Koniec Średniowiecza

Od upadku starożytnego Rzymu do upadku Konstantynopola.

Które z podanych wydarzeń najlepiej symbolizuje koniec Średniowiecza?

Upadek Konstantynopola 1453
11
48%
Wynalezienie ruchomej czcionki i druk Biblii 1455
2
9%
Odkrycie Ameryki 1492
9
39%
Wystąpienie M.Lutra 1517
1
4%
 
Liczba głosów: 23
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

ja też dałem głos na upadek K.
Wydje mi się, że 1492 roku to trochę za póżno na koniec średniowiecza chociaż to wydarzenie ma największą symbolikę.
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Jasz pisze:ja też dałem głos na upadek K.
Wydje mi się, że 1492 roku to trochę za póżno na koniec średniowiecza chociaż to wydarzenie ma największą symbolikę.
W sumie o symbolikę chodzi, a oceny dokonujemy z dzisiejszego punktu widzenia.
Boleję, że nie ma akceptacji dla mojego poglądu o wyższości ducha nad materią :wink: i decydującej roli przemian religijno-obyczajowych.
Jakbym miał głosować "w drugiej turze" to bym postawił jednak na Kolumba.
Fakt, że ciężko mówić o Średniowieczu w 1492 roku, ale w upadku Konstantynopola mało jest kokretnej treści.Pozycja Turków w tym rejonie świata była już utrwalona, podobnie jak słabosć i szczątkowość Bizancjum.A Kolumb otworzył rzeczywiście nową erę.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Oczywiście w upadku Konstantynopola jako końcu średniowiecza nie chodzi o "pozycję Turków w tym rejonie świata" ani o "szczątkowość Bizancjum".
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Nawiązałem tylko w ten sposób (pokrętnie) do postu Raleena odnośnie zmiany szlaków handlowych w rezultacie upadku Konstantynopola.Innych argumentów za zdobyciem Konstantynopola dotąd w dyskusji nie było.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Były, były, w tym samym poście Raleena zawarta jest wzmianka o bizantyjskich uczonych, co to wywędrowali na zachód. Takie niby nic, tylko aspekt kulturowy :wink:
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

RyTo pisze:Były, były, w tym samym poście Raleena zawarta jest wzmianka o bizantyjskich uczonych, co to wywędrowali na zachód. Takie niby nic, tylko aspekt kulturowy :wink:
Faktycznie przeoczyłem :oops: .
Uważasz, że to był istotny wkład w "przełom epok"?
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Uważam. Sam głosowałem na Konstantynopol. Jest to jednak data dobra jak każda inna - znaki nadchodzących przemian dostrzec można także w innych wydarzeniach podanych w ankiecie (jak i, podejrzewam, nie podanych :)).
Jednak dla mnie to data najważniejsza - właśnie z uwagi na kwestie "transmisji kulturowej".
Seba
Caporal-Fourrier
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek, 9 kwietnia 2007, 14:51
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post autor: Seba »

Głos oddalem na odkrycie Ameryki wtedy człowiek spojrzal inaczej na świat.Przynajmniej moim zdaniem
Awatar użytkownika
nazaa
Tribunus Angusticlavius
Posty: 692
Rejestracja: poniedziałek, 16 marca 2009, 16:38

Post autor: nazaa »

Wybrałam upadek Konstantynopola. Ze wszystkich dostępnych w ankiecie opcji, a po części pewnie też z przyzwyczajenia, wydaje mi się najbardziej trafna, aczkolwiek jakby się tak głębiej zastanowić to w skali całego świata dużo bardziej doniosłe znaczenia miało jednak odkrycie Ameryki.
"Każda trudność zdawała się beznadziejna i nie do pokonania, bo nie było Aleksandra by ich z niej wydobyć" (Arrian VI, 12, 2)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Post autor: elahgabal »

nazaa pisze:Wybrałam upadek Konstantynopola. Ze wszystkich dostępnych w ankiecie opcji, a po części pewnie też z przyzwyczajenia, wydaje mi się najbardziej trafna, aczkolwiek jakby się tak głębiej zastanowić to w skali całego świata dużo bardziej doniosłe znaczenia miało jednak odkrycie Ameryki.
Jako data symboliczna, nadają się obie.
W zasadzie można spokojnie i z czystym sumieniem uznać, że średniowiecze kończyło się w okresie 1453-92, a wzmiankowane daty to tylko symbole. Niektórzy ludzie średniowiecza przeżyli swoją epokę, a inni urodzili się po niej :>
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia średniowieczna”