Ujawniono dokumenty z procesu Templariuszy

Od upadku starożytnego Rzymu do upadku Konstantynopola.
Awatar użytkownika
pablo8019
Praefectus Castorium
Posty: 577
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:44
Lokalizacja: Markuszów

Post autor: pablo8019 »

Nawet jeśli ten skarb jest mitem to jednak mitem umiejętnie podtrzymywanym i nie przeszkadza to wielu poszukiwaczom i tropicielom sensacji wierzyć w to, że jednak istnieje. To coś zupełnie jak z kasą 2 Armii rosyjskiej po Tannenbergu AD 1914...
gokersonow
Sergent-Major
Posty: 173
Rejestracja: środa, 22 października 2008, 21:21
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: gokersonow »

Co do skarbów to jest wiele mitów .

Kiedyś czytałem jakąś książkę w której pisało o jakimś księdzu francuskim który znalazł jakis skarb nie wiadomo czy był to skarb templariuszy czy może katarów .

Blisko mnie w owiesnie jest zamek templariuszy moze kiedyś tam pojade z wykrywaczem ;D
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Post autor: elahgabal »

gokersonow pisze:Kiedyś czytałem jakąś książkę w której pisało o jakimś księdzu francuskim który znalazł jakis skarb nie wiadomo czy był to skarb templariuszy czy może katarów .
Zapewne chodzi Ci o Berengera Sauniere.
Czyli pewnie czytałeś "Templariusze. Tajemni strażnicy tożsamości Chrystusa" albo coś pokrewnego - w stylu "Święty Graal, Święta Krew".
Co do wykrywacza metalu, to raczej odradzałbym. W tym kraju ściga się archeologów-amatorów.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
nazaa
Tribunus Angusticlavius
Posty: 692
Rejestracja: poniedziałek, 16 marca 2009, 16:38

Post autor: nazaa »

Skarb to pół biedy, kiedyś czytałam o tym, że templariusze mieli się rzekomo posługiwać uranem w kontakach ze swoimi przeciwnikami :lol2:

Skąd wokół nich tyle legend, nieścisłości i w ogóle cudów na kiju? :>
"Każda trudność zdawała się beznadziejna i nie do pokonania, bo nie było Aleksandra by ich z niej wydobyć" (Arrian VI, 12, 2)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Post autor: elahgabal »

nazaa pisze:Skąd wokół nich tyle legend, nieścisłości i w ogóle cudów na kiju?
Pewnie stąd, że zostali nagle "skasowani", część upieczono na ogniu, a ich prześladowcy wymarli w krótkich odstępach czasu. Do tego mitologia Ziemi Świętej, krucjat, elity rycerstwa, no i plotki o ich bajecznych skarbach (bo skoro bankierstwo i tyle nadań, to "coś w tym musi być"). "Zbrodnie", proces, kara, a jednocześnie ucieczka i zemsta (?). Takie rzeczy działają na wyobraźnię ;)

A. Właśnie. Muszę uściślić, bo wyraziłem się nieprecyzyjnie: pisząc o kasacie zakonu w 1307 miałem na myśli kwestię faktyczną - tzn. aresztowań, a nie formalną. Formalnie templariuszy skasowano w 1312 roku.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia średniowieczna”