Templariusze i inne zakony rycerskie

Od upadku starożytnego Rzymu do upadku Konstantynopola.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Temlariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Raleen »

Ja ostatnio, jeśli chodzi o zakony rycerskie, trafiłem na taką ciekawostkę, że na Półwyspie Iberyjskim istniał zakon specjalizujący się w walce morskiej i do tego głównie powołany. Był to zakon Santa Maria de Espana. Powstał w latach 70-tych XIII wieku.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: Temlariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: stelker »

Joannici również byli świetnymi żeglarzami czym narazili się Turkom.
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Re: Temlariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: toldo »

szczególnie temat Joannitów.
Skąd ja to znam 8-)
Półwyspie Iberyjskim istniał zakon
Z tego co pamiętam większość zakonów hiszpańskich "upadła" w sposób taki, że Ferdynand i Izabela (w większości Ferdynand) od ok. 1460r. przejmowali te zakony czyniąc się wielkimi mistrzami. Dziwne, bo takiej informacji nie ma w wikipedii, jest "biała plama", ale potem Wielkimi Mistrzami do dziś są Królowie Hiszpanii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielcy_mis ... _Calatrava
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielcy_mis ... _Alcantara

Jeśli chodzi o joannitów, ciekawą postacią jest Roger de Moulins, 8. mistrz Joannitów, który poległ w bitwie u źródeł Cresson 2 miesiące przed bitwą pod Hittin (Hattin):

http://pl.wikipedia.org/wiki/Roger_de_Moulins
Awatar użytkownika
Leyas
Kasztelan
Posty: 826
Rejestracja: poniedziałek, 15 lutego 2010, 15:48
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Temlariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Leyas »

Temlariusze i inne zakony rycerskie
Da się zmienić nazwę? Nie znam żadnych Temlariuszy :P.
Ostatnio zmieniony czwartek, 4 sierpnia 2011, 18:48 przez Leyas, łącznie zmieniany 1 raz.
Ave Caesar... Fame & Glory
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Temlariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: kadrinazi »

Raleen pisze:Ja ostatnio, jeśli chodzi o zakony rycerskie, trafiłem na taką ciekawostkę, że na Półwyspie Iberyjskim istniał zakon specjalizujący się w walce morskiej i do tego głównie powołany. Był to zakon Santa Maria de Espana. Powstał w latach 70-tych XIII wieku.
Jednak długo nie działał jako osobny zakon, został bowiem wcielony do słynnego Orden de Santiago. Polecam interesujący artykuł o hiszpańskich zakonach:
http://www.hmml.org/centers/malta/publi ... ture2.html
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
gocho
Adjudant-Major
Posty: 338
Rejestracja: środa, 26 maja 2010, 11:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 39 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: gocho »

Ja trochę z innej beczki, ale pociągnę temat.
Ludwik Stomma w książce "Wzloty i upadki królów Francji" (polecam, można się pośmiać)
ukuł taką tezę, że większość Polaków współczuje templariuszom, a ma negatywny stosunek do Zakonu Krzyżackiego.
Skoro jednak Zakon krzyżacki właśnie się panoszył i szykował się do zajęcia Pomorza gdańskiego, to czy Filip IV Piękny nie mógł się spodziewać, że kiedyś silni i bogaci templariusze, nie zagrożą koronie francuskiej w podobny sposób.
Historia Hiszpanii, wspiera tę tezę. Mocne zakony rycerskie np. w Kastylii, były języczkiem u wagi, w momentach walk o władzę (bodajże w XIV wieku). Nie podam teraz przykładów, bo ich nie spisałem, ale kilka takich sytuacji, że to zakony hiszpańskie powodowały, ale i uczestniczyły w ustanawianiu rządzących na tronach na półwyspie Iberyjskim miało miejsce.
Czy polecicie jakąś książkę, która szeroko traktuje (nie o początkach, uwięzieniu i procesie) o liczebności, poszczególnych ziemiach i dochodowości zakonu templariuszy zwłaszcza we Francji. Czy niecne czyny Filipa IV mogły rzeczywiście wynikać z obawy o stabilność władzy, czy był to tylko "skok na kasę"?
"Znalazłem armię Waszej Wysokości podzieloną trojako. Część naziemna składa się z rabusiów i maruderów; druga znajduje się pod ziemią, a trzecia w szpitalach. Czy powinienem wycofać się z pierwszą, czy czekać, aż dołączę do którejś z pozostałych" Clermont w liście do Ludwika XV
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: elahgabal »

Nie porównywałbym sytuacji Krzyżaków z templariuszami. Niemcy rozgościli się najpierw na terenie rozbitego na dzielnice państwa, a później poszli "w dzicz", którą formalnie mogli nawracać (a faktycznie - podbijać). Tymczasem templariusze we Francji działali we w miarę spójnym organizmie państwowym (jasne, były tendencje odśrodkowe, byli Anglicy, ale Filip IV nie był już tylko "panem na Ile-de-France). Templariusze mogli prowadzić biznes, mogli mieć (o ile faktycznie tak było) sporo grosza, ale gdy przyszło co do czego to zostali wyłapani jak nowonarodzone kocięta.
Różnica jakościowa - nie mieli za sobą tej siły państwa, którą posiadali Krzyżacy.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: stelker »

Co ciekawe, w toku wojny trzynastoletniej pojawiła się koncepcja osadzenia Krzyżaków na Podolu w zamian za ustąpienie z Pomorza. Koncepcja była ciekawa, Krzyżacy w założeniu mieli by brać udział w odpieraniu najazdów tatarskich. Natomiast jeżeli już mowa o "dzikim" działaniu Krzyżaków, to nie jest to ewenement, ostatecznie Joannici w 1309 r. najzwyczajniej w świecie zbrojnie zajęli Rodos (oficjalnie pod zwierzchnictwem Bizancjum). Po traktacie w Castle-Franco w 1530 r. mieszkańcy Malty mocno protestowali przeciw oddaniu wyspy Szpitalnikom a ostatecznym argumentem, którym skłoniono Maltańczyków to posłuszeństwa było wprowadzenie nocą do fortu St. Angelo 500 żołnierzy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia średniowieczna”