Praca o przyczynach i skutkach ekspansji kolonialnej w XIX w.

Od wybuchu rewolucji francuskiej (1789) do roku 1900.
Szary
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 20:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Praca o przyczynach i skutkach ekspansji kolonialnej w XIX w.

Post autor: Szary »

Tegoroczny temat olimpiady maturalnej dla wieku XIX w. to "Źródła i skutki europejskiej ekspansji kolonialnej w XIX wieku".

Historia europejskich państw kolonialnych - zwłaszcza z tego punktu widzenia - nigdy nie była moją specjalnością, ale inne tematy pasują mi jeszcze mniej. Doradzacie jakieś prace, a zwłaszcza niezłe źródła?

Sam z dających się zakwalifikować do tych drugich mam raczej tylko: "Nowe społeczeństwa anglo-saksońskie" Leroy-Beaulieu z 1901 r. i ew. "Z wojskami Menelika II" Bułatowicza, a z opracowań podciągnąć dadzą się tylko historie powszechne Żywczyńskiego, Bazylowa, Pajewskiego i "Historia Maroka". Na upartego trochę z "Historii Meksyku" w kontekście Napoleona III.

Będę wdzięczny za każdą pomoc.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43345
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Praca o przyczynach i skutkach ekspansji kolonialnej w X

Post autor: Raleen »

Temat jest, jak to często bywa w przypadku tematów prac na olimpiadzie, szeroki, tak że obawiam się, że czytanie teraz szybko kolejnych monografii poświęconych poszczególnym państwom kolonialnym i tak nie wystarczy, i po prostu się nie wyrobisz. Raczej trzeba poczytać trochę o tych kluczowych, zaczynając od podręczników historii powszechnej.

Z kolei najważniejsze jest, żeby Twój wywód był logiczny, a niekoniecznie, żeby był nafaszerowany datami i informacjami, które poprzepisujesz z różnych monografii.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Praca o przyczynach i skutkach ekspansji kolonialnej w X

Post autor: Pejotl »

Podobnie jak Raleen poleciłbym przeczytanie jakiegoś opracowania ogólnego, zamiast rzucanie się od razu w szczegóły pojedynczych państw. Z tym ze w podręcznikach historii ogólnej może nie być wszystkich istotnych "przyczyn i skutków", które w odniesieniu do XIX wieku, osobiście szukałbym także w podręcznikach historii gospodarczej.

Pałęta mi się po głowie tytuł: Paul Kennedy "Mocarstwa świata. Narodziny - Rozkwit - Upadek. Przemiany gospodarcze i konflikty zbrojne w latach 1500-2000" - nie ma sensu kupować, raczej pożyczyć, przynajmniej jeden rozdział jest poświęcony przesunięciom sił pomiędzy mocarstwami światowymi w XIX wieku jako efektowi industrializacji, a że mocarstwa te były też krajami kolonialnymi to autor powinien przedstawić na tym tle także procesy kolonizacyjne.
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Ezechiel
Sous-lieutenant
Posty: 384
Rejestracja: sobota, 14 marca 2009, 08:40
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Praca o przyczynach i skutkach ekspansji kolonialnej w X

Post autor: Ezechiel »

David Landes - znany historyk gospodarki ma dość lekką pracę o "Bogactwie i Nędzy Narodów" (taki sam tytuł jak u Smitha). Tamtejszy rozdział o kolonializmie jest niezły.

Z historii społecznej jest niezły Marc Ferro ("Historia Kolonizacji") - ale to bardziej socjologizuje, a nasza OH jest dość konserwatywna i nie wiem czy to przejdzie. Wiem, że tego używamy na socjologii UW i działa dobrze.

Skrócony Wallerstein też jest bardzo trafny. Ale uwagi j.w.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Praca o przyczynach i skutkach ekspansji kolonialnej w X

Post autor: Torgill »

Przeczytaj dwie "Historie powszechne" do XIX wieku, pierwszą Żywczyńskiego, drugą Pajewskiego (ta druga to druga połowa wieku).
Do tego dodaj bardzo dobry "Zmierzch wielkiego mocarstwa" K. Robbinsa żeby mieć dobry przykład jednostkowy (Wielkiej Brytanii) i powinno to wystarczyć.
Szary
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 20:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Praca o przyczynach i skutkach ekspansji kolonialnej w X

Post autor: Szary »

Bardzo dziękuję za te uwagi, choć pracę napisałem jeszcze w grudniu. ;) Nie zmienia to faktu, że temat pewnie się komuś przyda.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XIX wieku”