Strona 1 z 2

Projekt - Japonia

: wtorek, 9 października 2012, 21:29
autor: Przemos19
Już od dłuższego czasu krążył mi po głowie pomysł Japończyków, tym razem przechodzę do realizacji.
Zacznę jednak od nietypowego pytania - jaki kolor (Model Master) najlepiej użyć do malowania Stuartów użytych przez amerykanów na Pacyfiku i zdobytych przez Japończyków? Ten pojazd właśnie będzie zalążkiem armii. Wiem, że nietypowo kto mówi że należy robić wszystko według schematu?

Re: Projekt - Japonia

: czwartek, 11 października 2012, 11:58
autor: Przemos19
Robiąc wywiad po internecie i instrukcjach różnych modeli chyba wytypowałem dobry kolor: OLIVE DRAB
http://plastmodel.pl/p/199/6196/model-m ... arska.html

Czy faktycznie nadaje się na pacyficzny teatr działań wojennych dla M3A1 Stuart ?

Re: Projekt - Japonia

: czwartek, 11 października 2012, 13:13
autor: Sarmor
Obrazek

Olive Drab pasuje jak najbardziej, tyle że jeden drugiemu nierówny.
Ja jako fan Vallejo używam Brown Violet (VMC) i tego koloru zamierzam użyć do moich Shermanów i Stuartów. Na TMP ten kolor określili jako "najbliższy OD", a tabela porównawcza na stronie Vallejo podaje go jako odpowiednik "oficjalnego" OD (FS 34088) - ale ten standard został ustalony dawno po wojnie i opisuje późniejszy kolor.
Z kolei Olive Drab od VMC jest ponoć zbyt ciemny (w katalogu wygląda całkiem niewłaściwie, ale w sumie wszystkie farby Vallejo tak się tam prezentują).
Steven Zaloga rekomendował kiedyś Tamiya XF-62 jako niemal idealny odpowiednik oryginalnej farby. Znalazłem jednak głosy, że porównywał kolor do lotniczego, a nie naziemnego odcienia.

Ogólnie myślę, że to rozważania w stylu "który Feldgrau jest jedynym właściwym" i póki kolor przypomina OD (z wyglądu, nie nazwy), będzie dobrze. Są nawet tacy, którzy uzyskiwali OD mieszając Chaos Black i Bubonic Brown.

Re: Projekt - Japonia

: czwartek, 11 października 2012, 13:25
autor: Inkub
Prawdę mówiąc, dobieranie właściwego odcienia farby, zwłaszcza tam, nie ma większego sensu - chyba że robisz maszynę nówka sztuka. Specyfika działań na tym obszarze działań powodowała błyskawiczne płowienie farby, jej przebarwienia, itd. Kup ten, który Ci najbardziej pasuje i postarz trochę modele, zwracając uwagę, żeby odcień farby był bardziej blady niż pierwotny.
I tyle.

Re: Projekt - Japonia

: czwartek, 11 października 2012, 20:30
autor: Przemos19
Hmm moja technika malarska obejmuje spryskanie podstawowym kolorem, wash i rozjaśniający suchy pędzel na krawędziach tak więc raczej wypłowiały nie będzie, co najwyżej brudny i to bardzo. Zostanę zatem przy mojej propozycji farby, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Re: Projekt - Japonia

: czwartek, 11 października 2012, 21:22
autor: Inkub
Jak pryskasz z aero, to przed washem wystarczy wrzucic psiuknieciami druga warstwe ciut bardziej blada na co bardziej plaskie powierzchnie, na ich srodek. I efekt bedzie przyzwoity.

Re: Projekt - Japonia

: czwartek, 11 października 2012, 21:41
autor: Przemos19
Próbowałem ale zrobiłem zbyt rzadką farbę, tak powinno być? Czy gęstość normalną a tylko odrobinę bledsza farba?

Re: Projekt - Japonia

: czwartek, 11 października 2012, 22:38
autor: Inkub
Normalna gestosc, tylko strumien musi miec mniejsza srednice, zeby nie chlapac po calosci, tylko posrodku plyt, na wierzchu wiezy, itd. Generalnie taka sama farba z dodaniem odrobiny bialego, zeby bylo jasniej. Po skonczeniu malowania efekt ma byd dosc widoczny, po nalozeniu washa tez, aczkolwiek juz znacznie bardziej stonowany.

Re: Projekt - Japonia

: piątek, 12 października 2012, 08:51
autor: Sarmor
Skoro już dotknęliśmy temat kolorystyki na Pacyfiku, to może mi ktoś powiedzieć, jakiego koloru powinna być japońska artyleria?

Re: Projekt - Japonia

: piątek, 12 października 2012, 10:22
autor: Przemos19
No właśnie, też mam taki problem. Rozważam jakiś oliwkowy kolor.

Re: Projekt - Japonia

: sobota, 13 października 2012, 15:45
autor: Przemos19
Dalszy ciąg projektu to oczywiście figurki i kolejny dylemat - podkład Army Painter biały z puszki czy biały nakładany aerografem Pactry/Model Master? Jakie są wasze doświadczenia pod 20mm w tej materii, uwzględniając że to plastiki a nie metale z raczej głębszym detalem.

Re: Projekt - Japonia

: sobota, 13 października 2012, 18:16
autor: fanir
Sarmor pisze:Skoro już dotknęliśmy temat kolorystyki na Pacyfiku, to może mi ktoś powiedzieć, jakiego koloru powinna być japońska artyleria?
Przemos19 pisze:No właśnie, też mam taki problem. Rozważam jakiś oliwkowy kolor.
Z tego co wiem japońskie działa malowano albo na oliwkowo albo w kolorze khaki, spotkałem się z użyciem odpowiednio dla oliwkowego - reflective green i dla khaki -air khaki brown.

Re: Projekt - Japonia

: sobota, 13 października 2012, 19:12
autor: Sarmor
A pamiętasz może, od czego zależało, czy były oliwkowe, czy khaki? Czas, obszar, typ artylerii czy tylko stan magazynu farb?

Re: Projekt - Japonia

: sobota, 13 października 2012, 19:36
autor: fanir
http://theminiaturespage.com/boards/msg.mv?id=241289 polecam zapoznanie się z tym tematem, jest tam sporo ciekawych rzeczy na temat japońskich dział.

Re: Projekt - Japonia

: piątek, 30 listopada 2012, 10:24
autor: bnk
Przemos19 pisze:Dalszy ciąg projektu to oczywiście figurki i kolejny dylemat - podkład Army Painter biały z puszki czy biały nakładany aerografem Pactry/Model Master? Jakie są wasze doświadczenia pod 20mm w tej materii, uwzględniając że to plastiki a nie metale z raczej głębszym detalem.
Poleciłbym Ci podkład z puszki, lepiej siada i lepiej się trzyma figurek. jak dasz akrylami z aero to niewiele Ci ten podkład da, będzie bardziej podatny na ścieranie, i to o wiele bardziej niż podkład w sprayu Citadel lub Vallejo.