Wojna na Planszy - polski kanał YT poświęcony grom wojennym

WojnaNaPlanszy
Appointé
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 19:25

Wojna na Planszy - polski kanał YT poświęcony grom wojennym

Post autor: WojnaNaPlanszy »

Od pewnego czasu nosiłem się z zamiarem stworzenia polskiego kanału na Youtube poświęconego grom wojennym. Powoli zbierałem materiały i w końcu kilka dni temu postanowiłem go otworzyć. Będą tam trafiać recenzje gier i materiałów o nich, unboxingi, opisy rozgrywek, tutoriale, teksty o starych strategiach, które u nas kiedyś wyszły itd - taki przynajmniej mam zamysł. O zwykłych planszówkach na polskim Youtube materiałów jest sporo, ale o wojennych - prawie wcale. Sam zaś bardzo lubię oglądać na zagranicznych kanałach materiały o nich.

Na chwilę obecną dopiero startuję, ale można obejrzeć już:
Podsumowanie roku 2016, jeśli chodzi o gry wojenne w Polsce: https://www.youtube.com/watch?v=EdGNoDJBu2g
Recenzję gry "W imieniu Ziemi": https://www.youtube.com/watch?v=T_j9p4TQzaQ
Recenzję gry "Celtyckie Miecze": https://www.youtube.com/watch?v=u6cYF_wlyy0
Dwuczęściową relację z gry w "Hoplite", scenariusz "Tanagra 457 pne": https://www.youtube.com/watch?v=5H2smZztJSI
Czteroczęściową relację z gry w "Szczekociny 1794", scenariusz "Wywła": https://www.youtube.com/watch?v=zMDt3qTLUws
Sześcioczęściową relację z gry w "Tomaszów Mazowiecki 1939" z systemu "Bitwy II Wojny Światowej": https://www.youtube.com/watch?v=sR_uTRCQmqg
Sześcioczęściową relację z gry w "Advanced Squad Leader: Starter Kit #1", scenariusz "War of the Rats": https://www.youtube.com/watch?v=KuyKNUpW-oM

Kolejne materiały powinny się w miarę regularnie (mam nadzieję) pojawiać.
Awatar użytkownika
maciunia
Porucznik
Posty: 715
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 16:00
Lokalizacja: WWY
Kontakt:

Re: Wojna na Planszy - polski kanał YT poświęcony grom wojen

Post autor: maciunia »

Już na starcie masz suba ode mnie, powodzenia!
Mówimy gierka, myślimy zjarka.
Youtube nie jest od tego, żeby ludzie go oglądali, tylko od tego, żeby dawali suby - WojennikTV
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Wojna na Planszy - polski kanał YT poświęcony grom wojen

Post autor: Raleen »

Witamy na forum i zapraszamy do dzielenia się newsami o kolejnych materiałach.
Cieszę się, że coraz więcej osób interesuje się grami wojennymi.
Jako prowadzący od wielu lat forum i portal poświęcony grom wojennym, życzę przede wszystkim wytrwałości. Z doświadczenia wiem, że jest to najbardziej potrzebna cecha we wszelkich tego typu przedsięwzięciach.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Wojna na Planszy - polski kanał YT poświęcony grom wojen

Post autor: Raleen »

Obejrzałem materiał o "Tomaszowie Mazowieckim 1939" (pierwszy odcinek). Ponieważ w związku z dyskusją o innym kanale YT, który niedawno powstał, niektórzy płaczą, że tylko tamtych skrytykowaliśmy, to dla równowagi parę słów o tym kanale. Do obejrzanego materiału mam jedną zasadniczą uwagę: oświetlenie jest tak ustawione, że przez ponad połowę filmu (głównie w drugiej części - od 8 minuty) autor cały czas rzuca cień na planszę, tak że mało co widać. Nawet jeśli w niektórych momentach obraz jest mało istotny dla całości, to i tak słabo to wygląda.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: Wojna na Planszy - polski kanał YT poświęcony grom wojen

Post autor: Radosław Kotowski »

Super kanał :)
Jak my tu przetrwaliśmy?
WojnaNaPlanszy
Appointé
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 19:25

Re: Wojna na Planszy - polski kanał YT poświęcony grom wojen

Post autor: WojnaNaPlanszy »

Raleen pisze:Obejrzałem materiał o "Tomaszowie Mazowieckim 1939" (pierwszy odcinek). Ponieważ w sąsiednim wątku o innym kanale YT, który niedawno powstał, niektórzy płaczą, że tylko tamtych skrytykowaliśmy, to dla równowagi parę słów o tym kanale. Do obejrzanego materiału mam jedną zasadniczą uwagę: oświetlenie jest tak ustawione, że przez ponad połowę filmu (głównie w drugiej części - od 8 minuty) autor cały czas rzuca cień na planszę, tak że mało co widać. Nawet jeśli w niektórych momentach obraz jest mało istotny dla całości, to i tak słabo to wygląda.
Masz rację. Niestety, problem jest taki, że mogę nagrywać głównie późnym popołudniem i wieczorem, a to oznacza ciemność za oknem i światło. Do wyboru mam dwie lampki, z czego jedna jest centralnie nad stołem, co daje dobre oświetlenie przy grze, ale przy nagrywaniu powoduje odbijanie się tegoż. Druga lampka w pewnym oddaleniu, niestety oznacza cień. Staram się to jakoś rozwiązać.

Teraz zacząłem wrzucać nagraną w ten weekend rozgrywkę w Sochaczew 1939, rejestrowaną głównie wcześniej i tam już tego problemu nie ma: https://www.youtube.com/watch?v=T45TULGnO2E&t=2s
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wojna na Planszy - polski kanał YT poświęcony grom wojen

Post autor: cdc9 »

Nie wiem czy to zamierzone działanie, czy też przypadek (nie mam zresztą porównania, bo nie oglądałem podobnych kanałów wcześniej), ale podoba mi się pomysł na pokazywanie gier polskich. Od czasu do czasu zajrzę ne Twój kanał. :)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
WojnaNaPlanszy
Appointé
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 19:25

Re: Wojna na Planszy - polski kanał YT poświęcony grom wojen

Post autor: WojnaNaPlanszy »

cdc9 pisze:Nie wiem czy to zamierzone działanie, czy też przypadek (nie mam zresztą porównania, bo nie oglądałem podobnych kanałów wcześniej), ale podoba mi się pomysł na pokazywanie gier polskich. Od czasu do czasu zajrzę ne Twój kanał. :)
Po części tak. Mam na półce sporo gier zachodnich, ale polskie stanowią jednak istotny element mojej kolekcji i o nich będę mówił sporo. Wiadomo, jeśli gra dostępna jest w naszym języku, to dla wielu graczy automatycznie staje się bardziej przyswajalna, nie mówiąc już o tak trywialnej kwestii jak ceny. Wreszcie, uważam, że warto w pewien sposób promować nasze, rodzime pozycje.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Wojna na Planszy - polski kanał YT poświęcony grom wojen

Post autor: Raleen »

WojnaNaPlanszy pisze:
Raleen pisze:Obejrzałem materiał o "Tomaszowie Mazowieckim 1939" (pierwszy odcinek). Ponieważ w sąsiednim wątku o innym kanale YT, który niedawno powstał, niektórzy płaczą, że tylko tamtych skrytykowaliśmy, to dla równowagi parę słów o tym kanale. Do obejrzanego materiału mam jedną zasadniczą uwagę: oświetlenie jest tak ustawione, że przez ponad połowę filmu (głównie w drugiej części - od 8 minuty) autor cały czas rzuca cień na planszę, tak że mało co widać. Nawet jeśli w niektórych momentach obraz jest mało istotny dla całości, to i tak słabo to wygląda.
Masz rację. Niestety, problem jest taki, że mogę nagrywać głównie późnym popołudniem i wieczorem, a to oznacza ciemność za oknem i światło. Do wyboru mam dwie lampki, z czego jedna jest centralnie nad stołem, co daje dobre oświetlenie przy grze, ale przy nagrywaniu powoduje odbijanie się tegoż. Druga lampka w pewnym oddaleniu, niestety oznacza cień. Staram się to jakoś rozwiązać.

Teraz zacząłem wrzucać nagraną w ten weekend rozgrywkę w Sochaczew 1939, rejestrowaną głównie wcześniej i tam już tego problemu nie ma: https://www.youtube.com/watch?v=T45TULGnO2E&t=2s
Tak myślałem, że w tym leży problem. Cóż, może uda Ci się kiedyś znaleźć czas w sobotę-niedzielę, chyba że wtedy też pracujesz.

Co do polskich gier ogólnie podzielam Twoje podejście (tu napisałbym coś o TiSie, ale Radosław Kotowski czuwa ;)).
Natomiast skoro interesujesz się polskimi produkcjami, liczę że i o mojej grze pokusisz się kiedyś nakręcić odcinek.

Jak pooglądam kolejne odcinki to napiszę parę słów komentarza.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wojna na Planszy - polski kanał YT poświęcony grom wojen

Post autor: cdc9 »

WojnaNaPlanszy pisze:
cdc9 pisze:Nie wiem czy to zamierzone działanie, czy też przypadek (nie mam zresztą porównania, bo nie oglądałem podobnych kanałów wcześniej), ale podoba mi się pomysł na pokazywanie gier polskich. Od czasu do czasu zajrzę ne Twój kanał. :)
Po części tak. Mam na półce sporo gier zachodnich, ale polskie stanowią jednak istotny element mojej kolekcji i o nich będę mówił sporo. Wiadomo, jeśli gra dostępna jest w naszym języku, to dla wielu graczy automatycznie staje się bardziej przyswajalna, nie mówiąc już o tak trywialnej kwestii jak ceny. Wreszcie, uważam, że warto w pewien sposób promować nasze, rodzime pozycje.
Ładnych parę lat temu była tu na Forum interesująca dyskusja o tłumaczeniu gier zagranicznych na język polski w kontekście wtedy znowelizowanej ustawy o języku polskim. Niestety dyskusja ta została przerwana i w ogóle zniknęła z Forum przez chyba największą awarię serwera (Forum nie działało pewnie z miesiąc, albo i dłużej). Zgadzam się z Twoim poglądem o przyswajalności poszczególnych gier i czy są one z TiS, czy też innej firmy jest mi obojętne. Z samej zasady, że są polskie powinna im się należeć choćby minimalna promocja gdzie tylko się da. Zagraniczni producenci sobie poradzą bez naszej pomocy.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Wojna na Planszy - polski kanał YT poświęcony grom wojen

Post autor: Raleen »

cdc9 pisze:Ładnych parę lat temu była tu na Forum interesująca dyskusja o tłumaczeniu gier zagranicznych na język polski w kontekście wtedy znowelizowanej ustawy o języku polskim. Niestety dyskusja ta została przerwana i w ogóle zniknęła z Forum przez chyba największą awarię serwera (Forum nie działało pewnie z miesiąc, albo i dłużej).
To musiało być w 2011 r. Szkoda, że nie pamiętam tej dyskusji, a dużo różnych rzeczy pamiętam. Pewnie w tamtym czasie byłem zajęty kwestiami technicznymi forum.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
WojnaNaPlanszy
Appointé
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 19:25

Re: Wojna na Planszy - polski kanał YT poświęcony grom wojen

Post autor: WojnaNaPlanszy »

Owszem, Ostrołęce na pewno poświęcę jeden odcinek, może nawet zrobię jakiś Let's Play, choć przy jej zasadach jestem tu ostrożny, bo łatwo tam coś pokręcić.

Mam na półce sporo polskich oraz wydanych w Polsce pozycji, więc sądzę, że będą one stanowić na pewno więcej niż połowę tematyki poruszanej na kanale, plus także te gry, które nie wyszły po polsku, ale mają polskie tłumaczenia zasad. O ile o grach zachodnich jest materiałów sporo i kto chce, bez trudu znajdzie ich recenzje i omówienia, tak o naszych jest niewiele albo wręcz nic, tymczasem jak my tego nie zrobimy, to kolejne pokolenia już raczej nie i cała ta bogata epoka lat 80 i 90 odejdzie w niepamięć. A poza tym, wychodzą cały czas nowe tytuły, o których warto wspominać.

Trochę szkoda, że w tamtych czasach nie dbano tak bardzo o to, aby gry posiadały wiele scenariuszy, zwykle jeden czy dwa, bardzo duże i czasochłonne, przez co trudne do pokazania na YT.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wojna na Planszy - polski kanał YT poświęcony grom wojen

Post autor: cdc9 »

Raleen pisze:
cdc9 pisze:Ładnych parę lat temu była tu na Forum interesująca dyskusja o tłumaczeniu gier zagranicznych na język polski w kontekście wtedy znowelizowanej ustawy o języku polskim. Niestety dyskusja ta została przerwana i w ogóle zniknęła z Forum przez chyba największą awarię serwera (Forum nie działało pewnie z miesiąc, albo i dłużej).
To musiało być w 2011 r. Szkoda, że nie pamiętam tej dyskusji, a dużo różnych rzeczy pamiętam. Pewnie w tamtym czasie byłem zajęty kwestiami technicznymi forum.
Z ciekawości zerknąłem do tej ustawy i wychodzi, że masz rację i dyskusja była związana z nowelizacją z marca 2011 roku.
Szkoda, że ona zaginęła, bo była bardzo wciągająca i prowadzona przez prawników na Forum obecnych. Generalnie chodziło o wymóg, aby towary sprzedawane w Polsce miały polskie instrukcje. Powstały dwa obozy: jedni przyjmowali do wiadomości ten ustawowy wymóg, a drudzy (między innymi związani z dystrybutorami tych gier w Polsce) zdanie to kontestowali. Po wznowieniu działania Forum do dyskusji nie wracano. Temat w ogóle zniknął z Forum.
Szczegółów dysputy naturalnie nie pamiętam.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Wojna na Planszy - polski kanał YT poświęcony grom wojen

Post autor: Raleen »

WojnaNaPlanszy pisze:O ile o grach zachodnich jest materiałów sporo i kto chce, bez trudu znajdzie ich recenzje i omówienia, tak o naszych jest niewiele albo wręcz nic, tymczasem jak my tego nie zrobimy, to kolejne pokolenia już raczej nie i cała ta bogata epoka lat 80 i 90 odejdzie w niepamięć.
Nie no, nie przesadzajmy. U nas na portalu są recenzje niemal wszystkich gier Dragona:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Wideorecenzji natomiast faktycznie nie robiliśmy, ale one weszły dopiero do obiegu niedawno.
WojnaNaPlanszy pisze:Owszem, Ostrołęce na pewno poświęcę jeden odcinek, może nawet zrobię jakiś Let's Play, choć przy jej zasadach jestem tu ostrożny, bo łatwo tam coś pokręcić.

Jak będziesz robił i miał wątpliwości, to po prostu się odezwij wcześniej. Unikniesz wszelkich niejasności ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
WojnaNaPlanszy
Appointé
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 19:25

Re: Wojna na Planszy - polski kanał YT poświęcony grom wojen

Post autor: WojnaNaPlanszy »

Owszem, ale Dragon to gry juz stare i niedostępne najczęściej, poza Allegro. Zaś cały czas wychodzi coś nowego, czy to od Taktyki i Strategii, czy to od Strategmaty, czy nawet od innych wydawców, jak np. Portal. Co ciekawe, w komentarzach pojawiają się właśnie pytania o materiały na temat gier TiS, więc warto wychodzić na przeciw oczekiwaniom. Dlatego powoli i stopniowo chciałbym to ogarniać, acz co jakiś czas o grach zachodnich też wspominając. Chciałbym też poświęcić trochę miejsca co ciekawszym grom p'n'p. No i, acz to plany nieco dalsze, zrobić jakiś tutorial do tego i owego.

Wczoraj zaś poszedł materiał o "Szczekocinach" Strategmaty. Nie jestem pewien, czy ciut nie za długi, ale i tak pierwszą wersję, która miała niemal 40 minut, skróciłem: https://www.youtube.com/watch?v=yZ7qTMn5l-Y
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”