[2006] Ardeny vs Ścieżki Chwały

Forum konkursu na najlepszą planszową grę wojenną organizowanego przez Forum Strategie.

Gdyby był finał, w którym byłyby tylko 2 gry to głosowałbym na:

Ardeny
24
52%
Ścieżki Chwały
22
48%
 
Liczba głosów: 46
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Prawdę powiedziawszy nieco się dziwię emocjom, jakie ta sprawa wzbudziła. Mam nadzieję, że to nie zaciąży na całym forum. Oczywiście, że są swie szkoły - falenicka i otwocka :D. Jeśli chodzi o moją specjalność "cywilną", czyli spsoby wybierania, to chętnie służę konsultacjami. Na tym oto przykładzie widać, jakie są konsekwencje różnych systemów wyborczych. W systemie "pierwszy na mecie" wiele faktycznie zależy od liczby podobnych kandydatów. Jeśli w głosowaniu biorą udział oddzielne "rodziny" wyborców, to rodzina z większą liczbą kandydatur może z tego powodu rozproszyć swoje głosy. Jesli jednak wprowadzić głosowanie w dwóch turach, to walka staje się pojedynkiem, a nie wyścigiem - z wszystkimi tego konsekwencjami, które w tym wątku się czuje. Narasta wrogość i zaczyna się kampania negatywna. Nie wiem, czy warto. Rangowanie jest faktycznie dość skomplikowane. Proponowałbym wprowadzenie na przyszłość systemu "australijskiego". Głosujący dostaje listę do wyboru, z której może wskazać dowolną liczbę pozycji. Musi swoje wybory ponumerować. Jeśli wskaże jedną, to głos też jest ważny. Następnie sumuje się pierwsze wskazania. Kandydatura, która dostała najmniej głosów odpada. Głosy, które ją wskazały, ale nie podały dalszych kandydatur też odpadają. Jesli jednak ktoś, kto głosował na tą kandydaturę, podał drugie wskazanie, to jego głos dolicza się do tej kandydatury. Proceurę powtarza się aż do momentu, w którym zostanie tylko jedna kandydatura. Taka metoda jest kłopotliwa w obliczeniach (mogę się ich jednak bez problemu podjąć w przyszłym roku), ale sposób głosowania jest bardzo elastyczny - kto się chce bardziej zagłębić, ma taką możliwość. Jej zaletą jest to, że przeciwdziała pogłębianu podziałów, natomiast możliwe ogranicza poczucie krzywdy wynikające czasami z sytemu "pierwszy na mecie".
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Zgadzam się z tonacją wypowiedzi Leguna. Mam wrażenie, że moja wypowiedź, w której postulowałem zmianę regulaminu, albo chociażby rozmowę nad tą zmianą, uwolniła jakieś bezsensowne emocje. Z tego wzięły się agresywne wypowiedzi oraz nieodpowiedzialny (biorę odpowiedzialność za swe słowa) konkurs - dogrywka Ardeny vs. ŚCh. Proponuję zamknąć w ogóle wszystkie te działy, a do dyskusji nad regulaminem wrócić za rok. Niech wtedy rzeczywiście ma miejsce dyskusja, w ktorej zetrą się argumenty poparte wiedzą o tym ile gier ukazało się. Ciągnięcie dalej tych dysput prowadzi teraz do narastania konfliktów. Każdy post w tej dyskusji umniejsza rangę naszego wyróżnienia. :!:
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
karus73
Sergent
Posty: 138
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:43
Lokalizacja: śląsk/kujawsko-pomorskie

Post autor: karus73 »

eee nie no Panowie, chyba nie ma konfliktów tutaj.
Osobiście uważam, że można dociągnąć do końca ankietę, a regulamin także już teraz dokończyć; po co na raty to rozkładać skoro temat świeży.
Też przychylałbym się do tego co zaproponował Legun
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Moim zdaniem nie ma sensu zamykac dyskusji. Skoro jest to rzecz, ktora obchodzi forumowiczow, to lepiej jest teraz uchwalic Regulamin KOnkursu, ktory bedzie dotyczyl tego, co zdarzy sie w nowym 2007 roku.

Pierwsze podstawowe pytanie, na ktore trzeba udzielic odpowiedzi to rzecz banalna, ale jakze wazna:

PO CO W OGOLE JEST ta nagroda/wyroznienie? JAKI JEST JEJ SENS?

Czy ma ona byc forma uhonorowania przez graczy (tak, tak - graczy, nie autorow i nie wydawcow) najlepszych nowowydanych gier?
Czy tez ma byc swoistym rankingiem sentymentow graczy?
A moze jeszcze czyms innym?

Jak bedziemy wiedzieli - i zgadzali sie - co do Celu i Sensu przyznawania nagrody "Planszowa Gra Wojenna Roku", wtedy bedzie duzo latwiej wymyslic i uregulowac sposob wyboru najlepszego tytulu :)

Pozdrawiam przedSwiatecznie.
V.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Też nie zauważyłem konfliktów. Wymiana zdań była może ostra i chaotyczna, ale dochodziliśmy już w dyskusji do pewnych rzeczy, a to najważniejsze.

Wątek ten poza tym jest przeznaczony do czego innego - do dyskusji o formule konkursu jest sąsiedni wątek.

Zostawmy ankietę, ale nie emocjonujmy się nią już.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Raleen pisze:Zostawmy ankietę, ale nie emocjonujmy się nią już.
Zgadza się, zresztą i tak wiadomo, że najlepszą grą jest Republic of Rome :cool: :!:
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Nico a Ty łobuzie też zdaje się nie głosowałeś.

Tak, jak by się wszyscy wzięli w garsc to by i frekwenncja mogła byc inna i wyniki inne, choc na poparcie słusznej sprawy z Twojej strony specjalnie nie liczę :wink:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
CHOMIK militarny
Sergeant Major of the Marine Corps
Posty: 324
Rejestracja: poniedziałek, 20 listopada 2006, 16:25
Lokalizacja: Szczecin/UK
Kontakt:

Post autor: CHOMIK militarny »

Ja uważam że ankieta powinna pozostać - nie chodzi tu już o zmianę wyniku głosowania bo obecnie jest już na to raczej za pózno, ale żeby udowodnić że ta formuła się nie sprawdziła - już obecnie dość jasno wynika że wyniki głosowania mogły byc inne. Tak wieć to zdanie przy którym kategorycznie obstawał kolega RAJ może okazać się błędne, - wcale nie musiały wygrać ścieżki i jednak tamten sposób faworyzował tą grę. I o to głównie chodzi. Tak na marginesie to dziwię się że to trzeba w ogóle wyjaśniać - dla kążdego kto choc w minimalnym stopniu interesuje się zasadami działania demokracji oraz procedurami wyborczymi wyjaśnianie tego dlaczego sposób z 2 turami jest lepszy jest zbędne.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez CHOMIK militarny, łącznie zmieniany 1 raz.
Pinky: Hej móżdżku, co będziemy robić dziś wieczorem? Mózg: To co zwykle Pinky, to co zwykle. Spróbujemy opanować świat.
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Teraz to już jest plebiscyt na temat Ścieżek Chwały, w którym część głosujących ich nigdy nie widziała :lol: !
Może po prostu ten jeden raz, kiedy głosowano na przebój wszechczasów pod szyldem gry roku 2006 powinny być szczególne reguły?
Niemniej jednak konkurs się odbył, reguły były jasne i jest zwycięzca.
Plebiscyt co lepsze Ardeny, czy Ścieżki to już zupełnie inny temat.
A podyskutować można.To co kontrowersyjne jest zawsze najciekawsze.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez wujaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Post autor: Darth Stalin »

Nico pisze: Zgadza się, zresztą i tak wiadomo, że najlepszą grą jest Republic of Rome :cool: :!:
Oczywiście!
Szczególnie w wersji PL 2.0 by DS :lol: :wink:
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Raleen pisze:Nico a Ty łobuzie też zdaje się nie głosowałeś.
Nie było żadnej gry godnej mojej uwagi ;P.

Poza tym, wybory były? Były. Jakaś gra wygrała? Wygrała. To o co ta awantura. To jakby robić trzecią turę wyborów prezydenckich po tym jak wygrał L.Kaczyński twierdząc, że jakby była trzecia to może by Tusk wygrał. :P
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Nico pisze:
Raleen pisze:Nico a Ty łobuzie też zdaje się nie głosowałeś.
Nie było żadnej gry godnej mojej uwagi ;P.

Poza tym, wybory były? Były. Jakaś gra wygrała? Wygrała. To o co ta awantura. To jakby robić trzecią turę wyborów prezydenckich po tym jak wygrał L.Kaczyński twierdząc, że jakby była trzecia to może by Tusk wygrał. :P
Jako moderator dajesz zły przykład. Jak moderatorzy nie głosują to jak miec pretensje do zwykłych użytkowników.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Raleen pisze:Jako moderator dajesz zły przykład. Jak moderatorzy nie głosują to jak miec pretensje do zwykłych użytkowników.
Jakby były gry godne mego głosu to bym zagłosował :cool: .

Pretensje mam o awanturowanie się ;P.

Poza tym daje dobry przykład, gdzie się tylko da:
- gram tylko w dobre gry (For the People, porządne Napoleońskie i Secesyjne w skali operacyjnej, Twilight Struggle, ;) itp.)
- popieram tylko słuszne sprawy (Napoleon, Konfederacja, kapitalizm)
- lubię Clinta Eastwooda i Gwiezdne Wojny :D
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Gonzo
Podpułkownik
Posty: 974
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:20
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Post autor: Gonzo »

Nico pisze:
Raleen pisze:Jako moderator dajesz zły przykład. Jak moderatorzy nie głosują to jak miec pretensje do zwykłych użytkowników.
Jakby były gry godne mego głosu to bym zagłosował :cool: .

Pretensje mam o awanturowanie się ;P.

Poza tym daje dobry przykład, gdzie się tylko da:
- gram tylko w dobre gry (For the People, porządne Napoleońskie i Secesyjne w skali operacyjnej, Twilight Struggle, ;) itp.)
- popieram tylko słuszne sprawy (Napoleon, Konfederacja, kapitalizm)
- lubię Clinta Eastwooda i Gwiezdne Wojny :D
Nico zapomniałeś :!:
- zbieram pokemony
- mam tapete z czarodziejką z księżyca
- na półkach stoją lub leżą tylko barbie w strojach kąpielowych , kenem jestem ja :lol:
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Gonzo pisze:Nico zapomniałeś :!:
- zbieram pokemony
- mam tapete z czarodziejką z księżyca
- na półkach stoją lub leżą tylko barbie w strojach kąpielowych , kenem jestem ja :lol:
Trzeba mieć jakieś hobby, nie mówię o kobietach, bo to ma każdy ;).
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Zablokowany

Wróć do „Planszowa Gra Wojenna Roku”