Dioramy-Makiety=Nasze pole bitwy

Awatar użytkownika
rrober
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: rrober »

Borsuk pisze:C. Biorąc skalpel odcinamy gąbkę od tych farfocli (żyłek). D. Mając kilka farfocli sklejamy je polimerem razem ze sobą tworząc żywopłot.
A może łatwiej kupić po prostu myjkę bez gąbki (taką do szorowania) w dodatku w odpowiednim kolorze (ja kupiłem w ciemnozielonym) - potem można ją pocieniować (wygląda jak świeżo przycięty żywopłot) lub obsypać gąbką (do kupienia z sklepach z artykułami modelarstwa kolejowego).
Można żywoloty robiś teżz samej gąbki - odpowiednio ją malując (warto usztywnić wcześniej wikolem) i obsypując ... lub zczegoś innego (widziałem zrobione ze steropianu i z tektury (oczywiście obsypane).

Podonie robi się drzewa liściaste - pień z drutu, okręcony taśmą papierową lub plastrem i zasmarowany szpachlą akrylową (do ścian), korona drzewa z gąbki (odpowiednio wyciętej i obsypanej).
Pozdrawiam,
rrober
Awatar użytkownika
Borsuk
Sous-lieutenant
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 14:19
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Borsuk »

To jedna z technik powiem też o innej
"Przejdziemy przez Niemców jak gówno przez kaczkę" - Gen. Patton
Awatar użytkownika
Borsuk
Sous-lieutenant
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 14:19
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Borsuk »

A oto inna technika bardziej pracochłonna ze względu na spacer do sklepu tapicerskiego.
Kupujemy matę kokosową o grubości 1.5cm. Są one w różnych rozmiarach. A cena nie stanowi problemu.
1.Podstawe robimy tak jak powyżej. 2.Mate tniemy na prostokąty. 3.Malujemy zielonym sprayem. 4.Przyklejamy do podstawy polimerem. 5.Można dla efektu użyć posypki modelarskiej. 6.Dodajemy kilka swoich dodatków i gotowe. Efekt końcowy widoczny na fotografiach:)
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela, 30 marca 2008, 23:29 przez Borsuk, łącznie zmieniany 2 razy.
"Przejdziemy przez Niemców jak gówno przez kaczkę" - Gen. Patton
Awatar użytkownika
rrober
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: rrober »

Z kokosowej wycieraczki (takiej przed drzwi) robi się ciekawe pola z niezebranym zbożem. Taką wycieraczkę można kupić w cenie 15-20zł.
Następnie wystarczy ją pociąć w prostokąty (tak, aby później łatwo było układać odpowiednie kształty pół).
Efekt jest następujący:
Obrazek
Pozdrawiam,
rrober
Awatar użytkownika
rrober
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: rrober »

Borsuk pisze: 2.Płyta piankowo kartonowa (cienka pianka o grubości 5mm oklejona z obu stron białym kartonem Bristolem używana przez fotografów jako antyrama).
Płyta piankowo-kartonowa jest OK, ale ja używam zwykłego styropianu o grubości 1 cm - takie rozwiązanie ma kilka zalet:
1. jest zdecydowanie tańsze,
2. styropian posiada własną fakturę, która jest idealna na budowle kamienne np. mury obronne lub zamki (także na ruiny lub zwykłe ściany domów może być odpowiednia - wystarczy tylko odpowiednio pomalować),
3. na styropian także można nanieść warstwę szpachli - nawet lepiej się trzyma niż płyty.
Styropian ma dwie podstawowe wady: wymaga umiejętnej obróbki (takiej żeby nie zaśmiecić całej okolicy) - dlatego trzeba go ciąć bardzo ostrym nożem (ja używam żyletki lub nożyków modelarskich), drugą wadą jest to, że jest zdecydowanie mniej trwały - dlatego całą konstrukcję ścian domku należy dokładnie zasmarować (pomalować) gęstym wikolem (klej zostanie wchłonięty przez styropian i nada mu sztywność i trwałość. Także szpachlówka zabezpiecza przed uszkodzeniami.
Styropian najlepiej kleić klejem polimerowym. Warstwa wikolu powoduje, że można go malować farbami akrylowymi lub olejnymi (np. w spraju)

Płyta może być też zastąpiona przez zwykłą, grubą tekturę - po zasmarowaniu szpachlą i tak nie widać co jest w środku.

Zamiast tynkować domek szpachlą - można po prostu pomalować ściany wikolem o obsypać drobnym piaskiem (co im nada odpowiednią fakturę) a następnie wszystko pomalować i pocieniować.

Domki drewniane można robić w ten sposób, że konstrukcję z tektury oklejamy patyczkami drewnianymi do szaszłyków. Następnie wszystko można pomalować bejcą, lakiero-bejcą lub farbami i pocieniować.

Deski (np. na ścianach lub dachach) robi się ze zwykłej tektury pociętej w paseczki i odpowiednio pomalowanej.

Dachówkę najprościej można zrobić w ten sposób, że arkusz tektury falistej odpowiednio nacinamy nożem (w równoległe pasy o długości pojedynczej dachówki) a potem wszystko malujemy.

Jak widzicie "patentów" jest sporo - jak mi się coś przypomni do podrzucę
Pozdrawiam,
rrober
Awatar użytkownika
Borsuk
Sous-lieutenant
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 14:19
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Borsuk »

Dobry pomysł z ta wycieraczką:) A prospos wszystkich tu wypowiedzi.
Każdy ma swoją ulubioną technike wykonywania terenu pola bitwy.
Każdy może tu dac swój własny pomysł. Nikogo nie naciskam aby własnie taką technike stosował jak ja podaje to zależy wyłącznie od czytającego czy chce technike stosowac czy nie. Poust jest własnie poto aby wymienic spostrzeżenia i doswiadczenia. Z czgo jestem bardzo rad :lol:
Ja stosuje techniki które dla mnie są najlepsze i które mają najlepszy efekt i dąze tak jak każdy modelarz do ideału modelu. Poznając niektóre techniki w szkole Plastycznej przeszłem niejaką ewolucjie w tej dziedzinie i wiele pomysłów już przerabiałem i musze powiedziec że niektóre techniki są niezbyt dobre lub efektywne. Lecz nikogo nie będe oceniał jesli nie widze danego obiektu i rzeczy a nawet w tedy krytyke zostawie dla siebie. Moge jedynie podpowiedziec komus żęby sprubował innej techniki i porównał efekty :D
"Przejdziemy przez Niemców jak gówno przez kaczkę" - Gen. Patton
Awatar użytkownika
Borsuk
Sous-lieutenant
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 14:19
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Borsuk »

Dzis wieczorem napisze jak wykonywac BOCAGE wiecie co to? To zmora aliantów biorących udział w D-Day. Dla Szkopów zbawienne dla aliantów smiertelne. :twisted:
"Przejdziemy przez Niemców jak gówno przez kaczkę" - Gen. Patton
Awatar użytkownika
Borsuk
Sous-lieutenant
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 14:19
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Borsuk »

Tak jak obiecałem rano pisze o BOCAGE.
To właśnie prawdziwe żywopłoty Normandii. To wał ziemny porośnięty gęsta roślinnością i drzewami. Trudny do przebycia w pełnym ekwipunku. Nie do pokonania przez czołgi przynajmniej nie na początku bitwy normandzkiej.
Co będzie nam potrzebne?:
1.Pianka lub tektura. 2.Styrodur. 3.Skalpel. 4.Posybka lub mata. 5.Klej polimerowy. 6.Porosty drzewa. 7.Klej na gorąco w sztyfcie.
A. Wycinamy podstawę z pianki lub kartonu w kształcie prostokąta o wymiarach: dł20cm i szer. 10cm. B. wycinamy ze styroduru bryłę czworobok o ścianach 1.5cm na 1.5cm o dł. 20cm. C. Skalpelem ścinamy ostre kanty bryły aby bardziej je zaokrąglić.
D. Przyklejamy styrodur do podstawy na samym jej środku wzdłuż jej długości. E.Oklejamy matą lub posypujemy posypką aby powstał wał podobny trochę do wału rzecznego. F.Teraz naklejamy przy pomocy kleju na gorąco tego w sztyfcie drzewa i krzewy gęste krzaki powoje itd. I mamy gotowe. Sugeruje zrobić ich kilka ja mam na razie 4.
U mnie aby pokonać tą przeszkodę żołnierze muszą poświecić 2 tury w grze a pojazd 1 turę. Aby zobaczyć jak to wygląda proszę spojrzeć na zdjęcia ;D
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela, 30 marca 2008, 23:37 przez Borsuk, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przejdziemy przez Niemców jak gówno przez kaczkę" - Gen. Patton
Awatar użytkownika
Borsuk
Sous-lieutenant
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 14:19
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Borsuk »

Dzis napisze o budowie drzew. Na pozór łatwa sprawa ale czy na pewno?
"Przejdziemy przez Niemców jak gówno przez kaczkę" - Gen. Patton
Awatar użytkownika
Borsuk
Sous-lieutenant
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 14:19
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Borsuk »

Drzewa są na pozór łatwe do wykonania lub po prostu do kupienia.
Ale można je przecież jednak wykonać ręcznie od podstaw.
Pierwsza technika nieco pracochłonna to wykonanie drzew z gotowych roślin.
Najpierw najlepiej przejść się na łąkę lub do lasu. Poszukać tam małych gałązek przypominających drzewa. Jeśli gałązka ma za mało rozwidleń to należy dokleić kilka gałązek więcej. Następnie wycinamy podstawkę pod drzewo w kształcie okręgu z kartonu i naklejamy na matę z trawy. Wycinamy i podstawka gotowa. Teraz przyklejamy pień klejem na gorąco i następnie naklejamy imitacje liści z morskich porostów które można łatwo kupić. Efekt jest bardzo ładny lepszy niż drzewa z drutu.
:D
"Przejdziemy przez Niemców jak gówno przez kaczkę" - Gen. Patton
Awatar użytkownika
rrober
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: rrober »

Kiedyś widziałem na jednej z dioram las po ostrzale artyleryjskim (była to zdaje się teren do ww1 front zachodni 1916-18) - praktycznie same pnie drzew z poscinanymi koronami - zrobiono go z naturalnych patyków, odpowiednio połamanych i powtykanych w podłoże - do tego oczywiście trochę połamanych gałezi i wszechobecne błoto.
Efekt był naprawdę niesamowity :cool:
Pozdrawiam,
rrober
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: xardas12r »

Dobrym sposobem na dzrewa ,jest wycięcie odpowiednich "gałązek" z plastikowj choinki :)
Awatar użytkownika
maly_kapral
Capitaine
Posty: 830
Rejestracja: czwartek, 1 marca 2007, 14:22
Lokalizacja: Kościan pod Poznaniem

Post autor: maly_kapral »

a ja robię drzewka tak jak kolega doradził, tyle że żadnych listków nie robię... niestety moje drzewa wyglądają jak późną jesienią... z morskich porostów się te liście robi?? poproszę jakieś zdjęcia wstawić... chciałbym to zobaczyć...
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

dodam ze mozna kupic przepiekne fototrawione liscie drzew/ galezie z liscmi wiekszosci znanych drzew w roznych skalach

jedyny problem to absurdalna cena
http://www.hasslefreeminiatures.co.uk/r ... 481ea66eb6

kolejna technika jest produkcja z roslinek akwariowych dostepnych w roznych wzorach w akwarystycznych

pamy w malej skali wychodza swietne
Obrazek
Bogus_law
Captain
Posty: 833
Rejestracja: sobota, 20 maja 2006, 11:58
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Bogus_law »

Te palemki to z akwarystycznych ??
U mnie tylko takie bardzo liściaste roślinki mieli.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Modele i figurki”