Ulubiony bohater z mitologii greckiej i rzymskiej

Od czasów najdawniejszych do upadku starożytnego Rzymu.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43344
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Ulubiony bohater z mitologii greckiej i rzymskiej

Post autor: Raleen »

Temat może luźno związany z historią, ale jednak.

Kto jest Waszym ulubionym bohaterem mitologicznym i dlaczego? :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Kuba1
Chasseur
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 18 grudnia 2008, 15:21
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Kuba1 »

Ehm Herakles. Bo był silny i miał fajne muskuły. Tak po za tym nie lubię mitologi:)
Awatar użytkownika
Cezary29
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: poniedziałek, 23 lipca 2007, 12:21
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: Cezary29 »

Oo Jazon i jego Argonauci oczywiscie, a dlaczego? A dlatego ze kiedys dowiedzialem sie w ciekawym programie na BBC o korzeniach tego mitu, ktory zreszta jak wiele mitow i legend kryl w sobie niejedno ziarno prawdy
________________________________
si vis pacem para bellum
_________________________________
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Post autor: elahgabal »

Czy chodzi może o złoto płukane przez skóry baranie ? :>
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Match »

Perseusz zdecydowanie. A dlaczego? Bo to Herakles w wersji inteligentnej ;)
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
Cezary29
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: poniedziałek, 23 lipca 2007, 12:21
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: Cezary29 »

elahgabal pisze:Czy chodzi może o złoto płukane przez skóry baranie ? :>
Ano o to :rotfl:
________________________________
si vis pacem para bellum
_________________________________
Awatar użytkownika
Gilgamesh44
Adjudant
Posty: 254
Rejestracja: środa, 10 października 2007, 17:02
Lokalizacja: s komputra

Post autor: Gilgamesh44 »

Odyseusz. Właściwie nie wiem dlaczego, chyba ze względu na finał. ;>
"Jeśli będę zdrów, nie cierpienia Jonów bedą przedmiotem ich [Greków] gawęd, lecz ich własne"
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Moim ulubionym bohaterem był kiedyś Odyseusz. Figlarz z niego nie lada, aby uniknąć poboru do woja siał sól na polu. Kiedy jednak podrzucił "świnię" Palamedesowi, za co ten stracił życie... spadł na drugie miejsce.

Na pierwszym jest Diomedes - w "Iliadzie" atakuje bogów i ludzi, walczy z szaleńczą odwagą, wychodzi na nocny rekonesans do obozu wroga, rani Afrodytę itd. itp. U Wergiliusza, już po wojnie trojańskiej, jest już złamanym człowiekiem, słynnym wojownikiem na emeryturze, który nie chce już walczyć, bo za wiele stracił (towarzyszy, częściowo też rodzinę...). Za tą metamorfozę właśnie, "uczłowieczenie" niemal postaci - i mistrzowskie wykorzystanie wątku przez rzymskiego poetę - Diomedes "ruluje".

Herakles jest na trzecim miejscu - mój ulubiony mit => o jego czarnych pośladkach :P
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
nazaa
Tribunus Angusticlavius
Posty: 692
Rejestracja: poniedziałek, 16 marca 2009, 16:38

Post autor: nazaa »

Achilles, bo to zły chłopiec był - i arogancki, i w gorącej wodzie kąpany, i wyszczekany, i odważny, i dzielny, i silny i tak dalej ;D I jeszcze miał taką fajną zbroję :D
"Każda trudność zdawała się beznadziejna i nie do pokonania, bo nie było Aleksandra by ich z niej wydobyć" (Arrian VI, 12, 2)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43344
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

No wtedy to chyba ładnych zbroi jeszcze nie było ;) A może się mylę. Ale to za bardzo nie moja epoka, więc jakby co wybaczcie :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
nazaa
Tribunus Angusticlavius
Posty: 692
Rejestracja: poniedziałek, 16 marca 2009, 16:38

Post autor: nazaa »

Ja napisałam fajną, a nie ładną, poza tym chodziło mi przede wszystkim o tarczę, którą wykonał dla Achillesa Hefajstos. Achilles musiał mieć jakąś zbroję, bo przecież Patrokles się w nią przebrał i został w niej zabity :]
"Każda trudność zdawała się beznadziejna i nie do pokonania, bo nie było Aleksandra by ich z niej wydobyć" (Arrian VI, 12, 2)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43344
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

No tak, zapomniałem, że to sprawka Hefajstosa, a ja przyziemnie rozumując zacząłem się zastanawiać jak od strony technicznej wyglądały wtedy (w czasach wojny trojańskiej, bo w końcu legenda legendą, ale nie wszystko w niej legendarne) zbroje :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
kot
Stabsfeldwebel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 2 grudnia 2006, 15:13
Lokalizacja: Chojnice/Wawa

Post autor: kot »

No i widać kto Iliady nie czytał ^^ <z tego co kojarzę to był napierśnik kuty z brązu, nagolenniki i tarcza za pamięć dziękuję pani W. mojej polonistce która mnie zmusiła do napisania o tym wypracowania>

A ja zawsze lubiłem Odyseusza bo to taki pierwowzór Robinsona Cruzoe wielokrotnego użytku <a pomysł rozbitka na wyspie zawsze mnie jakoś pasjonował> :D Do tego mądry, silny i potrafił przy...walić gachom :rotfl: No i do tego jego patronką była Atena.
Polska od morza do Watykanu :>

Działam też tu: http://www.fajka.net.pl/
Obecna przyjemność: G&H Ennerdale Flake i "Pół wieku w mundurze" Mierieckowa
Awatar użytkownika
nazaa
Tribunus Angusticlavius
Posty: 692
Rejestracja: poniedziałek, 16 marca 2009, 16:38

Post autor: nazaa »

kot pisze:No i widać kto Iliady nie czytał ^^
Tak, tak, wydało się ^^

Odyseusz to był taki cwaniaczek, słusznie mu się dostało od Diomedesa za próbę wyrolowania go, a Atena to chyba wszystkich herosów wspierała, Achillesa też ^^
"Każda trudność zdawała się beznadziejna i nie do pokonania, bo nie było Aleksandra by ich z niej wydobyć" (Arrian VI, 12, 2)
Awatar użytkownika
kot
Stabsfeldwebel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 2 grudnia 2006, 15:13
Lokalizacja: Chojnice/Wawa

Post autor: kot »

nazaa pisze: Atena to chyba wszystkich herosów wspierała, Achillesa też ^^
:devil: bo Atena ogólnie mądra była i wiedziała kogo lubić ;)
Polska od morza do Watykanu :>

Działam też tu: http://www.fajka.net.pl/
Obecna przyjemność: G&H Ennerdale Flake i "Pół wieku w mundurze" Mierieckowa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia starożytna”