Wojska wczesnopiastowskie - literatura

Od upadku starożytnego Rzymu do upadku Konstantynopola.
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Wojska wczesnopiastowskie - literatura

Post autor: Kretus »

Witam
Ostatnio zająłem się w ramach wolnego czasu projektem stworzenia list armii wojsk polskich z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego w szczególności do systemów bitewnych takich jak Impetus i FOG (ewentualnie do konwersji na Dux Bellorum i SAGĘ) gdzie listy takiej brakuje w ogóle albo moim zdaniem jest nadmiernie uproszczona.
Kwestie interesujące mnie szczególnie to jakość i wyposażenie "drużyny bliższej", jakość oraz ewentualne wyszkolenie do walki w szyku pieszej części drużyn grodowych (?), ewentualna obecność Skandynawów jako oddziałów etnicznie jednolitych nie wchodzących w skład drużyny (najemnych ?).

Chciałem prosić osoby bardziej obeznane z tematem o pomoc w doborze listy lektur. Do tej pory przeczytałem, albo właśnie czytam:
A. Nadolski: Polskie siły zbrojne w czasach Bolesława Chrobrego. Zarys strategii i taktyki; Polska technika wojskowa do 1500 roku;
M. Bogacki: Przemiany w wojskowości polskiej od połowy X wieku do 1138 roku. Kształt i organizacja armii; Broń wojsk polskich w okresie średniowiecza;
P. Rochala: Niemcza, Cedynia (morze hipotez, tutaj raczej bym się nie oparł).
no i oczywiście kronika Thietmara :)

pozdrawiam i dziękuję.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia średniowieczna”