Dyplomacja

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Dyplomacja

Post autor: Raleen »

Ponieważ niedawno pojawiło się parę dyskusji o starych grach planszowych i początkach naszego hobby, gocho podesłał mi (z własnej inicjatywy) trochę zdjęć takiej starej polskiej gry "Dyplomacja", które na jego prośbę zamieszczam. Ciekawe ile osób ją kojarzy i coś pamięta. Można powspominać :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony czwartek, 24 marca 2011, 16:09 przez Raleen, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
redy
Caporal
Posty: 67
Rejestracja: czwartek, 29 stycznia 2009, 22:08
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: redy »

Prawie jak Twilight Struggle ;)
Awatar użytkownika
Ouragan
Sergent
Posty: 143
Rejestracja: piątek, 8 października 2010, 10:25
Lokalizacja: Poznań-miasto bez strategów

Post autor: Ouragan »

Jezu pamiętam tę grę. Kiedyś ją miałem. Z tego co pamiętam była genialna :)
Awatar użytkownika
gocho
Adjudant-Major
Posty: 344
Rejestracja: środa, 26 maja 2010, 11:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 41 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Post autor: gocho »

I jak dla mnie hit nad hity. Gra chyba ukazała się w jakimś bardzo małym nakładzie skoro jakoś w necie nie widzę o niej wzmianek. "Dyplomacja". Gra w której gracze wcielali się w 4 mocarstwa światowe: USA, Japonia, Europa Zachodnia i ZSRR. Chodziło o uzyskanie wpływu nad jak największą częścią globu. Zaczynało się od ekspansji ekonomicznej. Później gdy mapa była już "zasiedlona", przechodziło się do ekspansji politycznej i militarnej - celem odebrania wpływów innym graczom. Było tam sporo fajnych mechanizmów w rodzaju: ukryte ataki (wszystkie żetony wraz z atrapami kładło się zakryte - ograniczał dochód, w zależności ile kto wyłożył żetonów gracz broniący porzucał myśl o obronie albo ważył ile obrony położyć), zgromadzenie ONZ (gdzie można było nakładać sankcje na innych - większością głosów), karty wydarzeń uderzające w jakieś dziedziny gospodarki (warto było zdywersyfikować podbijane krainy pod kątem gospodarczym). Krainy miały obronę, wskaźnik prestiżu (PZ), wskaźnik głosów w ONZ, produkcję (zwierzęca, kopaliny itp.), dochód.
Gram w to do dziś i gra się miodnie. Problemem jest że gra trwa 4-6 godzin.
Rzeczywiście taki pierwowzór tematu Twilight Struggle tylko bez kart i dużo bardziej losowe.
Mnie do dziś zastanawia czy to była kopia jakiejś zachodniej gry czy też Polacy na to wpadli. W każdym razie w instrukcji nie ma autorów :)
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez gocho, łącznie zmieniany 1 raz.
"Znalazłem armię Waszej Wysokości podzieloną trojako. Część naziemna składa się z rabusiów i maruderów; druga znajduje się pod ziemią, a trzecia w szpitalach. Czy powinienem wycofać się z pierwszą, czy czekać, aż dołączę do którejś z pozostałych" Clermont w liście do Ludwika XV
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Miałem, ale jakoś nigdy nie zagrałem. Chyba wtedy już brakowało mi ludzi do grania, a i pewnie zmieniły mi się priorytety.
Intrygowała mnie za to inna gra, może niekoniecznie w tym stylu, mianowicie Dolores (?). Tak jakoś mi się przypomniała przy okazji tejże Dyplomacji. Kojarzy ktoś? Była to gra zamieszczona w Razem, zaczynało się od środka planszy, po czym rozwijało się państwa ku jej krańcom gdzie znajdowały się surowce. To było tak dawno, że jeszcze nie do końca ją rozumiałem, ale jakoś mnie zafascynowała.
mateusz_holysz
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 21 lutego 2016, 18:22

Re: Dyplomacja

Post autor: mateusz_holysz »

Mam egzemplarz tej gry, ale bez zachowanej instrukcji. Czy ktoś byłby tak uprzejmy udostępnić skan tej instrukcji?

Pozdrowienia

MH
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”