Krzyże zakonów rycerskich

Od upadku starożytnego Rzymu do upadku Konstantynopola.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Krzyże zakonów rycerskich

Post autor: Raleen »

Bardzo fajny schemat niedawno znalazłem. Załączam, mam nadzieję, że komuś się przyda.

Szczerze powiedziawszy sam nie kojarzę wszystkich spośród tych zakonów, zwłaszcza z dolnego rzędu (Zakon Krzyżowców Czerwonej Gwiazdy brzmi jakoś wyjątkowo zabawnie ;)).
Załączniki

[Rozszerzenie jpg zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Afterbirds
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 1 grudnia 2011, 12:09

Re: Krzyże zakonów rycerskich

Post autor: Afterbirds »

Krzyżowcy z czerwoną gwiazdą to wynalazek czeski. Nie wiem, co tam robi order smoka - to nigdy nie był zakon tylko właśnie order nadawany przez Zygmunta Luksemburskiego najpierw najbliższym współpracownikom a potem również mniej lub bardziej zaprzyjaźnionym sąsiednim władcom. No i godłem orderowym był jak sama nazwa wskazuje zionący ogniem smok owinięty wokół tarczy herbowej odznaczonego...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Krzyże zakonów rycerskich

Post autor: Raleen »

Dzięki za informacje co do Czechów. Co do Zygmunta Luksemburskiego, pewnie miesza się za sprawą tego, że słowo "order" w językach obcych, a zwłaszcza tym obecnie dominującym oznaczać może i zakon i odznaczenie, a dawniej odznaczenia (ordery) często były organizowane w ten sposób, że odznaczeni tworzyli zrzeszenie (wspólnotę - nie wiem czy to dobre słowo), coś na kształt zakonu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Yeti

Re: Krzyże zakonów rycerskich

Post autor: Yeti »

Ale "order" lub Order Smoka, czyli Societas Draconistrarum był zakonem założonym przez Zygmunta Luksemburczyka.
Tym samym, wg mnie, pasuje do zestawienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia średniowieczna”