Wczesnoantyczne sympatie polityczne.. bez Rzymian

Od czasów najdawniejszych do upadku starożytnego Rzymu.

Jaka nację starożytną darzysz największą sympatią?

1. Egipcjanie
1
5%
2. Babilończycy
1
5%
3. Asyryjczycy
1
5%
4. Persowie
5
24%
5. Żydzi
0
Brak głosów
6. Fenicjanie i Kartagińczycy
5
24%
7. Grecy
5
24%
8. Etruskowie
0
Brak głosów
9. Hetyci
1
5%
10. Kreteńczycy
1
5%
11. Macedończycy
1
5%
 
Liczba głosów: 21
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Świat grecki Zachodu Dionizjuszowi Starszemu zawdzięcza najdłuższe i najbardziej rozległe panowanie miasta-państwa Syrakuz. Biorąc pod uwagę historię tego miasta nazwałbym to - pamiętając rozliczne anegdoty dotyczące tej postaci -"okresem stabilności".
Nie lada to wyczyn w greckim świecie.
Awatar użytkownika
bert04
Sergent-Major
Posty: 182
Rejestracja: piątek, 4 maja 2007, 00:23

Post autor: bert04 »

Raleen, trzeba było nazwać temat "Sympatie ery przedrzymiańskiej" czy jakos tak, że niby tylko takie czasowe ograniczenie...

Pewnie też by nic nie dało.

Głosuję na Greków, uzasadniałem już w poprzednim topicu

I czekam na następny Temat "Wasze sympatie antyczne Afryki i Azji... bez Rzymian i Greków"
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

bert04 pisze:
I czekam na następny Temat "Wasze sympatie antyczne Afryki i Azji... bez Rzymian i Greków"
Czekałem kiedy wreszcie ktoś wystapi z taką inicjatywą :)
Lepiej wszakże : wasze sympatie antyczne bez ... tu lista ze 30 ludów i na wszelki wypadek ,żeby nie było wątpliwości ...w rejonie obecnej Tunezji :wink:
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43343
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Wyeliminowanie Rzymian wynika z uzasadnionego przekonania, że i tak wygrają w zestawieniu z innymi nacjami. To tak jak by zrobić ankietę kto był najlepszym wodzem epoki napoleońskiej i umieścić w niej Napoleona i potem dziwić się że wygrał. Wydaje mi się w związku z tym, że aluzje w postaci:
I czekam na następny Temat "Wasze sympatie antyczne Afryki i Azji... bez Rzymian i Greków"
nie są w tym przypadku zbyt trafione.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Raleen pisze:Wyeliminowanie Rzymian wynika z uzasadnionego przekonania, że i tak wygrają w zestawieniu z innymi nacjami.
Chyba nie do końca to prawda , na jedynie słusznej ankiecie :wink: toczą zaledwie wyrównany bój z Grekami i innymi .
Ankietę ustawiłem na 100 dni chyba :)
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
nazaa
Tribunus Angusticlavius
Posty: 692
Rejestracja: poniedziałek, 16 marca 2009, 16:38

Post autor: nazaa »

Nikt nie lubi Macedończyków? :'(

Ja na nich zagłosowałam. Argeadzi jakoś mi wybitnie przypadli do gustu z pokręconą historią swojej dynastii i osiągnięciami, zwłaszcza Ci z końca dynastii ;D
"Każda trudność zdawała się beznadziejna i nie do pokonania, bo nie było Aleksandra by ich z niej wydobyć" (Arrian VI, 12, 2)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43343
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Macedończycy to straszne dzikusy były, które ucywilizował dopiero kontakt z grecką kulturą (czuję, że RyTo by mnie pochwalił za tą kwestię :) ). Niestety, nie pamiętam już nawet na co głosowałem, ale idea ankiety, tzn. pominięcie Rzymian, o co swego czasu zabiegałem, nadal wydaje mi się słuszna.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Post autor: elahgabal »

Raleen pisze:(czuję, że RyTo by mnie pochwalił za tą kwestię ).
Nie tylko RyTo :>
Kwestia tego, jakimi dzikusami byli Macedończycy, nie podlega żadnym wątpliwościom ;D
Sam nie głosowałem. Bez Rzymian nie ma zabawy.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
nazaa
Tribunus Angusticlavius
Posty: 692
Rejestracja: poniedziałek, 16 marca 2009, 16:38

Post autor: nazaa »

No to co, że dzikusy? A Hetyci czy Asyryjczycy z tymi swoimi okrutnymi katalogami kar to może bardziej okrzeani byli? :P

Od czegoś Macedończycy musieli zacząć, a że pod nosem mieli dobre wzorce to całe szczęście ;D Zresztą - ja bym powiedziała, że Macedończycy sami zaczęli się cywilizować, bo po prostu doszli do tego momentu w którym trzeba to było zrobić, a przejęcie kultury greckiej w dużej mierze zawdzięczają Aleksandrowi I, który nie na darmo nosił przydomek Hellenofila.
elahgabal pisze:Bez Rzymian nie ma zabawy.
Powiedz to Kartagińczykom na przykład :P
"Każda trudność zdawała się beznadziejna i nie do pokonania, bo nie było Aleksandra by ich z niej wydobyć" (Arrian VI, 12, 2)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43343
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

nazaa pisze:No to co, że dzikusy? A Hetyci czy Asyryjczycy z tymi swoimi okrutnymi katalogami kar to może bardziej okrzeani byli? :P
Wyrafinowany katalog kar też może być (zwłaszcza w tej epoce) świadectwem rozwoju cywilizacji ;) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Post autor: elahgabal »

nazaa pisze:A Hetyci czy Asyryjczycy z tymi swoimi okrutnymi katalogami kar to może bardziej okrzeani byli?
Jeśli mi podasz źródłowe przykłady na to, że też gwałcili się zbiorowo po pijaku, to przyznam Ci rację, że byli takimi samymi dzikusami, jak Macedończycy :P
Raleen pisze:Wyrafinowany katalog kar też może być (zwłaszcza w tej epoce) świadectwem rozwoju cywilizacji .
Zgadzam się. Okrutne kary, jeśli są efektem prawodawstwa, a nie linczu, świadczą o rozwoju cywilizacyjnym. Niektóre praktyki Macedończyków świadczyły o czymś zupełnie przeciwnym :>
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia starożytna”