Jak oceniacie Napoleona z perspektywy 200 lat?

Od wybuchu rewolucji francuskiej (1789) do roku 1900.

Jak oceniacie Napoleona

Geniusz militarny i polityczny, zasługuje na uznanie pod każdym wzgledem
23
62%
Szanuje go za zasługi dla Polaków
0
Brak głosów
Miał tyle samo plusów co i minusów
10
27%
Był przede wszystkim tyranem żądnym władzy i wpływów
3
8%
Hitler XIX wieku
1
3%
 
Liczba głosów: 37
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Jak oceniacie Napoleona z perspektywy 200 lat?

Post autor: viking »

Proszę o wasze opinie, ankieta kontrowersyjna i taka ma być :twisted:
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Churchill już powiedział, że porównywanie Napoleona do Hitlera to obraza itp. Ten kto wybrał tą opcję zna się tyle na Napoleonie co PiS na gospodarce kapitalistycznej.
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 478
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Post autor: Monthion »

Przy tak sformułowanym pytaniu i takich możliwościach odpowiedzi wydaje mi się 1 odpowiedz najlepiej oddaje mój stosunek do Napcia :wink:
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Prawdziwi, wyedukowani Polacy wybiorą odpowiedź nr 1 :twisted: :!:

Listy proskrypcyjne z tymi co wybrali dwie ostatnie odpowiedzi zostaną niebawem przygotowane :ban: .
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

Nico pisze:Churchill już powiedział, że porównywanie Napoleona do Hitlera to obraza itp. Ten kto wybrał tą opcję zna się tyle na Napoleonie co PiS na gospodarce kapitalistycznej.
Nie ja zagłosowałem na Hitlera ale:

-chciał podbić całą Europę

-bywał bezwzględny np kazał mordować jeńców wojennych -np podczas kampanii w Syrii (nie pamiętam dokładnie po jakiej bitwie),także w Hiszpanii częste były takie ekscesy łącznie z wyżynaniem i to masowym ludności cywilnej

-przywrócił niewolnictwo-chyba był to jedyny taki przypadek w czasach nowożytnych

-niektórzy zarzucają mu rasizm i antysemityzm(choć moim zdaniem to drugie szczególnie, jest mocno naciągane)

-był wg niektórych megalomanem

-dosyć przedmiotowo traktował zarówno podbite narody jak i sojuszników-i to nie tylko np Polaków co można mu wytknąć,ale np sojuszniczą Holandię pod rządami swojego brata anektował do Francji itp

To takie minusy,żeby nie było za różowo:wink:
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

viking pisze:-chciał podbić całą Europę
Tak to może wyglądać dla nie rozeznanego z historią, który spojrzy na mapę Europy z 1812 roku. Ale przeanalizujmy dokładnie:

- 1805: kto za czyje pieniądze zaczął wojnę?, na kogo szykował armie Cesarz w Boulogune? na Anglie, która wypowiedziała wojnę w 1803 czy na Europę?

- 1806: kto wypowiedział wojnę Francji? Prusy poprzez ultimatum nie do przyjęcia, czy Francja? kto nie chciał przyjąć pokoju, kiedy Napoleon doszedł do Odry i zmusił Cesarza do dalszego kontynuowania wojny?

- 1808: przeciwko komu szykował ks.Godoy konie i zapasy w 1806 roku, odezwą do narodu? do szarży kawaleryjskiej przez Zatokę Biskajską na Anglię, czy do uderzania w plecy Francji? Napoleon musiał usunąć zdrajców z tronu Madryckiego, no i jeszcze to byli Burboni....

- 1809: kto zaataował Francję i Bawarię i znów za czyje pieniądze?

- 1812: kogo namawiał do zdrady Car w 1811 i mamił wizją odbudowanej Polski z nim jako królem, aby skorzystać z uwięzienia armii francuskiej w Hiszpanii i uderzyć na Francję błyskawicznie przez Polskę i Niemcy (bez przeciągnięcia Polski tego nie mógł zrobić).

W 1808 i 1812 Napoleon zaatakował, ale sprowokowany działaniami przeciwnika, jako że najlepszą obroną jest atak....

- 1815: kto wyjął Napoleona z pod prawa i zaczął wojnę?

Napoleon nie zamierzał podbijać Europy, to przeciwnicy byli tak głupi, że ciągle wypowiadali mu wojny i je przegrywali. Logicznie starał się ich osłabiać, a przy okazji wzmacniać swoje państwo i sojuszników. Wystarczyło go tylko Austrii nie atakować w 1805 i....a wszystkie te wojny za judaszowe, angielskie funty szterlingi.
viking pisze:-bywał bezwzględny np kazał mordować jeńców wojennych -np podczas kampanii w Syrii
Tak było podczas oblężenia Jaffy w 1799, która się poddała, a obrońców wyrżnięto. Obrońcy poddali się na słowo honoru, tylko wcześniej, w El-Arisz to słowo złamali walcząc w Jaffie .....

Oczywiście zamordowanie ich nie jest świetlistym punktem życia Cesarza, ale trzeba powiedzieć dlaczego tak zrobił.

Podczas Wojny Secesyjnej rozstrzeliwano jeńców, którzy wcześniej poddawali się i byli puszczani na słowo honoru do domu, że nie będą walczyć dopóty nie zostaną wymienieni (administracyjnie już tylko). Nie pamiętam by ktoś to nazwał zbrodnią.
viking pisze:także w Hiszpanii częste były takie ekscesy łącznie z wyżynaniem i to masowym ludności cywilnej
Nie ludności tylko buntowników wobec jego królewskiej mości Józefa Bonaparte, prowadzeni przez ciemny kler broniący swoich przed-rewolucyjnych przywilejów. Ot co.

Zresztą kiedy powrócił Ferdynand w 1814 i dawni bojownicy się przekonali (szczególnie liberałowie) jak teraz będzie to szybko zażałowali, że jednak nie poparli Napoleona ;P. Ich bunty musiała potem tłumić rmia francuska w 1823 roku prowadzona przez starych marszałków !!! xD Cóż za ironia losu. Najpierw walczyli przeciw Cesarzowi i królowi, a potem przeciw swojemu królowi.
viking pisze:-przywrócił niewolnictwo-chyba był to jedyny taki przypadek w czasach nowożytnych
Z naszej perspektywy napewno wygląda to bardzo źle, a jak wyglądało na początku XIX wieku?
viking pisze:-niektórzy zarzucają mu rasizm i antysemityzm(choć moim zdaniem to drugie szczególnie, jest mocno naciągane)
Rasizm? Rasistami byli nawet w większości jankesi, którzy wyzwalali niewolników na Południu podczas Wojny Secesyjnej....więc co dopiero mówić o ludziach na początku XIX wieku. Choć mówiąc szczerze nigdy wcześniej o takich zarzutach nie słuchałem.
viking pisze:-był wg niektórych megalomanem
Bóg...Wojny ma do tego prawo ;).
viking pisze:-dosyć przedmiotowo traktował zarówno podbite narody jak i sojuszników-i to nie tylko np Polaków co można mu wytknąć,ale np sojuszniczą Holandię pod rządami swojego brata anektował do Francji itp
'Bardzo przepraszamy Polacy', wolicie pruskie dyby z powrotem i Warszawe jako prowincjonalne miasteczko Prus Nowowschodnich, czy Kozaków patrolujących Warszawę. Kompletny zakaz używania symboli, nazw związanych z Polską, która miała być wymazana zgodnię z konwencją trzech czarnych orłów z 1797 roku. Synów oczywiście zrekrutujemy do zaborczych armii...może kiedyś wrócą żywi...wiemy jaka była 'wspaniała i humanitarna' pruska armia np.
viking pisze:To takie minusy,żeby nie było za różowo:wink:
Cesarzowi można wybaczyć, w końcu to mesjasz i zbawca Europy :wink: . Ludzie oczywiście w końcu go potraktowali jak jednego mesjarza 1800 lat wcześniej. Podłość ludzka nie zna granic :cry: .

---

RK, wracając do naszej sprawy z Waterloo 1815, proponuje, że zapis o grze pozostanie, a Ty mi dasz wolną ręke w moderowaniu postów w których jest całkowicie nieprawdziwa krytyka Cesarza ;) ??? (czyli każda krytyka :twisted: :!: ) Jak mówiłem jestem człowiekiem kompromisu ...
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

RK, wracając do naszej sprawy z Waterloo 1815, proponuje, że zapis o grze pozostanie, a Ty mi dasz wolną ręke w moderowaniu postów w których jest całkowicie nieprawdziwa krytyka Cesarza ??? (czyli każda krytyka ) Jak mówiłem jestem człowiekiem kompromisu ...
To już wolę to pierwsze. I zdecydowanie zachęcałbym Cię do tego by prowadzić tak dyskusje aby dało się podyskutować. Ten dział i tak świecił trochę ostatnio pustkami. Koledzy od starożytności i średniowiecza ciekawie prowadzą dyskusję i prędzej się coś dzieje. Wyciągaj wnioski Nico.

Co do ankiety - głosowałem tak jak Monthion. Może gdyby pozostałe opcje nie były tak 'negatywne' wybrałbym co innego.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Dziesiąty raz trzeba powtarzać to samo, to się robi z czasem nudne. Wnioski już dawno wyciągnąłem, groch o ścianę, ciągle te same zarzuty z 'czarnej legendy', które czytałem już chyba na trzech innych większych forach.
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Zmieniaj argumenty, będzie ciekawiej :wink:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Raleen pisze:Zmieniaj argumenty, będzie ciekawiej :wink:
Prawda jest tylko jedna: "Geniusz militarny i polityczny, zasługuje na uznanie pod każdym wzgledem" ;).

---

Czy to znaczy, że usuniesz tekst odnoszący się do Waterloo :P ?
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Czy to znaczy, że usuniesz tekst odnoszący się do Waterloo :P ?
No cóż, ostatecznie może to jakoś przeboleję, ale będę miał w zamian pewne oczekiwania :wink:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Ja wybralem
Miał tyle samo plusów co i minusów
bowiem mysle ze kunszt prawdziwego powiekszania sily w Europie XIX. polegalby na tym robic to tak ze nikomu sie nie chcialo/nie oplacalo by brac tych "diabelskich funtow" -> tak "prosto" powiedziawszy i inne rodzaje "polityki" ;) . Upokorzenie innej duzej sily pozostaje upokorzeniem co wczesniej czy pozniej ponownie tworzy konflikt - istnieje ciagle ryzyko owego. Oczywiscie oznacza to z jednej wolniejsze ale za to trwalsze - mniej ryzykowne - powiekszanie wplywow. To ryzyko mozna bylo zniwelowac plusami Napoleona : kunszt militarny ale o tym wielce pisac nie musze. Jednak usuniecie ryzyka nie oznacza ze istnieje trwalosc.
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

Do Nico:-ja nie jestem przeciwnikiem Napoleona :) Podałem po prostu argumenty ,które uważam za w miarę logiczne,a które czasami podają jego oponenci.Sam też podałem swoje wątpliwości(np przedmiotowe traktowanie sojuszników-Polacy,Holandia itp)
Ostatnio zmieniony środa, 12 grudnia 2012, 14:45 przez viking, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Vikingu, jakby co moje 'zrzędzenie' nie odnosiło się broń boże do Ciebie (ad persona) :).

Jak narazie 6 osób zagłosowało DOBRZE :cool: , 3 osoby ŹLE :cry: .
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Też się dziwię jak mozna wybrac choćby to z minusami.
Najwybitniejsza bodaj osoba w historii świata. Geniusz chyba pod kazdym względem. Przecież taki Kodeks Napoleona obowiązywał we Francji jeszcze po II wojnie światowej!
Z Francuzów zrobił najlepszą armię świata. Z Francuzów!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XIX wieku”