain of NKVD Drozdov
208th Independent NKVD Rifle Battalion – Major of NKVD Nikolai Ivanovitch Kliui (KIA 12.III.1943)
209th Independent NKVD Rifle Battalion – Major of NKVD Vasiliy Gordieievitch Kalnik
210th Independent NKVD Rifle Battalion – Major of NKVD Zakhar Urustanovitch Tchieboiev
19th Rifle Division – Colonel Gieorgiy Alieksieievitch Gogolitsyn
32nd Rifle Regiment – LtCol Maksim Dmitriyevitch Salopovitch
315st Rifle Regiment – LtCol Nikolai Alieksandrovitch Ruban
1310th Rifle Regiment – LtCol Siemion Dmitriyevitch Lievada
25th Guards Rifle Division - Major General Paviel Miendielieievitch Shafranienko
48th Rifle Division “M. I. Kalinin”– Colonel Afanasiy Ivanovitch Safronov
268th Rifle Regiment
301st Rifle Regiment
527th Rifle Regiment
14th Howitzer Regiment
62nd Guards Rifle Division – Major General Gieorgiy Mikhailovitch Zaitsiev
182nd Guards Rifle Regiment
184th Guards Rifle Regiment – LtCol Vasiliy Nikolaievitch Bragin
186th Guards Rifle Regiment
104th Rifle Division – Colonel Gieorgiy Andrieievitch Zhukov
217th Rifle Regiment – LtCol Alieksiei Mikhailovitch Alieksieiev
242nd Rifle Regiment – LtCol Nikifor Fomitch Tsygankov
273rd Rifle Regiment – LtCol Arkhip Vladimirovitch Molokov
290th Artillery Regiment
107th Rifle Division – Colonel Piotr Maksimovitch Biezhko
504th Rifle Regiment – LtCol Grigoriy Samuilovitch Kahabibulin
516th Rifle Regiment –LtCol Mikhail Nikolaievitch Arutiunov (WIA 12.III.1943)
522nd Rifle Regiment – LtCol Shakir Pietinovitch Gatin
305th Rifle Division – Colonel Ivan Antonovitch Danilovitch
307th Rifle Division – Major General Grigoriy Siemionovitch Lazko
- Thomas
- First Lieutenant
- Posty: 626
- Rejestracja: czwartek, 1 czerwca 2006, 12:09
- Lokalizacja: Łódź
- Kontakt:
Witam. Czy zna ktoś strony www gdzie są podane OOB z wymienionymi stanami liczbowymi poszczególnego sprzętu? Nie muszą być radzieckie, każde inne mile widziane. Znalazłem taką stronę o Grossdeutschland, ale pozostałe są tajemnicą. Skład przykładowo którejś tam z kolei armii jest ok, tyle tylko że potrzebował bym jakieś dokładniejsze dane, bo to co przeczytałem np na 1str tego tematu niewiele mi mówi Niestety nie jestem fachowcem w tego typu sprawach i nie znam składu każdej armii. Jeśli znacie jakieś strony gdzie są wymienione w miarę dokładnie stany poszczególnych dywizji itd, to proszę o podanie, tutaj lub na PW.
Pozdro
T
Pozdro
T
.:: !! POSZUKIWANI WARGAMERZY Z ŁODZI I OKOLIC. ZGŁOSZENIA I INFO NA PW !! ::.
-
- Sergent
- Posty: 105
- Rejestracja: sobota, 22 lipca 2006, 20:24
- Lokalizacja: Kraków
- Been thanked: 1 time
Najlepsza jest wg mnie strona Niehorstera
http://orbat.com/site/ww2/drleo/000_admin/000oob.htm
Ponadto:
http://chrito.users1.50megs.com/kstn/kstnmain.htm
http://web.telia.com/~u18313395/normandy/
http://www.history.army.mil/documents/E ... OB-TOC.htm
http://www.panzerbaer.de/units/
http://www.sturmpanzer.com/Default.aspx ... em=2&sec=2
http://orbat.com/site/ww2/drleo/000_admin/000oob.htm
Ponadto:
http://chrito.users1.50megs.com/kstn/kstnmain.htm
http://web.telia.com/~u18313395/normandy/
http://www.history.army.mil/documents/E ... OB-TOC.htm
http://www.panzerbaer.de/units/
http://www.sturmpanzer.com/Default.aspx ... em=2&sec=2
Re: [Struktury] OdB Front wschodni
1.Ordre de Bataille Armii Czerwonej 22 czerwca-1 lipca 1941 roku
ARMIA CZYNNA (OPERACYJNA)
Front Północny
Dowódca: gen lejtn Markjan Michajłowicz Popow
Szef Sztabu gen maj D.N Nikiszew
Komisarz komiszarz korpuśny N.N. Klemientiew
Kwatera: Leningrad
7 ARMIA
Dowódca gen lejtn. F.D. Gorolenko
Kwatera pn-wsch od jeziora Ładoga
Piechota:
54 DS Karna,
71 DS
168 DS Karna,
237 DS
26 Sortawalski RU
Artyleria:
208 sdaplot
Lotnictwo:
55 MDL
Saperzy:
184 sbat sap
14 ARMIA KARNA
Dowódca gen letjn W.A. Frołow
Kwatera: Murmańsk
Piechota:
42 KS Karny- P.I. Panin
104 DS Karna
122 DS Karna
Salla
14 DS Karna,
52 DS Karna
23 Murmański RU
Artyleria:
104 PAA OND
Wojska Pancerne:
1 DPanc- gen maj W.I. Baranow- (Ałłukurti)
89 BT-5, 176 BT-7, 105 T-26, 38 T-28, BA-53
Lotnictwo:
1 MDL
42 eskadra lotnictwa korekcyjnego
Saperzy:
31 sbat sap
23 ARMIA
Dowódca: gen lejtn P.S. Pszennikow
Kwatera - Przesmyk Karelski
Piechota:
19 KS -Gerasimow M.N
115 DS,
142 DS Karna
50 KS Szczerbakow W.I.
43 DS
70 DS Karna,
123 DS
27 Keksholmski RU, 28 Wyborgski RU
Artyleria:
24 kpart, 28 kpart, 43 kpart
573 PAA, 101 PAH
108 PAH w/m OND, 519 PAH w/m OND
20 sb moz
27 sdaplot, 241 sdaplot
Wojska Pancerna:
10 KZmech gen maj I.G. Łazariew
(21 DPanc- 177 T-26, 9 transpoertery T-26 , 41 BA
24 DPanc- 276 BT5/7 , 3 T-26, 1 T-38, 2 T-27 BA-45
, 198 DZmech, 7 p mot)
Lotnictwo:
5 MDL
41 DLB
15 lotnicza eskadra korekcyjna
19 lotnicza eskadra korekcyjna
Saperzy:
109 zmot bat inż
153 sb inż
Związki w dyspozycji Frontu Północnego
Piechota:
177 DS, 191 DS, 8 BS
21 Karelski UR, 22 Karelski UR, 25 Pskowski UR i 29 UR
Artyleria:
541 PAH OND, 577 PAH OND
2 KPlot WOP ( 115 paplot, 169 paplot, 189 paplot, 192 paplot, 194 paplot, 351 paplot)
Brygadowe Rejony WOP (Wyborgski, Murmański, Pskowski, Ługski, Petrozawodski)
Wojska Pancerne:
1 KZmech - gen maj Michaił Lwowicz Czerniawski
3 DPanc- płk K.Iu Andriejew,- 232 BT-7, 68 T-26, 38 T-28, 50 -BA-10, 24 BA-20
163 DZmech- gen maj Iwan Michajłowicz Kuzniecow- 25 BT-5, 229 T-26
5 p mot- ppłk K.N Winduszew
Lotnictwo:
2 MDL, 39 DLM, 3 DLM WOP, 54 DLM WOP
311 plrozp
103 lotnicza eskadra korekcyjna
Saperzy:
12 pinż, 29 pinż, 6 ppont-most
Front Północno-Zachodni
Dowódca- gen płk Fiodor Izydorowicz Kuzniecow
Szef Sztabu: gen lejtn P.S. Klenow
Komisarz: komisarz orpuśny P.A. Dibrow
Kwatera główna: Ryga
8 ARMIA
Dowódca gen maj P. P Sobiennikow
Piechota:
10 KS Karny- Nikołajew I.F.(10 DS Karna, 48 DS Karna, 90 DS Karna)
11 KS - Szumiłow M.S. (11 DS, 125 DS)
44 Kowieński RU, 48 Olicki UR
Artyleria:
9 BAPPanc
47 kpart, 51 kpart, 73 kpart,
39 sdaplot, 242 sdaplot
Wojska Pancerne:
12 KZmech - Szestopałow N.M.(23 DPanc, 28 DPanc, 202 DZmech, 10 pmot)
Saperzy:
25 pinż
11 ARMIA
Dowódca: gen lejtn W.I Morozow[/b]
Piechota:
16 KS - Iwanow M.M.(5 DS, 33 DS, 188 DS Karna)
29 KS -Samochin A.G (179 DS, 184 DS Karna)
23 DS, 126 DS Karna, 128 DS Karna
42 Szawelski RU ,46 Tylżycki RU, 45 RU
Artyleria:
10 BAPPanc
270 kpart, 448 kpart, 615 kpart
110 PAH w/m OND, 429 PAH OND
19 sdaplot, 247 sdaplot
Wojska Pancerne:
3 KZmech - Kurkin A.W. (2 DPanc, 5 DPanc, 84 DZmech, 5 pmot)
Saperzy:
38 sbinż
27 ARMIA
Dowódca: Gen maj Nikołaj Erastowicz Bierzarin
Kwatera: Dzwina[/b]
Piechota:
22 KS Karny - Ksenofontow A.S.(180 DS Karna, 182 DS Karna)
24 KS - Kaczanow K.M.(181 DS, 183 DS)
16 DS Karna, 67 DS, 3 BS
Artyleria:
613 kpart,614 kpart
103 sdaplot, 111 sdaplot
W dyspozycji Frontu Pn-Zach
Piechota:
dowództwo 65 KS- Komissarow K.W.
5 KPow-Des - Biezugłyj I.C.(9 BPow-Des, 10 BPow-Des, 201 BPow-Des)
41 Libawski UR
Artyleria:
402 PAH w/m OND
10 BPlot WOP, 12 BPlot WOP, 14 BPlot WOP
11 sdaplot
Brygadowe Rejony WOP ( Ryski, Estoński, Kowieński)
Lotnictwo:
57 DLM
4 MDL, 6 MDL, 7 MDL, 8 MDL
21 plm WOP
312 plrozp
Saperzy:
4 ppont-most, 30 ppont-most
c.d
Front Zachodni
Dowódca- gen Armii Dymitr Girigorewicz Pawłow
Szef Sztabu- gen maj W.E. Klimowski
Komisarz-komisarz korpuśny A.Iu. Fomin
Kwatera Główna: Mińsk
3 ARMIA
Dowódca gen lejtn W.I. Kuzniecow
Kwatera: Grodno
Piechota:
4 KS- Jegorow E.A. (27 DS, 56 DS Karna, 85 DS)
68 Grodzieński RU
Artyleria:
7 BAPPanc
152 kpart, 444 kpart
16 sdaplot
Wojska Pancerne:
11 KZmech - Mostowienko D.P.(29 DPanc, 33 DPanc, 204 DZmech, 16 pmot)
4 ARMIA
Dowódca- gen maj A.A. Korobkow
Kwatera: Breśc- Litewski, Pińsk[/b]
Piechota:
28 KS Karny- Popow W.S.(6 DS Karna, 49 DS, 42 DS Karna, 75 DS)
62 Brzeski UR
Artyleria:
447 kpart, 455 kpart, 462 kpart
120 PAH w/m OND
12 sdaplot
Wojska Pancerne:
14 KZmech - gen maj S.I. Oborin
Połozenie: Prużany, Kobryń
( 22 DPanc, 30 DPanc, 205 DZmech, 20 pmot)
10 ARMIA
Dowódca- gen maj K.D. Gołubiew
Kwatera: Bialystok[/b]
Piechota:
1 KS Karny- Rubcow F.D. (2 DS Karna, 8 DS Karna)
5 KS - Garnow A.W. (13 DS, 86 DS Karna, 113 DS)
6 KKaw- gen maj I.S. Nikitin
Położenie -Sokółka
(6 DKaw- gen maj M.P Konstantinow,
36 DKaw- - gen maj E.S. Zybin)
155 DS
66 Osowiecki RU
Artyleria:
6 BAPPanc
130 kpart, 156 kpart, 262 kpart, 315 kpart
311 PAA, 124 PAH OND, 375 PAH OND
38 sdaplot, 71 sdaplot
Wojska Pancerne:
6 KZmech - gen maj M.G. Chackilewicz
Polożenie Płd-Wsch od Białegostoku
(4 DPanc, 7 DPanc, 29 DZmech, 4 pmot)
13 KZmech- gen P.A. Achłjustin
Połozenie: Bielsk
(25 DPanc, 31 DPanc, 208 DZmech 18 pmot)
13 ARMIA
dowódca gen lejtn P.M. Fiłatow
dowództwo polowe bez wojsk w lipcu utworzona z jednostek znajdujących się w Dyspozycji Frontu Zachodniego
Wojska w dyspozycji Frontu Zachodniego
Piechota:
2 KS - Jermakow A.N. (100 DS Karna, 161 DS)
21 KS - Borisow W.B. (17 DS, 24 DS Karna 37 DS)
44 KS Karny- Juszkiewicz W.A. (64 DS Karna, 108 DS Karna)
47 KS Powietkin S.I. (55 DS, 121 DS, 143 DS)
50 DS
4 KPow-Des -Żadow A.S. (7 BPow-Des, 8 BPow-Des, 214 BPow-Des)
58 Siebieżski RU, 61 Połocki RU, 63 Mińsko-Słucki RU, 64 Zambrowski RU, 65 Mozyrski RU
Artyleria:
8 BAPPanc
293 PAA, 611 PAA
360 PAH
5 PAH w/m OND, 318 PAH w/m OND, 612 PAH w/m OND
29 kpart, 49 kpart, 56 kpart, 151 kpart, 467 kpart, 587 kpart
32 sdyon spec przezn
24 sbmoz
86 sdaplot, 4 BPlot WOP, 7 BPlot WOP
Brygadowe Rejony WOP (Baranowicki, Kobryński, Homelski, Witebski, Smoleński)
Wojska Pancerne:
17 KZmech- Pietrow M.P. (27 DPanc, 36 DPanc, 209 DZmech, 22 pmot)
20 KZmech - Nikitin A.G.(26 DPanc, 38 DPanc, 210 DZmech 24 pmot)
Lotnictwo:
43 DLM
12 DLB, 13 DLB
9 MDL, 10 MDL, 11 MDL
184 plm WOP
313 plrozp, 314 plrozp
59 DLM, 60 DLM (w trakcie formowania)
Saperzy:
10 pinż, 23 pinż, 33 pinż
34 ppont-most, 35 ppont-most
275 sbinż
Front Południowo-Zachodni
Dowódca- gen płk Michaił Piotrowicz Kirponos
Szef Sztabu- gen lejtn M.A. Purkajew
Komisarz-komisarz dywizyjny P.E. Rykow
Kwatera Główna- Kijów Żytomierz[/b]
5 ARMIA
Dowódca- gen maj M.I. Potapow
Kwatera: Łuck[/b]
Piechota:
15 KS- Fieduninskij I.I. (45 DS,62 DS Karna)
27 KS- Artemenko P.D. (87 DS, 124 DS Karna,135 DS)
2 Włodzimiersko-Wołyński UR
Artyleria:
1 BAPPanc
21 kpart, 231 kpart, 264 kpart, 460 kpart
23 sdaplot, 243 sdaplot
Wojska Pancerne:
9 KZmech - Rokossowski K.K.(20 DPanc, 35 DPanc, 131 DZmech, 32 pmot)
22 KZmech- Kondrusiew S.M/ (19 DPanc- gen maj K.A. Siemienczenko
, 41 DPanc, 215 DZmech, 23 pmot)
Saperzy:
5 ppont-most
6 ARMIA
Dowódca - gen lejtn I.N. Muzyczenko
Kwatera: Lwów[/b]
Piechota:
6 KS - Aleksiejew I.I. (41 DS, 97 DS, 159 DS)
37 KS - Zybin S.P. (80 DS Karna, 139 DS, 141 DS)
5 KKaw:
(3 DKaw- gen maj M.F. Malejew
14 DKaw- gen maj W.D. Kriuczenkin)
4 Kamionkowsko-Strumiłowski RU, 6 Rawsko-Ruski RU
Artyleria:
3 BAPPanc
209 kpart, 229 kpart, 441 kpart, 445 kpart
135 PAA OND
17 sdaplot, 307 sdaplot
Wojska Pancerne:
4 KZmech- Własow A.A. (8 DPanc, 32 DPanc, 81 DZmech 3 pmot)
15 KZmech -Karpezo I.I.( 10 DPanc, 37 DPanc, 21 DZmech, 25 pmot)
Saperzy:
9 pinż
12 ARMIA KARNA
Dowódca- gen maj P.G. Poniedielin
Kwatera: Kamieniec-Podolski-Czerniowce[/b]
Piechota:
13 KS Karny- Kiriłłow N.K. (44 DS Karna, 58 DS Karna, 192 DS Karna)
17 KS Karny- Gałanin I.W. ( 60 Karna DSGór, 96 Karna DSGór, 164 DS Karna)
10 Kamieniecko-Podolski RU, 11 i 12 Mohylewsko Podolski RU
Artyleria:
4 BAPPanc
269 kpart, 274 kpart, 283 kpart, 468 kpart
20 sdaplot, 30 sdaplot,
Mohylewsko-Podolski Brygadowy Rejon WOP
Wojska Pancerne:
16 KZmech - Sokołow A.D.(15 DPanc, 39 DPanc, 240 DZmech, 19 pmot)
Saperzy:
37 pinż, 19 ppont-most
26 ARMIA
Dowódca-gen lejtn.F.Ya.Kostenko[/b]
Kwatera: Borysław
Piechota:
8 KS - Sniegow M.G.(99 DS, 173 DS, 72 Karna DSGór)
8 RU
Artyleria:
2 BAPPanc
233 kpart
236 kpart
28 sdaplot
Wojska Pancerne:
8 KZmech- Riabyszew D.I. (12 DPanc, 34 DPanc, 7 DZmech, 2 pmot)
Saperzy:
17 ppont-most
Wojska w Dyspozycji Frontu-Południowo-Zachodniego
Piechota:
31 KS- Łopatin A.I. (193 DS, 195 DS, 200 DS Karna)
36 KS Karny- Sysojew P.W. (140 DS Karna, 146 DS Karna, 228 DS Karna)
49 KS - Korniłow I.A. (190 DS Karna, 197 DS, 199 DS)
55 KS - Korotiejew K.A. (130 DS Karna, 169 DS, 189 DS)
1 KPow-Des -Usenko M.A.(1 BPow-Des, 204 BPow-Des 211 BPow-Des)
1 Kijowski RU, 3 Latyczowski RU, 5 Korosteński RU, 7 Nowogrodzko-Wołyński RU, 13 Szepietowski RU, 15 Ostropolski RU, 17 Izajasławski RU
Artyleria:
5 BAPPanc
205 kpart, 207 kpart, 368 kpart, 457 kpart, 458 kpart, 507 kpart, 543 kpart, 646 kpart
305 PAA OND, 355 PAA OND
4 PAH w/m OND, 168 PAH w/m OND, 324 PAH w/m OND, 330 PAH w/m OND, 526 PAH w/m OND
331 PAH OND, 376 PAH OND, 529 PAH OND, 538 PAH OND, 589 PAH OND
34 sdart spec przezn OND, 245 sdart spec przez OND, 315 sdart spec przezn OND, 316 sdart spec przezn OND,
263 sdaplot
3 DPlot WOP
4 DPlot WOP
11 BPlot WOP
Brygadowe Rejony WOP (Stanisławski, Rówieński, Żytomierski, Tarnopolski, Winnicki)
Wojska Pancerne:
19 KZmech - Feklenko I.W.(40 DPanc, 43 DPanc, 213 DZmech, 21 pmot)
24 KZmech Czistiakow W.I.(45 DPanc, 49 DPanc, 216 DZmech, 17 pmot)
1 sdyon samoch panc
Lotnictwo:
44 DLM, 64 DLM
19 DLB, 62 DLB
14 MDL, 15 MDL, 16 MDL, 17 MDL, 63 MDL
36 DLM WOP
315 plrozp
316 plrozp
Saperzy:
45 pinż
1 ppont-most
9 SAMODZIELNA ARMIA
gen płk Ia. T. Czerewiczenko
Piechota:
14 KS- Jegorow D.G. (25 DS, 51 DS)
35 KS- Daszcziczew I.F. (95 DS, 176 DS Karna)
48 KS Karny- Malinowski R.Ia.(30 Karna DSGór, 74 DS Karna)
150 DS
2 KKaw- Biełow P.A.
(5 DKaw,- płk W.K. Baranow
9 DKaw- płk A.F. Byczkowski)
80 Rybnicki RU, 81 Dunajski RU, 82 Tyraspolski RU, 84 Górno-Prucki RU, 86 Dolno-Prucki RU
Artyleria:
320 PAA OND
430 PAH w/m OND
265 kpart, 266 kpart, 374 kpart, 648 kpart
317 sdart spec przezn OND ,26 sdaplot, 268 sdaplot
Kiszyniowski Rejon Brygadowy WOP
Wojska Pancerne:
2 KZmech - gen lejtn J.W. Nowosielski
(11 DPanc, 16 DPanc, 15 DZmech, 6 pmot )
18 KZmech - Wołoch P.W.(44 DPanc, 47 DPanc, 218 DZmech, 26 pmot)
Lotnictwo:
20 MDL, 21 MDL, 45 MDL
131 plm WOP
317 plrozp
w trakcie formowania: 65 DLM, 66 DLM
Saperzy:
8 sbinż
16 sbinż
12 zmot bat inż
Lotnictwo Dalekiego Zasięgu:
1 KLBDZ - Izotow W.I.( 40 DLB, 51 DLB)
2 KLBDZ - Smirnow K.N.(35 DLB, 48 DLB)
3 KLBDZ- Skirpko N.S. (42 DLB, 52 DLB)
4 KLBDZ - Sudiec W.A.()22 DLB, 50 DLB)
56 DLM,, 61 DLM, 18 DLB
REZERWA Kwatery Głównej Naczelnego Dowództwa
16 ARMIA KARNA- gen.lejtn M.F. Łukin
Piechota:
32 KS Karny - Kołomyjec T.K.(46 DS Karna, 152 DS Karna)
Artyleria:
126 kpart,
112 sdaplot
Wojska Pancerne:
5 KZmech - Aleksiejenko I.P. (13 DPanc, 17 DPanc, 109 DZmech, 8 pmot)
19 ARMIA KARNA- gen.lejtn I.S. Koniew
Piechota:
25 KS Karny - Czestochwałow S.M. (127 DS, 134 DS Karna, 162 DS Karna)
34 KS - Chmielnickij R.P. (129 DS, 158 DS Karna, 171 DS)
38 DS Karna
Artyleria:
442 kpart, 471 kpart
Wojska Pancerna:
26 KZmech - Kiriczenko H. Ja.(52 DPanc, 56 DPanc, 103 DZmech, 27 pmot)
Saperzy:
111 zmot bat inż
238 sbat sap, 321 sbat sap.
20 Armia Karna- gen.lejtn F.N. Remiezow
Piechota:
61 KS Karny- Bakunin F.A. (110 DS Karna, 144 DS Karna, 172 DS Karna)
69 KS - Mogilewczik E.A. (73 DS, 229 DS, 233 DS)
18 DS Karna
Artyleria:
301 PAH w/m OND, 537 PAH w/m OND
438 kpart
Wojska Pancerne:
7 KZmech - Winogradow W.I. (14 DPanc, 18 DPanc, 1 DZmech, 9 pmot)
Saperzy:
60 bpont-most
21 ARMIA KARNA- gen.letjn W.F.Gierasimienko
Piechota:
63 KS - Pietrowskij L.G. ( 53 DS, 148 DS Karna, 167 DS )
66 KS - Sudakow F.L. ( 61 DS, 117 DS, 154 DS Karna)
Artyleria:
387 PAH OND
420 kpart, 546 kpart
Wojska Pancerne:
25 KZmech - Kriwoszein S.M. (50 DPanc, 55 DPanc, 219 DZmech, 12 pmot)
22 ARMIA KARNA- gen letn. F.A. Jerszakow
Piechota:
51 KS Karny- Markow A.M. (98 DS Karna, 112 DS Karna, 153 DS)
62 KS Karny - Karmanow I.P. (170 DS Karna, 174 DS Karna, 186 DS Karna)
Artyleria:
336 kpart
545 kpart
24 ARMIA KARNA- gen.lejtn. S.A. Kalinin
Piechota:
52 KS - Andriejew D.I. (91 DS, 119 DS, 166 DS Karna)
53 KS - Sieliezniew D.M. (107 DS, 133 DS, 178 DS Karna)
Artyleria:
524 Ciężki PAA OND
392 kpart, 542 kpart, 685 kpart
Związki Samodzielne:
Piechota:
20 KS - Jeremin S.I. (137 DS, 160 DS Karna)
45 KS - Magon E. Ja (187 DS, 227 DS,, 232 DS Karna)
67 KS Karny - Żmaczenko F.F. (102 DS Karna, 132 DS Karna, 151 DS)
Artyleria:
267 kpart, 390 kpart
Wojska Pancerne:
21 KZmech- Leljiuszenko D.D. (42 DPanc, 46 DPanc, 185 DZmech, 11 pmot)
OKRĘGI WOJENNE I NIEAKTYWNE FRONTY
STAN 22 CZERWCA 1941
Moskiewski Okręg Wojskowy- gen armii I.W. Tiulieniew
Piechota:
41 KS - Kossobudzkij I.S. (118 DS Karna, 235 DS)
Artyleria:
275 kpart, 396 kpart, 649 kpart
403 PAH w/m , 590 PAH w/m
594 PAA OND
40 sdart spec przezn OND, 226 sdart spec przezn OND, 228 sdart spec przezn OND, 233 sdart spec przezn. OND
1 KPlot WOP:
(176 paplot, 193 paplot, 250 paplot, 251 paplot, 329 paplot
745 paplot)
Brygadowe rejony WOP:
Gorkijski, Tulski, Kaliniński, Jarosławski
Wojska Pancerne:
51 sbat czolg
Lotnictwo:
24 DLM
23 MDL
46 MDL
77 MDL
78 DLM (w trakcie formowania)
Wojska Inżynieryjne:
28 pinż
40 sbinż
Nadwołżański Okręg Wojskowy [/b]gen maj M.T. Popow
Piechota:
----
Artyleria:
637 kpart
592 PAA RGK
Wojska Pancerne:
----
Lotnictwo:
58 DLB (w trakcie formowania)
Saperzy:
------
Orłowski Okręg Wojskowy- gen. lejtn P.A. Kuroczkin
Piechota:
30 KS - Seliwanow I.W. (19 DS, 149 DS, 217 DS)
33 KS - Chaljiuzin G.A. (89 DS, 120 DS Karna, 145 DS)
222 DS
Artyleria:
281 PAH spec przezn. (dowództwo pulku rozwiązano a dywizjony wchodzące w jego skład (322,328,329 330,331) stały się samodzielne
399 PAH RGK
364 kpart, 488 kpart, 643 kpart, 644 kpart
Woroneżski Brygadowy Rejon OPK
733 paplot
46 sdaplot
123 sdaplot
Wojska Pancerne:
23 KZmech- Miasnikow M.A. (48 DPanc, 51 DPanc, 220 DZmech, 27 pmoto
4 samdyon sam panc
Lotnictwo:
47 DLM
67 DLM
68 DLB
1 Rezerwowa Brygada Lotnicza (dwa pułki lotnicze)
Saperzy:
-----
Uralski Okręg Wojskowy- gen maj A.W. Katkow
Piechota:
-------
Artyleria:
---------
Wojska Pancerne
------------
Lotnictwo:
--------
Saperzy:
22 pinż
Syberyjski Okręg Wojskowy- gen.lejtn I.W. Miedwiediew
Piechota:
681 sps
Artyleria:
486 PAH w/m RGK
544 PAH w/m RGK
11 sbmoz
Wojska Pancerne:
------
Lotnictwo:
30 DLB
Saperzy:
27 pinż
Charkowski Okręg Wojskowy- gen maj. A.N. Czernikow
Polowe Dowództwo 18 ARMII (bez wojsk)- gen. lejtn. A.K. Smirnow
Piechota:
2 KPow-Des- Charitonow F.M. (2 BPow-Des, 3 BPow-Des, 4 BPow-Des)
214 DS Karna
Artyleria:
435 kpart, 645 kpart, 191 PAH W/m RGK
Donbaski Brygadowy Rejon OPK
Konotopski Brygadowy Rejon OPK
Wojska Pancerne:
--------
Lotnictwo:
75 DLM
76 DLM
49 DLB
Saperzy:
--------
Północno Kaukaski Okręg Wojskowy
Piechota:
64 KS- Kuleszow A.D. (165 DS, 175 DS,)
28 Karna DSGór
157 DS
Artyleria:
394 kpart, 596 kpart
138 PAH, 302 PAH
440 PAH w/m
5 sbmoz
Noworosyjski Brygadowy Rejon OPK
Wojska Pancerne:
8 sam dyon sam panc
Lotnictwo:
73 DLM,
74 DLB
Saperzy:
-----------
Odeski Okręg Wojskowy- gen lejtn. H.E. Czibisow
Piechota:
7 KS Karny- Dobrosierdow K.L. (116 DS Karny, 196 DS Karny, 206 DS Karny)
9 Spec KS Karny - Batow P.I. (106 DS Karna, 156 DS Karna, 32 DKaw)
47 DS
3 KPow-Des- Głazunow W.A. ( 5 BPow-Des, 6 BPow-Des, 212 BPow-Des
83 RU
Artyleria:
137 PAH w/m RGK, 515 PAH w/m RGK, 522 PAH w/m RGK, 527 PAH w/m RGK
268 kpart, 272 kpart, 377 kpart
296 sdaplot
391 sdaplot
15 Brygada WOP
Zaporożski Brygadowy Rejon OPK
Pierwomajski Brygadowy Rejon OPK
Wojska Pancerne:
------------
Lotnictwo:
----------------
Saperzy:
7 ppont-most
8 pinż
Zakaukaski Okręg Wojskowy- gen.lejtn. D.T. Kozłow
Piechota:
3 KS Karny- Czerniak S.I. (4 DS Karny, 20 DSGór Karna, 47 DSGór)
23 KS Karny- Baronow K.F. (136 DS Karna, 138 DSGór Karna)
40 KS Chadiejew A.A. (9 DSGor, 31 DS)
63 DSGór
76 DSGór Karna
77 DSGór
17 DKawGór
24 DKaw
51 Batumsko-Achałkalakskij RU
55 Leninakański RU
Jerewański RU
Artyleria:
25 kpart, 456 kpart, 457 kpart, 647 kpart
116 PAH, 337 PAH, 547 PAH
136 PAH w/m RGK, 350 PAH w/m RGK
31 sdaplot
3 KORPUS PLOT WOP
(180 paplot, 190 paplot, 195 paplot, 252 partplot, 335 paplot, 339 paplot, 513 paplot)
8 Brygada WOP
Tbiliski Rejon Brygadowy OPK
443 paplot
45 sdaplot, 151 sdaplot, 365 sdaplot, 380 sdaplot, 381 sdaplot
Wojska Pancerne:
28 KZmech- Nowikow W.W. (6 Dpanc, 54 DPanc, 236 DZmech, 13 pmot)
7 sam dyon sam panc
Lotnictwo:
27 DLM WOP
71 DLM WOP
25 MDL
82 MDL
26 DLBDZ
68 DLM
320 plrozp
3 korekcyjna eskadra lotnicza
23 korekcyjna eskadra lotnicza
Saperzy:
21 pinż
ŚrodkowoAzjatycki Okręg Wojskowy- gen maj S.G. Trofimienko
Piechota:
58 KS Karny- Grigorowicz M.F. (68 Karna DSGór , 83 DSGór, 194 Karna DSGór)
238 DS Karna
4 KKaw- Szczapkin T.T. (18 DKaw Gór, 20 DKaw Gór, 21 DKaw Gór)
Artyleria:
123 kpart
450 kpart
9 sbmoz
143 sdaplot, 187 sdaplot, 189 sdaplot
Wojska Pancerne:
27 KZmech - Pietrow I.N. (9 DPanc, 53 DPanc, 221 DZmech, 31 pmot)
10 i 11 dyon lekkich sam panc
Lotnictwo:
4 MBL (116 plm, 34 plb)
Saperzy:
20 pinż
Archangielski Okręg Wojskowy- gen.lejtn. B.Z. Romanowski
Piechota:
88 DS Karna
111 DS
Artyleria:
310 PAA RGK
1 i 6 sam ciężka bateria armat RGK
Archangielski Brygadowy Rejon OPK
Wojska Pancerna:
-------
Lotnictwo:
1 MBL
Saperzy:
FRONTY NIEOPERACYJNE (NIECZYNNE)
Zabajkalski Okręg Wojskowy- M.P. Kowaliew
17 ARMIA- gen lejtn P.L. Romanienko
Piechota:
36 DSZmot
57 DSZmot
Artyleria :
185 PAA RGK,
2 (Wari-Tiumieński) Brygadowy Rejon OPK
Wojska Pancerne:
57 DPanc
61 DPanc
82 DZmech
9 brygada broni motorowej
Lotnictwo:
-----------
Saperzy:
17 bpont-most
Wojska w dyspozycji okręgu
Piechota:
12 KS - Pietrow D.E. (65 DS, 94 DS Karna)
93 DS, 114 DS Karna,
Zabajkalski RU
Artyleria:
106 PAH w/m
216 PAH RGK
413 PAH RGK
13 sbmoz
68 sdaplot
1 (79 skrzyżowanie) Brygadowy Rejon OPK
3 (Czytyjski) Brygadowy Rejon OPK
Wojska Pancerne:
----------------
Lotnictwo:
38 DLM
30 DLBDZ
28 MDL
37 MDL
2 MBL
9 plm WOP
51 plm
64 mpl
318 plrozp
Saperzy:
31 pinz
15 ppont-most
39 sbsap
Front Dalekowschodni - generał armiii I.P. Apanasienko
1 ARMIA- gen.lejtn. W.P. Wasilijew
Piechota:
26 KS Karny- Sawyszkin M.S. (21 DS, 22 DS Karna, 26 DS Karna)
59 KS- Morozow A.M. (39 DS, 59 DS)
1 BS, 4 BS, 5 BS
8 DKaw
105 RU
Artyleria:
50 kpart, 273 kpart
165 PAH
199 PAH w/m RGK
549 PAH w/m RGK
115 sdaplot
129 sdaplot
4 (Spassk-Ussuryjski) Brygadowy Rejon OPK
Wojska Pancerne:
30 KZmech- Gołubowskij W.S.- (58 DPanc, 60 DPanc, 239 DZmech 29 pmot)
3 sam dyon sam. panc
Lotnictwo:
32 MDL
34 MDL
79 DLM
(w trakcie formowania)
Saperzy:
29 sbinz
2 ARMIA- gen.lejtn. wojsk pancernych M.F. Tieriechin
Piechota:
3 DS
12 DS Karna
Ust-Buriejskij RU
101 RU
Artyleria:
42 kpart
114 PAH RGK
550 PAH w/m RGK
1 (Kujbyszewski ) Brygadowy Rejon OPK
Wojska Pancerne:
59 DPanc
69 DPanc
2 sam dyon sam panc
5 sam dyon sam panc
Lotnictwo:
31 MDL
319 plrozp
Saperzy
2 ciężki ppont-most
36 ppont-most
15 ARMIA- gen maj L.G. Czeremisow
Piechota:
18 KS- Zajcew W.A.(34 DS Karna, 202 BPow-Des)
102 RU
Artyleria:
52 kpart
76 kpart
110 sdaplot
2 (Birobidżańskij) Brygadowy Rejon OPK
Wojska Pancerne:
--------
Lotnictwo:
69 MDL
18 lotnicza eskadra korekcyjna
Saperzy:
3 cięzki ppont-most
11 ppont-most
16 ppont-most
129 sbsap
25 ARMIA- gen. lejtn. F.A. Parusinow
Piechota:
39 KS Karny - Gorodniański Ju. L. (32 DS Karna, 40 DS Karna, 92 DS Karna)
105 DS
106, 107, 108, 110, 111 Rejony Umocnione
Artyleria:
282 kpart
548 kpart
215 PAH
386 PAH
59 sdaplot
5 (Woroszyłowsko- Ussuryjski Brygadowy Rejon OPK
Wojska Pancerne:
9 sam dyon sam panc
Lotnictwo:
70 MDL
39 korekcyjna eskadra lotnicza
59 lotnicza eskadra korekcyjna
Saperzy:
32 pinż
69 sbsap
Wojska w dyspozycji Frontu:
Piechota:
Specjalny KS- Dubkow M.G. (79 DS, 101 DSGór)
35 DS
66 DS Karna
78 DS Karna
103 , 104, 109 Rejony Umocnione
Artyleria:
181 PAH RGK
372 PAH RGK
411 PAH RGK
187 kpart
362 sdart
367 sdart
21 sbmoz
22 sbmoz
70 sdaplot
5 Brygada WOP
3 (Komsomolsk nad - Amurem ) Brygadowy Rejon OPK
Wojska Pancerne:
66 sam dyon samoch panc
Lotnictwo:
5 KLBDZ (33 DLB, 53 DLB)
29 DLM
5 MBL
71 mpl
168 plrozp
18 plm WOP
Saperzy:
26 pinż
60 sbsap
Front Armii Rezerwowych NKWD
-dca: gen.porucznik NKWD I.Bogdanow (dowódca Wojsk Ochrony Pogranicza Okręgu Białoruskiego)
komisarz do spraw politycznych- komisarz bezpieczeństwa III stopni
a S.Krugłow zastępca ludowego komisarza bezpieczeństwa państwoego (NKGB)
29 Armia NKWD
dowódca-zastępca ludowego komisarza spraw wewnętrznych generał porucznik NKWD I.Maslennikow
Skład:
178 Karna Dywizja Strzelców
243 Dywizja Strzelców Wojsk Wewnętrznych NKWD
246 Dywizja Strzelców Wojsk Wewnętrznych NKWD
252 Dywizja Strzleców Wojsk Wewnętrznych NKWD
30 Armia NKWD
dowódca-generał major NKWD W.Chomienko (były dowódca Wojsk Ochrony Pogranicza Ukraińskiego Okręgu Wojskowego)
Skład:
134 Karna Dywizja Strzelców
162 Karna Dywizja Strzelców
242 Dywizja Strzelców Wojsk NKWD
250 Dywizja Strzelców Wojsk NKWD
251 Dywizja Strzelców Wojsk NKWD
31 Armia NKWD
dowódca- generał major NKWD W.Dałmatow były szef Karelofińskiego Okręgu Wojsk Pogranicznych NKWD
Skład:
119 Dywizja Strzelców
247 Dywizja Strzelców Wojsk NKWD
249 Dywizja Strzelców Wojsk NKWD
Front Możajskiej Linii Obrony
dca gen. porucznik NKWD P. Artiemjew
32 Armia-dywizje moskiewskiego pospolitego ruszenia
33 Armia-dywizje moskiewskiego pospolitego ruszenia
34 Armia
dca kombryg N.Pronin
Skład:
163 Dywizja Strzelców
245 Dywizja Strzelców Wojsk NKWD
257 Dywizja Strzelców Wojsk NKWD
259 Dywizja Strzelców Wojsk NKWD
262 Dywizja Strzelców Wojsk NKWD
ARMIA CZYNNA (OPERACYJNA)
Front Północny
Dowódca: gen lejtn Markjan Michajłowicz Popow
Szef Sztabu gen maj D.N Nikiszew
Komisarz komiszarz korpuśny N.N. Klemientiew
Kwatera: Leningrad
7 ARMIA
Dowódca gen lejtn. F.D. Gorolenko
Kwatera pn-wsch od jeziora Ładoga
Piechota:
54 DS Karna,
71 DS
168 DS Karna,
237 DS
26 Sortawalski RU
Artyleria:
208 sdaplot
Lotnictwo:
55 MDL
Saperzy:
184 sbat sap
14 ARMIA KARNA
Dowódca gen letjn W.A. Frołow
Kwatera: Murmańsk
Piechota:
42 KS Karny- P.I. Panin
104 DS Karna
122 DS Karna
Salla
14 DS Karna,
52 DS Karna
23 Murmański RU
Artyleria:
104 PAA OND
Wojska Pancerne:
1 DPanc- gen maj W.I. Baranow- (Ałłukurti)
89 BT-5, 176 BT-7, 105 T-26, 38 T-28, BA-53
Lotnictwo:
1 MDL
42 eskadra lotnictwa korekcyjnego
Saperzy:
31 sbat sap
23 ARMIA
Dowódca: gen lejtn P.S. Pszennikow
Kwatera - Przesmyk Karelski
Piechota:
19 KS -Gerasimow M.N
115 DS,
142 DS Karna
50 KS Szczerbakow W.I.
43 DS
70 DS Karna,
123 DS
27 Keksholmski RU, 28 Wyborgski RU
Artyleria:
24 kpart, 28 kpart, 43 kpart
573 PAA, 101 PAH
108 PAH w/m OND, 519 PAH w/m OND
20 sb moz
27 sdaplot, 241 sdaplot
Wojska Pancerna:
10 KZmech gen maj I.G. Łazariew
(21 DPanc- 177 T-26, 9 transpoertery T-26 , 41 BA
24 DPanc- 276 BT5/7 , 3 T-26, 1 T-38, 2 T-27 BA-45
, 198 DZmech, 7 p mot)
Lotnictwo:
5 MDL
41 DLB
15 lotnicza eskadra korekcyjna
19 lotnicza eskadra korekcyjna
Saperzy:
109 zmot bat inż
153 sb inż
Związki w dyspozycji Frontu Północnego
Piechota:
177 DS, 191 DS, 8 BS
21 Karelski UR, 22 Karelski UR, 25 Pskowski UR i 29 UR
Artyleria:
541 PAH OND, 577 PAH OND
2 KPlot WOP ( 115 paplot, 169 paplot, 189 paplot, 192 paplot, 194 paplot, 351 paplot)
Brygadowe Rejony WOP (Wyborgski, Murmański, Pskowski, Ługski, Petrozawodski)
Wojska Pancerne:
1 KZmech - gen maj Michaił Lwowicz Czerniawski
3 DPanc- płk K.Iu Andriejew,- 232 BT-7, 68 T-26, 38 T-28, 50 -BA-10, 24 BA-20
163 DZmech- gen maj Iwan Michajłowicz Kuzniecow- 25 BT-5, 229 T-26
5 p mot- ppłk K.N Winduszew
Lotnictwo:
2 MDL, 39 DLM, 3 DLM WOP, 54 DLM WOP
311 plrozp
103 lotnicza eskadra korekcyjna
Saperzy:
12 pinż, 29 pinż, 6 ppont-most
Front Północno-Zachodni
Dowódca- gen płk Fiodor Izydorowicz Kuzniecow
Szef Sztabu: gen lejtn P.S. Klenow
Komisarz: komisarz orpuśny P.A. Dibrow
Kwatera główna: Ryga
8 ARMIA
Dowódca gen maj P. P Sobiennikow
Piechota:
10 KS Karny- Nikołajew I.F.(10 DS Karna, 48 DS Karna, 90 DS Karna)
11 KS - Szumiłow M.S. (11 DS, 125 DS)
44 Kowieński RU, 48 Olicki UR
Artyleria:
9 BAPPanc
47 kpart, 51 kpart, 73 kpart,
39 sdaplot, 242 sdaplot
Wojska Pancerne:
12 KZmech - Szestopałow N.M.(23 DPanc, 28 DPanc, 202 DZmech, 10 pmot)
Saperzy:
25 pinż
11 ARMIA
Dowódca: gen lejtn W.I Morozow[/b]
Piechota:
16 KS - Iwanow M.M.(5 DS, 33 DS, 188 DS Karna)
29 KS -Samochin A.G (179 DS, 184 DS Karna)
23 DS, 126 DS Karna, 128 DS Karna
42 Szawelski RU ,46 Tylżycki RU, 45 RU
Artyleria:
10 BAPPanc
270 kpart, 448 kpart, 615 kpart
110 PAH w/m OND, 429 PAH OND
19 sdaplot, 247 sdaplot
Wojska Pancerne:
3 KZmech - Kurkin A.W. (2 DPanc, 5 DPanc, 84 DZmech, 5 pmot)
Saperzy:
38 sbinż
27 ARMIA
Dowódca: Gen maj Nikołaj Erastowicz Bierzarin
Kwatera: Dzwina[/b]
Piechota:
22 KS Karny - Ksenofontow A.S.(180 DS Karna, 182 DS Karna)
24 KS - Kaczanow K.M.(181 DS, 183 DS)
16 DS Karna, 67 DS, 3 BS
Artyleria:
613 kpart,614 kpart
103 sdaplot, 111 sdaplot
W dyspozycji Frontu Pn-Zach
Piechota:
dowództwo 65 KS- Komissarow K.W.
5 KPow-Des - Biezugłyj I.C.(9 BPow-Des, 10 BPow-Des, 201 BPow-Des)
41 Libawski UR
Artyleria:
402 PAH w/m OND
10 BPlot WOP, 12 BPlot WOP, 14 BPlot WOP
11 sdaplot
Brygadowe Rejony WOP ( Ryski, Estoński, Kowieński)
Lotnictwo:
57 DLM
4 MDL, 6 MDL, 7 MDL, 8 MDL
21 plm WOP
312 plrozp
Saperzy:
4 ppont-most, 30 ppont-most
c.d
Front Zachodni
Dowódca- gen Armii Dymitr Girigorewicz Pawłow
Szef Sztabu- gen maj W.E. Klimowski
Komisarz-komisarz korpuśny A.Iu. Fomin
Kwatera Główna: Mińsk
3 ARMIA
Dowódca gen lejtn W.I. Kuzniecow
Kwatera: Grodno
Piechota:
4 KS- Jegorow E.A. (27 DS, 56 DS Karna, 85 DS)
68 Grodzieński RU
Artyleria:
7 BAPPanc
152 kpart, 444 kpart
16 sdaplot
Wojska Pancerne:
11 KZmech - Mostowienko D.P.(29 DPanc, 33 DPanc, 204 DZmech, 16 pmot)
4 ARMIA
Dowódca- gen maj A.A. Korobkow
Kwatera: Breśc- Litewski, Pińsk[/b]
Piechota:
28 KS Karny- Popow W.S.(6 DS Karna, 49 DS, 42 DS Karna, 75 DS)
62 Brzeski UR
Artyleria:
447 kpart, 455 kpart, 462 kpart
120 PAH w/m OND
12 sdaplot
Wojska Pancerne:
14 KZmech - gen maj S.I. Oborin
Połozenie: Prużany, Kobryń
( 22 DPanc, 30 DPanc, 205 DZmech, 20 pmot)
10 ARMIA
Dowódca- gen maj K.D. Gołubiew
Kwatera: Bialystok[/b]
Piechota:
1 KS Karny- Rubcow F.D. (2 DS Karna, 8 DS Karna)
5 KS - Garnow A.W. (13 DS, 86 DS Karna, 113 DS)
6 KKaw- gen maj I.S. Nikitin
Położenie -Sokółka
(6 DKaw- gen maj M.P Konstantinow,
36 DKaw- - gen maj E.S. Zybin)
155 DS
66 Osowiecki RU
Artyleria:
6 BAPPanc
130 kpart, 156 kpart, 262 kpart, 315 kpart
311 PAA, 124 PAH OND, 375 PAH OND
38 sdaplot, 71 sdaplot
Wojska Pancerne:
6 KZmech - gen maj M.G. Chackilewicz
Polożenie Płd-Wsch od Białegostoku
(4 DPanc, 7 DPanc, 29 DZmech, 4 pmot)
13 KZmech- gen P.A. Achłjustin
Połozenie: Bielsk
(25 DPanc, 31 DPanc, 208 DZmech 18 pmot)
13 ARMIA
dowódca gen lejtn P.M. Fiłatow
dowództwo polowe bez wojsk w lipcu utworzona z jednostek znajdujących się w Dyspozycji Frontu Zachodniego
Wojska w dyspozycji Frontu Zachodniego
Piechota:
2 KS - Jermakow A.N. (100 DS Karna, 161 DS)
21 KS - Borisow W.B. (17 DS, 24 DS Karna 37 DS)
44 KS Karny- Juszkiewicz W.A. (64 DS Karna, 108 DS Karna)
47 KS Powietkin S.I. (55 DS, 121 DS, 143 DS)
50 DS
4 KPow-Des -Żadow A.S. (7 BPow-Des, 8 BPow-Des, 214 BPow-Des)
58 Siebieżski RU, 61 Połocki RU, 63 Mińsko-Słucki RU, 64 Zambrowski RU, 65 Mozyrski RU
Artyleria:
8 BAPPanc
293 PAA, 611 PAA
360 PAH
5 PAH w/m OND, 318 PAH w/m OND, 612 PAH w/m OND
29 kpart, 49 kpart, 56 kpart, 151 kpart, 467 kpart, 587 kpart
32 sdyon spec przezn
24 sbmoz
86 sdaplot, 4 BPlot WOP, 7 BPlot WOP
Brygadowe Rejony WOP (Baranowicki, Kobryński, Homelski, Witebski, Smoleński)
Wojska Pancerne:
17 KZmech- Pietrow M.P. (27 DPanc, 36 DPanc, 209 DZmech, 22 pmot)
20 KZmech - Nikitin A.G.(26 DPanc, 38 DPanc, 210 DZmech 24 pmot)
Lotnictwo:
43 DLM
12 DLB, 13 DLB
9 MDL, 10 MDL, 11 MDL
184 plm WOP
313 plrozp, 314 plrozp
59 DLM, 60 DLM (w trakcie formowania)
Saperzy:
10 pinż, 23 pinż, 33 pinż
34 ppont-most, 35 ppont-most
275 sbinż
Front Południowo-Zachodni
Dowódca- gen płk Michaił Piotrowicz Kirponos
Szef Sztabu- gen lejtn M.A. Purkajew
Komisarz-komisarz dywizyjny P.E. Rykow
Kwatera Główna- Kijów Żytomierz[/b]
5 ARMIA
Dowódca- gen maj M.I. Potapow
Kwatera: Łuck[/b]
Piechota:
15 KS- Fieduninskij I.I. (45 DS,62 DS Karna)
27 KS- Artemenko P.D. (87 DS, 124 DS Karna,135 DS)
2 Włodzimiersko-Wołyński UR
Artyleria:
1 BAPPanc
21 kpart, 231 kpart, 264 kpart, 460 kpart
23 sdaplot, 243 sdaplot
Wojska Pancerne:
9 KZmech - Rokossowski K.K.(20 DPanc, 35 DPanc, 131 DZmech, 32 pmot)
22 KZmech- Kondrusiew S.M/ (19 DPanc- gen maj K.A. Siemienczenko
, 41 DPanc, 215 DZmech, 23 pmot)
Saperzy:
5 ppont-most
6 ARMIA
Dowódca - gen lejtn I.N. Muzyczenko
Kwatera: Lwów[/b]
Piechota:
6 KS - Aleksiejew I.I. (41 DS, 97 DS, 159 DS)
37 KS - Zybin S.P. (80 DS Karna, 139 DS, 141 DS)
5 KKaw:
(3 DKaw- gen maj M.F. Malejew
14 DKaw- gen maj W.D. Kriuczenkin)
4 Kamionkowsko-Strumiłowski RU, 6 Rawsko-Ruski RU
Artyleria:
3 BAPPanc
209 kpart, 229 kpart, 441 kpart, 445 kpart
135 PAA OND
17 sdaplot, 307 sdaplot
Wojska Pancerne:
4 KZmech- Własow A.A. (8 DPanc, 32 DPanc, 81 DZmech 3 pmot)
15 KZmech -Karpezo I.I.( 10 DPanc, 37 DPanc, 21 DZmech, 25 pmot)
Saperzy:
9 pinż
12 ARMIA KARNA
Dowódca- gen maj P.G. Poniedielin
Kwatera: Kamieniec-Podolski-Czerniowce[/b]
Piechota:
13 KS Karny- Kiriłłow N.K. (44 DS Karna, 58 DS Karna, 192 DS Karna)
17 KS Karny- Gałanin I.W. ( 60 Karna DSGór, 96 Karna DSGór, 164 DS Karna)
10 Kamieniecko-Podolski RU, 11 i 12 Mohylewsko Podolski RU
Artyleria:
4 BAPPanc
269 kpart, 274 kpart, 283 kpart, 468 kpart
20 sdaplot, 30 sdaplot,
Mohylewsko-Podolski Brygadowy Rejon WOP
Wojska Pancerne:
16 KZmech - Sokołow A.D.(15 DPanc, 39 DPanc, 240 DZmech, 19 pmot)
Saperzy:
37 pinż, 19 ppont-most
26 ARMIA
Dowódca-gen lejtn.F.Ya.Kostenko[/b]
Kwatera: Borysław
Piechota:
8 KS - Sniegow M.G.(99 DS, 173 DS, 72 Karna DSGór)
8 RU
Artyleria:
2 BAPPanc
233 kpart
236 kpart
28 sdaplot
Wojska Pancerne:
8 KZmech- Riabyszew D.I. (12 DPanc, 34 DPanc, 7 DZmech, 2 pmot)
Saperzy:
17 ppont-most
Wojska w Dyspozycji Frontu-Południowo-Zachodniego
Piechota:
31 KS- Łopatin A.I. (193 DS, 195 DS, 200 DS Karna)
36 KS Karny- Sysojew P.W. (140 DS Karna, 146 DS Karna, 228 DS Karna)
49 KS - Korniłow I.A. (190 DS Karna, 197 DS, 199 DS)
55 KS - Korotiejew K.A. (130 DS Karna, 169 DS, 189 DS)
1 KPow-Des -Usenko M.A.(1 BPow-Des, 204 BPow-Des 211 BPow-Des)
1 Kijowski RU, 3 Latyczowski RU, 5 Korosteński RU, 7 Nowogrodzko-Wołyński RU, 13 Szepietowski RU, 15 Ostropolski RU, 17 Izajasławski RU
Artyleria:
5 BAPPanc
205 kpart, 207 kpart, 368 kpart, 457 kpart, 458 kpart, 507 kpart, 543 kpart, 646 kpart
305 PAA OND, 355 PAA OND
4 PAH w/m OND, 168 PAH w/m OND, 324 PAH w/m OND, 330 PAH w/m OND, 526 PAH w/m OND
331 PAH OND, 376 PAH OND, 529 PAH OND, 538 PAH OND, 589 PAH OND
34 sdart spec przezn OND, 245 sdart spec przez OND, 315 sdart spec przezn OND, 316 sdart spec przezn OND,
263 sdaplot
3 DPlot WOP
4 DPlot WOP
11 BPlot WOP
Brygadowe Rejony WOP (Stanisławski, Rówieński, Żytomierski, Tarnopolski, Winnicki)
Wojska Pancerne:
19 KZmech - Feklenko I.W.(40 DPanc, 43 DPanc, 213 DZmech, 21 pmot)
24 KZmech Czistiakow W.I.(45 DPanc, 49 DPanc, 216 DZmech, 17 pmot)
1 sdyon samoch panc
Lotnictwo:
44 DLM, 64 DLM
19 DLB, 62 DLB
14 MDL, 15 MDL, 16 MDL, 17 MDL, 63 MDL
36 DLM WOP
315 plrozp
316 plrozp
Saperzy:
45 pinż
1 ppont-most
9 SAMODZIELNA ARMIA
gen płk Ia. T. Czerewiczenko
Piechota:
14 KS- Jegorow D.G. (25 DS, 51 DS)
35 KS- Daszcziczew I.F. (95 DS, 176 DS Karna)
48 KS Karny- Malinowski R.Ia.(30 Karna DSGór, 74 DS Karna)
150 DS
2 KKaw- Biełow P.A.
(5 DKaw,- płk W.K. Baranow
9 DKaw- płk A.F. Byczkowski)
80 Rybnicki RU, 81 Dunajski RU, 82 Tyraspolski RU, 84 Górno-Prucki RU, 86 Dolno-Prucki RU
Artyleria:
320 PAA OND
430 PAH w/m OND
265 kpart, 266 kpart, 374 kpart, 648 kpart
317 sdart spec przezn OND ,26 sdaplot, 268 sdaplot
Kiszyniowski Rejon Brygadowy WOP
Wojska Pancerne:
2 KZmech - gen lejtn J.W. Nowosielski
(11 DPanc, 16 DPanc, 15 DZmech, 6 pmot )
18 KZmech - Wołoch P.W.(44 DPanc, 47 DPanc, 218 DZmech, 26 pmot)
Lotnictwo:
20 MDL, 21 MDL, 45 MDL
131 plm WOP
317 plrozp
w trakcie formowania: 65 DLM, 66 DLM
Saperzy:
8 sbinż
16 sbinż
12 zmot bat inż
Lotnictwo Dalekiego Zasięgu:
1 KLBDZ - Izotow W.I.( 40 DLB, 51 DLB)
2 KLBDZ - Smirnow K.N.(35 DLB, 48 DLB)
3 KLBDZ- Skirpko N.S. (42 DLB, 52 DLB)
4 KLBDZ - Sudiec W.A.()22 DLB, 50 DLB)
56 DLM,, 61 DLM, 18 DLB
REZERWA Kwatery Głównej Naczelnego Dowództwa
16 ARMIA KARNA- gen.lejtn M.F. Łukin
Piechota:
32 KS Karny - Kołomyjec T.K.(46 DS Karna, 152 DS Karna)
Artyleria:
126 kpart,
112 sdaplot
Wojska Pancerne:
5 KZmech - Aleksiejenko I.P. (13 DPanc, 17 DPanc, 109 DZmech, 8 pmot)
19 ARMIA KARNA- gen.lejtn I.S. Koniew
Piechota:
25 KS Karny - Czestochwałow S.M. (127 DS, 134 DS Karna, 162 DS Karna)
34 KS - Chmielnickij R.P. (129 DS, 158 DS Karna, 171 DS)
38 DS Karna
Artyleria:
442 kpart, 471 kpart
Wojska Pancerna:
26 KZmech - Kiriczenko H. Ja.(52 DPanc, 56 DPanc, 103 DZmech, 27 pmot)
Saperzy:
111 zmot bat inż
238 sbat sap, 321 sbat sap.
20 Armia Karna- gen.lejtn F.N. Remiezow
Piechota:
61 KS Karny- Bakunin F.A. (110 DS Karna, 144 DS Karna, 172 DS Karna)
69 KS - Mogilewczik E.A. (73 DS, 229 DS, 233 DS)
18 DS Karna
Artyleria:
301 PAH w/m OND, 537 PAH w/m OND
438 kpart
Wojska Pancerne:
7 KZmech - Winogradow W.I. (14 DPanc, 18 DPanc, 1 DZmech, 9 pmot)
Saperzy:
60 bpont-most
21 ARMIA KARNA- gen.letjn W.F.Gierasimienko
Piechota:
63 KS - Pietrowskij L.G. ( 53 DS, 148 DS Karna, 167 DS )
66 KS - Sudakow F.L. ( 61 DS, 117 DS, 154 DS Karna)
Artyleria:
387 PAH OND
420 kpart, 546 kpart
Wojska Pancerne:
25 KZmech - Kriwoszein S.M. (50 DPanc, 55 DPanc, 219 DZmech, 12 pmot)
22 ARMIA KARNA- gen letn. F.A. Jerszakow
Piechota:
51 KS Karny- Markow A.M. (98 DS Karna, 112 DS Karna, 153 DS)
62 KS Karny - Karmanow I.P. (170 DS Karna, 174 DS Karna, 186 DS Karna)
Artyleria:
336 kpart
545 kpart
24 ARMIA KARNA- gen.lejtn. S.A. Kalinin
Piechota:
52 KS - Andriejew D.I. (91 DS, 119 DS, 166 DS Karna)
53 KS - Sieliezniew D.M. (107 DS, 133 DS, 178 DS Karna)
Artyleria:
524 Ciężki PAA OND
392 kpart, 542 kpart, 685 kpart
Związki Samodzielne:
Piechota:
20 KS - Jeremin S.I. (137 DS, 160 DS Karna)
45 KS - Magon E. Ja (187 DS, 227 DS,, 232 DS Karna)
67 KS Karny - Żmaczenko F.F. (102 DS Karna, 132 DS Karna, 151 DS)
Artyleria:
267 kpart, 390 kpart
Wojska Pancerne:
21 KZmech- Leljiuszenko D.D. (42 DPanc, 46 DPanc, 185 DZmech, 11 pmot)
OKRĘGI WOJENNE I NIEAKTYWNE FRONTY
STAN 22 CZERWCA 1941
Moskiewski Okręg Wojskowy- gen armii I.W. Tiulieniew
Piechota:
41 KS - Kossobudzkij I.S. (118 DS Karna, 235 DS)
Artyleria:
275 kpart, 396 kpart, 649 kpart
403 PAH w/m , 590 PAH w/m
594 PAA OND
40 sdart spec przezn OND, 226 sdart spec przezn OND, 228 sdart spec przezn OND, 233 sdart spec przezn. OND
1 KPlot WOP:
(176 paplot, 193 paplot, 250 paplot, 251 paplot, 329 paplot
745 paplot)
Brygadowe rejony WOP:
Gorkijski, Tulski, Kaliniński, Jarosławski
Wojska Pancerne:
51 sbat czolg
Lotnictwo:
24 DLM
23 MDL
46 MDL
77 MDL
78 DLM (w trakcie formowania)
Wojska Inżynieryjne:
28 pinż
40 sbinż
Nadwołżański Okręg Wojskowy [/b]gen maj M.T. Popow
Piechota:
----
Artyleria:
637 kpart
592 PAA RGK
Wojska Pancerne:
----
Lotnictwo:
58 DLB (w trakcie formowania)
Saperzy:
------
Orłowski Okręg Wojskowy- gen. lejtn P.A. Kuroczkin
Piechota:
30 KS - Seliwanow I.W. (19 DS, 149 DS, 217 DS)
33 KS - Chaljiuzin G.A. (89 DS, 120 DS Karna, 145 DS)
222 DS
Artyleria:
281 PAH spec przezn. (dowództwo pulku rozwiązano a dywizjony wchodzące w jego skład (322,328,329 330,331) stały się samodzielne
399 PAH RGK
364 kpart, 488 kpart, 643 kpart, 644 kpart
Woroneżski Brygadowy Rejon OPK
733 paplot
46 sdaplot
123 sdaplot
Wojska Pancerne:
23 KZmech- Miasnikow M.A. (48 DPanc, 51 DPanc, 220 DZmech, 27 pmoto
4 samdyon sam panc
Lotnictwo:
47 DLM
67 DLM
68 DLB
1 Rezerwowa Brygada Lotnicza (dwa pułki lotnicze)
Saperzy:
-----
Uralski Okręg Wojskowy- gen maj A.W. Katkow
Piechota:
-------
Artyleria:
---------
Wojska Pancerne
------------
Lotnictwo:
--------
Saperzy:
22 pinż
Syberyjski Okręg Wojskowy- gen.lejtn I.W. Miedwiediew
Piechota:
681 sps
Artyleria:
486 PAH w/m RGK
544 PAH w/m RGK
11 sbmoz
Wojska Pancerne:
------
Lotnictwo:
30 DLB
Saperzy:
27 pinż
Charkowski Okręg Wojskowy- gen maj. A.N. Czernikow
Polowe Dowództwo 18 ARMII (bez wojsk)- gen. lejtn. A.K. Smirnow
Piechota:
2 KPow-Des- Charitonow F.M. (2 BPow-Des, 3 BPow-Des, 4 BPow-Des)
214 DS Karna
Artyleria:
435 kpart, 645 kpart, 191 PAH W/m RGK
Donbaski Brygadowy Rejon OPK
Konotopski Brygadowy Rejon OPK
Wojska Pancerne:
--------
Lotnictwo:
75 DLM
76 DLM
49 DLB
Saperzy:
--------
Północno Kaukaski Okręg Wojskowy
Piechota:
64 KS- Kuleszow A.D. (165 DS, 175 DS,)
28 Karna DSGór
157 DS
Artyleria:
394 kpart, 596 kpart
138 PAH, 302 PAH
440 PAH w/m
5 sbmoz
Noworosyjski Brygadowy Rejon OPK
Wojska Pancerne:
8 sam dyon sam panc
Lotnictwo:
73 DLM,
74 DLB
Saperzy:
-----------
Odeski Okręg Wojskowy- gen lejtn. H.E. Czibisow
Piechota:
7 KS Karny- Dobrosierdow K.L. (116 DS Karny, 196 DS Karny, 206 DS Karny)
9 Spec KS Karny - Batow P.I. (106 DS Karna, 156 DS Karna, 32 DKaw)
47 DS
3 KPow-Des- Głazunow W.A. ( 5 BPow-Des, 6 BPow-Des, 212 BPow-Des
83 RU
Artyleria:
137 PAH w/m RGK, 515 PAH w/m RGK, 522 PAH w/m RGK, 527 PAH w/m RGK
268 kpart, 272 kpart, 377 kpart
296 sdaplot
391 sdaplot
15 Brygada WOP
Zaporożski Brygadowy Rejon OPK
Pierwomajski Brygadowy Rejon OPK
Wojska Pancerne:
------------
Lotnictwo:
----------------
Saperzy:
7 ppont-most
8 pinż
Zakaukaski Okręg Wojskowy- gen.lejtn. D.T. Kozłow
Piechota:
3 KS Karny- Czerniak S.I. (4 DS Karny, 20 DSGór Karna, 47 DSGór)
23 KS Karny- Baronow K.F. (136 DS Karna, 138 DSGór Karna)
40 KS Chadiejew A.A. (9 DSGor, 31 DS)
63 DSGór
76 DSGór Karna
77 DSGór
17 DKawGór
24 DKaw
51 Batumsko-Achałkalakskij RU
55 Leninakański RU
Jerewański RU
Artyleria:
25 kpart, 456 kpart, 457 kpart, 647 kpart
116 PAH, 337 PAH, 547 PAH
136 PAH w/m RGK, 350 PAH w/m RGK
31 sdaplot
3 KORPUS PLOT WOP
(180 paplot, 190 paplot, 195 paplot, 252 partplot, 335 paplot, 339 paplot, 513 paplot)
8 Brygada WOP
Tbiliski Rejon Brygadowy OPK
443 paplot
45 sdaplot, 151 sdaplot, 365 sdaplot, 380 sdaplot, 381 sdaplot
Wojska Pancerne:
28 KZmech- Nowikow W.W. (6 Dpanc, 54 DPanc, 236 DZmech, 13 pmot)
7 sam dyon sam panc
Lotnictwo:
27 DLM WOP
71 DLM WOP
25 MDL
82 MDL
26 DLBDZ
68 DLM
320 plrozp
3 korekcyjna eskadra lotnicza
23 korekcyjna eskadra lotnicza
Saperzy:
21 pinż
ŚrodkowoAzjatycki Okręg Wojskowy- gen maj S.G. Trofimienko
Piechota:
58 KS Karny- Grigorowicz M.F. (68 Karna DSGór , 83 DSGór, 194 Karna DSGór)
238 DS Karna
4 KKaw- Szczapkin T.T. (18 DKaw Gór, 20 DKaw Gór, 21 DKaw Gór)
Artyleria:
123 kpart
450 kpart
9 sbmoz
143 sdaplot, 187 sdaplot, 189 sdaplot
Wojska Pancerne:
27 KZmech - Pietrow I.N. (9 DPanc, 53 DPanc, 221 DZmech, 31 pmot)
10 i 11 dyon lekkich sam panc
Lotnictwo:
4 MBL (116 plm, 34 plb)
Saperzy:
20 pinż
Archangielski Okręg Wojskowy- gen.lejtn. B.Z. Romanowski
Piechota:
88 DS Karna
111 DS
Artyleria:
310 PAA RGK
1 i 6 sam ciężka bateria armat RGK
Archangielski Brygadowy Rejon OPK
Wojska Pancerna:
-------
Lotnictwo:
1 MBL
Saperzy:
FRONTY NIEOPERACYJNE (NIECZYNNE)
Zabajkalski Okręg Wojskowy- M.P. Kowaliew
17 ARMIA- gen lejtn P.L. Romanienko
Piechota:
36 DSZmot
57 DSZmot
Artyleria :
185 PAA RGK,
2 (Wari-Tiumieński) Brygadowy Rejon OPK
Wojska Pancerne:
57 DPanc
61 DPanc
82 DZmech
9 brygada broni motorowej
Lotnictwo:
-----------
Saperzy:
17 bpont-most
Wojska w dyspozycji okręgu
Piechota:
12 KS - Pietrow D.E. (65 DS, 94 DS Karna)
93 DS, 114 DS Karna,
Zabajkalski RU
Artyleria:
106 PAH w/m
216 PAH RGK
413 PAH RGK
13 sbmoz
68 sdaplot
1 (79 skrzyżowanie) Brygadowy Rejon OPK
3 (Czytyjski) Brygadowy Rejon OPK
Wojska Pancerne:
----------------
Lotnictwo:
38 DLM
30 DLBDZ
28 MDL
37 MDL
2 MBL
9 plm WOP
51 plm
64 mpl
318 plrozp
Saperzy:
31 pinz
15 ppont-most
39 sbsap
Front Dalekowschodni - generał armiii I.P. Apanasienko
1 ARMIA- gen.lejtn. W.P. Wasilijew
Piechota:
26 KS Karny- Sawyszkin M.S. (21 DS, 22 DS Karna, 26 DS Karna)
59 KS- Morozow A.M. (39 DS, 59 DS)
1 BS, 4 BS, 5 BS
8 DKaw
105 RU
Artyleria:
50 kpart, 273 kpart
165 PAH
199 PAH w/m RGK
549 PAH w/m RGK
115 sdaplot
129 sdaplot
4 (Spassk-Ussuryjski) Brygadowy Rejon OPK
Wojska Pancerne:
30 KZmech- Gołubowskij W.S.- (58 DPanc, 60 DPanc, 239 DZmech 29 pmot)
3 sam dyon sam. panc
Lotnictwo:
32 MDL
34 MDL
79 DLM
(w trakcie formowania)
Saperzy:
29 sbinz
2 ARMIA- gen.lejtn. wojsk pancernych M.F. Tieriechin
Piechota:
3 DS
12 DS Karna
Ust-Buriejskij RU
101 RU
Artyleria:
42 kpart
114 PAH RGK
550 PAH w/m RGK
1 (Kujbyszewski ) Brygadowy Rejon OPK
Wojska Pancerne:
59 DPanc
69 DPanc
2 sam dyon sam panc
5 sam dyon sam panc
Lotnictwo:
31 MDL
319 plrozp
Saperzy
2 ciężki ppont-most
36 ppont-most
15 ARMIA- gen maj L.G. Czeremisow
Piechota:
18 KS- Zajcew W.A.(34 DS Karna, 202 BPow-Des)
102 RU
Artyleria:
52 kpart
76 kpart
110 sdaplot
2 (Birobidżańskij) Brygadowy Rejon OPK
Wojska Pancerne:
--------
Lotnictwo:
69 MDL
18 lotnicza eskadra korekcyjna
Saperzy:
3 cięzki ppont-most
11 ppont-most
16 ppont-most
129 sbsap
25 ARMIA- gen. lejtn. F.A. Parusinow
Piechota:
39 KS Karny - Gorodniański Ju. L. (32 DS Karna, 40 DS Karna, 92 DS Karna)
105 DS
106, 107, 108, 110, 111 Rejony Umocnione
Artyleria:
282 kpart
548 kpart
215 PAH
386 PAH
59 sdaplot
5 (Woroszyłowsko- Ussuryjski Brygadowy Rejon OPK
Wojska Pancerne:
9 sam dyon sam panc
Lotnictwo:
70 MDL
39 korekcyjna eskadra lotnicza
59 lotnicza eskadra korekcyjna
Saperzy:
32 pinż
69 sbsap
Wojska w dyspozycji Frontu:
Piechota:
Specjalny KS- Dubkow M.G. (79 DS, 101 DSGór)
35 DS
66 DS Karna
78 DS Karna
103 , 104, 109 Rejony Umocnione
Artyleria:
181 PAH RGK
372 PAH RGK
411 PAH RGK
187 kpart
362 sdart
367 sdart
21 sbmoz
22 sbmoz
70 sdaplot
5 Brygada WOP
3 (Komsomolsk nad - Amurem ) Brygadowy Rejon OPK
Wojska Pancerne:
66 sam dyon samoch panc
Lotnictwo:
5 KLBDZ (33 DLB, 53 DLB)
29 DLM
5 MBL
71 mpl
168 plrozp
18 plm WOP
Saperzy:
26 pinż
60 sbsap
Front Armii Rezerwowych NKWD
-dca: gen.porucznik NKWD I.Bogdanow (dowódca Wojsk Ochrony Pogranicza Okręgu Białoruskiego)
komisarz do spraw politycznych- komisarz bezpieczeństwa III stopni
a S.Krugłow zastępca ludowego komisarza bezpieczeństwa państwoego (NKGB)
29 Armia NKWD
dowódca-zastępca ludowego komisarza spraw wewnętrznych generał porucznik NKWD I.Maslennikow
Skład:
178 Karna Dywizja Strzelców
243 Dywizja Strzelców Wojsk Wewnętrznych NKWD
246 Dywizja Strzelców Wojsk Wewnętrznych NKWD
252 Dywizja Strzleców Wojsk Wewnętrznych NKWD
30 Armia NKWD
dowódca-generał major NKWD W.Chomienko (były dowódca Wojsk Ochrony Pogranicza Ukraińskiego Okręgu Wojskowego)
Skład:
134 Karna Dywizja Strzelców
162 Karna Dywizja Strzelców
242 Dywizja Strzelców Wojsk NKWD
250 Dywizja Strzelców Wojsk NKWD
251 Dywizja Strzelców Wojsk NKWD
31 Armia NKWD
dowódca- generał major NKWD W.Dałmatow były szef Karelofińskiego Okręgu Wojsk Pogranicznych NKWD
Skład:
119 Dywizja Strzelców
247 Dywizja Strzelców Wojsk NKWD
249 Dywizja Strzelców Wojsk NKWD
Front Możajskiej Linii Obrony
dca gen. porucznik NKWD P. Artiemjew
32 Armia-dywizje moskiewskiego pospolitego ruszenia
33 Armia-dywizje moskiewskiego pospolitego ruszenia
34 Armia
dca kombryg N.Pronin
Skład:
163 Dywizja Strzelców
245 Dywizja Strzelców Wojsk NKWD
257 Dywizja Strzelców Wojsk NKWD
259 Dywizja Strzelców Wojsk NKWD
262 Dywizja Strzelców Wojsk NKWD
Ostatnio zmieniony sobota, 6 sierpnia 2011, 20:59 przez Krzysztof76, łącznie zmieniany 2 razy.
Re: [Struktury] OdB Front wschodni
Nic szczególnego z nimi sie nie stalo zostaly kompletnie wybite przez Niemców i NKWD oraz znalazły sie w niewoli niemieckiej i ponownie w Gułagach by znowu powrócić na front ponownie jako karne. Taka stalinowska maszynka do mielenia mięsa armatniego
-
- Caporal-Fourrier
- Posty: 90
- Rejestracja: poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 18:52
- Lokalizacja: Beskidy
Re: [Struktury] OdB Front wschodni
Co prawda nie dotyczy frontu wschodniego tylko dalekowschodniego.
Czy ktoś ma dane na temat składu i kadry dowódczej brygad strzeleckich ACz:
1, 2, 4 i 5 brygady (stan na czerwiec 1941)
2, 5 i 88 brygady (stan na sierpień 1945).
Czy były jakieś organizacyjne etaty tych brygad czy też miały one indywidualną nietatową strukturę.
PS - ile było w czerwcu 1941 faktycznie tego rodzaju brygad? Część źródeł wymienia tylko trzy - 2 (Daleki Wschód), 3 (wyspy Moonsudzkie) i 8 (Hanko).
Czy ktoś ma dane na temat składu i kadry dowódczej brygad strzeleckich ACz:
1, 2, 4 i 5 brygady (stan na czerwiec 1941)
2, 5 i 88 brygady (stan na sierpień 1945).
Czy były jakieś organizacyjne etaty tych brygad czy też miały one indywidualną nietatową strukturę.
PS - ile było w czerwcu 1941 faktycznie tego rodzaju brygad? Część źródeł wymienia tylko trzy - 2 (Daleki Wschód), 3 (wyspy Moonsudzkie) i 8 (Hanko).