Seks w średniowieczu według kanonistów

Od upadku starożytnego Rzymu do upadku Konstantynopola.
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Post autor: Pejotl »

nazaa -> gwoli uzupełnienia "ja rozumiem, że niektórym zależało, żeby to i owo wypchnąć do przodu, ale dlaczego akurat koniecznie żelazem?" wydaje mi się w tych czasach nie chodziło o to by wypchnąć ale by schować. Nie należało wodzić grzesznym widokiem na pokuszenie. :lol2:

Niektórzy piszą że takie coś miało zmniejszyc ryzyko zamachu skrytobójczego (kozik w plecy...), aczkolwiek ja bym się przychylał do teorii o korygowaniu wad postawy ( brak wapnia?).

Co wy z tymi nożami, jakieś ukryte tendencje autodestrukcyjne? Oj, Freud by miał używanie :rotfl:
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

nazaa pisze: Motyw winowajcy, żmij i worka pojawia się już w starożytnym Rzymie, ale trudno jest określić za co to była kara (na przestrzeni wieków trochę się to zmieniło - od zwykłej kradzieży, przez zdradę, aż do ojcobójstwa) i do poza żmijami kładziono do wora (słyszałam o tak egzotycznych wersjach wg których poza tym minimum, czyli winnym i wężem, do wora trafiał też pies, kogut i... małpa o_O )
Nawet wiadomo, dlaczego każde z tych zwierzaków, jedno znaczyło cośtam, inne costam, elementy symboliczne :D

A małpy to nie w Polsce raczej :D
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez AWu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
nazaa
Tribunus Angusticlavius
Posty: 692
Rejestracja: poniedziałek, 16 marca 2009, 16:38

Post autor: nazaa »

Pejotl z tym chowaniem czy wypychaniem to ja bym polemizowała - gorset pojawia się późno (w zależności od wersji językowej Wiki od końca XIV wieku, a nawet od XVI), a wtedy damskie suknie są już dość wydekoltowane, przynajmniej w porównaniu ze średniowieczem :P

AWu masz rację z tą symboliką, ale co u licha mogła symbolizować małpa? o_O
"Każda trudność zdawała się beznadziejna i nie do pokonania, bo nie było Aleksandra by ich z niej wydobyć" (Arrian VI, 12, 2)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Zapytam :D
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez AWu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Post autor: Pejotl »

nazaa -> no tak, masz rację, to już nie te czasy były


Z tego co gdzieś czytałem zamykanie kobiety w worku z psem, kogutem, żmiją i małpą, lub, z braku małp w lasach Europy, z kotem i topienie było karą za dzieciobójstwo.
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

To na pewno, mężo, brato, ogólnie rodzina, i nie tylko kobiety.

prawo magdeburskie jak pisałem.
Awatar użytkownika
nazaa
Tribunus Angusticlavius
Posty: 692
Rejestracja: poniedziałek, 16 marca 2009, 16:38

Post autor: nazaa »

Dobra, zostawmy już prawo i kary, jest o tym osobny wątek ;)

Znalazłam ciekawy cytat:
Pewnego razu przyszedł do łaźni rycerz frankoński – a oni nie pochwalają takich, którzy będąc w łaźni, owijają się wokół bioder chustą – wyciągnął więc rękę i zerwał moją chustę z bioder, i rzucił ją. Zobaczył mnie nago, a ja właśnie ogoliłem sobie niedawno pubis i rzekł: Salimie, to wspaniale! Przysięgam na prawość mojej religii zrób i mnie to samo! I położył się na plecy. Ogoliłem go, a on wyciągnął rękę, pogładził to miejsce, w którym przedtem miał coś jakby brodę i rzekł: Salimie, zaklinam cię na prawdziwość twojej religii, zrób to samo damie! A al-dama to w ich języku znaczy – pani. Miał on więc na myśli swoją żonę. Zawołał on swego sługę i powiedział mu: Powiedz pani, aby tu przyszła. Sługa poszedł i przyprowadził ją, i wprowadził do łaźni. Ona położyła się na plecach, a rycerz rzekł: Zrób jej to, co mnie zrobiłeś. Więc ogoliłem jej włosy, a jej mąż siedział i spoglądał na mnie. Potem podziękował mi i zapłacił odpowiednio za moje usługi.
Kitab al I'tibar: Księga pouczających przykładów, Usama ibn Munkidh


Cytat dostępny jest też tutaj

Wychodzi na to, że Arabowie byli bardziej wyluzowani w sprawach łóżkowych niż Europejczycy, ale może się mylę? Ktoś coś wie więcej?
"Każda trudność zdawała się beznadziejna i nie do pokonania, bo nie było Aleksandra by ich z niej wydobyć" (Arrian VI, 12, 2)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Wyluzowani ?

Raczej cywilizowani :>
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez AWu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
nazaa
Tribunus Angusticlavius
Posty: 692
Rejestracja: poniedziałek, 16 marca 2009, 16:38

Post autor: nazaa »

Nie patrz AWu na średniowiecze przez pryzmat współczesności, bo to co teraz jest rzeczą absolutnie naturalną wtedy niekoniecznie musiało nią być. Tekst wywołuje wrażenie, że Arabowie byli bardziej wyluzowani, znaczy się - bardziej swobodni i nieskrępowani, bo w sumie co ich miało krępować? Europejczycy z pewnością aż tak wyluzowani nie byli, no bo jednak istniały pewne ograniczenia, ale przecież nie można powiedzieć, że wiedli życie seksualne na podobieństwo zwierząt - gdzie popadnie i z kim :cool:
"Każda trudność zdawała się beznadziejna i nie do pokonania, bo nie było Aleksandra by ich z niej wydobyć" (Arrian VI, 12, 2)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Islam był inny niż teraz nieco, ale bym nie przesadzał, to raczej było jak w Arabii saudyjskiej teraz, prawo koraniczne i jeszcze ostrzejsze zwyczajowe.

Swojej zony by ten Ahmed golibrodzie na pewno nie pokazał, a jeśli ci chodzi o to co z nią wyczyniał, to też kwestia rozwoju cywilizacyjnego raczej :rotfl:
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Post autor: elahgabal »

nazaa pisze:Wychodzi na to, że Arabowie byli bardziej wyluzowani w sprawach łóżkowych niż Europejczycy
Ale ten konkretny przykład mówi akurat o "rycerzu frankońskim". Czyli co ? "Wyluzowany" wyjątek ?
I o co chodzi z tym "wyluzowaniem", bo ja tego ni w ząb nie rozumiem.
Jak również, co to ma wspólnego z kanonistami...
Mnie postponowałaś, że na Amerykę zlazłem, a sama rozpisujesz się o islamie :>
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

"Kur znaczy wysoką a hardą myśl jego [tj. krewnobójcy], którą miał przeciw rodzicom swoim abo krewnemu swemu. (...) Małpa zasię jako się przypodoba sprawom ludzkim i podobieństwo człowieka sprawami swemi okazuje, a człowiekiem nie jest, także też ten zabijacz zda się być człowiekiem, ale wedle uczynku nie jest, dla tego iże zabiciem rodziców swoich nie ludzki, ale więcej niż bestyjalny uczynek popełnił."
Awatar użytkownika
wizun
Lieutenant
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 1 stycznia 2008, 21:55
Lokalizacja: Poznań i ziemia gnieźnieńska

Post autor: wizun »

Mamy Arabów za ludzi dzikich, a ludzkość dużo im zawdzięcza. Radykalizm islamski to jest to co niestety rzutuje na widzenie współczesnego islamu i arabów w dzisiejszym świecie (cywilizacji zachodniej).
Arabowie są dalej tak wyuzdani jak byli - nic się w pragnieniach i zboczeniach nie zmieniło, jednak na zewnątrz (głównie przez prawo koraniczne i nauki immamów) tworzy się fasadę bogobojnego, gorliwie modlącego się i przestrzegającego zasad koranu człowieka - to jest w dużej mierze na pokaz. Kiedyś na wykładach poświęconych kulturze Bliskiego Wschodu - wykładowca wspominał swój pobyt na Półwyspie Arabskim - opowiadając o życiu towarzyskim w miastach. Się można zaskoczyć nt. tej rzekomej pruderyjności.
Moja siostra mieszkała kiedyś z muzułmankami - opowiadała mi, że wejście do WC po wcześniejszej wizycie muzułmanki, oznacza mycie klapy od sedesu. Okazało się, że nie używają papieru toaletowego - tylko małą konewką lub miską myją tyłek nad sedesem, jak już zrobią swoje. Ponadto uważają używanie papieru toaletowego za niehigieniczne. I co kto tu ma korzenie bardziej barbarzyńskie ? r
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez wizun, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
nazaa
Tribunus Angusticlavius
Posty: 692
Rejestracja: poniedziałek, 16 marca 2009, 16:38

Post autor: nazaa »

elahgabal pisze:Ale ten konkretny przykład mówi akurat o "rycerzu frankońskim". Czyli co ? "Wyluzowany" wyjątek ?
Coś w tym guście ;) Chodziło mi bardziej o to, że pewne rzeczy, oczywiste u Arabów, u Europejczyków już takie oczywiste nie były, więc trudno się dziwić wspomnianemu rycerzowi, że odgapił coś, co mu się spodobało.
A co to ma do kanonistów? Ano ma choćby to, że kanoniści tego zabraniali.
wizun pisze:Okazało się, że nie używają papieru toaletowego - tylko małą konewką lub miską myją tyłek nad sedesem, jak już zrobią swoje.
Z uwagi na to, iż mycie miejsc intymnych (obok m.in. jedzenia) prawą ręką jest uważane za niewłaściwie i nie na miejscu, ponieważ powinno się to robić ręką lewą (tak samo jak szatan), zastanawiam się, jak musi wyglądać cała procedura użycia jednej ręki i konewki. Ciekawe :devil:

No, ale nie zbaczajmy zbyt daleko z tematu ;)
"Każda trudność zdawała się beznadziejna i nie do pokonania, bo nie było Aleksandra by ich z niej wydobyć" (Arrian VI, 12, 2)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Heh, opowiadał mi kiedyś jeden pan prof, jak to w Afganistanie był na przyjęciu, poszedł za potrzeba a tam zonk, nie ma papieru tylko miska czerwonego iłu i butelka wody...

Przez to Arabowie często uważają że ludzie zachodu po prostu śmierdzą.. :>
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia średniowieczna”