Mail zbiorowy do autorów w sprawie zmiany w zasadach

Forum systemu bitewnego "Operation: World War II".
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Mail zbiorowy do autorów w sprawie zmiany w zasadach

Post autor: DT »

Przemos19 pisze: KOMPANIA CZOŁGÓW ŚREDNICH (STANDARDOWA)

0-1 T34/76 Czołg Dowodzenia (Czołg Średni, HQ)
Uzbrojenie podstawowe (wieża): Średnie działo 76.2mm ze sprzężonym LKM DT.
Załoga: 3 ludzi i 1 porucznik (dowódca), wszyscy uzbrojeni w PM PPSh41.
Funkcje: Dowódca/działonowy, strzelec/radiooperator, ładowniczy, kierowca..
Wydaje mi się iż tylko radiotelegrafista (choć nie jestem pewny do końca - bo mogł brać z czołgu swojego DT) i ładowniczy mieli PPSz, mechanik/kierowca i dowódca mieli TT-ki, ponadto na wyposażeniu czołgu znajdowała się skrzynka granatów, mieszcząca 25 granatów recztych typu F-1.
Co do działa czołgowego to w mofdelu 1940 była to armata Ł-11 L/30,5, a w pozostałych modelach T-34/76 była ro armata F-34 L/41,2 znacznie różniące się parametrami balistycznymi....
Przemos19 pisze: 0-1 T34/85 Czołg Dowodzenia (Czołg Średni, HQ))
Uzbrojenie podstawowe (wieża): Ciężkie działo ZiS-S-53 85mm ze sprzężonym LKM DT. Załoga: 4 ludzi i 1 porucznik (dowódca), wszyscy uzbrojeni w PM PPSh41.
Duties: Dowódca, strzelec/radiooperator, działonowy, ładowniczy, kierowca.
Przede wszystkim trzeba Duties poprawić.... :>
poza tym w modelu 1943 było działo D-5T L/52,2, a w modelu 1944 było wzmiankowane działo ZiS-S-53 L/51,5
co do broni osobistej to tak jak w T-34/76 lecz o 1 pepeszke więcej... ponadto T-34/85 miał na wyposażeniu jeden peem PPSz
Przemos19 pisze: 1-3 Plutony Czołgów Średnich, każdy składa się z jednego z jednego z następujących elementów:
• 1-3 T34/76 Czołgi Średnie (1942-1945)
• 1-3 T34/85 Czołgi Średnie (1944-1945)
Czołgi T-34/76 można traktować od modelu 1941 (w użyciu do końca wojny), a T-34/85 w użyciu były od 1943 roku.
Rozpiskę charakterystyk poszczególnych wersji T-34 przedstawiłem tutaj:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.p ... 883#107883
Przemos19 pisze:1-3 T34/76 (Czołg Średni)
Przemos19 pisze:1-3 T34/85 (Czołg Średni)
uwagi jak przy czołgach dowodzenia
Przemos19 pisze:Warianty dla T34/76 i T34/85:
• T34/76 mogą zakupić średni pancerz za +100 punktów każdy.
• Boczna wyrzutnia granatów dymnych może być dodana za +80 punktów każda (1943-1945)
• Radia mogą być dodane za +10 punktów każde. Dodatkowa funkcja dla strzelca: radiooperator (1943-1945).
•Pancerz zależy od wersji (zwłaszcza zmodernizowany model 1943) miał fabrycznie dodany aplikowany pancerz - może więc rozbić T-34/76 na rożne modele produkcyjne?
•Od 1943 roku czołgoi otzrymywały radiostację w standardzie fabrycznym
•W żadnym ze źródeł nie spotkałem sie z informacją, aby T-34 otzrymały wyrzutnie granatów dymnych ;D
Przemos19 pisze: Opcje dla Kompanii Czołgów Średnich
Na każdą pełną kompanię czołgów (1 HQ + 3 plutony po 3 czołgi każdy) ...
były też komanie z dwoma plutonami, wówczas w baalionie były 3 kompanie (w przypadku kompanii 3-y plutonowych w batalionie były 2 kompanie)

Czołgi ciężkie jak się wyśpię......

przepraszaam za ewentualne błędy, ale po awarii kompa nie mam jeszcze mozilli i jadę na windowsowskim explorerze
Ostatnio zmieniony sobota, 26 kwietnia 2008, 16:37 przez DT, łącznie zmieniany 1 raz.
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: xardas12r »

:P Teraz to tylko spisać po anglikańsku i do autorów :D
Obrazek
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Przemos19 pisze:DT - jak czytam listę armii radziecka to mi się normalnie scyzoryk w kieszeni otwiera - jest to najsłabiej zrobiona lista i z najmniejszą liczbą opcji, nazw itp.
No cóż..... :/ Zachód zawsze się zachłystywał wielkim czerwonym bratem :ban: kompletnie nie rozumiejąc tamtejszych realiów a ich wiedza jest powierzchowna :crazy:
Przemos19 pisze:Dość powiedzieć że np pluton przeciwpancerny ma jako wyposażenie tylko działo 45mm bez określenia typu, tak samo z 57mm/76,2mm/85mm ;].
to jest poprawne jeżeli chodzi o artylerię przeciwpancerną na szczeblu batalionu i pułku w dywizjach piechoty (dopiero od II-giej połowy 44 roku na szczeblu dywizyjnym pojawiły się 76-tki).... 57-ki, 76-ki, 85-ki (te występowały bardzo rzadko) i nie wymienione 100-tki były na wyposażeniu jednostek artylerii porzeciwpancernej OND (skąd przydzielano je do poszczególnych armii i frontów)
Przemos19 pisze: Jeśli będziesz mógł swoje uwagi skrobnąc po angielsku i wysłać do autora (ewentualnie umieściś na ich forum - moge też to ja zrobić) byłbym zobowiązany.
ja będę pchał na forum, a ty bedziesz tłumaczył.... Sorry, Mi English is very, very bad :>

A to co już ostatecznie ustalone możesz mi przesyłać?
Ostatnio zmieniony sobota, 26 kwietnia 2008, 12:35 przez DT, łącznie zmieniany 1 raz.
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

Nie nie, chodzi mi o to że nie wyszczególniono typu tych dział ;) (nic więcej).
Aczkolwiek reszta kalibrów jak widać wyżej może być dowolnie zmieniana (oprócz 85mm, te tylko w 1945r.)
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Re: Tłumaczenie listy armii radzieckiej

Post autor: DT »

Przemos19 pisze: KOMPANIA CZOŁGÓW ŚREDNICH (STANDARDOWA)
Warianty dla T34/76 i T34/85:
Należało by dodać jeszcze możliwość instalowania trału przeciwminowego:
:arrow: Trały PT-1 i PT-2 od sierpnia 1942 testowano na froncie w warunklach bojowych; były to: 233.bcz/86.BPanc (2 czołgi trały w VIII.42); 310.bcz/109.BPanc (2 czołgi trały w XI.42), 2.APanc (5 czołgów trałow w III.43), Fr. Płn.-Kauk. (16 czołgów trałów w V.43)
:arrow: 5.VI.43 sformowano 166. samodzielny pułk inżynieryjno-czołgowy liczący 22 czołgi T-34/76 i 18 trałów. W sumie sformowano 8 takich pułków (nie znam numeracji pozostałych)
:arrow: póżniejszym okresie wojny do uzbrojenia weszły udoskonalone trały PT-3 i PT-34
Przemos19 pisze: PLUTON CZOŁGÓW CIĘŻKICH (STANDARDOWY)
Składa się z jednego z jednego z następujących elementów::
• 1-3 IS2m (1944-1945)
• 1-7 KV1 (1941-1944)
pluton czołgów ciężkich IS liczył 2 wozy (przy czym były to początkowo nie wielkie ilości IS-1, później standardowe IS-2, z czasem uzupełniane przez IS-2m)
kompania to 2 plutony + wóz dowódcy kompanii
pluton czołgów ciężkich KW:
:arrow: do lata 1941 roku - liczyły po 3 wozy KW-1 lub KW-2 (nie mieszano tych typów w obrebie plutonu); kompania składała się wówczas z 3 plutonów i wozu d-cy kompanii (razem 10 wozów)
:arrow: od II. połowy 1941 roku do II. połowy 1942 roku - liczyły 2-3 wozów KW-1 (KW-2 bardzo szybko się wykruszyły), kompania składała się wówczas z 2 plutonów plus wóz d-cy kompanii (razem 5-7 wozów)
:arrow: od II połowy 1942 roku: plutony liczyły 2 wozy KW (KW-1, KW-1s, KW-85); kompania składała się z 2 plutonów i wozu d-cy kompanii (razem 5 wozów)[/quote]
Przemos19 pisze: 1-3 IS2m (Czołg Ciężki)
Uzbrojenie podstawowe (wieża): Ciężkie działo D25T 122mm (L43) ze sprzężonym LKM DT. Uzbrojenie dodatkowe (tył wieży): LKM DT z podparciem.
Załoga: 3 ludzi i 1 sierżant (dowódca), wszyscy uzbrojeni w PM PPSh41.
Armata to początkowo 122mm tankowaja puszka obr.1943, od I.(II?).1944 roku zastapiona przez 122mm tankowaja puszka obr.1944 (obie znane też jako D-25T). Pierwsza miała zamek śrubowy, ta druga miał półautomatyczny zamek klinowy.
uzbrojenie dodatkowe: był jeszcze nieruchony kaem DT w kadłubie.
broń osobista załogi --> patrz T-34/76... ponadto miały skrzynkę granatów F-1 (25 sztuk)
Przemos19 pisze: Uwaga: Pociski przeciwpancerne 12mm są mnij skuteczne niż pociski tego samego kalibru produkowane przez inne państwa.
A znasz oprócz niemieckiego PaK-a/KwK 44 tego kalibru armatę czołgową?
Przemos19 pisze: Warianty:
• CKM DShK z podparciem przeciwlotniczym może być dodany za +90 punktów. Uzbrojenie dodatkowe. Dodatkowa funkcja dla dowódcy: strzelec przeciwlotniczy (odkryty).
Z wkm-em DSzK jest dziwna sprawa charakterystyki podają go jakby był w standardzie fabrycznym, jednak na wojennych fotografiach go nie widziałem.... możliwe iż montowano go dopiero po wojnie......
Przemos19 pisze: • Można przekształcić IS2m w IS1 przez zamianę ciężkiego działa 122mm na długolufowe 85mm i zamianę bardzo ciężkiego pancerza na ciężki pancerz oraz utratę charakterystyki Ignoruje osłonę (L) za łączny koszt -230 punktów.

przede wszystkim powinna być możliwość stworzenia IS-2 w stosunku do IS-2m miał inny kształt pancerza (nie profilowany) (patrz załączniki)
Przemos19 pisze: • Można przekształcić IS2m w IS3 (tylko 1945) przez zamianę bardzo ciężkiego pancerza na super ciężki pancerz i utratę uzbrojenia dodatkowego za +150 punktów każdy.
te czołgi miały w standardzie fabrycznym DSzK oraz 122mm armatę obr.1944, i tylko 1 km DTM(sprzężony), poza granatami F-1 załoga miała do dyspozycji 2 świece dymne MDSz

Z KW jest sprawa trudniejsza i trzeba by opracować taki wykaz wersji jak dla T-34.... ;D a to troche zajmie mi czasu....
Załączniki

[Rozszerzenie jpg zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

[Rozszerzenie jpg zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

Ilości wersji KW jestem świadom, było ich od groma i trochę ;)
Zapewne dlatego "trochę" spłycono ten problem.

A co do kalibru 122mm - wszytskie działa mają tą samą tabelę, różnią się tylko amunicją (HE albo AP) oraz swym ciężarem gatunkowym i kalibrem(lekkie/średnie/ciężkie). Dodatkowo w celu rozróżnienia wpływ na efekty strzelania mają ich charakterystyki - czyli w zasadzie długość armaty (i czy przypadkiem nie haubica).
System jest widełkowy - od 80mm do 90mm, od 90mm do 100mm itp Dlatego też aby uwzględnić że było to działo gorsze od Paka dodano tą właśnie uwagę. Podobno w czasie testów Rosjan IS-2 uprawiał powergaming. (i w rzeczywistości mimo kalibru nie było aż tak doskonałe). Dlatego też w tabeli jako jedyny WYJĄTEK radzieckie działo 122mm ma swoją osobną pozycję w tabeli.

Anyway wielkie dzięki za uwagi, skomasuję je i zamiesczę na ichniejszym forum (i prześlę komu trzeba) :)
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: xardas12r »

Myśle ,że trzeba by było zrobić oddzielnny temat z zbiorowym mailem do autorów - ja terz mam pare uwag :D

EDIT:
Już temat wydzieliłem:
Betony które zauważyłem:
-Brytole maja możliwość wystawienia plutonu na dwuch shermanach 76 wspieranych 2-firfly
(shemany 76 były wykorzystywane zamienie z firfly.
-KW 85 powinien miec usunięty dolny karabin maszynowy.
-Panthera powinna miec pociski specjalne (wolframowe).
Obrazek
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

Pantera wg zapowiedzi autorów nie będzie ich miała. Tak samo KT nie będzie ich miał.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

A ja proponowałbym zachować porządek w proponowanych zmianach (unikniemy przez to bałaganu i mam nadzieję niczego nie przeoczymy).... :faja:
Na pierwszy ogień niech pójdą Sowieci, potem zajmiemy się Deutschami, a na koniec angloamerykanami....
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

Zgadzam się, poza tym sowietów najmniej jest objętościowo ;)
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Wookush
Lieutenant
Posty: 508
Rejestracja: wtorek, 3 lipca 2007, 12:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wookush »

Ja mam uwagę odnośnie armii brytyjskiej. Dlaczego nie ma ciężarówek Matador i Morris (nie chodzi mi tu o C8 czyli ciągnik artyleryjski).
Gram w: "Kompfgruppe Normandy"
Gram w: "Ambush Alley: Force On Force"
I JESTEM Z TEGO DUMNY !!! :D
Awatar użytkownika
Kamil88
Adjudant
Posty: 216
Rejestracja: niedziela, 26 listopada 2006, 15:09
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Kamil88 »

Mi osobiście najbardziej brakuje:

-brak opcji g43 dla FJ
-brak unieruchomienia wieży w tabeli dmg czołgów.
-brak bonusów za mundury kamuflażowe.
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

No to jedziemy dalej z sowietami:
Przemos19 pisze: 1-7 KV1 (Czołg Ciężki)
charakterystyka Kilma jest tutaj: http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?t=5521
Przemos19 pisze: Uzbrojenie podstawowe (wieża): Średnie działo F34 76.2mm (L40) ze sprzężonym LKM DT.
Na KW-1 montowano cztery różne działa 76mm o różnych długościach lufy (a co za tym idzie również osiągach)
Przemos19 pisze: Uzbrojenie dodatkowe (dolny kadłub): LKM DT z podparciem.
nie występował we wczesnych egzemplarzach modelu 1939
Przemos19 pisze: Załoga: 4 ludzi i 1 sierżant (dowódca), wszyscy uzbrojeni w PM PPSh41.
tak jak w T-34/85
Przemos19 pisze: Charakterystyki: długa lufa (uzbrojenie podstawowe), ciężki pancerz
jabym napisal lufa średniej długości lub długa lufa (zależnie od modelu/odmiany) podobnie jest z pancerzem.... (w ogole pancerz powinien zostać w systemie zmieniony, bo nie oddaje różnic np. takich jak występują w Klimie)
Przemos19 pisze: Uwaga: Gdy czołg jest w ruchu nie może obracać wieży.
A to niby dlaczego?
Przemos19 pisze: Warianty:
• Kamuflaż ambush może być dodany za +30 punktów.
najczęściej stosowany kamuflaż to zimowy ;D, letnie kamuflaże są bardzo bardzo...rzadko spotykane
Przemos19 pisze: • CKM DShK z podparciem przeciwlotniczym może być dodany za +90 punktów.
na KW-1/85 montowano p-lot km DT, a nie DSzK i to na co 5-7 wozie
Przemos19 pisze: • Średnie działo 76.2mm może być zastąpione długolufowym ciężkim działem 85mm za +150 punktów (1943-1945).
to zamiana w KW-85, a co z zamianą w KW-1 model 1939/1940 z armatą Ł-11 i F-32 oraz w KW-1s?
Przemos19 pisze: • Radia mogą być dodane za +10 punktów każde. Dodatkowa funkcja dla przedniego strzelca: radiooperator (1943-1944).
do modelu KW-1s radio posiadały wozy dowódców..... od KW-1s radio było w standardzie czyli od drugiej połowy 1942 roku
Przemos19 pisze: • 1 czołg na pluton może zastąpić średnie działo 76.2mm ciężkim działem 152mm (haubica) dodając 1 członka załogi i charakterystykę: Ogień pośredni (minimalny zasięg 100cm), ignoruje osłonę (L) za +190 punktów (model KV2A).
nie wiem czy KW-2 były w plutonach razem z KW-1, ale maksymalna odległość celowania (najwyższa podziałka na celowniku) w tym czołgu wynosiła 4200m (przelicz sobie) dla KW-1 to było 3600m.

ponadto jak wspomiałem wyżej brak możliwości zróżnicowania pancerza zwłaszcza dla KW-1s i dla KW-1 Model 1940 z ekranami, a i z wieżami odlewanymi też się różnią....

ponadto powinna być możliwość zainstalowania trału jak w T-34
Ostatnio zmieniony niedziela, 11 maja 2008, 15:55 przez DT, łącznie zmieniany 2 razy.
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Przemos19 pisze:PLUTON PRZECIWPANCERNY

Składa się z 1-2 Dział przeciwpancernych (1942-1945)
Zabrakło że są to dziala kal. 45mm były zasadniczo dwie odmiany tych dział obr.1937 (L/46) i obr.1942(L/67); wcześniejsze modele raczej sie wykruszyły w boju do 1942 roku.
Przemos19 pisze: 1-2 Działa przeciwpancerne (Artyleria)
1 człowiek uzbrojony w pistolet Tokarev M1933 i lekkie działo 45mm.
chyba coś jest nie tak... :>
Przemos19 pisze: Charakterystyki: Długa lufa,
tak jak pisałem były dwie długości lufy....
Przemos19 pisze: Warianty:
• Można zastąpić lekkie działo 45mm średnim działem 76.2mm z bardzo długa lufą za +200 punktów. Cały pluton mus mieć ten sam typ działa.
to była faktycznie armata dywizyjna (polowa)
Przemos19 pisze: • Można zastąpić lekkie działo 45mm ciężkim działem 85mm z długa lufą za +250 punktów (1945). Cały pluton mus mieć ten sam typ działa.
85-tki nie były zbyt często widziane na polach bitew... większość produkcji wykorzystana była w wozach bojowych
Brak możliwości stworzenia 100mm armaty p-panc obr.1944 (BS-3) nota bene były powszechniejsze niż 85-tki
Przemos19 pisze: • *Ciężarówka Gaz lub podobna może być dodana do każdego działa jako pojazd transportowy i holujący za +30 punktów każda.
jako holowniki 45-tek wykorzystywano także Willisy i Czapajewy (GAZ-67B) i chyba także M3A1 Scout Car-y (White) a także miały trakcje konną...
do pozostałych wykozystywano przede wszystkim Zi|S-y 5 i Studeki US-6
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

W zasadzie Rosjanie są z 1944-45 więc można na ich obronę co do KW ten argument podnieść że część wcześniejszych wersji się wykruszyła ;)
Pancerz - zawsze można zamiast ciężkiego bardzo ciężki, bądź dać charakterystykę słaba konstrukcja (jako osłabiająca).
Reszta poraża mnie ogromem Twojej wiedzy :)

Ps - co do człowieka uzbrojonego w działo - to jest pewne uproszczenie - w zasadzie jest to działonowy ;) Jak on zginie to wiadomo kto padł, poprostu i jaka broń została chwilowo stracona. Nie żeby inni nie mogli jego roli przejąć.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Operation: World War II”