Bitwa pod Grunwaldem

Od upadku starożytnego Rzymu do upadku Konstantynopola.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Bitwa pod Grunwaldem

Post autor: cdc9 »

No opis raczej mało wyczerpujący:
HTTP Error 999.0 - AW Special Error
:)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Bitwa pod Grunwaldem

Post autor: Raleen »

Może przez stronę główną trzeba wejść, nie wiem:

http://www.arsbellica.it/default_eng.htm

Mi się otwiera.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
adi2
Adjudant-Major
Posty: 337
Rejestracja: piątek, 5 lipca 2013, 21:10

Re: Bitwa pod Grunwaldem

Post autor: adi2 »

Wlasnie przeczytalem ksiazke pana Witolda Mikołajczyka "Grunwald 1410. O krok od kleski". Rzuca ta pozycja nowe i ciekawe spojrzenie na temat. Przejrzyste mapy. Polecam.

Cytat z okladki; "Bitwa pod Grunwaldem to symbol i mit.
Niekiedy jednak to, co dziś uznaje się za oficjalną wersję wydarzeń na grunwaldzkim polu, budzi wątpliwości.
W swym znakomitym, zwartym opracowaniu Witold Mikołajczak nie podważa symbolu. Polemizuje jednak z mitem i stereotypami. Przedstawia i zaciekle broni nieco innej wizji boju toczonego przez wojska polsko-litewskie z siłami Zakonu Krzyżackiego. Opisuje tło i przygotowania do bitwy. W oparciu o topografię terenu oraz zajmowane w nim pozycje wojsk proponuje nowe spojrzenie na przebieg samego starcia. Analizuje istniejące dawne przekazy i osnute na nich teorie. Sam rysuje obraz, który jego zdaniem nie był tak jednoznaczny, jak chcieli tego kronikopisarze, których uproszczony przekaz niekoniecznie przystawał do złożonej wojennej rzeczywistości Średniowiecza. Ilustruje to wszystko przejrzystymi mapami, na których ukazuje pozycje i ruchy wojsk.
Mikołajczak mówi wprost: szala bitwy przez długi czas wahała się na obie strony, a wojska dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę znajdowały się nawet o krok od klęski… "

Fragment recenzji jakiegos usera; "Autor drugiego wydania swojej publikacji konfrontuje ze sobą teksty kronikarza Jana Długosza czy biskupa Zbigniewa Oleśnickiego, niemieckiego kronikarza Jana von Posilge czy anonimowego franciszkanina oraz opinie polskich i zagranicznych historyków i badaczy, takich jak prof. Andrzeja Nadolskiego, prof. Stefana M. Kuczyńskiego czy prof. Svena Ekdahla, które są niekiedy ze sobą sprzeczne."
Chętnie zagram online (Vassal itp.). Moje filmiki z gier PC kampanii mp(Europa Universalis 2):

http://youtu.be/mkga5VM5aY0
adi2
Adjudant-Major
Posty: 337
Rejestracja: piątek, 5 lipca 2013, 21:10

Re: Bitwa pod Grunwaldem

Post autor: adi2 »

No to teraz nie pozostaje Ci nic innego jak przeczytac skomentowana ksiazke ;)
Chętnie zagram online (Vassal itp.). Moje filmiki z gier PC kampanii mp(Europa Universalis 2):

http://youtu.be/mkga5VM5aY0
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Bitwa pod Grunwaldem

Post autor: Raleen »

adi2 pisze:No to teraz nie pozostaje Ci nic innego jak przeczytać skomentowana ksiażkę ;)
Już dawno czytałem i recenzowałem na portalu. Jeden z największych bubli wydawniczych i przyznam, że od czasu kiedy przeczytałem tą publikację zacząłem z rezerwą traktować wyd. Replika - tutaj może nie do końca słusznie.

Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć: szkoda czasu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
adi2
Adjudant-Major
Posty: 337
Rejestracja: piątek, 5 lipca 2013, 21:10

Re: Bitwa pod Grunwaldem

Post autor: adi2 »

Raleen pisze:
adi2 pisze:No to teraz nie pozostaje Ci nic innego jak przeczytać skomentowana ksiażkę ;)
Już dawno czytałem i recenzowałem na portalu. Jeden z największych bubli wydawniczych i przyznam, że od czasu kiedy przeczytałem tą publikację zacząłem z rezerwą traktować wyd. Replika - tutaj może nie do końca słusznie.

Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć: szkoda czasu.
O. Dosc ostra opinia. Skad ona? Ksiazka ma dosc dobre recenzje i mi sie czytalo bardzo dobrze. Ja czytalem wydanie II z 2015 r. A moglbys podac link do swojej recenzji?
Chętnie zagram online (Vassal itp.). Moje filmiki z gier PC kampanii mp(Europa Universalis 2):

http://youtu.be/mkga5VM5aY0
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Bitwa pod Grunwaldem

Post autor: Darth Stalin »

W ogóle Mikołajczak to jedna wielka porażka jest... on o Grunwaldzie popełnił w sumie trzy pozycje, które tak naprawdę powielają jakieś 3/4 tego samego tekstu.
Poza tym sam Ekdahl, Nadolski to nie wszystko - szczególnie przy Nadolskim trzeba zaopatrzyć się w tekst Jerzego Maronia* dotyczący teorii Nadolskiego odnośnie szyku kolumnowo-klinowego ówczesnych chorągwi. A tego odwołania u Mikołajczaka nie ma...


* - J. Maroń, M. Goliński, Uwagi w sprawie organizacji i taktyki rycerstwa (na marginesie najnowszej historiografii polskiej) [w:] M. Derwich, W. Mrozowicz, R. Żerelik (red.), Memoriae amici et magistri. Studia historyczne poświęcone pamięci Prof. Wacława Korty (1919-1999), Wrocław 2001, s. 235 255.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Bitwa pod Grunwaldem

Post autor: Raleen »

Recenzja jest na Portalu Strategie, mam nadzieję, że trafisz.

Prof. S. Ekdahl na UW o najnowszych wykopaliskach pod Grunwaldem:

http://www.ihuw.pl/instytut/dla-pracown ... grunwald-0
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Bitwa pod Grunwaldem

Post autor: Raleen »

Niedawno miałem okazję przeczytać artykuł prof. Svena Ekdahla o ostatnich wykopaliskach pod Grunwaldem i jego koncepcji bitwy: S. Ekdahl, Battlefield Archaeology at Grunwald (Tannenberg, Zalgiris), [w:] „Przegląd Historyczny” – tom CIX, zeszyt 2 (2018), s. 239. Artykuł jest w języku angielskim.

Autor prezentuje własną koncepcję bitwy, odmienną od ogólnie przyjmowanych ustaleń. Dotyczy to głównie rozmieszczenia wojsk na polu bitwy. Kiedyś recenzowałem jego książkę poświęconą tej tematyce, gdzie ta koncepcja pojawiała się jako hipoteza: http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112
Po raz pierwszy sformułował ją przed wielu laty w jednym z artykułów, a we wspomnianej książce rozwinął.

Obrazek

Powyższy, narysowany przeze mnie, prosty schemat pokazuje ogólnie o co chodzi. Według tradycyjnej, powszechnie znanej koncepcji (oznaczonej na rysunku numerem 1), wojska polsko-litewskie nadciągnęły ze wschodu albo z południowego-wschodu, tak jak to jest pokazane. Armia zakonna uformowana była natomiast na linii między miejscowościami Łodwigowo i Stębark (Tannenberg). Na tym odcinku i w tym rejonie rozegrała się bitwa. Koncepcja ta łączona jest z prof. Andrzejem Nadolskim (zm. 1993 r.), który mocno jej bronił i na niej bazował w swoich badaniach. Opierali się na niej też inni badacze, w szczególności prof. Stefan Maria Kuczyński (zm. 1985 r.). Sama koncepcja ma bardzo długą historię. Wywodzi się jeszcze z opracowań niemieckich z XVIII i XIX wieku, i do tej pory w zasadzie nie była kwestionowana. Powszechnie przyjmowano takie właśnie pozycje wojsk przed bitwą i miejsce stoczenia bitwy.

Koncepcja S. Ekdahla (oznaczona na rysunku numerem 2) przyjmuje zupełnie inne pozycje wojsk w trójkącie między miejscowościami Grunwald-Łodwigowo-Stębark, inny kierunek nadejścia na pole bitwy armii Jagiełły i tym samym nieco inne miejsce rozegrania bitwy. Armia zakonna miała stać na linii między miejscowościami Grunwald i Łodwigowo, a wojska polsko-litewskie miały nadejść z południowego zachodu. Bitwa miała się rozegrać na linii między Grunwaldem a Łodwigowem i generalnie w tym rejonie. Nie sposób streszczać tutaj całej argumentacji S. Ekdahla. Jest to też oczywiście kwestia oceny wiarygodności źródeł i interpretacji różnych zapisków źródłowych. Jako ciekawostkę powiem, że wśród różnych argumentów pojawia się i astronomiczny, dotyczący tego jak słońce świeciło w dniu bitwy, to znaczy z której strony.

Od kilku lat prowadzone są na polach Grunwaldu wykopaliska. Jako ich organizator występuje Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej. Biorą (a przynajmniej do niedawna brali) w nich udział także archeolodzy ze Skandynawii i kilku innych państw europejskich. Dotychczasowe znaleziska pokazują, że na linii między Stębarkiem a Łodwigodem znaleziono bardzo mało broni i innych elementów średniowiecznych. Zwłaszcza koło Stębarku, gdzie według A. Nadolskiego miały się toczyć walki, znaleziska są bardzo ubogie. Natomiast badania na linii między Łodwigowem a Grunwaldem okazały się dużo bardziej owocne. S. Ekdahl pisze też o sporach wokół badań między nim a historykami i archeologami związanymi z Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej, będącymi (przynajmniej dotychczas) zwolennikami koncepcji A. Nadolskiego. Dyrektor Muzeum, dr Szymon Drej i jeden z badaczy odpowiadali mu na łamach "Mówią Wieki" i tam też pojawiły się teksty i polemiki dotyczące badań pola bitwy. Po kilkuletnich badaniach S. Ekdahl uznał, że ich wyniki upoważniają go do stwierdzenia, że dotychczasowa koncepcja rozmieszczenia wojsk na polu bitwy została obalona i że wiarygodna jest zaproponowana przez niego koncepcja. Jak się wydaje, badacze związani z Muzeum i reprezentujący koncepcję A. Nadolskiego, nie uznali tego za wystarczająco udowodnione. Jak pisze w artykule S. Ekdahl, w ciągu jednego z poprzednich lat użyto georadaru (pozwala na głębsze poszukiwanie), przywiezionego przez Litwinów i w jednym miejscu udało się zlokalizować w ziemi duże obiekty, których nie było jak przebadać. Podejrzewa, że mogą to być masowe groby, co mogłoby być koronnym dowodem. Weryfikowanie jego koncepcji bitwy jest utrudnione, bo tereny, gdzie miała się według niego rozegrać bitwa, są własnością prywatną. Muzeum wykupiło od rolników grunty na obszarze, gdzie zgodnie z tradycyjną koncepcją uważano, że bitwa miała miejsce. Tam można kopać bez ograniczeń, natomiast gdzie indziej już nie.

Podsumowując, jeśli koncepcja S. Ekdahla okaże się wiarygodna, znacząco zmieni to sposób postrzegania całej bitwy pod Grunwaldem i może być początkiem zupełnie nowych ustaleń dotyczących przebiegu bitwy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
hasa90

Re: Bitwa pod Grunwaldem

Post autor: hasa90 »

Mnie ciekawi skąd ludzie znają takie szczegóły na temat formacji i kierunku skąd wojsko szło.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Bitwa pod Grunwaldem

Post autor: Raleen »

Ano np. w relacjach czasem ktoś pisze, że słońce świeciło mu w plecy albo w twarz itp. z kolei dzięki współczesnej wiedzy astronomicznej da się ustalić z której strony słońce świeciło o jakiej porze dnia na polu bitwy pod Grunwaldem i w oparciu o to można coś powiedzieć, o ile relacje są wyraźne i zgadzają się ze sobą. Co do formacji to na pewno w różnych bitwach jak masz opis ich przebiegu to starcie formacji "w pło" i w szyku kolumnowo-klinowym (te dwie opcje są dyskutowane dla bitwy pod Grunwaldem) jednak się różniło dość istotnie. A czasem cóż, są to tylko hipotezy, co nie znaczy, że też na czymś nie oparte.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Yeti

Re: Bitwa pod Grunwaldem

Post autor: Yeti »

Dodatkowo, w okolicach Grunwaldu od kilku lat prowadzone są na potężną skalę badania terenowe, które odrobinę zmieniły już oficjalną wersję. A w perspektywie (2020 ?) duży kawałek terenu do sprawdzenia.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Bitwa pod Grunwaldem

Post autor: Raleen »

Ostatnio, trochę przy okazji, zajrzałem do najważniejszej bodaj pracy prof. Andrzeja Nadolskiego Grunwald - problemy wybrane. Są odniesienia do Ekdahla, całkiem liczne. Dawno temu czytałem tę książkę i po latach nie wszystko się pamięta. W każdym razie chcąc sobie wyrobić opinię na temat tego o czym pisałem tutaj wcześniej, warto skonfrontować to z argumentami Nadolskiego, który zza grobu aktywnie bronić już się nie może (co najwyżej jego uczniowie). Za to zauważyłem, że Bellona w 2013 r. wydała jeszcze jedną książeczkę o bitwie pod Grunwaldem, Andrzeja Nadolskiego właśnie. Z daleka wygląda na czysto popularyzatorską, ale to zdaje się jego ostatnia praca o bitwie pod Grunwaldem, bo w tym samym roku zmarł. Gdyby ktoś czytał albo miał jakieś przemyślenia co do niej, zwłaszcza czy jest tam coś nowego w stosunku do wcześniejszych twierdzeń, będę wdzięczny za podzielenie się wszelkimi informacjami.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Bitwa pod Grunwaldem

Post autor: Raleen »

Sensacyjne odkrycie pod Grunwaldem! W ziemi były dwa topory bitewne z 1410 roku

Tegoroczne badania pól pod Grunwaldem przejdą do historii. Jednemu z detektorystów udało się wyciągnąć z ziemi dwa topory bitewne, które miały brać udział w największej średniowiecznej bitwie z 1410 roku. Co ważne, są one w dobrym stanie.

Więcej: https://fakty.interia.pl/polska/news-se ... gn=firefox
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Bitwa pod Grunwaldem

Post autor: Raleen »

Punkt zwrotny bitwy pod Grunwaldem

W tym roku mija 609. rocznica bitwy pod Grunwaldem. Prezentujemy artykuł, w którym o nieznanych faktach dotyczących bitwy wypowiada się wybitny historyk szwedzki prof. dr hab. Sven Ekdahl (Instytut Polsko-Skandynawski w Kopenhadze), od dziesięcioleci zajmujący się badaniami nad bitwą pod Grunwaldem, autor wielu książek i publikacji, m.in. znaczącej analizy źródeł wydanej w Polsce pt. „Grunwald 1410. Studia nad tradycją i źródłami”.

Więcej: https://muzhp.pl/pl/c/1561/punkt-zwrotn ... grunwaldem

Artykuł z 2019 roku, ale trafiłem na niego dopiero teraz, a prof. Ekdahla zawsze warto czytać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia średniowieczna”