OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Bolid
Caporal-Fourrier
Posty: 92
Rejestracja: piątek, 27 września 2019, 21:22
Has thanked: 68 times
Been thanked: 25 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Bolid »

Arrachion pisze: poniedziałek, 5 czerwca 2023, 17:56 Dlaczego pytam o gry TiSu? Z tego względu, że Wydawnictwo wydaje dużo chwytliwych tytułów, pozwalających niejako organoleptycznie zapoznać się z bitwami i operacjami typu: Bolonia 1945, Nordwind 1945, Kaniów, Korsuń, Beresteczko, bitwa na jeziorze Pejpus itd. A nie tylko D-day i Market Garden itp. ;) Wiem, że czasem potrafi w grach TiSu brakować całych Dywizji, albo mogą się one pojawiać na innym TDW 
Hej!

Jeśli interesują cię polskie bitwy, a nie tylko D-Day i Market Garden, to chciałbym przypomnieć, że oprócz gier TiS-u są jeszcze "Ostrołęka 26 maja 1831" Raleena i "Bitwa nad Wkrą 1920" Karela W.F.M Doormana.

W wypadku "Ostrołęki" mam jedną uwagę do staranności instrukcji; w przykładzie jest, że mając modyfikację ułamkową 1/2 "zmniejszamy siłę o 1/2", czy to znaczy, że mając modyfikację ułamkową 1/4 zmniejszamy o 1/4 do trzech czwartych? W tabelach jest już jasno: "Modyfikacje za atak od boku oraz od tyłu określają jaką część (ułamek) swojej siły wykorzystuje atakowany oddział", czyli modyfikacja ułamkowa 1/4 oznacza zmniejszenie do 1/4.

Żeby nie było jak w mojej recenzji "Gwiezdnego kupca", gdzie skupiłem się na prezentacji wad i poniewczasie stwierdziłem, że chyba sprawiłem wrażenie, że to zła gra:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

poza tą jedną niejasną kwestią z Ostrołęką jest świetnie, w długiej instrukcji. Może tylko trochę dużo do spamiętania. Ale - jak wynika z tego, że jesteś się gotów wysilić z wadami gier TiS-u, byle to były gry o polskich bitwach - jesteś gotów się wysilić.

Ostrołęka to nie tylko polska bitwa, to także - tak twierdzi autor we wstępie - taktyka epoki napoleońskiej.

O "Bitwie nad Wkrą" nie mam bladego pojęcia.

Widzę, że w poście nade mną Ulysses wymienia dobre gry w ofercie TiS-u.

Poza tym Man of Łowicz szuka testerów do bodajże 3 swoich gier: "Aurea Mediocritas - Europa Środkowa u progu renesansu", Maciej Korwin i chyba coś jeszcze. Raczej wymagałoby to robienia rekwizytów do Macieja Korwina we własnym zakresie. Albo umawianie się z Man of Łowicz na partię "Aurea Mediocritas". Jako ktoś, kto się zgłosił na testowanie Macieja Korwina powinienem być bardziej zorientowany, ale nie jestem. Przepraszam.

Aha, chyba nie wszystkie gry Man of Łowicz dotyczą polskich realiów; znów, mało się tu orientuję.

Także Karel W.F.M Doorman szukał kogoś do testowania swoich gier, ale podobno się wycofał. Znów, więcej nie wiem.

Mam nadzieję, że zaprezentowałem parę opcji gier o polskich realiach poza TiS-em. A nawet przypomniałem opcję z grami TiS-u wymienionymi przez Ulyssesa. Nie to, żebym miał jakieś złe, albo w ogóle jakiekolwiek doświadczenia z TiS-em.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

Arrachion pisze: poniedziałek, 5 czerwca 2023, 17:56 Mam podchwytliwe pytanie do wszystkich, jednak chyba najbardziej do Raleena… ;) Jak wyglądałoby przez Was polecenie tytułów TiSu dla kogoś kto chce zacząć ze stanem na dzień 05.06.2023 r., godzina 17:57?
Sam jestem osobą, która ostatni raz grała w tego typu gry strategiczne gdzieś z 15 lat temu (Ardeny Dragona). Od tamtego czasu jest to „lizanie lizaka przez papierek”. Dużo o wszystkich grach czytam (bgg, portal strategie.net.pl – recenzje TiSu ale też Dragona, Mirage i inne), Wasze opinie z tego forum, w tym Raleena, które cenię. Jednym tchem jestem w stanie wymienić tytuły będące teraz w ofercie TiSu. Znam z opisów tytuły Dragona, Mirage oraz wydawnictw zagranicznych.
Dlaczego pytam o gry TiSu? Z tego względu, że Wydawnictwo wydaje dużo chwytliwych tytułów, pozwalających niejako organoleptycznie zapoznać się z bitwami i operacjami typu: Bolonia 1945, Nordwind 1945, Kaniów, Korsuń, Beresteczko, bitwa na jeziorze Pejpus itd. A nie tylko D-Day i Market Garden itp. ;) Wiem, że czasem potrafi w grach TiSu brakować całych Dywizji, albo mogą się one pojawiać na innym TDW.
Ogólnie mam plan na „emeryturze” grać w tytuły Multi Man Publishing, Worthington Publishing, Dien Bien Phu Legion Wargames i inne Commandery GMT Games oraz wiele wiele innych ;)
Dlatego też wnoszę jak na wstępie:
- co polecilibyście z oferty TiSu (mimo mankamentów) jeśli mielibyście wybierać tak po dwa tytuły na system (B-35 – trudny jednak poziom taktyczny uważam za najbardziej ciekawy, WB-95, WB-48, Husaria, Średniowiecze) z Waszym stanem wiedzy na dzisiaj.

Z góry uprzejmie dziękuję!
Dzięki za miłe słowa, choć ja to się chyba najmniej nadaję do polecania gier TiS ;).

Generalnie, im większą masz wiedzę w temacie, im bardziej znasz angielski i masz jakieś doświadczenie z grami - tym mniej polecam.

Jeśli już, szukałbym wśród dawniejszych, kiedy TiS trochę się jeszcze starał. Z B-35 myślę, że Arnhem 1944, Tygrysy w śniegu były chwalone kiedyś.
Z WB-95 to co pisał Ulysses, chyba nic więcej nie wymyślę, a i tak bazuję tu raczej na wiedzy innych. Tu najprędzej jeszcze coś się znajdzie, bo co do B-35 to ogólnie został on chyba zarzucony ze względu na to, że jest uznawany za zbyt skomplikowany.
Husarię i Średniowiecze proponuję w całości omijać szerokim łukiem. Co do WB-48, jeśli to jest reinkarnacja "Bitew XXI wieku" - również.

Problem z grami TiSu jest taki, że obecnie one nie są zbytnio (jeśli w ogóle) testowane i nikt nie zadaje sobie minimum wysiłku by sprawdzić pewne rzeczy i zrobić grę chociaż na szkolną trójkę. Nie mówię o jakichś dogłębnych badaniach, grzebaniu w źródłach itp. Te gry są tak robione jak by jakiś małolat siadł w jedno popołudnie, zebrał dane z wikipedii i na szybko coś z tego starał się sklecić. I już ma grę! Dlatego to nie jest żaden materiał do poznawania nowych, nieznanych, a ciekawych konfliktów, bo to tak wygląda jak uczenie się historii od kogoś kto nie ma o niej większego pojęcia. Często można ją za to poznać w krzywym zwierciadle.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

Bolid pisze: poniedziałek, 5 czerwca 2023, 21:18W wypadku "Ostrołęki" mam jedną uwagę do staranności instrukcji; w przykładzie jest, że mając modyfikację ułamkową 1/2 "zmniejszamy siłę o 1/2", czy to znaczy, że mając modyfikację ułamkową 1/4 zmniejszamy o 1/4 do trzech czwartych? W tabelach jest już jasno: "Modyfikacje za atak od boku oraz od tyłu określają jaką część (ułamek) swojej siły wykorzystuje atakowany oddział", czyli modyfikacja ułamkowa 1/4 oznacza zmniejszenie do 1/4.
Mnożymy najpierw przez siebie wszystkie modyfikacje ułamkowe, a następnie przez liczbę wyjściową. Zresztą jako że mnożenie jest przemienne, nie ma znaczenia w jakiej kolejności pomnożymy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
delwin
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 6 lutego 2012, 12:07
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: delwin »

Pytanie: jaką grę "wojenną" polecilibyście z rozgrywką mniej więcej do 1h (jeśli są takie...) dla 11-latka? Syn dużo gra w planszówki i nie tylko, ale też chciałbym go wciągnąć w swoją "działkę"...
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Silver »

Manoeuvre.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

Podpisuję się pod tym co wyżej, ewentualnie jak dla 11-latka to może być też Memoir '44 albo Nieustraszeni (Undaunted).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
delwin
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 6 lutego 2012, 12:07
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: delwin »

Dzięki za podpowiedzi - pooglądam videorecenzje.
Lehto
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 23 września 2015, 20:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Lehto »

Myślę, że w C&C Ancients też spokojnie dałby radę.
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 142 times
Been thanked: 191 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: jacus1944 »

A ja na Twoim miejscu przyjrzałbym się grom wydanym przez IPN

https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materia ... y-planszow

Co prawda nie grałem, ale mam np. ORP Orzeł i gra wydana jest pięknie i chyba ogólnie te gry z założenia mają za zadanie zainteresowanie najmłodszych. W dodatku ceny są naprawdę przystępne.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Silver »

Można też zagrać na ich stronie:
https://gry.ipn.gov.pl/
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

Wszystkie te opcje są dobre jeśli to jest zupełny początek i w nic nie grał oraz jest w tym wieku co podałeś. W gry IPN jak ta o ORP Orzeł grali z powodzeniem i zainteresowaniem ostatnio starsi od nas gracze, którzy przyjechali do nas z USA i Kanady na Pola Chwały.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
delwin
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 6 lutego 2012, 12:07
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: delwin »

Młody gra w dużo gier, ale takich prostszych planszówek lub karcianek typu "Łupieżcy". Chciałbym coś takiego co może rozbudzi jego zainteresowania, no i mi też będzie mniej nudno niż w jakieś "Sushi go"...
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1888
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 459 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: jimmor »

dr Paweł Makowiec proponuje na początek:
https://www.fightclubinternational.org/ ... 812a99.pdf
Orabs

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Orabs »

Witam.

Chciałbym znaleźć grę planszową, która nadaje się zarówno do gry dla dwóch osób, jak i dla jednej osoby, lub alternatywnie zawiera scenariusze dla dwóch (lub więcej) graczy oraz scenariusze dla trybu solo. Epoka historyczna nie ma dużego znaczenia, z lekkim naciskiem na XX wiek. Ważne jest, aby gra nie wymagała zaawansowanej znajomości angielskiego, a instrukcje mogłyby być w tym języku. Czas rozgrywki powinien być stosunkowo krótki, aby można było zakończyć grę w jednym podejściu, co jest ważne, grając z młodszym planszówkowym entuzjastą (10 lat).

Preliminarnie rozważałem NightFightera, ale nie jestem pewien, czy ma ona opcję dla jednej osoby. Z góry dziękuję za wszelkie rekomendacje!
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Nighfighter ma moduł jednoosobowy. Działa, bo probowałem.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”