Wojna krymska (1853-56)

Od wybuchu rewolucji francuskiej (1789) do roku 1900.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Wojna krymska (1853-56)

Post autor: Leo »

Artykuł na Portalu Strategie. Autorem artykułu jest Leszek Kozłowski

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=110


Autorem poniższych artykułów jest Paweł Zatryb.

Artykuł historyczny "Wojna krymska 1853-1856. Część 1: Geneza konfliktu" na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=110

Artykuł historyczny "Wojna krymska 1853-1856. Część 2: Przeciwnicy" na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=110

Artykuł historyczny "Wojna krymska 1853-1856. Część 3: Kampania dunajska: październik 1853 – czerwiec 1854" na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=110

Artykuł historyczny "Wojna krymska 1853-1856. Część 4: Działania sprzymierzonych: marzec – wrzesień 1854" na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=110

Artykuł historyczny "Wojna krymska 1853-1856. Część 5: Ofensywa sprzymierzonych na Sewastopol" na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=110

Artykuł historyczny "Wojna krymska 1853-1856. Część 6: Bitwa pod Bałakławą – pierwsza próba deblokady twierdzy" na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=110

Artykuł historyczny "Wojna krymska 1853-1856. Część 7: Bitwa pod Inkermanem – druga próba deblokady twierdzy" na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=110

Artykuł historyczny "Wojna krymska 1853-1856. Część 8: Działania wojenne na Krymie: grudzień 1854 – wrzesień 1855" na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=110

Artykuł historyczny "Wojna krymska 1853-1856. Część 9: Zakończenie i załączniki (OdB)" na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=110
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 14 marca 2011, 09:17 przez Leo, łącznie zmieniany 2 razy.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
tstaszek
Adjoint
Posty: 728
Rejestracja: sobota, 18 marca 2006, 19:06
Lokalizacja: SKĄD SIĘ DA

Post autor: tstaszek »

Bardzo ciekawy artykuł, ale mam wrażenie, że już go gdzieś czytałem :), czy przypadkiem nie pojawił się on w którymś z Dragonów?

Ale i tak trzeba przyznać, że można się z niego dowiedzieć więcej o przebiegu walk, niż z książki z serii Historyczne Bitwy Bellony Krym 1854-55! Trzeba przyznać, że autor tam się nie rozpisywał na tematy związane z działaniami wojennymi. Kupiłem ją aby zapoznać się z tematyką Wojny Krymskiej, ale dość mocno się zawiodłem, no chyba, że w jej trakcie tak niewiele się działo. Fakt, że autor dużo poświęcił wiele miejsca na dość ważne kwestie polityczne oraz na aspekty logistyczno-sanitarne, ale same opisy bitew czy oblężeń wołają o pomstę do nieba. Powyższy artykuł Leo dużo więcej dostarcza wiadomości w tym temacie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Post autor: Leo »

Dziękuję za uznanie. Powyższy artykuł ukazał się kiedyś - już nie pamiętam czy w "Strategii i Taktyce" czy w "Dragonie"...
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 14 marca 2011, 09:17 przez Leo, łącznie zmieniany 1 raz.
tstaszek
Adjoint
Posty: 728
Rejestracja: sobota, 18 marca 2006, 19:06
Lokalizacja: SKĄD SIĘ DA

Post autor: tstaszek »

Leo pisze:Dziękuję za uznanie. Powyższy artykuł ukazał się kiedyś - już nie pamiętam czy w "Strategii i taktyce" czy w "Dragonie"...
Nie ma za co to co dobre trzeba chwalić. Artykuł jest po prostu bardzo dobry, a w zestawieniu z książką o której mówiłem wcześniej jest baaaaardzo dobry :) , i nie zamierzam tu się podlizywać :).

Masz może namiary na jakieś ciekawe pozycje dotyczące tej wojny, będę wdzięczny za podanie namiarów na tytuły i autorów.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ja również bardzo go cenię, o czym już kiedyś pisałem. Temu też go zamieściłem jak tylko pojawiła się taka możliwość.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Post autor: Leo »

tstaszek pisze:
Leo pisze:Dziękuję za uznanie. Powyższy artykuł ukazał się kiedyś - już nie pamiętam czy w "Strategii i taktyce" czy w "Dragonie"...
Nie ma za co to co dobre trzeba chwalić. Artykuł jest po prostu bardzo dobry, a w zestawieniu z książką o której mówiłem wcześniej jest baaaaardzo dobry :) , i nie zamierzam tu się podlizywać :).

Masz może namiary na jakieś ciekawe pozycje dotyczące tej wojny, będę wdzięczny za podanie namiarów na tytuły i autorów.
Nic lepszego ponad to co podałem w bibliografii nie znalazłem.
tstaszek
Adjoint
Posty: 728
Rejestracja: sobota, 18 marca 2006, 19:06
Lokalizacja: SKĄD SIĘ DA

Post autor: tstaszek »

Kurczaczki to albo ta wojna taka mało ciekawa była, albo wszyscy co pisać umieli na niej zginęli :). Jak człek chce się jakoś zagłębić w temat to lipa i kiszka. Myślałem o czymś z Osprey'a, ale obawiam się, że tam wiele więcej nie znajdę.Ech jak pech to pech :).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Temat ciekawy, jednak przyznam ze obeznany jestem tylko troche o efektach politycznych jakie to mialo na stosunki austryjacko-rosyjskie i niewiele wiecej (Thin red line, Balaklawa i tyle :) )

Niemniej masz racje ze konflikt ciekawy.
urodzony 13. grudnia 1981....
tstaszek
Adjoint
Posty: 728
Rejestracja: sobota, 18 marca 2006, 19:06
Lokalizacja: SKĄD SIĘ DA

Post autor: tstaszek »

Temat wydaje się wielce ciekawy ale.....
Co z tego kiedy nie ma jakichś sensownych źródeł. Z wielką radością przyjąłem nową książkę Bellony z serii HB, jednak jak napisałem wcześniej od strony polityczno-społecznej całkiem ciekawa, ale wychodzi z niej na to, że bitew to prawie nie było wcale a nawet jak były to wychodzi na to, że nie były duże/ważne i w ogóle to był tylko dodatek do.... no właśnie do czego? Przyznam, że duże rozczarowanie. Już nie pamiętam o której z jednych z ważniejszych bitew napisano właściwie tyle, że .... się odbyła. Trochę to ma się nijak do tytułu serii.

Ale cóż trzeba szukać i już :).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Bo konflikt mial chyba wiecej efektow politycznych niz militarnych...

Jest kilka pozycji po niemiecku , Ospreyowskie to tylko widzialem Balaclava 1854...
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

O Bałakławie wyszła teraz jakaś pozycja, w czerwcu czy w lipcu widziałem w księgarni, nie pamiętam autora, ale chyba było to tłumaczenie czegoś z zachodu i jeśli chodzi o jakosc wydania była na kiepskim papierze, ale za to niezbyt droga.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Mariusz
Adjoint
Posty: 733
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 65 times
Been thanked: 28 times

Post autor: Mariusz »

Gdzie to "coś" widziałeś Raleenie?
Alea iacta est.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

W Arkadii (duży hipermarket w Warszawie) w księgarni jakiejś - tam są chyba 2 czy 3, chyba gdzieś jeszcze. Mogę się rozejrzec, był ładny opis szarży i właśnie się zastanawiałem nad kupnem, ok 30 zł kosztowała.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Mariusz
Adjoint
Posty: 733
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 65 times
Been thanked: 28 times

Post autor: Mariusz »

Dzięki za namiary, temat mnie interesuje, więc pewnie się udam na poszukiwania. Gdybyś sobie jeszcze tytuł przypomniał ;) .
Alea iacta est.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Szanowni Panowie,

skoro pojawil sie temat Krymu, to moze chcielibyscie sie tam wybrac? Bylem na Krymie kilka lat temu i moglbym sprobowac zorganizowac (albo pomoc zorganizowac) tam jakas wyprawe. Poza miejscami stricte historycznymi, Krym (zwlaszcza latem) to piekne plaze i swietne imprezownie. Mozna sie tez wybrac z plcia piekna, bo tam jest co robic.

W firmie dla ktorej pracowalem przez ostatnie dwa lata grupy liczyly maksymalnie 12 osob i zorganizowanie podobnej wycieczki mogloby miec sens. Kto bylby zainteresowany?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XIX wieku”