Bałkany w okresie inwazji tureckiej

Od upadku starożytnego Rzymu do upadku Konstantynopola.
Awatar użytkownika
Camillus2
Adjudant-Major
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 11 września 2007, 20:52
Kontakt:

Bałkany w okresie inwazji tureckiej

Post autor: Camillus2 »

Czy tereny Bałkanów były nadal bogate w czasie ekspansji Tureckiej? Wiem, że za czasów Cesarstwa Rzymskiego Wschód był bogatszy od zachodu.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2426
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Teufel »

Tak Wschód był "bogatszy", ale w znaczeniu Azji Mniejszej, Syrii (ogólnie Lewantu) i Egiptu, a nie prowincji iliryjskich ;)
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Myślę, że miały się nieźle, zwłaszcza prowincje nadbrzeżne, im dalej w głąb lądu tym bardziej rolniczo czyli słabiej. Zeka najlepiej jak się wypowie, w końcu jego rodzinne strony.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Camillus2
Adjudant-Major
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 11 września 2007, 20:52
Kontakt:

Post autor: Camillus2 »

Czyli mozna przypuszczać, że Turcy byli w stanie prowadzić długotrwałe wojny, ponieważ żywiły się one same?
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2426
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Teufel »

Jeżeli chodzi o Bałkany w okresie rzymskim, to rolnictwo było najbardziej rozwinięte w rejonie naddunajskim, częściowo na wybrzeżu trackim nad Morze Egejskim i obszarze przy Konstantynopolu, reszta Bałkanów to wzgórza i góry, rolnictwo istniało i tam oczywiście, ale na ile było wydajne? Przykład Grecji pokazuje, że na niewiele.
Niestety nie wiem, co się stało z tą gospodarka po najazdach Słowian, Awarów, Węgrów, Bułgarów, Chazarów, Normanów i Turków.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Grecja i dobre rolnictwo to dwie różne rzeczy - zobaczcie jakie tam są w większości gleby. Już od starożytności Grecy tak bardzo rozwinęli inne dziedziny jak handel, rzemiosła związane z eksploatacją morza, hodowlę, uprawę oliwek, bo tam nie ma na to warunków.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Camillus2
Adjudant-Major
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 11 września 2007, 20:52
Kontakt:

Post autor: Camillus2 »

Czyli były to tereny bogate.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2426
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Teufel »

Skąd ten wniosek?
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Camillus2 pisze:Czyli były to tereny bogate.
Odnoszę wrażenie, że koledzy pisali o starożytności, a Tobie chodzi o średniowiecze. Wydaje mi się więc, że Twój wniosek jest dość nieuprawniony. Bałkany, po lekturze Historii Słowian południowych i zachodnich, nie wydają mi się jakąś oazą bogactwa. Te tereny były dość zniszczone przez niestabilną sytuację polityczną (liczne powstające i znikające królestwa, carstwa itp.). Dość dobrze wyglądała gospodarka nad Adriatykiem, a to z powodu handlu weneckiego i ogólnie włoskiego. Niewątpliwie dość dużą rolę odgrywało górnictwo metali, ale żeby zaraz twierdzić, że ten teren był bogaty to chyba przesada.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Camillus2
Adjudant-Major
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 11 września 2007, 20:52
Kontakt:

Post autor: Camillus2 »

Zastanawia mnie fakt skąd Turcy brali pieniądze na tak liczne wojny. Przecież oni nie robili nic innego jak walczyli. Gdy skończyli z jednym to od razu zaczynali z drugim toczyć walki.

A co z terenami Azji Mniejszej?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

A z innych rejonów imperium nie mogli mieć środków? Poza tym podboje mogły żywić się same. A w tym okresie oni odnosili sukcesy. Plus zwróć uwagę na ustrój - np. w armii oni nie dbali o ludzi, bo w myśl islamu, kto zginął w wojnie za wiarę, przeciw giaurom, szedł do raju, czyli po co dbać o życie ludzi, skoro śmierć nie jest dla nich ostatecznie aż takim złem. W żadnej armii chrześcijańskiej czegoś takiego nie było. Do tego duże dochody Porty z handlu. Mieli z czego finansować wojny.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Futrzaty
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: poniedziałek, 2 października 2006, 20:36
Lokalizacja: Varsowia
Kontakt:

Post autor: Futrzaty »

To sie moze z boku zapytam.
O jakie elemnty trzebaby uzupełnić przemiany w państwie osmańskim , które zostały zasygnalizowane w Warnie 1444 z serii HB aby uzyskać w miarę pełny obraz tego jakim państwem była "Turcja" pod koniec średniowiecza ??
Czesanie futra jest fajne i ciekawe, bo jest ciekawe i fajne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia średniowieczna”