Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest niedziela, 24 września 2017, 07:17

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wojna burska 1899-1902
PostNapisane: wtorek, 6 czerwca 2006, 00:15 
Lieutenant

Oto próbka kart:

Obrazek

Proszę o krytykę. Jak dla mnie karta jest mało czytelna. Poza tym problemem pozostaje wybór koloru ramki. Niestety nie mam umiejętności grafika i stąd taki efekt jak widzicie.

Pozdrawiam
Krzyś

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 6 czerwca 2006, 07:23 
Grossadmiral

Jedno jest dla mnie pewne: kolorem dominującym dla kart angielskich musi być khaki. Dla Burów chyba pomarańczowy.

Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 6 czerwca 2006, 16:36 
Major en second

kolor pomarańczowy powinien być tłem,zamiast tego zarysu południowej Afryki,tak jak Andy proponuje -wtedy będzie to estetyczne i czytelne

Ostatnio edytowano piątek, 14 grudnia 2012, 14:30 przez viking, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 6 czerwca 2006, 18:23 
Censor

Temat na grę za to oryginalny i doskonały !

Sun Tzu

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 6 czerwca 2006, 18:25 
Colonel Général

Ja bym zrobił rysunek tej artylerii zamiast zdjęcia Pędraczku.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 6 czerwca 2006, 18:49 
Lieutenant

Jeszcze jeden pomysł, tym razem wykonany przez Damiana Korczewskiego.

Obrazek

Rysunków nie będzie, bo do tego trzeba mieć lekką rękę. A takich zdolności również nie posiadam.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 6 czerwca 2006, 19:16 
Général de Brigade

Dla mnie zdjęcia to dobry pomysł. Czy na karcie poza nazwą tak jak na obrazku "artyleria burska" mogłaby się znaleźć krótka notka? Jak jest tekst karta od razu fajniej wygląda ;-)
Co do notki, to nie znam systemu i pomysłu, ale karty, np. artylerii mogły by różnić się co nieco od siebie jakimiś specjalnymi możliwościami, ewentualnie mogłaby być jakaś siągawka z instrukcji lub też mogłaby się pojawić jakaś historyczna informacja.
W każdym razie w ostatniej wersji karta całkiem udana.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 6 czerwca 2006, 19:17 
Sous-lieutenant

Druga wersja zdecydowanie czytelniejsza niz pierwsza - przynajmniej jak dla mnie.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 6 czerwca 2006, 19:17 
Starosta

Ta druga karta zdecydowanie lepsza. Bardziej przejrzysta na pewno.

Co do kolorów angielskich to ja bym proponował czerwień, krwistą czerwień ! :)

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 6 czerwca 2006, 19:54 
Captain

To samo chciałem napisać :wink:

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 6 czerwca 2006, 22:50 
Generaloberst

Cytuj:
Jedno jest dla mnie pewne: kolorem dominującym dla kart angielskich musi być khaki. Dla Burów chyba pomarańczowy.

A dlaczego Khaki? Chyba nie na poczatku :)

Tytuł:
PostNapisane: środa, 7 czerwca 2006, 15:10 
Tambour

Pozwolę się wtrącić: z tego co wiem, to angielskie oddziały kolonialne to były słynne Czerwone Kurtki, dopiero w czasie pierwszej wojny burskiej angole poznali znaczenie afrykańskiego słówka khaki (nie wiem z jakiego narzecza, chyba zulu?) oznaczającego "pył sawanny" zdaje się. Umundurowanie brytyjskie zmieniło się po tej kampanii.

A Burowie to właściwie cywilni ochotnicy, prawda? Czy oni mieli regularne umundurowanie? To zdaje się raczej wielka partyzantka była, coś jak w filmie "Patriota" (Mel 'MadMax' G.)

btw: świetny temat na grę.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 7 czerwca 2006, 16:06 
Grossadmiral

No to się wycofuję. :)

Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów

Tytuł:
PostNapisane: środa, 7 czerwca 2006, 19:57 
Generaloberst

Z tego co wiem to wlasnie cienkie czerwone linie byly nietylko latwym celem przez to ze stali wyprostowani ale wlasnie takze ze chyba przez cala kampanie mieli te tradycyjne kurtki. Nie dam za to glowy ale chyba oficerowie itp. dostali niedlugo po pierwszych masakrach wlasnie kolor khaki.

Burowie natomiasty chyba wlasnie dopasowywali kolor "munduru" do terenu...

Tak, temat swietny

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 8 czerwca 2006, 16:33 
Lieutenant

wilczy napisał(a):
Pozwolę się wtrącić: z tego co wiem, to angielskie oddziały kolonialne to były słynne Czerwone Kurtki, dopiero w czasie pierwszej wojny burskiej angole poznali znaczenie afrykańskiego słówka khaki (nie wiem z jakiego narzecza, chyba zulu?) oznaczającego "pył sawanny" zdaje się. Umundurowanie brytyjskie zmieniło się po tej kampanii.

A Burowie to właściwie cywilni ochotnicy, prawda? Czy oni mieli regularne umundurowanie? To zdaje się raczej wielka partyzantka była, coś jak w filmie "Patriota" (Mel 'MadMax' G.)

btw: świetny temat na grę.

Tylko na początku konfliktu kilka regimentów miało jeszcze stare czerwone kurtki. Cała reszta otrzymała świeżo wprowadzony kolor khaki (słowo ma pochdzenie hinduskie - od koloru kurzu, pyłu). Mimo tej korzystnej zmiany, straty brytyjskie były bardzo duże.

Komanda burskie stanowiły pospolite ruszenie republik. Liczyły od 300 do 3000 osób. Każdy przyprowadzał swojego konika, karabin, jedzonko i swój strój (na ogół rzeczy domowe - farmerskie). Mimo tego charakteru oddziałuy te walczyły jak jednostki polowe. Różnica polegał na tym, iż nie prowadzili ognia salwami a pojedyńczymi strzałami. Walczyli w dużym rozproszeniu w polu lub w oparciu o wąskie ale głębokie okopy. Ryli podczes tej wojny straszliwie (okopy po 15 km długości i pozycja o głebokości kilkuset metrów).

Pojedyńczy ogień okazał się wyjątkowo skuteczny. Do historii przeszła udana obrona około 30 ludzi gen. Ch. R. de Weta przed szarżą 1000 ułanów brytyjskich. Muszę dodać, że prawie każdy Bur był wyborowym strzelcem (od wczesnego dzieciństwa uczyli się jeździć konno i strzelać).

Jedyny regularny oddział (w pojęciu europejskim) posiadał Transwal. Nazywał się ZARP - Zuid-Afrikaansche Republiek Politie, liczył prawie 3000 policjantów. Wielokrotnie zasłużył się podczas bitew i zyskał miano elitarnego.

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]