Dyskusje nad regulaminem

Forum konkursu na najlepszą planszową grę wojenną organizowanego przez Forum Strategie.
Awatar użytkownika
Takeo Takagi
Shosa
Posty: 1009
Rejestracja: piątek, 17 listopada 2006, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Dyskusje nad regulaminem

Post autor: Takeo Takagi »

Propozycja regulaminu:

Regulamin Tytułu "Planszowa Gra Wojenna Roku"

1. Tytuł "Planszowa Gra Wojenna Roku" jest inicjatywą Gildii Gier Planszowych portalu Nowa Gildia oraz Forum Strategii. Inicjatywa ta ma na celu promowanie dobrych, polskich gier wojennych.
2. Tytuł ten może otrzymać planszowa gra wojenna, która została wydana przez polskiego wydawcę lub jej autor jest Polakiem oraz została wydana w oznaczonym okresie czasu, podanym na początku pierwszego etapu wyboru.
3. Ocena, czy konkretna gra spełnia warunki z punktu 2, leży w kompetencji Kapituły Tytułu.
4. Pełny tytuł brzmi "Planszowa Gra Wojenna Roku 20XX", gdzie zamiast 20XX jest podawany właściwy rok. Analogicznie pełne brzmienie wyróżnienia to "Wyróżniona Planszowa Gra Wojenna Roku 20XX".
5. Procedura przyznawania Tytułu składa się z czterech etapów. Dokładny termin zakończenia każdego etapu jest podawany przy rozpoczęciu etapu pierwszego.
I Etap trwa do 2 tygodni. W tym etapie uczestnicy Forum zgłaszają gry (podając pełny tytuł oraz wydawcę), które będą kandydować do Tytułu.
II Etap trwa do 1 tygodnia. W tym etapie Kapituła Tytułu ocenia, czy zgłoszone gry spełniają warunki z punktu 2, a następnie tworzy alfabetyczną listę gier - kandydatów dopuszczonych do głosowania.
III Etap trwa 2 do 3 tygodni. Podczas tego etapu odbywa się głosowanie na gry z podanej listy. Podczas głosowania należy podać nazwę jednej z gier. Otrzymuje ona 1 punkt. Głosować mogą członkowie Forum oraz osoby spoza niego, wysyłając swój głos na wskazane adresy, gdzie są one widoczne dla wszystkich członków Kapituły Tytułu.
IV Etap trwa do 1 tygodnia. Kapituła Tytułu podlicza głosy i ogłasza zwycięzcę. Tytuł "Gra Wojenna Roku" zostaje przyznany grze, która w głosowaniu zbierze najwięcej punktów. Dodatkowo członkowie Kapituły mogą przyznać Wyróżnienie ("Wyróżniona Gra Wojenna Roku") dla dowolnej gry z listy, jeśli uznają, że gra ta w jakiś szczególny sposób się wyróżniła. Wyróżnienie takie musi zostać uzasadnione i zaakceptowane jednogłośnie przez wszystkich członków Kapituły.
6. Kapituła Tytułu jest wybierana przez koordynatora Gildii Gier Planszowych oraz przez administratora Forum Strategii i składa się z 5 osób. W skład Kapituły może wejść dowolny członek Forum, który wypowiedział się na tym Forum co najmniej 200 razy.
7. Wydawca gry, która zdobędzie Tytuł, ma prawo wykorzystywać ten Tytuł oraz jego Logo w swoich materiałach związanych z tą grą.

Większość regulaminu to kopia regulaminu zeszłorocznego - zmieniony został sposób głosowania oraz zniknął wymóg posiadania min. 3 postów na Forum, by móc głosować. Proszę osoby z Kapituły o wypowiedzenie się nt. powyższej propozycji - akceptację, propozycje zmian itd.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Takeo Takagi, łącznie zmieniany 1 raz.
Ciasteczko po prostu mi się należy.
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Według mnie z powodu jasnej sytuacji co do tytułów wchodzących w grę skróciłbym etap 1 i 2 do odpowiednio tygodnia i 3 dni.Nie będzie tego wiele, więc wyszłoby trochę fikcyjnie.Głosowanie 3 tygodniowe jest trochę długie, ale w sezonie wakacyjnym ma swoje uzasadnienie.Etap podliczeniowy skróciłbym do 3 dni.Skoro głosowanie ma być na 1 tytuł nie zaistnieją problemy podliczeniowe.Do tego dodałbym może punkt o możliwości przedłużenia poszczególnych etapów z powodów technicznych.
Poza tym sugeruję szybki start : np. w najbliższy piątek.
Awatar użytkownika
Takeo Takagi
Shosa
Posty: 1009
Rejestracja: piątek, 17 listopada 2006, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Takeo Takagi »

Mnie pasują krótsze terminy i startować można od razu po ustaleniu zasad.
Ciasteczko po prostu mi się należy.
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Jak chodzi o TiS to wyszło kilka nowych gier.Co będzie lepsze, czy wystawienie do głosowania którejś, czy wszystkich?
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Wrecz nie ma innego wyjscia.
Zdecydowanie wszystkich.

Potem mozna sie pokusic o statystyki glosow i pokazac glosy/wydawca.

Kapitula musi tez zdecydowac czy dopuszcza gry wydawane w kooperacji roznych podmiotow, w tym zachodnich.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez AWu, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Ja z kolei jestem przeciwny.Argumenty :
-na stronie wargamera jest napisane, że wydawcą jest pilot games, na rebelu że Z-Man games (na okładce widzę obydwie nazwy), czyli wydawnictwa zagraniczne, a żadne polskie wydawnicywo się na niej nie podpisało;
-skoro nie pochodzi od polskiego wydawcy, chocby takiego jak Galakta, albo Lacerta, który zamawia za granicą gotowy, spolszczony produkt wydawnictwa znanego za granicą, to dla uznania polskości trzeba czegokolwiek polskiego.Autor Polakiem nie jest, a sama ładna polska instrukcja dodana przez dystrybutora to według mnie za mało.
Tyle po przeglądzie internetowym tego tytułu.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

A co z Lisem Pustyni? Czemu ma nie wejść do grona tegorocznych gier? Czy definicja "gry planszowej" odnosi się tylko do heksów i żetonów (np. TiS), czy territory control (Hannibal Barkas)?

W zeszłym roku można było głosować na Wings of War - no a to przecież (wdech) karcianka (wypuszczenie powietrza).
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Karcianki to zdaje sie podtyp gier planszowych.

Wykorzystuja "okreslony kawalek powierzchni o wyraznie oznaczonych granicach , a ulozenie kart na tej przestrzeni mialo istotne znaczenie (czyli jest to hybryda karcianki i planszowki)".

Z tych karcianek ktore znam tylko Bang i czesc tradycyjnych gier z talia kart nie lapie sie pod ta definicje planszowosci.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez AWu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Ok, ale :P jeśli Lis używa określonej pozycji na stole dla kart zagrywanych - to już mamy do czynienia z "określoną przestrzenią". Niestety, nie widziałem na własne oczy instrukcji do tej gry. W sklepie polecano mi ją jako "wojenną", nie jako "planszową". To sklep był z grami "planszowymi".

Myślę, że jest pewna logika w moim pytaniu o "Lisa". Chodzi, mówiąc w skrócie, o definicję pojęć "planszowa" i "wojenna" (to drugie mniej).

Nie chcę jednak teraz budzić dyskusji na temat "co to jest plansza". Chciałbym usłyszeć głos kapituły podającej jednomyślnie listę gier. Na razie jeszcze chyba nie doszliśmy do tego etapu organizacji.

W przyszłych latach jednak temat definicji powróci. Polski rynek powoli odchodzi od tradycyjnych map heksowych w stronę innych rozwiązań. Powstają polskie gry zrywające z taką tradycją, a również zaczynają być dostępne zagraniczne tytuły.

Słabość definicji "planszowa" widać na przykładzie takiego Carcassonne albo mającego pojawić się w przyszłości Fields of Fire (GMT). Czy gra, gdzie mapę tworzy się z kart jest "planszowa" czy "karciana"?

Jedno jest pewne, w tym roku nie ma specjalnego kłopotu z wyborem gier.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez RyTo, łącznie zmieniany 1 raz.
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Bez wielkiego filozofowania opowiadam się za uwzględnieniem Lisa Pustyni wśród kandydatów.Właśnie z uwagi na takie gry jak Carcasonne i Cytadela, które w szerokim pojęciu planszówek sę też mieszczą.
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Kontynuując wątek Carcasonne, dla mnie to taka zupełnie normalna planszówka z mojego punktu widzenia nie jest, bo jakby ktoś to nazwał układanką to byłby bliższy prawdy, chociaż faktycznie wszędzie jest oczywiście zakwalifikowana jako planszówka. :shock: Wiem, że na tym co się ułozy stawia się klocuszki, ale układankowa mechanika jest sensem tej gry.Wilki i Owce też są planszówką, chociaż tam nawet nie ma tego "figowego listka" z klockami do zaznaczania swojej własności.
A o Cytadeli napisałem, bo swego czasu ktoś o niej pisał na grach-planszowych w tymdziale.Teraz dział się zunifikował i to też moim ma swoją wymowę.Ale to oczywiście karcianka.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez wujaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Widzę, że najprościej byłoby zastosować pojęcie gry "nastolnej" i będzie sprawa jasna. :wink:

Tylko proszę mi tu bez prowokacji w rodzaju, że ktoś gra na biurku albo na podłodze! :D
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

No mniej więcej. :)
Myślę, że sama forma jest mniej znacząca, strategie napędzane kartami stworzyły wg. mnie solidny pomost pomiędzy planszówkami, a karciankami.A przecież są jeszcze te układanki, które zaliczono do planszówek.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Wezmy taka gre Dark Millenium.

Masz 5 Stref w ktorych ustawiasz swoje karty i o ktore walczysz i przypisanie kart strefom jest bardzo bardzo istotne.

To kolekcjonerska karcianka - uwazam ze takie gry sie nie mieszcza, ale pewnie argumentowac by mozna inaczej.

Gdy wezmie sie gry TISa nie ma problemu jesli zetonik stoi na 1 polu czy na innym, tak samo z kartami.

Wiec wciaz uwazam ze Lis Pustyni sie jak najbardziej kwalifikuje.

PS: Nawet w glupim Magicu masz kilka stref w ktorych trzeba karty umieszczac, i za bledy na turnieju powaznym moznaby nawet byc zdyskwalifikowanym.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez AWu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Takeo Takagi
Shosa
Posty: 1009
Rejestracja: piątek, 17 listopada 2006, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Takeo Takagi »

Nie nazwałbym sposobu ułożenia kart planszą. Poza tym zaczynają mnie dziwić te rozważania, na ile karcianka może być planszówką, a na ile nie. Wystarczy zastosować kryterium "oczywistej oczywistości", by było jasne, co czym jest :)
Ciasteczko po prostu mi się należy.
Zablokowany

Wróć do „Planszowa Gra Wojenna Roku”