Klub gier planszowych w PKiN w Warszawie (lata 80-te) i działalność ZSMP związana z planszówkami

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Klub gier planszowych w PKiN w Warszawie (lata 80-te) i działalność ZSMP związana z planszówkami

Post autor: Raleen »

O tym, że w latach 80-tych (i być może także na początku lat 90-tych) w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie działał klub gier planszowych pod egidą ZSMP słyszałem już od kilku osób, którzy mówili mi, że mieli okazję w nim bywać. Ostatnio jeden z graczy zagranicznych pisał, że gościł w Polsce w 1987 roku i podzielił się ze mną takimi informacjami, przy okazji prosząc o pomoc:
I was a guest of Tadeusz Urbanowiz of ZSMP in 1987, invited to lecture on board wargames in Warsaw, Krakow and Zielena Gora. In those last days of communism it was difficult for Poles to get hold of western games. And the Polish-Soviet war of 1920 never happened according to the authorities, so my friends in Poland made their own enlarged version of Red Star White Eagle. Would love to be back in contact with Robert Gosko, if anybody knows where he is these days.
https://boardgamegeek.com/boardgame/111 ... h-war-1920
Tłumaczenie dla nieznających angielskiego:
Byłem gościem Tadeusza Urbanowiza z ZSMP w 1987 roku, zaproszonym do wykładów na temat planszowych gier wojennych w Warszawie, Krakowie i Zielonej Górze. W ostatnich dniach komunizmu Polakom trudno było ogarnąć zachodnie gry. A według władz wojna polsko-sowiecka z 1920 roku nigdy nie miała miejsca, więc moi przyjaciele w Polsce stworzyli własną, powiększoną wersję Czerwonej Gwiazdy i Białego Orła. Chciałbym ponownie skontaktować się z Robertem Gosko, jeśli ktoś wie, gdzie obecnie przebywa.
https://boardgamegeek.com/boardgame/111 ... h-war-1920
Wydaje mi się, że działalność, zwłaszcza wspomnianego p. Tadeusza Urbanowicza, ma związek z istnieniem i działalnością tego prastarego klubu planszówkowego w PKiN w Warszawie. Kim był Robert Gosko nie mam pojęcia. I tutaj pojawia się pytanie czy ktoś z Was kojarzy któregokolwiek z tych panów, ewentualnie mógłby podzielić się swoją wiedzą na temat tego klubu bądź działalności ZSMP związanej z planszówkami?

Przyznam, że informacja o tym, że w 1987 roku zapraszano do Polski jakichś graczy czy autorów z zagranicy, by przeprowadzali w naszym kraju, i to w kilku miastach, wykłady o planszowych grach wojennych, jest dla mnie intrygująca.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”