Wojna o Pierścień - Ostatni Sojusz (Dodatek Print 'n' Play)

HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Wojna o Pierścień - Ostatni Sojusz (Dodatek Print 'n' Play)

Post autor: HoLi »

"Ostatni Sojusz" jest to fanowski dodatek print 'n' play dla dwóch graczy, pozwalający wcielić się w strony konfliktu z końca Drugiej Ery Śródziemia. Jeden z graczy wciela się w siły Ciemności na czele z potężnym Sauronem i jego Sługami, starając się zniewolić Wolne Ludy i jednocześnie próbując zdobyć trzy potężne Pierścienie Elfów. Drugi gracz staje na czele przymierza ludzi i elfów pod przywództwem Elendila, najwyższego króla Arnoru i Gondoru oraz Gil-galada, najwyższego króla Noldorów, sojuszu, który ma na celu ostateczne uwolnienie Śródziemia od Władcy Ciemności.

Tak więc czy armie Ciemności spowiją w mroku Śródziemie, czy może Sojusz Wolnych Ludów pokona Saurona, to już zależy od samych graczy...


PONIŻSZE PLIKI ZAWIERAJĄ FINALNĄ WERSJĘ DODATKU ZE WSZYSTKIMI ZMIANAMI JAKIE ZASZŁY W SAMEJ GRZE, JAK I W SAMEJ INSTRUKCJI.

LINK do plików na BGG: https://boardgamegeek.com/filepage/1228 ... erscien-ko

Jeśli ktoś już ściągnął wcześniej zamieszczone pliki, to proponuję ściągnąć obecne pliki ponieważ ich wcześniejsza wersja nie zawiera obecnych zmian.

LISTA GŁÓWNYCH ZMIAN w stosunku do wcześniej zamieszczonych plików:

> Instrukcja w wersji finalnej, w paru miejscach została poprawiona w celu rozwiania wątpliwości + strony zostały ponumerowane i jest spis treści.

> Karty Saurona i karta Króla Gór zostały bardziej zbalansowane oraz dodatkowo gracze mogą wybrać, który Sauron (słabszy czy silniejszy) będzie brał udział w grze. Dodatkowo zmieniły się warunki dopełnienia przysięgi na karcie Króla Gór na trochę bardziej przychylne dla gracza Wolnych Ludów.

> Podrasowane karty jednostek (Piechota Gondoru i Elfi Łucznicy) mają na celu lepsze zbalansowanie rozgrywki, w szczególności na początku, kiedy to Piechota Gondoru odgrywa ważną rolę podczas próby zatrzymania hord Saurona.

> Doszły nowe karty Wydarzeń zarówno po stronie Wolnych Ludów jak i gracza Cienia i teraz każda ze stron posiada po 52 karty Wydarzeń i 52 karty Bitwy.

> Nazgule zyskały zdolność (podobnie jak Postacie/Sługi), dzięki której mogą "polować" na Postacie/Dowódców Wolnych Ludów.

> Karta Wydarzenia Wolnych Ludów "Królewska Flotylla" i Karta Wydarzenia Cienia "Korsarze z Umbaru" zostały poprawione i są od teraz kartami zagrywanymi na stół.

> Doszły dwie karty, które są czymś w rodzaju kart frakcji Ludu Gór. Jeśli Król Gór dopełni przysięgi złożonej Isildurowi to oprócz jego karty, do gry wchodzą również te karty Ludu Gór (gracz wybiera, którą z kart chce wprowadzić do gry). Wybrana karta daje dodatkowego powera podczas bitew (działa na zasadzie karty zagranej na stół) i jest w grze tak długo jak Król Gór (jeśli on zginie to i karta Ludu Gór opuszcza grę). Karty Ludu Gór wprowadziłem, żeby dać graczom większe odczucie tego, że dołączyli oni do wojny i mają jakiś wyraźniejszy wpływ na toczone boje (gracze mogą również zdecydować na początku gry, żeby nie wprowadzać karty Ludu Gór do gry).


OSOBIŚCIE NIE BĘDĘ WPROWADZAŁ ŻADNYCH ZMIAN. DODATEK ZOSTAŁ NA TYLE PRZETESTOWANY, ŻE ŚMIAŁO MOŻNA GO UZNAĆ ZA WERSJĘ FINALNĄ.


PS: W grze brakuje 4 kości akcji Wolnych Ludów (w podstawce jest 6 kości akcji, a w tym dodatku potrzeba max 10 kości akcji). Jeśli nie ma się możliwości "pożyczenia" tych kości z innego egzemplarza gry, można używać kostek k6 jako zamienników. W tym celu można wykonać zestawy kartoników z symbolami kości akcji Wolnych Ludów, dodatkowo oznaczając na nich (na przykład na odwrocie) ilość oczek odpowiadających zwykłej kości k6. Po rzucie kością k6 bierzemy kartonik z odpowiadającą ilością wyrzuconych oczek na kości. Lub po wykonaniu zestawów kartoników można je umieścić w nieprzeźroczystych pojemniczkach czy woreczkach i losować z nich kartonik.

Wrzucam też link do plików w wersji Microsoft Office Word , które od razu uprzedzam, że ważą 352MB, ale można je edytować i dostosowywać do własnych potrzeb drukowania.
LINK:
https://www.dropbox.com/s/tk76ob5ljomqx ... z.rar?dl=1

EDIT: Wrzucam link do żetonów jednostek i dowódców, którymi można ewentualnie zastąpić figurki z podstawki. Posiadanie tych żetonów umożliwia grę bez posiadania "Wojny o Pierścień".
Link: https://www.dropbox.com/s/l5ahhysmdtd07 ... y.rar?dl=1
Link na BGG: https://boardgamegeek.com/filepage/1228 ... erscien-ko

Pozdrawiam i życzę udanej zabawy podczas walki o Śródziemie ;)
Ostatnio zmieniony piątek, 10 lutego 2017, 20:53 przez HoLi, łącznie zmieniany 7 razy.
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Wojna o Pierścień - Ostatni Sojusz (Dodatek Print 'n' Pl

Post autor: HoLi »

Tutaj są najaktualniejsze pliki dodatku po wszystkich dotychczasowych zmianach:
http://wrzucacz.pl/file/2781446668871/W ... Sojusz.rar
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Wojna o Pierścień - Ostatni Sojusz (Dodatek Print 'n' Pl

Post autor: Silver »

Witaj, jestem zatwardziałym planszówkowcem i w te tematy zaglądam bardzo rzadko ale się uradowałem że tu napisałeś.
Na forum g-p jestem jako Berem i jak wiesz testuję twą grę.
Jeszcze raz wyrażam uznanie za wielki wkład pracy i wykorzystanie wszystkich elementów z gry podstawowej i zrobienie tak wspaniałej własnej gry.

Raczej ten temat powinien znaleźć się w dziale gier planszowych.
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Wojna o Pierścień - Ostatni Sojusz (Dodatek Print 'n' Pl

Post autor: HoLi »

Oto link do plików zawierających finalną wersję dodatku ze wszystkimi zmianami jakie zaszły w samej grze, jak i w zasadach do dnia dzisiejszego. Zmiany te miały na celu lepsze zbalansowanie rozgrywki oraz nadanie jej większej dynamiczności. W samej grze nie planuję już żadnych zmian, a jedynie instrukcja może ulegać jakimś zmianom, ale bardziej jej treść niż same zasady gry.
LINK: https://boardgamegeek.com/filepage/1228 ... erscien-ko

Jeśli ktoś już ściągnął wcześniej tutaj zamieszczone pliki, to proponuję ściągnąć obecne pliki ponieważ ich wcześniejsza wersja nie zawiera obecnych zmian.

PS: W grze brakuje 4 kości akcji Wolnych Ludów (w podstawce jest 6 kości akcji, a w tym dodatku potrzeba max 10 kości akcji). Jeśli nie ma się możliwości "pożyczenia" tych kości z innego egzemplarza gry, można używać kostek k6 jako zamienników. W tym celu można wykonać zestawy kartoników z symbolami kości akcji Wolnych Ludów, dodatkowo oznaczając na nich (na przykład na odwrocie) ilość oczek odpowiadających zwykłej kości k6. Po rzucie kością k6 bierzemy kartonik z odpowiadającą ilością wyrzuconych oczek na kości. Lub po wykonaniu zestawów kartoników można je umieścić w nieprzeźroczystych pojemniczkach czy woreczkach i losować z nich kartonik.

EDIT 1:
Na BGG (link powyżej) wrzuciłem kilka plików:

> W zasadach gry zaszły pomniejsze i myślę, że finalne zmiany.

> Karty Saurona i karta Króla Gór zostały bardziej zbalansowane oraz dodatkowo gracze mogą wybrać, który Sauron (trochę słabszy czy silniejszy) będzie brał udział w grze. Dodatkowo zmieniły się warunki dopełnienia przysięgi na karcie Króla Gór na trochę bardziej przychylne dla gracza Wolnych Ludów.

> Podrasowane karty jednostek (Piechota Gondoru i Elfi Łucznicy) mają na celu lepsze zbalansowanie szczególnie początkowej rozgrywki, kiedy to Piechota Gondoru odgrywa ważną rolę podczas próby zatrzymania hord Saurona.

EDIT 2: Doszły nowe karty Wydarzeń (zarówno po stronie Wolnych Ludów jak i Cienia), dwie stare karty Wydarzeń zostały poprawione, Nazgule zyskały zdolność (podobnie jak Postacie/Sługi):

> Karta Wydarzenia Wolnych Ludów "Królewska Flotylla" i Karta Wydarzenia Cienia "Korsarze z Umbaru" zostały poprawione i są od teraz kartami zagrywanymi na stół.

Wrzucam też link do plików w wersji Microsoft Office Word (wersja ze wszystkimi dotychczasowymi zmianami), które od razu uprzedzam, że ważą 318MB, ale można je edytować i dostosować do własnych potrzeb drukowania.
LINK:
https://www.dropbox.com/s/tk76ob5ljomqx ... z.rar?dl=1

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony czwartek, 19 stycznia 2017, 15:03 przez HoLi, łącznie zmieniany 17 razy.
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Wojna o Pierścień - Ostatni Sojusz (Dodatek Print 'n' Pl

Post autor: Silver »

Ja robiłem tak jak napisano z kartonikami lecz potem przypomniałem sobie ze mam gładkie kostki o wymiarach około 2x2cm z wgłębieniami pośrodku i idealne by tam nakleić odpowiednie potrzebne symbole.
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Wojna o Pierścień - Ostatni Sojusz (Dodatek Print 'n' Pl

Post autor: HoLi »

Wrzuciłem na BGG poprawione zasady oraz karty: Saurona i Króla Gór. [Link do plików dwa posty wyżej]

Generalnie zasady są identyczne jak wcześniej, ale przez moje niedopatrzenie zapomniałem w instrukcji dopisać pewnej dość znaczącej reguły dotyczącej zdobywania Inicjatywy przez graczy + doszło niewielkie uaktualnienie zasad dotyczące Króla Gór.

Karty Saurona i Króla Gór zostały bardziej zbalansowane. Dodatkowo zmieniły się warunki dopełnienia przysięgi na karcie Króla Gór na trochę bardziej przychylne dla gracza Wolnych Ludów.
Ostatnio zmieniony czwartek, 7 stycznia 2016, 20:24 przez HoLi, łącznie zmieniany 2 razy.
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Wojna o Pierścień - Ostatni Sojusz (Dodatek Print 'n' Pl

Post autor: Silver »

W stosunku do poprzedniej wersji instrukcji, gdzie pojawiły się zmiany?
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Wojna o Pierścień - Ostatni Sojusz (Dodatek Print 'n' Pl

Post autor: HoLi »

W stosunku do poprzedniej wersji instrukcji, gdzie pojawiły się zmiany?
Zmiany wystąpiły w:
- Rozdział IV: PRZEBIEG TURY - Faza 1) + Dział dotyczący Inicjatywy (tuż nad grafikami Znaczników punktów chwały).
Zmiana dotyczy tego o czym kiedyś pisałeś i sugerowałeś żeby coś z tym zrobić: na temat kości akcji za inicjatywę w przypadku remisu dla gracza, który posiadał inicjatywę we wcześniejszej turze. Nie ma już tej sytuacji, że gracz Cienia zbiera sobie armie (nie atakując gracza WL) i tylko dlatego, że posiada Inicjatywę w pierwszej turze gry, mógł sobie bezkarnie zagarniać dodatkową kość akcji za Inicjatywę w kolejnych turach gry.

- Dział dotyczący "Przysięgi Isildura".
W sumie jedyna zmiana to zmieniona grafika awersu karty Króla Gór + dopisałem, że gracz WL może wezwać Króla Gór do dopełnienia przysięgi tylko jeden raz w ciągu gry + informacja bezpośrednio pod grafiką awersu karty Króla Gór.

Oraz ogólne zmiany w zapisach, w niektórych miejscach instrukcji mające na celu ułatwienie (mam nadzieję) zrozumienie i przyswojenie niektórych zasad (ale oczywiście ich w żaden sposób nie zmieniają).
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Wojna o Pierścień - Ostatni Sojusz (Dodatek Print 'n' Pl

Post autor: Raleen »

Bardzo żałuję, że nie mam czasu pograć w tą grę, ale Silver mi tak zachwalał, że gdyby nie to, już jakiś czas temu bym do Was dołączył. Życzę dalszych udanych prac, zarówno przy ewentualnych modyfikacjach tego projektu, jak i kolejnych grach PnP.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Wojna o Pierścień - Ostatni Sojusz (Dodatek Print 'n' Pl

Post autor: HoLi »

Bardzo żałuję, że nie mam czasu pograć w tą grę, ale Silver mi tak zachwalał, że gdyby nie to, już jakiś czas temu bym do Was dołączył. Życzę dalszych udanych prac, zarówno przy ewentualnych modyfikacjach tego projektu, jak i kolejnych grach PnP.
Dziękuję bardzo (Silver i jego współgracze dołożyli naprawdę solidny kawałek przy dopracowywaniu tej modyfikacji/dodatku) :) Mam nadzieję, a wręcz bardzo chciałbym kiedyś wrócić do tworzenia modyfikacji czy nawet iść krok dalej i tworzyć odrębne gry PnP. W niedługim czasie rodzina mi się powiększa + inne sprawy i na chwilę obecną po prostu czasu brak. Ale jak to będzie czas pokaże (tą modyfikację do WoP stworzyłem po prawie 10 latach przerwy z grami planszowymi, więc może i Ty znajdziesz kiedyś czas żeby zagrać hehe, w każdym razie wszystko jest możliwe :) )
Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Wojna o Pierścień - Ostatni Sojusz (Dodatek Print 'n' Pl

Post autor: Silver »

Jeszcze zagram w najbliższym czasie w twoją grę.
Kolega zainspirowany tą grą teraz tworzy własną.
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Wojna o Pierścień - Ostatni Sojusz (Dodatek Print 'n' Pl

Post autor: HoLi »

Jeszcze zagram w najbliższym czasie w twoją grę.
Kolega zainspirowany tą grą teraz tworzy własną.
A czy mogę zapytać, czy gra tworzona przez twojego kolegę też dotyczy Śródziemia czy może tematyka jest inna, a jeśli tak to jaka ?
Pytam z czystej ciekawości, jeśli oczywiście możesz uchylić rąbka tajemnicy :) + służę ewentualną pomocą, czy radami w miarę możliwości.
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Wojna o Pierścień - Ostatni Sojusz (Dodatek Print 'n' Pl

Post autor: Silver »

On na razie tworzy ją w cichości swego domu. Pamiętam tylko strzępy informacji o niej bo póki co spotykamy przy rozgrywaniu innych, bardzo zajmujących gier. Wiem, że na bazie przepisów z Wojny o pierścień chciałby stworzyć świat przynajmniej 4 królestw różnych ras lub społeczności różniących się nieco właściwościami jednostek. Mają być specjalne jednostki, może dyplomatów, szpiegów, sabotażystów. Do wykonania mogą być różnorakie zadania, np. znalezienie i eksploracja ukrytej świątyni. Tworzy teraz żetony jednostek i mapę.
Zapytam się o postępy prac przy najbliższej okazji.
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Wojna o Pierścień - Ostatni Sojusz (Dodatek Print 'n' Pl

Post autor: HoLi »

EDIT 1 w 4 poście od góry.
Ostatnio zmieniony piątek, 9 grudnia 2016, 18:22 przez HoLi, łącznie zmieniany 1 raz.
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Wojna o Pierścień - Ostatni Sojusz (Dodatek Print 'n' Pl

Post autor: Silver »

Dobra to wiadomość.
Zaktualizuję sobie materiały i może zagram z kolegami bo zacna gra; ale pewnie zagramy w dalszej przyszłości bo natłok innych gier zalewa nas.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”