Wczesnoantyczne sympatie polityczne.. bez Rzymian

Od czasów najdawniejszych do upadku starożytnego Rzymu.

Jaka nację starożytną darzysz największą sympatią?

1. Egipcjanie
1
5%
2. Babilończycy
1
5%
3. Asyryjczycy
1
5%
4. Persowie
5
24%
5. Żydzi
0
Brak głosów
6. Fenicjanie i Kartagińczycy
5
24%
7. Grecy
5
24%
8. Etruskowie
0
Brak głosów
9. Hetyci
1
5%
10. Kreteńczycy
1
5%
11. Macedończycy
1
5%
 
Liczba głosów: 21
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Wczesnoantyczne sympatie polityczne.. bez Rzymian

Post autor: Raleen »

Jak wyżej. Moglibyśmy przyjąć jakąś orientacyjną datę, powiedzmy do 300 r. p.n.e. Do dyskusji.

Tym razem ankieta jest bez Rzymian, przy tym dotyczy okresu wczesnej starożytności.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
sargon
Adjudant
Posty: 144
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2007, 12:42
Lokalizacja: Poznań

Post autor: sargon »

Całkiem dużo osób już wytypowało, nikt jeszcze nie napisał posta (prócz autora topicu of course :) )

Kartagińczycy i Fenicjanie - za co opisałem w tamtym temacie więc może jeszce napomknę, że gdyby nie było Kartagińczyków dałbym na Asyryjczyków...
Byli bardzo zaradni, pomysłowi (zarówno manualnie jak i umysłowo - ach, ta stela Aszurnasirapli :D ), mieli doskonałą organizację i pierwszą armie zawodową. Ogólnie byli bardzo wyrozumiali dla tych, którzy się ich słuchali i nie mieli w zwyczaju przedstawiać swoich wojen jako to inni nagminnie czynili :D
"Teraz każdy władca, który będzie chciał mi dorównać, wszędzie tam, gdzie postawiłem stopę, będzie musiał postawić swoją!"
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Widać po rodzajach argumentów tendencje tego forum.

Wybrałem oczywiście Greków, bo ich literatura do 300 r. p.n.e. osiągnęła poziom rozwoju, którego dopatrzyć się raczej u innych nacji nie mogę (z kilkoma wyjątkami, do których moja sympatia nie sięga). Pisali rzeczy śmieszne, pisali poważne, a nawet w tych poważnych znajdują się śmieszne. Dla mnie to mistrzostwo.

Jako argument będący bardziej w zgodzie z forum - specyficzna jednostka wojskowa jaką jest falanga - a to przez sposób myślenia (który jest mi bliski) jaki stoi za stworzeniem takiej formacji/sposobu walki.

No i wina mają i mieli dobre, choć w tamtych czasach je żywicowali.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Nie biore udziału w takiej kuriozalnej ankiecie :(
Głosowałbym na inną niż Rzymianie nacje ale to kwestia zasad.
Ostatnio zmieniony środa, 16 maja 2007, 19:59 przez Strategos, łącznie zmieniany 1 raz.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Zagłosowałem na Egipt.
Postawiłem na nich z uwagi na imponującą kulturę materialną, przeczytanego tuż po maturze Cerama, a chyba i obiektywnie to super ciekawa cywilizacja z fascynującą religią.
RyTo :
zapomniałeś o Retsinie?To wciąż ich numer 1!Cały czas ją żywicują, a starsi Grecy piją to z butelek "oranżadowych" na zasadzie piwa :wink: .
Strategosie :
Ja myślę, że to taka ankieta pocieszenia.Nagród pocieszenia zazwyczaj nie odbierają najlepsi.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Kuriozalnie więc odpowiem - w starożytności wszystkie były żywicowane a teraz mamy wybór... (a poza tym myślałem o tych słodszych niż pocałunek dziewczyny winach cypryjskich)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

wujaw pisze: Strategosie :
Ja myślę, że to taka ankieta pocieszenia.Nagród pocieszenia zazwyczaj nie odbierają najlepsi.
Wujawie : nie zdenerwowałby Cię konkurs Miss Świata, z którego z czystej zadrości wykluczonoby jedną z faworytek , cudnej ,urody, niepokojącą śródziemnomorską piękność :?: :wink:
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Nie biore udziału w takiej kuriozalnej ankiecie Sad
Otóż to. Na Rzymian akurat głosowałem poprzednio, choć bez fanatyzmu. Tym niemniej ta ankieta jest zdecydowanie ułomna.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Post autor: Darth Stalin »

A ja zagłosowałem na Hetytów - bardzo ciekawe imperium, swego czasu walczące albo żyjące na pokojowej stopie z Egiptem... ostatecznie zniszczone przez Ludy Mporza i przodków tych paskudnych Greków :twisted: i w efekcie prawie calkowicie zapomniane... :cry:
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

A ja nie głosuje - w poprzedniej głosowałem co prawda na Macedonię, ale ankieta bez Rzymu jest jałowa :)
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Dobrze, mogłem postawić wcześniej granicę, w okresie w którym Rzym nie był jeszcze republiką i byście nie marudzili ale byłby problem z uwzględnieniem innych nacji. Chodziło mi o uwzględnienie wcześniejszego okresu, gdy Rzym dopiero stawiał pierwsze kroki na arenie dziejów i był dopiero maleńkim państwem-miastem.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Kontestatorzy - dyskusja bez Rzymu jest jałowa? Ależ to dyskusja w temacie z Rzymem stała się jałowa (na zasadzie: jaka nacja starożytna jest Twoją ulubioną i dlaczego /nie/ Rzym?). Wreszcie ankieta dotyczy sympatii, więc nie czegoś racjonalnego - jak wyższość jednego nad drugim pod względem x.

A do Greków dorzucam Wielką Kolonizację, Dionizjusza Starszego i Homera, który umarł, bo nie mógł rozwiązać zagadki rybaków.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Post autor: Leo »

No właśnie, ta ankieta to określanie sympatii czyli czegoś co się nie opiera na racjonalnej argumentacji. Ja wolę Rzymian od Greków, lubię też Fenicjan, ale i tak zagłosowałem na Persów, bo ich lubię najbardziej. :D
I nie będę podawał argumentów - lubię i już.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

ja sie zastanawiam
tam zaglosowalem na macedonczykow

ale w zasadzie to ja lubie macedonczykow exportowych ;>
lokalni sa mi obojetni albo ich mam za becwalow ;>

wiec pomysle na kogo oddac los jeszcze
Anders
Lieutenant
Posty: 508
Rejestracja: niedziela, 8 października 2006, 16:19
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Anders »

A cóż takiego (poza katapultą i pięciorzędowcem) świat grecki zawdzięcza Dionizjuszowi Starszemu? Miecz Damoklesa i sprzedanie dwóch miast w niewolę?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia starożytna”