Wojenne gry w nazistowskich Niemczech

Stefan
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 5 marca 2016, 12:30

Wojenne gry w nazistowskich Niemczech

Post autor: Stefan »

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Wojenne gry w nazistowskich Niemczech

Post autor: Raleen »

Myślę, że w tekście brakuje jednej ważnej informacji - na ile państwo angażowało się w produkcję tych gier, np. poprzez dotacje czy poprzez to, że te gry były tworzone na zamówienie państwowych przedsiębiorstw albo jakichś państwowych instytucji. Bo jeśli tak było, to nie ma się co dziwić tematyce. Gry tego typu były po prostu jeszcze jednym sposobem promowania panującej wówczas ideologii i tego na czym władzy zależało.

Z tych tytułów chętnie bym zagrał w tą grę zrobioną przez oficera Luftwaffe o bombardowaniu, gdzie piszą, że zawierała w sobie fachową wiedzę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wojenne gry w nazistowskich Niemczech

Post autor: cdc9 »

Wiedząc, że wszystkie przejawy życia w Niemczech były poddane partyjnej kontroli wcale bym się nie zdziwił gdyby gdzieś istniało Narodowo-Socjalistyczne Koło Gier Planszowych. Byłbyś więc Raleenie rzucony na odcinek planszówkowy z wdzięcznym tytułem Internet-Führer für die strategischen Spiele. :)
A na serio: wszystko co wymagało druku, było związane z papierem, było dodawane do gazet przechodziło przez cenzurę i z pewnością oprócz zgody na druk było polecane do stosowania w HJ i BDM.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Wojenne gry w nazistowskich Niemczech

Post autor: Raleen »

Mnie też się wydaje, że bez przyzwolenia partii i ogólnie przewodniej siły narodu po dojściu Hitlera do władzy nic się w Niemczech nie mogło dziać na większą skalę, stąd moje pytanie można potraktować jako retoryczne.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Wojenne gry w nazistowskich Niemczech

Post autor: clown »

Z tych tytułów chętnie bym zagrał w tą grę zrobioną przez oficera Luftwaffe o bombardowaniu, gdzie piszą, że zawierała w sobie fachową wiedzę.
Hehe, życzę powodzenia w graniu ;] to taki Chińczyk w klimatach lotniczych ;]
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”