[A] Piechota Wielkiej Armii

Od wybuchu rewolucji francuskiej (1789) do roku 1900.
Awatar użytkownika
Davout
Appointé
Posty: 39
Rejestracja: poniedziałek, 24 lipca 2006, 19:08
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Post autor: Davout »

Kolumny z góry są lepsze. Ale ja nie wiem bardzo ważnej rzeczy, czy taka kolumna najpierw atakowaa przednimi kompaniami, czy też cala uderzala w rozproszeniu :( . A tamten mój szyk musia więc do czegoś slużyć. Czy to może jest ala-wielka kolumna :> .
Vive L'Empereur !!!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Najpierw przednimi, ale jak dochodziło do walki szybko robił się galimatias i wszystko się mieszało stając się z czasem coraz bardziej bezładne. Ale zwróć uwagę co pisał Grenadyer - bardzo często tuż przed walką albo zaraz po tym jak się ona zaczęła, jedna ze stron uciekała.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Davout
Appointé
Posty: 39
Rejestracja: poniedziałek, 24 lipca 2006, 19:08
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Post autor: Davout »

Aha, dziex. Co do walki psychicznej - to wiadome :-) . A jakie masz propozycje co do ustawienia kolumn na skali pulku i brygady :-) .
Vive L'Empereur !!!
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

Davout
Przeczytaj jeszcze raz dokładnie artykuł ze szczególną uwagą na terminy pluton, kompania, batalion, pułk brygada i dywizja. Mam pwrażenie, że niektóre z nich mylisz między sobą np. mówisz o ustawieniu pułku/brygady w kolumnie - jeżeli coś to można mówić o pułku/brygadzie uformowanyej w kolumny (dokładniej "bataliony tego pułku/tej brygady uformowane w kolumny").
Dalej Twoje ustawienie batalionów. Jeżeli odległość pomiędzy batalionami w pierwszym rzucie a drugim jest taka niewielka to naprawdę trudno znaleźć sensowne zastosowanie takiej formacji. Czy na pewno te linie to sa bataliony? Może to są kompanie a całość to batalion? Wtedy była by to kolumna dywizjonów, batalionu złożonego z czterech kompanii (choć w takich sytuacjach francuzi stosowali już kolumnę komanii).
Szturm na bagnety takimm szerokim frontem nie koniecznie musi być kozystniejszy. Oddziały są płytko urzutowane więc nei ma "masy" na odcinku starcia z wroga kolumną. Jeżeli dojdzie do starcia to lby wykożystać jaknajwięcej żołnierzy musiałby się "zawinąć" woków kolumny przez co mocno zdezorganizować. do tego jeżeli Ci żołnierze walczący z czołem kolumny nie wytrzyają i pujda w rozsypkę to linia jest przełamana...
A jakie masz propozycje co do ustawienia kolumn na skali pulku i brygady :-) .
Tu wszystko zależy od sytuacji na pollu walki, celu jaki chcę osiągnąć i terenu. Ustawienie wzajemne kolumn w jednym oprzypadku może być kożystne, a w drugim nie.

Pozdr.

PS. Jescze jedno :) Prosiłbym o bardzeij precyzyjne pytania bo przez nieporozumienia troszkę chaosu się wdarło do tematu.
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Davout
Appointé
Posty: 39
Rejestracja: poniedziałek, 24 lipca 2006, 19:08
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Post autor: Davout »

Ah, no dobrze, mój błąd, to możecie przedstawić ustawienie batalionów w kolumnach, na skali pułku/brygady. To znaczy np. 1 Batalion tego pułku stał po lewej w np. formacji kolumny dywizjonowej, drugi na środku w formacji itd. itp. . Chciałbym wiedzieć jak te bataliony stały koło siebie :-) . Ponieważ żadko atakowano pojedyńczymi batalionami, a najczęściej pułkami, byrgadami, a nawet dywizjami. Chciałbym poznać ustawienie batalionów (wszystkich 3 (4) ) na równinie. A sytuacja byłaby taka, że czeka te bataliony w kolumnach atak flankowy na przeciwnika. Jak się wtedy ustawiano na skali pułku/brygady/dywizji. Jeszcze dokładniej wytłumaczyć :cool: ?


Pozdrawiam
Vive L'Empereur !!!
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Na zdjęciach, które sąna początku tego tematu pokazaliście jak formowano czworobok. Ale są tam 4 kompanie.
tutaj http://web2.airmail.net/napoleon/infantry_Napoleon.html pokazują,że batalion skłądał się z więcej niz 4, bo dochodzili jeszcze grenadierzy i kompania woltyrzerów.
Czy dało się w podobny sposób utworzyć czworobok z z 5 kompanii.
Czy woltyrzerowie byli brani pod uwage przy tworzeniu takiej formacji? Biegali rozproszeni, więc czy mieli jakiś udziłą w tworzeniu tej formacji?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ilosc kompanii zmieniała się jak sądzę w batalionie na przestrzeni epoki napoleońskiej, stąd różnice. O szczegóły pomęcz Grenadyera.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

To ja bym prosil aby Pan Grenadyera uznal sie za wymęczonego i podpowiedział w tej sprawie :D
I jeszcze jedna prośba, oznaczenia na mundurach (dystynkcje)podoficerow piechoty - moze ktos ma ?
Pomóżcie nowemu :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Tu Grenadyer zostawił ładny schemat, tylko coś się nie otwiera, ale może gdzieś na tym serwisie jest:

http://www.strategie.net.pl/viewtopic.p ... c&start=60

Teraz jest w Irlandii więc kontakt z forum może miec rzadszy...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

W sumie to bardziej chodzi mi o to jak to sie przedstawia graficznie na mundurze.
Np. kapral - czy miał oznaczenie naszyte na rekawie czy moze w innym miejscu i jak ono wyglądało (jakaś jodełka, pasek?)
i inne stopnie.
Oficerowie to pewnie epolety mieli, podporucznicy chyba na jednym ramieniu, ale nie wiem na ktorym i jakie kolory. O takie sprawy mi chodzi.
Gdzie tego szukac? Moze macie jakies linki albo inną wiedze. Szukam w wyszukiwarkach ale na razie rezultaty to 0% :/
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Właśnie coś takiego tam było. Przejrzyj temat o stopniach na forum w dziale administracji, a jak i to nie pomoże to można na forum napoleońskim na gery popytac.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Kolejna sprawa, zadałem to samo pytanie w dziale modelarskim, ale na razie bez odpowiedzi, a pomyślałem, że tutaj częściej zaglądają fachowcy :)
Mianowicie:

Sa dostępne 2 wersje modeli piechoty liniowej:

http://www.mojehobby.pl/szczegoly.php?a ... 018&f_pkt=

i

http://www.mojehobby.pl/szczegoly.php?a ... 018&f_pkt=

Okazalo sie ze w tym drugim zestawie żołnierze mają takie opinacze na nogach, a w tym pierwszym nie.

W związku z tym chciałbym wiedzieć, czy nadają sięaby ich łączyć w ramach tego samego batalionu (bo w kompani to chyba raczej nie), czy też są to modele z dwóch bardzo odległych okresów i nie było szans aby pojawili się w tym samym czasie w jednym miejscu?
Jakub
Caporal-Fourrier
Posty: 81
Rejestracja: wtorek, 20 lutego 2007, 19:35

Post autor: Jakub »

opinacze na nogach ? czy chodzi ci o paski podtrzymujace te czarne getry czy o guziki na getrach ?

Na jednym obrazku (6066) piechota ma mundury wprowadzone (teoretycznie) w 1812, zwany Bardin Uniform. Jest tu blad, te getry powinny byc krotsze, tak pod kolano.

A na drugim obrazku piechota ma starszy model munduru, ten z przed 1812. I tu getry sa wlasciwe.

Obie wersje mundurowe mozna bylo spotkac nie tylko w ramach tego samego pulku, ale nawet kompanii. Szczegolnie w latach 1813-14.
"Oglaszam was moją najlepszą kawalerią !" - Napoleon do polskich szwolezerów gwardii

Amen
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Tak, o te czarne getry mi chodziło. Ale w przypadku wzorow z 6066 nie ma to znaczenia, bo rysunek na pudełku nie odpowiada temu co jest w środku. Figurki maja normalne szerokie spodnie do kostek.
Dysponujesz moze jakimiś rysunkami oznaczeń stopni wojskowych podoficerow (kapral, sierżant itp.)?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

http://www.poniatowski.org.pl/forum/obrazy/stopnie.jpg

Tu masz fragment dot. najniższych stopni - to jest wzięte z jakiejś francuskiej strony przez kolegów rekonstruktorów.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XIX wieku”