Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest czwartek, 15 listopada 2018, 06:55

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Prototyp "Monte Cassino. Atak polski"
PostNapisane: czwartek, 13 września 2018, 21:44 
Tambour

Korzystając z własnego wątku chciałbym zadać bardziej doświadczonym twórcom pytanie. Załóżmy, że jestem przeświadczony o genialności stworzonej przez siebie mechaniki i idę w zaparte w kierunku wydania gry. Załóżmy też, że odziedziczyłem spory spadek i mam fundusze na wydanie tejże. Oczywiście w pierwszym etapie należałoby zweryfikować pogląd o owej genialności i oddać grę w ręce profesjonalnych testerów. Mimo wszystko prawdopodobieństwo tego, że gra jest wtórna, nudna i pełna logicznych dziur jest jednak dużo większe. I stąd moje pytanie, ile się takim testerom płaci, jaką formę (elektroniczną, papierową) gry należy im dostarczyć, czego oczekiwać i w jakim czasie itp.?

PostNapisane: czwartek, 13 września 2018, 22:20 
Colonel Général

Najlepiej polegać na opiniach doświadczonych ludzi, których się zna i do których ma się zaufanie. Jeśli są to znajomi to najczęściej nic nie trzeba płacić. To zależy oczywiście także od tego na ile komercyjny (dochodowy) jest projekt. Dobrze też jeśli autor sam potrafi w jakiejś mierze ocenić wtórność pewnych rozwiązań czy też ich wartość w stosunku do innych - do tego potrzebna jest znajomość innych gier i pewne ogólne rozeznanie. Dzięki temu powstają lepsze gry. Kolejna sprawa - ocena tego czy tester jest profesjonalny nie jest taka łatwa. Zresztą trudno oddzielić pod pewnymi względami tych "profesjonalnych" od "nieprofesjonalnych". Co do dostarczania gry - nie wiem jakie są zwyczaje gdzie indziej. Jeśli się komuś płaci, zapewne wtedy można oczekiwać, że sam sobie wydrukuje pewne rzeczy, w przeciwnym razie wydruki robi autor - ale generalnie wydaje mi się to sprawą wtórną. Czego oczekiwać i po jakim czasie - bardzo wiele zależy. Generalnie gra, takie jest moje zdanie, jest grą autora i w moim odczuciu np. w ocenie takich kwestii jak wartość określonych rozwiązań czy wtórność mechaniki, testerzy nie zastąpią autora, a przynajmniej nie powinni.

Niewątpliwie mogę natomiast jedną prostą rzecz polecić: warto zagrać w swoją grę z jakimś graczem. Im lepszy to gracz, im bardziej doświadczony, ale zarazem otwarty - tym lepiej. To zupełnie inna sytuacja niż granie z samym sobą czy samo analizowanie gry. Tak samo wrażenia co do gier graczy, którzy grają tylko sami z sobą na ogół są inne niż tych, którzy grają z żywym przeciwnikiem, który "myśli po swojemu". Wychodzi wtedy bardzo wiele rzeczy, których nie widać w grach z samym sobą.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: piątek, 14 września 2018, 21:09 
Tambour

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]