Prehistoria gier - magazyn "Razem" i pismo "Świat Młodych"

PzKpfw II

Re: Prehistoria gier - magazyn Razem

Post autor: PzKpfw II »

Witam, czy ktoś kojarzy może numer ŚM z grą Morgoth na podstawie prozy Tolkiena? Prostokątna plansza na całą stronę podzielona na kwadraciki,żetony orków, rycerzy, troli, orłów do wycięcia. Sądzę,że powinien to być numer z drugiej połowy lat osiemdziesiątych lub początku '90. To kawał mojej młodości i szukam jej po aukcjach i różnych forach z sentymentu. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź, Tomek. Jakby ktoś coś miał niech pisze śmiało: kutrzeba@gmail.com albo da znać tutaj.
Sprytek
Appointé
Posty: 37
Rejestracja: środa, 23 października 2013, 11:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Prehistoria gier - magazyn Razem

Post autor: Sprytek »

Tego numeru niestety nie pamiętam, za to gra Bruce Lee utkwiła mi mocno w pamięci. :)
Może warto napisać do autora tej strony: http://www.swiatmlodych.republika.pl/teksty/index.html
Wprawdzie skupia się głównie na komiksach, ale jak pisze ma dosyć dużą kolekcję pełnych numerów. Może ten z grą Morgoth posiada i jest w stanie zrobić skany? Swoją drogą takie prehistoryczne wykopaliska, to niezła podróż w czasie. Ostatnio porządkując stare gazety odkryłem magazyn gier Joker a w nim grę Bestia. Pamiętam, że zagrywaliśmy się w to z kumplami w podstawówce. Sama gra bardzo prościutka - taka wersja fantasy statków/bitwy morskiej.
Awatar użytkownika
Claymore
Caporal-Fourrier
Posty: 77
Rejestracja: czwartek, 17 czerwca 2010, 08:20
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Prehistoria gier - magazyn "Razem"

Post autor: Claymore »

Przejrzałem katalog jednej z miejskich bibliotek - mają zbiór Światów Młodych od rocznika 1949 do 1993. Po wakacyjnej przerwie w pracy biblioteki idę na "bezkrwawe łowy" z aparatem ;)

Zrobiłem już jakiś czas temu polowanie na wzmianki o grach planszowych w "Razem", co zaowocowało uzupełnieniem archiwum zdjęciami planszówek i gier fantasolo, które pamiętam z czasów młodości. Pora na ŚM :)
Awatar użytkownika
Claymore
Caporal-Fourrier
Posty: 77
Rejestracja: czwartek, 17 czerwca 2010, 08:20
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Prehistoria gier - magazyn "Razem" i pismo "Świat Młodyc

Post autor: Claymore »

Zrobiłem małą zmianę w tytule wątku - skoro wśród wspominek pojawił się także "Świat Młodych", to nie ma chyba sensu przepychać tego do nowego tematu.

Przy okazji - zrobiłem dziś przegląd roczników 1988 i 1989 ŚM. W tych latach opublikowano na łamach pisma m.in.:

- kopię gry "Scrabble For Juniors" firmy Spear's Games (co ciekawe umieszczono nawet adnotację, że wspomniana firma złożyła do Urzędu Patentowego PRL wniosek o uznanie nazwy "Scrabble" jako znaku towarowego :roll: )
- grę planszową "Bruce Lee", której autorem był pewien nastolatek, którego potem "przez pomyłkę" pozbawiono autorstwa (cytuję za innym forum poświęconym grom planszowym). Nie trzeba było długo czekać - jakiś czas później gra trafiła na półki sklepowe (wydanie pudelkowe firmy FANO).
- grę planszową "Bitwa o ser" (Klub Mądrych Gier)
- grę planszową "Tędy i owędy"
- grę planszową "Fajerwerki"
- grę planszową "Pacman" (Klub Mądrych Gier) - i tu znowu ciekawostka - w redakcji zachowało się do chwili publikacji jedynie imię autora ;)
- grę planszową "Wyprawa po magiczną kulę" (Klub Mądrych Gier)
- grę planszową "Labirynt" (Klub Mądrych Gier)
- grę planszową "mr. Dig" (pisownia oryginalna) (Klub Mądrych Gier)
- grę planszową "Podziemia" (Klub Mądrych Gier).

Do tego publikowano rankingi gier i ogłaszano konkursy na najlepszą grę roku.

Ponieważ biblioteka ma teraz przerwę do kolejnego szperania będę mógł podejść dopiero w sierpniu...
Awatar użytkownika
Claymore
Caporal-Fourrier
Posty: 77
Rejestracja: czwartek, 17 czerwca 2010, 08:20
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Prehistoria gier - magazyn "Razem" i pismo "Świat Młodyc

Post autor: Claymore »

Przegląd "Świata Młodych" cz. 2 - roczniki 1986, 1987, 1990:

W działach "Klubu Mądrych Gier" i "Klubu Wynalazców Gier" ukazały się wówczas następujące gry:

1986:
- Futbol (dwie wersje)
- I-ha-ha-ha
- Literki
- Nowy Chińczyk

Obie ostatnie gry zaproponowane przez czytelników po ogłoszonych konkursach na alternatywne wersje znanych gier.

1987:
- gra bez nazwy osadzona w fantastycznym świecie, autorstwa M. Konderskiego)
- Zdobywcy Słońca

1990:
- Zamek

Poza wymienionymi grami pojawiało się kilkanaście razy podsumowanie nowości rynkowych (Lista Gier Przebojów) i krótkie recenzje gier. Wybierano też grę roku. Z kronikarskiego obowiązku, należy dodać, że w latach 1985-1990 Świat Młodych wybierał na gry roku:

1985 - Fortuna
1986 - Magiczna 7
1987 - Fokus
1988 - Madżong
1989 - Dreszcz
1990 - Komandosi

Recenzje gier strategicznych, jakie namierzyłem w przejrzanych rocznikach:

17.07.1986 (#85) - "Bitwa na polach Pelennoru" Encore - ocena "5"
20.08.1987 (#99) - "Odkrywcy nowych światów" Encore - ocena "4"
xx.xx.1989 (#64) - "Bogowie Wikingów" Encore - ocena "5"
xx.xx.1989 (#136) - "Wojny Napoleońskie" Dragon - ocena "5"
xx.xx.1989 (#136) - "Waterloo" - tu niestety nie udało mi się ustalić wydawcy - ocena "5"
15.05.1990 (#58-59) - "Kreta 1941" Dragon - ocena "5"

_____
Przy okazji - namierzyłem też konkurs (rok 1986), w którym miałem okazję wygrać grę "Grand Prix" :)
Awatar użytkownika
Claymore
Caporal-Fourrier
Posty: 77
Rejestracja: czwartek, 17 czerwca 2010, 08:20
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Prehistoria gier - magazyn "Razem" i pismo "Świat Młodyc

Post autor: Claymore »

Przegląd "Świata Młodych" - cz. 3.

Tym razem krótsza wizyta w bibliotece pozwoliła jedynie na przejrzenie rocznika 1985. Dane mogą być niepełne, gdyż w woluminie z pismem brakowało kilku numerów.

Poza listami gier przebojów i ostatecznym wyborem gry roku, którą w 1985 została "Fortuna" wyprzedzając "Fokus" (który co ciekawe zostanie grą roku... 1987) i "Grand Prix", na łamach pisma można było znaleźć gry autorstwa Jacka Ciesielskiego (Robert Hardy):

- Safari
- Bestia (gra, która pojawiła się również jakiś czas później w Magazynie Gier "Joker")
- Kasztelan (pojawiła się również w wydaniu specjalnym ŚM "Bazar" kilka lat później)
- Filmkart
- Tęczówka

i grę Stellar autorstwa Adama M. Grzymały.

Zadebiutowała także rubryka "Klubu wynalazców gier", w której pojawiła się gra "Przesuwki", wymyślona przez młodą czytelniczkę ŚM.

Zainteresowanych grami planszowymi ŚM w październiku uraczył również wywiadem z właścicielem firmy "Labo" odpowiedzialnej za polonizację "Monopoly" (Eurobusiness), "Twistera" (Aerobic bez muzyki), czy "Focus" (Fokus).
Awatar użytkownika
Claymore
Caporal-Fourrier
Posty: 77
Rejestracja: czwartek, 17 czerwca 2010, 08:20
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Prehistoria gier - magazyn "Razem" i pismo "Świat Młodyc

Post autor: Claymore »

@PzKpfw II - Tomku, odbierz mail :) Myślę, że mam coś dla Ciebie.

Kolejny przegląd "Świata Młodych" (cz. 4) - tym razem rocznik 1991:

W tym roku ukazały się dwie gry:

- Skarb Mogorotha
- Pałac króla mroku

Na listach gier przebojów pojawiły się recenzje strategii:

02.04.1991 (#27) - "Ardeny 1944" Dragon - ocena "5"
18.06.1991 (#49) - "Bzura 1939" Dragon - ocena "5"
7.12.1991 (#98) - "Arnhem" Neu-Man - ocena "5" (o grze toczyła się dyskusja w tym wątku)
7.12.1991 (#98) - "Flux" Wotan Games - ocena "5"
Awatar użytkownika
SERVATOR
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2014, 11:00

Re: Prehistoria gier - magazyn "Razem" i pismo "Świat Młodyc

Post autor: SERVATOR »

Claymore pisze: ...................
W działach "Klubu Mądrych Gier" i "Klubu Wynalazców Gier" ukazały się wówczas następujące gry:
1986:
- Nowy Chińczyk
...................
Hej.

Dzięki temu, że jakiś czas temu na niniejszym Forum znalazłem ten wątek i że są tu tak życzliwe i bezinteresowne osoby jak CLAYMORE, to w ostatnim czasie miałem szczególną przyjemność odbyć prawdziwą sentymentalną podróż w czasie.

Dzięki Jackowi dotarłem bowiem do wymyślonej przez siebie prawie 30 lat temu gry EITI, która znalazła się w gronie prac nagrodzonych w konkursie "Dosyć bezmyślnego rzucania kostką" (tzw. Nowy Chińczyk).

Jako, że obecnie, pomimo już ponad 40 lat na karku, bawię się Lego, to zrobiłem klockową wersję tej GRY (<- link do forum LUGPol).

Tak oto udało mi się spiąć pewną klamrą dłuższą część mojego życia.

CLAYMORE, jeszcze raz wielkie dzięki za Twoją bezinteresowną a nieocenioną dla mnie pomoc!

Krzysiek
Awatar użytkownika
Claymore
Caporal-Fourrier
Posty: 77
Rejestracja: czwartek, 17 czerwca 2010, 08:20
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Prehistoria gier - magazyn "Razem" i pismo "Świat Młodyc

Post autor: Claymore »

@SERVATOR - Krzyśku, ależ nie ma za co :)

Złapałem znów chwilę, by podsumować niedawne odwiedziny w bibliotece. W dzisiejszym poście roczniki 1983, 1984, 1992, 1993 ŚM:

W 1983 roku kontynuowana (muszę sprawdzić końcówkę rocznika 1982 ;) ) była seria artykułów o grach planszowych pod hasłem "Groteka - zagraj razem z nami":

04.01.1983 (#1) - Groteka - (odc. 4) - Otello (Reversi)
06.01.1983 (#2) - Groteka - (odc. 5) - Dżungla
11.01.1983 (#4) - Groteka - (odc. 6) - Surakarta
18.01.1983 (#7) - Groteka - (odc. 7) - Vari

Nie znalazłem niestety w tym roczniku niczego więcej w temacie gier planszowych. Ich czas miał najwyraźniej dopiero nadejść, bo już w 1984 roku można na łamach pisma znaleźć następujące gry:

- 30.06.1984 (#78) - Wężyki
- 7.07.1984 (#81) - Kameleony
- 14.07.1984 (#84) - Trzej muszkieterowie
- 28.07.1984 (#90) - Galaktyka XBX-20
- 4.08.1984 (#93) - Kto spotka UFO?
- 11.08.1984 (#96) - Smoki i smoczki
- 18.08.1984 (#99) - Wyspa skarbów
- 25.08.1984 (#102) - Gangsterskie porachunki

i propozycje redakcji w temacie gier pod choikę.

Przejrzałem także roczniki 1992 i 1993 - samych gier planszowych wówczas już nie publikowano, ale znalazło się kilka recenzji gier strategicznych:

05.05.1992 (#36) - "Tannenberg 1914" Dragon - ocena "5"
05.05.1992 (#36) - "Pustynna burza" Lampart - ocena "5"
27.06.1992 (#51) - "Wiedeń 1683" Dragon - ocena "5"

27.03.1993 (#13) - "Grunwald 1410" Dragon - ocena "5"
Kotulski
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 1 czerwca 2018, 18:36

Re: Prehistoria gier - magazyn "Razem" i pismo "Świat Młodyc

Post autor: Kotulski »

Witam mógłby ktoś podać numery i daty wydań Świata Młodych, w których znajdują się gry w ramach Klubu Wynalazców Gier w rocznikach 1987-1989, żeby łatwiej można było znaleźć.
Awatar użytkownika
Claymore
Caporal-Fourrier
Posty: 77
Rejestracja: czwartek, 17 czerwca 2010, 08:20
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Prehistoria gier - magazyn "Razem" i pismo "Świat Młodyc

Post autor: Claymore »

Ktoś mógłby ;)

W moich zapiskach mam spisane głównie numery ŚM, nie zawsze z datami, więc podam tu listę do uzupełnienia przez kogoś, kto ewentualnie zna daty kiedy wychodziły poszczególne numery. Lista, zgodnie z życzeniem dotyczy lat 1987-1989 i gier ukazujących się w ramach Klubu Mądrych Gier/Klubu Wynalazców Gier.

1987
#13, 31.01.1987 - gra bez nazwy
#154, 29.12.1987 - Zdobywcy Słońca

1988
#14, 02.02.1988 - Scrabble dla juniorów
#17, b.d. - Bruce Lee
#96, 13.08.1988 - Bitwa o ser

1989
#13, b.d. - Tędy i owędy
#16, b.d. - Fajerwerki
#78, b.d. - Pac Man
#81, b.d. - Wyprawa po magiczną kulę
#84, b.d. - Labirynt
#86-87, b.d. - Mr Dig
#93, b.d. - Podziemia

b.d. - brak (zapisanej przeze mnie) daty

Rany... To prawie cztery lata od mojego ostatniego wpisu. Czas leci nieubłaganie... :roll:
JacekM3
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 28 lipca 2018, 13:00

Re: Prehistoria gier - magazyn "Razem" i pismo "Świat Młodyc

Post autor: JacekM3 »

Witam, założyłem specjalnie konto aby tutaj odpowiedzieć. Szukałem kilku informacji o grach w Świecie Młodych (a dokładnie o Bestii) i odpowiedź znalazłem w tym wątku. Bardzo dziękuję Claymore za tyle informacji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”