Bitwa pod Austerlitz (T. Rogacki, Inforteditions)

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Bitwa pod Austerlitz (T. Rogacki, Inforteditions)

Post autor: Raleen »

Recenzja książki na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112

Autorem recenzji jest Raleen.
Ostatnio zmieniony sobota, 29 stycznia 2011, 20:22 przez Raleen, łącznie zmieniany 2 razy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Kurcze Pióro
Adjudant-Major
Posty: 285
Rejestracja: piątek, 12 października 2007, 09:39
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: Kurcze Pióro »

Przepraszam bardzo że pytanie nieodpowiednie do tego tematu, ale na stronie SIS chyba ( nie chcem siać paniki ) znajduje się wirus
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

A jak się objawia? Bo mi nic się nie dzieje.
I takie rzeczy zgłaszać tutaj: http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?t=1156
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
adam1234
Sergent
Posty: 116
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2008, 23:31
Lokalizacja: Biała Rawska

Post autor: adam1234 »

Nie wie może ktoś gdzie można zdobyć tą książkę?
"Człowiek obdarowany został mową tylko po to, by ukrywać swoje myśli." Talleyrand
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

adam1234 pisze:Nie wie może ktoś gdzie można zdobyć tą książkę?
Pytanie za sto punktów. Jedyna zadowalająca niektórych, choć może głupia odpowiedź: w bibliotece :) . Poza tym, jest chyba na tyle dobra, że ciężko ją gdziekolwiek dostać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
apj
Lieutenant
Posty: 564
Rejestracja: środa, 12 kwietnia 2006, 12:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: apj »

Wirusa niet :) ale strona zawiera funkcje javascript ktore pewne 'czolowe' programy antywirusowe ;) uznaja za fragment wirusa. Mozna spokojnie czytac :jupi:
adam1234
Sergent
Posty: 116
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2008, 23:31
Lokalizacja: Biała Rawska

Post autor: adam1234 »

w bibliotece
Mieszkam tam "gdzie diabeł mówi dobranoc", więc w mej bibliotece taki rarytasów nie uświadczysz ;)
"Człowiek obdarowany został mową tylko po to, by ukrywać swoje myśli." Talleyrand
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Post autor: Pejotl »

Raleen - szkoda że nie zwróciłes uwagi w recenzji na pewne niespójności jakich dopuszcza się autor.

Na jednej stronie (str. 138) Rosjanie obsadzają wieś Pratzen, na nastepnej Francuzi najpierw przez nią przechodzą, a za chwilę (inny batalion) wpadają w zasadzkę (z opisu szczegółowego każdy zaznajomiony z XVIII w. sztuką wojenną będzie wiedział że Rosjanie stali za wioską - ale autora poniosła swada z tym obsadzaniem wsi)

Przy opisie ruchu Soulta na wzgórze Pratze autor podaje że francuzi szli kolumnami batalionowymi - tj. w kolumnach o szerokości trzech ludzi (to słowa autora). Kilka stron dalej autor podaje że Rosjanie zaatakowali Francuzów kolumnami batalionowymi...kto wie ten się domyśli, ale "świeży" czytelnik zostanie nielicho wprowadzony w błąd.

Najgorszy jest jednak rozdział "Szyki piechoty" na str. 22, w którym autor rozwodzi się nad szykiem kolumny, po czym wtrąca że "Kolumna szturmowa nie miała zbyt dużej siły ognia, na co zwracał uwagę gen. Jomini [...] stąd proponował on w 1807 r. stosowanie przez piechotę w obronie płytkiego szyku, dzięki czemu siła ognia wzrastała z 120 karabinów do 400 [...] Ten zapis [...] zadaje kłam tym, którzy twierdzili że płytki szyk piechoty, zwiększający jej siłę ognia wymyślił Wellington" Osoba nieobeznana po takim tekście pomyśli że Francuzi w 1807 r. wymyślili linię ;-) Poza tym ostatnie zdanie przywołujące Wellingtona moim zdaniem sugeruje że sam autor nie bardzo wie o co chodzi (!).
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

adam1234 pisze:
w bibliotece
Mieszkam tam "gdzie diabeł mówi dobranoc", więc w mej bibliotece taki rarytasów nie uświadczysz ;)
Uświadczysz

to się nazywa
system wypożyczania międzybibliotecznego...
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez AWu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Pejotl, dzięki za cenne uwagi, natomiast co do ostatniego, wątpię by ktoś na podstawie tego fragmentu, który zacytowałeś doszedł do wniosku, że Francuzi wymyślili linię, tym bardziej, że wcześniej była ona stosowana i jest to raczej informacja podstawowa, a nie szczegółowa.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
wizun
Lieutenant
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 1 stycznia 2008, 21:55
Lokalizacja: Poznań i ziemia gnieźnieńska

Post autor: wizun »

Przeczytałem tę książkę dość uważnie - porównywałem ją rownież do wielu innych publikacji pod względem merytorycznym, i choć Rogacki nie ustrzegł się błędów (często zdarzają się pomyłki z pułkami w opisach które raz są tu raz tam..) nie można mówić że jest to zła pozycja. Mapki są czasem mało czytelne.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post autor: clown »

porównywałem ją rownież do wielu innych publikacji pod względem merytorycznym
A można wiedzieć z jakimi publikacjami porównywałeś książkę Rogackiego?
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
wizun
Lieutenant
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 1 stycznia 2008, 21:55
Lokalizacja: Poznań i ziemia gnieźnieńska

Post autor: wizun »

Bielecki - Austerlitz 1805, Chandler - Austerlitz 1805, Battle of the Three Emperors; F.G. Hourtoulle, Austerlitz - Empire in Zenith; Castle - Austerlitz 1805, The fate of empires, + raporty generałów (in english)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post autor: clown »

Czyli klasyka gatunku :) już myślałem, że coś nowego się ukazało :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Bitwa pod Austerlitz (T. Rogacki, Inforteditions)

Post autor: elahgabal »

Do licha. Cofnąłem się w czasie o dekadę i nie widzę żadnego wątku zbiorczego dot. Infortu toteż będzie tutaj:
Czy ktoś czytał już wznowienie Rogackiego? Bo porównuję sobie spis treści wydania z 2006 roku z tegorocznym i widzę różnicę w liczbie stron (obecne ma ich 30 więcej) i map (teraz o 5 więcej).
I w sumie nie wiem czy posiadając to sprzed 12-stu lat warto pakować się w nowe...
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”