[A] Historia głównych grodów na ziemiach polskich do 1039 r.

Od upadku starożytnego Rzymu do upadku Konstantynopola.
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Wrocław - Historia grodu do 1039 roku
Najstarsze ślady osadnictwa na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu związane są z istniejącą tutaj osadą nieobronną, z przełomu VIII i IX wieku. Osada ta zawdzięczała swój rozwój ożywieniu kontaktów z Morawami, a następnie z Czechami.
Z rozwojem Wrocławia wiąże się nierozerwalnie przynależność państwowa Śląska. Najprawdopodobniej, jak wskazują na to źródła pisane i archeologiczne, Śląsk należał najpierw do Moraw, następnie do Czech (około połowy X wieku), aby w ostatnich dziesięcioleciach X wieku (około 985 –990 roku) został przyłączony do państwa pierwszych Piastów. Nie wiadomo dotąd jaki charakter miała czeska zwierzchność. Najprawdopodobniej było to feudalne zwierzchnictwo nad książętami plemiennymi i miało głównie charakter eksploatacji podbitego kraju. Materialnym dowodem czeskiej ekspansji stały się relikty gródka – czeskiej „posadki”, datowane metodą dendrochronologiczną na drugą połowę lat czterdziestych X wieku. Ten strażniczy gródek wzniesiony został przy starszej osadzie plemiennej i posiadał wały drewniano – ziemne o konstrukcji przekładkowej z hakami (zob. ryc. 2). Gródek miał powierzchnię około 0,2 ha i mógł pomieścić jedynie niewielką załogę wojskową, do sprawowania nadzoru i kontroli podległego terytorium . Gródek ten został całkowicie rozebrany w drugiej połowie X wieku . Było to związane najprawdopodobniej z zajęciem Śląska przez Mieszka I. Powstanie nowego grodu, jak wykazały badania dendrochronologiczne, miało miejsce w 985 roku. Nowy gród warowny wzniesiono na zachodnim cyplu wyspy, bezpośrednio przy brodzie starego szlaku handlowego. Szlak ten odgrywał dużą rolę w kształtowaniu się Wrocławia w państwie pierwszych Piastów. To tutaj krzyżowały się dwa szlaki o charakterze międzynarodowym: pierwszy wiódł z Czech przez Wrocław do Wielkopolski, na Kujawy i Pomorze, drugi zaś z Zachodniej Europy przez Wrocław do Krakowa, a dalej na Ruś i Węgry . Z handlem wiąże się istnienie portu wodnego na Ostrowie Tumskim w X i początkach XI wieku . Zmiana przynależności państwowej widoczna też jest w sieci osadniczej (przyrost osad blisko o 100% od czasów plemiennych). Polegała ona na zniszczeniu grodów plemiennych i budowie nowych . Budowa nowego grodu we Wrocławiu związana była także z jego lokalizacją. Dawał on dogodną pozycję do oddziaływania na resztę ziem Śląska i stanowił ważną twierdzę na Odrze, która pełniła rolę najważniejszej linii obrony (kampanie wojenne z początku XI wieku). Wzrastającą rolę polityczną Wrocławia podkreślało także istnienie budowli murowanych . Kulminacją owego wzrostu było usytuowanie we Wrocławiu stolicy diecezji, erygowanej na zjeździe gnieźnieńskim w 1000 roku. Biskupem, jak podaje Thietmar, został Jan.
Okres świetności grodu na Ostrowie Tumskim za pierwszych Piastów kończy się wraz z wydarzeniami końca lat 30 - tych XI wieku. W owym okresie gród zostaje zniszczony. Podczas badań odkryto relikty świątyni pogańskiej, a badania dendrochronologiczne belek z owej budowli wykazały, że wzniesiono ją w 1033 roku . Zniszczeniu uległa także katedra Bolesława Chrobrego. Po najeździe Brzetysława, Śląsk na kilka lat przeszedł pod władanie czeskie. Odzyskania Śląska przez Kazimierza Odnowiciela po zamieszkach i kilkunastoletniej okupacji czeskiej pozwoliło na odbudowę ze zniszczeń i restytucję organizacji państwowej i kościelnej.

Na podstawie m.in.:
J. Kaźmierczyk, Ku początkom Wrocławia, t. 1, Wrocław 1991
L. Tyszkiewicz, Przyłączenie Śląska do monarchii piastowskiej pod koniec X wieku [w:] L. Leciejewicz (red.), Od plemienia do państwa. Śląsk na tle wczesnośredniowiecznej Słowiańszczyzny Zachodniej, Wrocław 1991
Kronika Thietmara, (przełożył i opracował) M. Jedlicki, Poznań 1953
Małachowicz E., Najnowszy zarys dziejów najstarszego Wrocławia, Wrocław 2000
Rzeźnik P., Żurek A., Wrocław około 1000 roku [w:] Sz. Skibiński (red.), Polska na przełomie I i II tysiąclecia, Poznań 2001
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Teksty Arteusza o grodach zostały zebrane w jeden artykuł i zamieszczone na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=110

Zapraszam do lektury.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 14 marca 2011, 08:17 przez Raleen, łącznie zmieniany 2 razy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Takeo Takagi
Shosa
Posty: 1009
Rejestracja: piątek, 17 listopada 2006, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Takeo Takagi »

To ja trochę w innej kwestii ma prośbę (domyślnie - do Arteusza). Czy można by, chociaż pokrótce, opisać różne plemiona słowiańskie z okresu VIII - XI wieku oraz jak odbywał sie proces ich jednoczenia w późniejsze narody i tworzenia przez nie państw? Chodzi mi głównie o plemiona zachodniosłowiańskie, ale wschodnimi też bym nie pogardził :)
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Właśnie czytam sobie trzytomowe dzieło Michałka pt; "Słowianie", więc jest szansa.
(Domyślnie do Takeo) Tak, to to samo co widzieliśmy w księgarni w Warszawie.
W wolnym czasie coś tam skrobnę, ale chyba będzie to powieść w odcinkach.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Takeo Takagi
Shosa
Posty: 1009
Rejestracja: piątek, 17 listopada 2006, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Takeo Takagi »

Też sie przymierzałem do tych książek, ale niewielkie zasoby finansowe przeznaczyłem jednak na sprowadzenie paru pozycji z zagranicy. Dlatego chciałem wykorzystać inne źródełka dowiedzenia się paru interesujących rzeczy (domyślnie - Arteusza).
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Pozostaje mi tylko powiedzieć, że w najbliższym czasie coś się pojawi. Jak społeczeństwo prosi... :D
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia średniowieczna”