Dyskusja o rozgrywce wieloosobowej

Awatar użytkownika
JednoSlowo
Capitaine
Posty: 897
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JednoSlowo »

Zajrzyjmy do przepisów: według 10.1.1 dodaje się liczbę odwrotów, w których poniesiono straty i liczbę starć, w których przeciwnika zmusiło się do ucieczki.

Spójrzmy w przepisy - zgodnie z 9.5.1 - Oddziały, które uczestniczyły w starciu używając karty OBRONA mogą zamiast utraty wytrzymałości zdecydować się na ucieczkę. I to - według przepisów - jest właśnie ucieczka. Czym innym jest wycofanie, o którym mowa w 9.3.7, ale z kolei wycofania nie ma w katalogu w 10.1.1.
Zgodnie z 9.3.2 - odwrót wykonuje się wówczas, gdy została wyłozona karta ODWRÓT.

Reasumując - żadna z tych sytuacji nie może być brana pod uwagę, jeśli została wyłożona karta NATARCIE lub SZTURM. Zgodzicie się?

Pozdrowienia
JednoSłowo
Nie dajcie się wyprzedzić tym z Missisipi
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Panowie, przy sprawdzaniu inicjatywy każdy z graczy odejmuje od wyniku rzutu kostką odejmuje liczbę UCIECZEK oraz ODWROTÓW ZE STRATAMI.

Odwrót jest możliwy wtedy, gdy gracz wyciągnie kartę "Odwrót"
Ucieczka natomiast jest możliwa gdy gracz wyciągnie kartę "Obrona"
i zamiast poniesienia strat wycofa się zgodnie z przepisami.

Wycofanie oddziału po boju spotklaniowym nie jest ani odwrotem ani ucieczką w myśl przepisów, stąd też jednosłowo ma rację.

Ja natomiast proponowałbym rozwiązanie contra legem, ale wybitnie o charakterze celowościowym:

wykonuję odwrót i tracę punkty wytzrymałości - to wpływa na morale

bronię się, ale przeciwnik ZMUSZA MNIE do ucieczki (czyli muszę opuścić teren, który trzymam), spada morale.

przegrałem bój spotkaniowy - przeciwnik okazał się ode mnie lepszy - tracę morale.

Ale niestety jest to, jak napisałem, dokładnie contra legem.

Pozdrawiam.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Zablokowany

Wróć do „Forum autorów”