Projekt army-listy: AK/Powstanie Warszawskie 1944

Forum systemu bitewnego "Operation: World War II".
Awatar użytkownika
q.b.
Major
Posty: 1211
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:07
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Projekt army-listy: AK/Powstanie Warszawskie 1944

Post autor: q.b. »

Hejka!

Natchnęła mnie myśl:

Żeby troszkę zaktywizować wszystkich w dyskusję proponuję rozpocząć wspólnie pracę nad jakimś naszym, unikalnym projektem - dosyć dużym polskim suplementem do naszego systemu. Zauważyłem, że grono forumowiczów z Francjii zrobiło coś podobnego, ale raczej ze wskazaniem na partyzantkę Maquis i ewentualne akcje dywersyjne.
Lecz nie chodzi mi tylko o to, żeby nie być gorszym od "żabojadów". ;)
Wiem, że "PW" to temat dość trudny w naszym kraju - m.in. ze względu na próby rozliczania samej idei "Powstanie - czy warto było?" itp... Zaczynając taki projekt mogą pojawić się głosy, że robimy sobie "żarty z pogrzebu", nie szanujemy naszej martyrologicznej historii etc... Dlatego chciałbym konsolidacji sił i rzetelnego opracowania wspólnie zasad specjalnych, rozpisek itp... Możemy pokusić się to wydać w pdf-ie dla naszej wspólnoty a nawet przetłumaczyć to potem na angielski i przekazać na ręce autora zasad głównych. To miałoby sens bo widzę, że wiele osób za granicą (m.in. Francuzi i Anglicy) interesuje się tym tematem (mając mniej lub bardziej trafne wyobrażenie o temacie - pomoglibyśmy im rozwiać pewne wątpliwości) z naszej historii - a na "naszym podwórku" wiele osób zaciekawiłoby się tym tematem na tyle, że powiększyłoby się nasze forum o nowych członków.

Co wy na to ? :)
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez q.b., łącznie zmieniany 1 raz.
"Duty, Honor, Country"
toner7
Sergent
Posty: 139
Rejestracja: środa, 3 września 2008, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: toner7 »

Słuszna idea....
Przypuszczam ,że będzie to jednak raczej projekt "na Polskę" niźli na "zagranicę" ale pomysł ze wszechmiar słuszny...
Wydaje mi się iż warto rozpocząć dywagacje na ten temat od ustalenia pewnych specyficznych spraw, takich jak podział jednostek na tzw. elitę i "zwykłą" piechotę chociażby....
T.
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

polska partyzantka to bardzo złożony temat... bo to nie tylko AK....
ale idea jest nadzwyczaj trafna.... chętnie pomogę od strony historycznej... chociaż ostatnio czasu mi brakuje....
takim opracowanie można tez objąć LWP i PSZ....
bo armię przedwrzesniowa xardzas już dzióbie....
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
dragon
Starszyj Lejtienant
Posty: 704
Rejestracja: środa, 27 września 2006, 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dragon »

Tez przylaczam sie do do zwolennikow pomyslu.
Jednak tak jak mowil Toner, trzeba by polozyc nacisk na zasady specjalne i poszczegolne oddzialy a nie punkty i oddzialy elitarne.
DT, slusznie , trzeba wziac pod uwage inne rodzaje polskiej armii, ale jezeli chodzi o PW to chyba jeszcze tylko NOW był.
Politycy wszędzie są tacy sami. Obiecują zbudować most nawet tam, gdzie nie ma rzeki.

Nikita Chruszczow
Awatar użytkownika
Wookush
Lieutenant
Posty: 508
Rejestracja: wtorek, 3 lipca 2007, 12:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wookush »

Inicjatywa godna poparcia i z mojej strony, ale... Wydaje mi się, że OWW2 nie ukaże pełnej specyfiki polskiej partyzantki. Na przykład dysproporcja sił, atak z zaskoczenia, niedobór broni, czy zdobywanie broni na nieprzyjacielu. Zgoda dla dragona, tworzenie takiej formacji jak AK to bardziej robienie całego dodatku o partyzantce, niż samej listy armii.
Gram w: "Kompfgruppe Normandy"
Gram w: "Ambush Alley: Force On Force"
I JESTEM Z TEGO DUMNY !!! :D
Awatar użytkownika
dragon
Starszyj Lejtienant
Posty: 704
Rejestracja: środa, 27 września 2006, 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dragon »

Niestety Wookush ma racje...
takie elementy bedzie bardzo trudno oddac. Myslalem co prawda o zetonach broni, ale pomysl raczej do rozgrywki slabiutki
Politycy wszędzie są tacy sami. Obiecują zbudować most nawet tam, gdzie nie ma rzeki.

Nikita Chruszczow
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

zgadzam się z kolegami... do tego trzeba specjalne zasady zrobić... PW to także AL i LWP do pierwsze oddało czesć oddziałów warszawskich pod dtwo AK, a drugie dokonało desantów w Wawie... a co to jest NOW... z innych ugrupowań to przychodzi mi na mysl NSZ....
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
dragon
Starszyj Lejtienant
Posty: 704
Rejestracja: środa, 27 września 2006, 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dragon »

Narodowa Organizacja Wyzwoleńcza.
Wywodzili sie ze Stronnictwa Narodowego endecja (skądinąd tak jak NSZ) a w 1942 roku polaczyli sie z AK. Potem znow sie usamodzielnili i tak juz do konca wojny
W PW walczylo ich okolo 1500.. nie duzo ale zawsze cos.
Politycy wszędzie są tacy sami. Obiecują zbudować most nawet tam, gdzie nie ma rzeki.

Nikita Chruszczow
Awatar użytkownika
q.b.
Major
Posty: 1211
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:07
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Post autor: q.b. »

dzięki za pozytywny odzew :-) bierzmy się zatem do pracy !

można na koniec - to już odległa perspektywa - połączyć nasz projekt w jeden wielki (wliczając w to Wojnę Obronną 1939 Xardasa) "polską army listę 1939-1945" dodając pancerniaków gen. Maczka, spadochroniarzy Sosabowskiego, komandosów spod Mt. Cassino) do wyboru do koloru :) ale to dygresja na dalsze dni :) skupmy się na ten czas na walce ulicznej w Warszawie i okolicach :)

pozdro!
"Duty, Honor, Country"
Awatar użytkownika
dragon
Starszyj Lejtienant
Posty: 704
Rejestracja: środa, 27 września 2006, 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dragon »

To my dziekujemy za poruszenie istotnej sprawy. ;)
Tak na marginesie, pogadam z osobami z GRH "Radosław" (w ktorej poki co na przechodze okres rekurcki ;)) , z tego co pamietam byli zainteresowani projektem gry bitewnej na temat PW.
A maja sporo materialow , do tego sa siwetnie z tematyka zaznajomieni.
Politycy wszędzie są tacy sami. Obiecują zbudować most nawet tam, gdzie nie ma rzeki.

Nikita Chruszczow
Awatar użytkownika
q.b.
Major
Posty: 1211
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:07
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Post autor: q.b. »

panowie - mam kolejny argument za "zangielszczeniem" naszego przyszłego projektu - jak czytam o tragicznym losie żołnierzy z oddziałów pacyfikujących PW 1944 RONA to mi się nóż w kieszeni otwiera - tutaj można przeczytać takie dywagacje o ciężkim losie Ukraińców z RONY. Stosowna moja odpowiedź zamieszczona została szybko - w pełni powinna zripostować i wyprostować merytorycznie takie pomysły i zapędy historyczne na modelarską gloryfikację co jak co - bardzo brutalnych zbrodniarzy wojennych.
"Duty, Honor, Country"
Awatar użytkownika
HarryG
Sergent
Posty: 115
Rejestracja: czwartek, 31 lipca 2008, 08:04
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: HarryG »

No i bardzo dobrze odpisałeś temu Francuzowi, obawiam się jednak, że dodatek o WP, partyzantce czy polska army lista nie uzupełnią luk w ich wiedzy. Chyba że - inaczej niż podręcznik podstawowy - będą zawierały sporo opisów historycznych. Tak czy inaczej dodatek jest bardzo dobrym pomysłem.
"Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy."
Kubuś Puchatek
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Brawo q.b. , trzeba wyłapywać takie teksty na forach i prostowac cudzą niewiedze.
_kozak
Chasseur
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 12 grudnia 2008, 13:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Projekt army-listy: AK/Powstanie Warszawskie 1944

Post autor: _kozak »

Witam,

wracając do pomysłu.

Mój malutki plan to zbudowanie fajnej dioramki z powstania o rozmiarach pozwalających rozgrywać bitwy.

Zależy mi na jak najwierniejszym wykonaniu tego zadania.

Mam dostęp do planów warszawy z przed i po powstaniu .. więc z zachowaniem skali dla podłoża nie będzie problemu .. również pozwoli to na zachowanie pełny realiów.

Mam również dostęp do zdjęć lotniczych robionych przez Niemców jak i przez rusków ...

Aktualnie jestem na etapie zbierania informacji o jednostkach i głownie o pojazdach wykorzystywanych przez powstańców jak i przez Niemców.

Na różnych forach jest sporo materiałów - więc mój pomysł ... czy może jednak warto by było zebrać wszystko w całość i umieścić to w tym wątku?
Ale dodatkowo dodawać do informacji nt. używanych pojazdów - jakie modele/ jakiej firmy możemy zastosować.

Pewne typy już mam - teraz czekam na Wasz odzew czy coś takiego ma sens ...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Witaj na forum :)

Myślę, że jeśli to bardziej zaawansowany projekt warto założyć osobny wątek i ewentualnie przykleić.

Nie jestem rasowym figurkowcem, więc co do meritum nie będę się wypowiadał, aczkolwiek jeśli masz te materiały, o których piszesz, myślę, że może to być ciekawe.

Tak czy inaczej, życzę powodzenia w rozwoju projektu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Operation: World War II”