Jaka gra bitewna podobna do Command&Colors?

Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Jaka gra bitewna podobna do Command&Colors?

Post autor: Silver »

Naszło mnie i teraz z chęcią stałbym się posiadaczem lżejszego kalibru gry bitewnej.
Inspiracja była gra Command&Colors i tak jak ona najlepiej by można było rozegrać ją w czasie 2-3 godzin, by miała karty, specjalne kostki.
Tylko najlepiej by miała dobrą opcję na 3 osoby.
Dobrze gdyby była opcja by można było „kupować” jednostki z określonej puli.
Symulowane bitwy na długo sprzed 1 wojny światowej.
Szukam takich tytułów a może przypadkiem jeszcze ma ktoś do sprzedania.

A tak w ogóle to czy można zagrać w Command&Colors bez posiadania pierwszej części tej gry?
Chyba w pozostałych częściach nie ma instrukcji tylko uzupełnienia.
Kosztują tyle samo a nie maja pełnej funkcjonalności.
Czy nie ma możliwości by kupić tę interesującą część tej gry samodzielnie?
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Nie kojarze jakiegos fajnego systemu bitewnego sredniowiecze-antyk
z kartami i dziwacznymi kostkami.

Nie wydziwiaj i sprobuj DBA :>
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Silver pisze:Naszło mnie i teraz z chęcią stałbym się posiadaczem lżejszego kalibru gry bitewnej.
Inspiracja była gra Command&Colors i tak jak ona najlepiej by można było rozegrać ją w czasie 2-3 godzin, by miała karty, specjalne kostki.
Tylko najlepiej by miała dobrą opcję na 3 osoby.
Dobrze gdyby była opcja by można było „kupować” jednostki z określonej puli.
Symulowane bitwy na długo sprzed 1 wojny światowej.
Szukam takich tytułów a może przypadkiem jeszcze ma ktoś do sprzedania.
Jest BattleLore. Nie grałem, choć mam ochotę spróbować.
Silver pisze: Chyba w pozostałych częściach nie ma instrukcji tylko uzupełnienia.
Kosztują tyle samo a nie maja pełnej funkcjonalności.
Czy nie ma możliwości by kupić tę interesującą część tej gry samodzielnie?
Co do C&C.
Z instrukcją to nie ma problemu - ściągasz z netu. Problem jest z kartami rozkazów i dlatego nie da się grać w dodatki bez podstawki. Dopiero to co ma wyjść niebawem ma mieć karty.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

AWu pisze:Nie kojarze jakiegos fajnego systemu bitewnego sredniowiecze-antyk
z kartami i dziwacznymi kostkami.

Nie wydziwiaj i sprobuj DBA :>
Silver zdaje się miał na myśli taki eurogrowy system bitewny :lol: ;) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Post autor: Silver »

Szkoda że w Command&Colors takie małe pole manewru (mało pól).
Klocki są dla picu bo chyba jednostki na nich są jawne dla obu graczy , na tak dużych polach to i wiele żetonów zmieściłoby się.
Ale karty w grze to mnie pociągają.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2426
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Teufel »

Coś dla fanów małego zarozumialca z Korsyki:

http://gmtgames.com/p-291-commands-colo ... onics.aspx
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Post autor: Silver »

Cóż chyba póki co nie znajdę takiej idealnej dla mnie gry.
Zaciekawiły mnie więc gry bez kart ale przedstawiające bitwy sprzed setek i więcej lat.
Parę tytułów: SPQR,Caesar in Alexandria, Great Battles of Alexander, Caesar Conquest of Gaul, i jeszcze jedna raczej nie bitewna zainteresowała mnie Rise of the roman republic
Tylko które pozwalają na konstruowanie własnych scenariuszy, by gra nie trwała powyżej 3 godzin, instrukcja (przepisy) nie za bardzo rozbudowane-prostrze i by dodatkowo była opcja na 3 osoby?
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2426
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Teufel »

Cała seria GBoH pozwala na tworzenie małych scenariuszy. A zresztą jest ich pod dostatkiem już opracowanych, szczególnie jeśli chodzi o SPQR i GBoA.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

GBoH jest godna polecenia i jest to mój ulubiony system w ogóle, ale do 3 godzin to tylko niektóre bitwy rozegra.
Z SPQRa nie wiem, czy w ogóle któraś "pójdzie" w tym czasie.
Mechanika jest dość zawiła mimo wszystko, a i wyjątków nie brakuje.Do tego specyfika poszczególnych armii itd.
Nie można też taić, że część scenariuszy jest tak jednostronna, że można się załamać.
Niby stoją dwie porównywalne armie, a za chwilę można zbierać żetony.
To na ogół efekt utraty kawalerii na jakimś skrzydle.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Dopiszę się nieco do kolegów z Zimnej Północy, Gdzie Pingwiny i Białe Niedźwiedzie :D

GBoH ma rozmaite scenariusze, większe i mniejsze. "Średnie" rozgrywa się zazwyczaj nieco dłużej niż trzy godziny - mówimy tu o graczach pewnych zasad i możliwości systemu.

Nie znaczy to, że nie ma mniejszych scenariuszy, które można rozgrywać zazwyczaj na "półmapach" z GMT. Są scenariusze, które można skończyć w 2 godziny. Najczęściej - te małe scenariusze raczej nie występują w "podstawkach", gdzie twórcy koncentrują się na legendarnych starciach (Granik, Gaugamela, Heraklea, Zama itd. itd.).

Te mniejsze najczęściej są dostępne na sieci ze starych numerów C3i - gazety z materiałami do gier GMT - w postaci plików pdf.

Czasami mniejszy scenariusz oznacza jednak mniej zabawy - zwłaszcza te "najstarsze" nie są jakoś sympatyczne do gry. Nie znaczy to w każdym razie, że nie mogą być ciekawe.

Jeśli ktoś chciałby szybciej rozgrywać bitwy z GBoH - to można zainteresować się SIMPLE GBoH. Jest to inny zestaw zasad, który trzeba nabyć odrębnie - gra się jednak na tych samych żetonach, na tych samych mapach. Nazwa "Proste" jest nieco myląca - rozgrywka toczy się szybciej, ale jednocześnie "inaczej"... Dwa systemy mają swoich zwolenników i przeciwników, nie mnie to teraz rozsądzać (zresztą, jak to rozsądzić?). Większość bitew w Simple nie powinna trwać dłużej niż 3h.

Caesar in Alexandria? Może Itagaki mógłby coś więcej napisać na temat tej gry, znany mi szczęśliwy posiadacz tej gry.

To, co dobre - w zdecydowaną większość scenariuszy systemu GBoH da się grać na więcej niż dwie osoby - dzieląc się armią/flotą. Trochę trudniej jest w przypadku Simple GBoH, z uwagi na tamtejsze zasady, nie jest to jednak niemożliwe.

Edyt:

Ale my tu gadu gadu o GBoH, a jest przecież jeszcze Maneouvre z GMT. Okres napoleoński - są karty i kostki. Lżejsza gra wojenna jak nic... choć realizmu historycznego tam bym nie szukał. Jako gra bardzo fajne.
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

RyTo pisze:
Ale my tu gadu gadu o GBoH, a jest przecież jeszcze Maneouvre z GMT. Okres napoleoński - są karty i kostki. Lżejsza gra wojenna jak nic... choć realizmu historycznego tam bym nie szukał. Jako gra bardzo fajne.
To już lepiej wygląda Commands & Colors, gdzie autor dość dobrze obszedł się z tematem różnorodności rodzajów wojsk, oraz mechaniki i na ołtarzu grywalności złożył głównie kwestię jakości wojsk.
W efekcie musiał trochę rozmnożyć czasem armie, bo inaczej wodzowie wygrywający mniejszymi, ale lepszymi jakościowo armiami w C&C zawsze by przegrywali.
Warto w ramach anegdoty nadmienić, że do perfekcji w tym systemie doprowadzono mechanizm skłaniania do zakupu rozszerzeń.
W pierwszym dodatku nie ma kart i mapy, więc nie jest samodzielny, w drugim dostajesz twardą, ładną mapę, która jest jednocześnie połówką mapy do epic battles, żeby mieć całą musisz dokupić trzeci, który żeby wykorzystać musisz mieć z kolei podstawkę i drugi dodatek.
Do rozszerzenia nr 4 potrzeba już chyba wszystkich dotychczasowych.
:lol:
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Poza Commands & Colors w tej serii na niemal tych samych zasadach jest jeszcze szereg gier, poza wspomnianymi np. jeszcze Battle Lore, kiedyś była też gra o wojnie secesyjnej. Generalnie w sumie co najmniej 4 tytuły z Memoirem, a szykowany jest piąty. Wszystkie w zasadzie "na jedno kopyto", dlatego mnie to jakoś szczególnie nie pociąga. Natomiast co do GBoH, to już wydaje mi się inna liga :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

RyTo pisze:Caesar in Alexandria? Może Itagaki mógłby coś więcej napisać na temat tej gry, znany mi szczęśliwy posiadacz tej gry.
Itagaki by się wypowiedział więcej gdyby on i RyTo nie miał tylu innych pozycji do spróbowania :)
CinA oparty jest na zasadach SIMPLE, ma element walk morskich. Są, z tego co pamiętam tylko trzy scenariusze, wszystkie na tej samej mapie wiec mało urozmaicenia.
Ale jeżeli historyczność nie jest w czołowce wymagań to taki SPQR czy Alexander w SIMPLE to dużo zabawy i to dość szybkiej- jak RyTo wspomniał w w 3 h większość bitw się powinna zamknąć...
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 478
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Post autor: Monthion »

Crusader Rex ? Hammer of the Scots ? Tylko że to na 2 graczy.
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 90 times
Been thanked: 196 times

Post autor: adalbert »

może coś takiego. http://boardgamegeek.com/boardgame/31542

nie znam szerzej i nie wiem, czy da się to dostać, ale generalnie chyba odpowiada twojej specyfikacji i ma sporo rozszerzeń.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”