[PoG] Pytania o przepisy

Gra wydawnictwa GMT Games (polska edycja wyd. Gołębiewski)
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Czy przeczytałeś odpowiedzi na pytania, umieszczone na s. 34 polskiej instrukcji? Co prawda mówi się tam o Bliskim Wschodzie i Konstantynopolu, ale chyba znajdziesz rozwiązanie przynajmniej części twoich wątpliwości.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
pivi
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 5 listopada 2009, 10:54
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pivi »

Fakt - ten opis rozwiewa moje wątpliwości (posługiwałem się od jakiegoś czasu wersją poprawioną i tam nie mam FAQ)
Awatar użytkownika
jalkavaki
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 18 października 2007, 19:13
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: jalkavaki »

1. Armie ROS i FR stoją na polu z okopami 1. Przeciwnik atakuje i zagrywa kartę v.Hutier przez co nie liczy okopów i pierwszy zadaje straty. Może użyć tej karty (są tam obecni Rosjanie), czy też nie (bo są i Francuzi)?
2. Kwestia korpusów AUS i KAN. Pierw zagrywamy jako posiłki - lądują w polu rezerw. Potem ruch strategiczny i... właśnie. Traktujemy jako jednostki brytyjskie i ustawiam na dowolnym oddziale BR czy też lądują w Londynie?
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

jalkavaki pisze:1. Armie ROS i FR stoją na polu z okopami 1. Przeciwnik atakuje i zagrywa kartę v.Hutier przez co nie liczy okopów i pierwszy zadaje straty. Może użyć tej karty (są tam obecni Rosjanie), czy też nie (bo są i Francuzi)?
Z opisu karty '04:
Gracz dowodzący Państwami Centralnymi podczas ataku wojsk niemieckich na pole
zawierające przynajmniej jedną jednostkę rosyjską, wykonuje jako pierwszy rzut kostką oraz
może zignorować wpływ okopów. (Atakowane pole może zawierać oprócz rosyjskich także
jednostki alianckie innych narodowości.)
jalkavaki pisze:2. Kwestia korpusów AUS i KAN. Pierw zagrywamy jako posiłki - lądują w polu rezerw. Potem ruch strategiczny i... właśnie. Traktujemy jako jednostki brytyjskie i ustawiam na dowolnym oddziale BR czy też lądują w Londynie?
Z instrukcji '04:
13.2.1 Tylko jeden korpus brytyjski (w tym australijski)
może być przeniesiony ruchem strategicznym pomiędzy
Polem Rezerwy a polami Bliskiego Wschodu (w obie
strony), lub morskim ruchem strategicznym z lub na
Bliski Wschód w ciągu całego etapu. Korpusy:
kanadyjski, portugalski oraz BKE nie mogą być
przerzucane na Bliski Wschód. Ograniczenia nie
dotyczą morskich lub lądowych ruchów strategicznych
wykonywanych przez te jednostki pomiędzy polami na
planszy Bliskiego Wschodu. Żaden inny korpus aliancki
(włącznie z korpusami kanadyjskim, portugalskim i
BEF) nie może być przerzucany ruchem strategicznym
pomiędzy Polem Rezerwy a polami Bliskiego Wschodu
(dotyczy ruchu w obie strony).
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
jalkavaki
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 18 października 2007, 19:13
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: jalkavaki »

Ale nie chodzi mi o Bliski Wschód tylko na mapie Europy.
Mamy Kanadyjczyków i Australijczyków w Polu Rezerw to jeśli chcę je przenieść na mapę to mogę od razu umieścić ich na armii brytyjskiej stojącej powiedzmy w Amiens czy najpierw umieszczam w Londynie a dopiero w następnym ruchu strategicznym przemieszczam na właściwe pole?
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Przepraszam, nieuważnie przeczytałem Twoje pytanie.

Nie znajduję w regułach uzasadnienia dla przerzucania korpusów kanadyjskich i australijskich do Londynu. Obowiązują wg mnie te reguły:
9.5.3.2 Przybywające jako posiłki korpusy są
umieszczane w Polu Rezerwy
oraz
13.1.8 Jednostki mogą być przeniesione ruchem
strategicznym z Pola Rezerwy na dowolne zaopatrzone
pole na planszy, jeśli na polu tym znajduje się już
zaopatrzona jednostka tej samej narodowości i nie
zostanie przekroczony limit zgrupowania.
To sformułowanie:
Korpus może być także przeniesiony z Pola Rezerwy
do własnej zaopatrzonej stolicy (w przypadku Austro-
Węgier do Wiednia lub Budapesztu) lub do źródła
zaopatrzenia na własnym terytorium.
też wyraźnie wskazuje, że normalnym ruchem jest ten z Pola Rezerwy na mapę, ale wolno także wysłać korpusy do stolicy.

Nie znalazłem wymogu wysyłania Australijczyków i Kanadyjczyków na front via Londyn. To zresztą odpowiada realiom historycznym: Australijczycy trafiali na Bliski Wschód bezpośrednio z ojczyzny.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
jalkavaki
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 18 października 2007, 19:13
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: jalkavaki »

Witam ponownie.
1/ czy można wysłać z pola rezerw korpus serbski na pole z tylko korpusem czarnogórskim?
2/ czy korpus czarnogórski może być ruchem strategicznym przerzucony do Belgradu (ma 0 PR).
3/ BKE, MEF, BW, i KAUK - te armie ponoszą w pierwszej kolejności straty podczas ataku. Czy tyczy się to także Orient i tureckich AI i YIL?
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

jalkavaki pisze:1/ czy można wysłać z pola rezerw korpus serbski na pole z tylko korpusem czarnogórskim?
Korpus czarnogórski chyba nie jest "narodowości serbskiej", więc zgodnie z 13.1.8 nie wolno.
2/ czy korpus czarnogórski może być ruchem strategicznym przerzucony do Belgradu (ma 0 PR).
13.1.11:
Jednostka czarnogórska nie
może wykonywać Ruchu Strategicznego między polami
mapy. Może wykonywać Ruch Strategiczny między
Polem Rezerwy a mapą (w obie strony).
Czyli z rezerwy tak, z mapy - nie.
3/ BKE, MEF, BW, i KAUK - te armie ponoszą w pierwszej kolejności straty podczas ataku. Czy tyczy się to także Orient i tureckich AI i YIL?
A skąd to podejrzenie? Chyba nie ma nic o tym w regułach.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
jalkavaki
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 18 października 2007, 19:13
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: jalkavaki »

Czy zagrywając jakąś kartę inaczej jak wydarzenie (np ruch strategiczny czy uzupełnienia) należy ją pokazać przeciwnikowi? W sumie gramy tak, że nie pokazuje się a tylko deklaruje ile dana karta ma np. punktów operacyjnych i odkłada na bok, tak aby przeciwnik nie widział jaka to karta.
A jak powinno być?
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

W życiu nie słyszałem o takim problemie! Dla mnie zagranie karty, to zagranie karty i do głowy by mi nie przyszło, żeby zagrywać "tajnie". Sposób wykorzystania karty to kwestia wtórna wobec jej zagrania, tzn. położenia odkrytej na stole.

Sądzę, że pomysł na utajnianie zagrywanych kart nie przyszedł do głowy nawet autorowi gry, bo chyba nie ma na ten temat żadnej wzmianki w instrukcji! :)
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
jalkavaki
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 18 października 2007, 19:13
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: jalkavaki »

Heh.
To my zawsze graliśmy na utajnienie. Zawsze pozostawała niepewność jaką kartę przeciwnik zagrał i czy np. zagrane 3ops to Kemal czy może wyścig do morza :) I powiem, że dobrze się gra, ciekawie.
Spróbujemy zagrać w otwarte karciochy i zobaczymy co z tego wyniknie :faja:
Awatar użytkownika
jalkavaki
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 18 października 2007, 19:13
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: jalkavaki »

Witam.
Pojawił się kolejny problem w interpretacji przepisów. Mianowicie w Valijewie stoi osłabiona armia serbska. Belgrad i Nis są okupowane przez PC. Czy w tym wypadku Serbowie mogą odtworzyć armię do pełnej siły? Czy mogą wykonać ruch strategiczny przenosząc korpus z pola rezerw na tą armię?
Awatar użytkownika
jalkavaki
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 18 października 2007, 19:13
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: jalkavaki »

Przepraszam, za trzeciego posta pod rząd, ale wciąż czekam na pomoc w sprawie jaką opisałem wyżej.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Moim zdaniem obie te akcje są niedozwolone.

Punktów uzupełnień nie możesz wykorzystać, bo Belgrad - stolica Serbów - jest okupowany (17.1.3). Gdyby Saloniki były zajęte przez wojska Ententy, a Nisz nie był okupowany przez PC, to mógłbyś uzupełnić serbską armię w Valjevie (Valjevo byłoby zaopatrywane z Salonik przez Monastyr, Skopje i Nisz).

Ruchu strategicznego z pola rezerwy do tej armii nie możesz wykonać, bo "Reguła [14.1.6] opisująca specjalne zasady zaopatrzenia jednostek serbskich nie pozwala na Ruch Strategiczny z Pola Rezerwy na mapę." (13.1.8). Czyli armia serbska "sama w sobie" jest zaopatrzona, bo jest na terytorium Serbii (14.1.6), ale nie zmienia to faktu, że pole, na którym się znajduje, nie ma połączenia ze żródłem zaopatrzenia - dla Serbów: Belgrad, cztery pola na zapleczu Rosji albo Saloniki (14.2.2, 14.2.3).

Możesz natomiast przerzucić korpus serbski z pola rezerwy do Salonik, jeśli zostały one aktywowane - nawet jeśli cała Serbia jest okupowana przez PC.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
jalkavaki
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 18 października 2007, 19:13
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: jalkavaki »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Mamy jeszcze wątpliwości odnośnie kart bitewnych niwelujących wpływ okopów.
Z tego co wiem to zagrywając Królewski Korpus Pancerny dalej nie można atakować z flanki, można użyć Okopane Karabiny Maszynowe i można kosztem strat pozostać na polu.
A co w wypadku niemieckich ofensyw, v.Hutiera i Ofensywy Brusiłowa? Czy tu można atakować z flanki, jest przymus wycofania jeśli pole było czyste?
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ścieżki chwały”