Skala figurek do Bolt Action

Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Skala figurek do Bolt Action

Post autor: Sarmor »

Wątek wydzielony z:
http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=15342
LordDisneyland pisze:Uł-ał, projektant modelu chyba lubował się w ćwiekonitach... Nie lepiej by było Tamijkę w 1/48 zrobić? ;)
Nie widziałeś, jakie flejmy są, kiedy ktoś na grupie na FB czy polskim forum BA wspomni o 1/48. :D
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: [IX] [4] Marder III Ausf. M

Post autor: Przemos19 »

1:48 bardziej realne gdyż figsy i tak są trochę przerośnięte :D
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: [IX] [4] Marder III Ausf. M

Post autor: Sarmor »

Są przerośnięte wszerz, ale nie wzwyż - figurki 1/48 są smuklejsze i wyższe.
Ale nie w tym rzecz - w polskim środowisku BA są pocieszne kłótnie o granie tymi kilka milimetrów większymi pojazdami 1/48. No i skala ta nie jest dopuszczana na turniejach (przynajmniej niektórych), więc jeśli Max chce na jakimś wystawić tego Mardera, to musi się trzymać modelu z ćwiekonitami.
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Adjoint
Posty: 763
Rejestracja: środa, 23 września 2015, 18:06
Lokalizacja: Warszawa, Warszawa Warszawa

Re: [IX] [4] Marder III Ausf. M

Post autor: LordDisneyland »

Jako że nie gram, nie miałem pojęcia, że aż takie konflikty występują :P W takim razie odpuszczam ;) Wygląda oldpunkowo , jest ołkej :)
Awatar użytkownika
Max Savastianowicz
Sous-lieutenant
Posty: 408
Rejestracja: wtorek, 1 grudnia 2015, 00:16
Has thanked: 69 times
Been thanked: 63 times

Re: [IX] [4] Marder III Ausf. M

Post autor: Max Savastianowicz »

Niestety Sarmor ma rację. Niektórzy organizatorzy nie dopuszczają do gry modeli w skali 1:48. Chcąc nie chcąc musiałem część pojazdów wymienić. Inna sprawa, że skala 1:48 też ma pewne widełki i taki SU-152 z Bronko wygląda przy boltowych figurkach jak kolos.
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: [IX] [4] Marder III Ausf. M

Post autor: Przemos19 »

Ciesz się że nie wprowadzono zasad co do procentu oryginalnych figurek od Warlord Games jak to ma miejsce z FOW :)
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: [IX] [4] Marder III Ausf. M

Post autor: Telamon »

Ale nie w tym rzecz - w polskim środowisku BA są pocieszne kłótnie o granie tymi kilka milimetrów większymi pojazdami 1/48. No i skala ta nie jest dopuszczana na turniejach (przynajmniej niektórych), więc jeśli Max chce na jakimś wystawić tego Mardera, to musi się trzymać modelu z ćwiekonitami.
Obrazek

Nie dziw się ludziom, że protestują gdy M3 Stuart jest wielkości Shermana. ;)
Jeżeli chodzi o 1/48 to są jak najbardziej w użyciu ale wszelkie wątpliwe testy i pomiary są rozwiązywane na ich niekorzyść z racji większych rozmiarów.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: [IX] [4] Marder III Ausf. M

Post autor: Sarmor »

Telamon pisze:Nie dziw się ludziom, że protestują gdy M3 Stuart jest wielkości Shermana. ;)
Bo to Sherman jest za mały. :P
Telamon pisze:wszelkie wątpliwe testy i pomiary są rozwiązywane na ich niekorzyść z racji większych rozmiarów.
Jak ktoś chce wystawić lepiej wyglądający model, którego wielkość będzie działała na niekorzyść wystawiającego, a nie jego przeciwnika, to ja naprawdę nie widzę problemu. ;)
Natomiast tam padają argumenty o jedynej słusznej skali 1/56, choć a) figurki Warlord Games nie trzymają skali b) skala 1/56 jest czysto umowna, a 28mm są gdzieś między 1/60 a 1/50. A najzabawniejsze są głosy "zaraz ktoś będzie chciał wystawiać modele 1/72". :lol:

Może poprośmy Umpapę o wycięcie?
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: [IX] [4] Marder III Ausf. M

Post autor: Telamon »

Natomiast tam padają argumenty o jedynej słusznej skali 1/56, choć a) figurki Warlord Games nie trzymają skali b) skala 1/56 jest czysto umowna, a 28mm są gdzieś między 1/60 a 1/50. A najzabawniejsze są głosy "zaraz ktoś będzie chciał wystawiać modele 1/72".
Tak, ale takie rzeczy piszą jednostki (2-3 użytkowników forum, nie wiem ilu graczy). Poza tym największe kontrowersje wzbudzały nie figurki lecz pojazdy i właśnie dlatego opracowano wcześniej wymienioną przeze mnie regułkę - przerośnięte pojazdy zapewniały zbyt duże korzyści aby je zignorować gdy na rynku są odpowiedniki tych modeli w promowanej przez wydawcę skali.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: [IX] [4] Marder III Ausf. M

Post autor: Sarmor »

Telamon pisze:przerośnięte pojazdy zapewniały zbyt duże korzyści aby je zignorować gdy na rynku są odpowiedniki tych modeli w promowanej przez wydawcę skali.
Kłopot w tym, że to figurki są przerośnięte. ;)
Widziałem kiedyś fajne porównanie, ilu stojących żołnierzy mogło się schować za Shermanem i ile stojących modeli od Warlorda można postawić za ich modelem tego czołgu. Różnica była znaczna - na niekorzyść WG.

Jakie są "zbyt duże korzyści" z używania pojazdów 1/48? Oczywiście mają przesunięte punkty, z których mierzymy zasięg ruchu i strzału, ale jednocześnie są trudniejsze do schowania za terenem i łatwiej "mieć do nich zasięg" z każdej strony.
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: [IX] [4] Marder III Ausf. M

Post autor: Przemos19 »

http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Max Savastianowicz
Sous-lieutenant
Posty: 408
Rejestracja: wtorek, 1 grudnia 2015, 00:16
Has thanked: 69 times
Been thanked: 63 times

Re: [IX] [4] Marder III Ausf. M

Post autor: Max Savastianowicz »

Panowie, czy ewentualną dyskusję na temat skali można by przenieść w inny wątek ;)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: [IX] [4] Marder III Ausf. M

Post autor: Telamon »

Przydałoby się przenieść aczkolwiek jeżeli nie będzie w dyskusji brało udział więcej Boltactionowiczów to nie będzie miała ona sensu.
Najlepiej swe wątpliwości zatem wyrażać na forum Bolt Action. Ja jestem zwolennikiem jednej skali na stołach, przynajmniej na imprezach nie ma sporów pomiarowych.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3967 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: Skala figurek do Bolt Action

Post autor: Raleen »

Zgodnie z sugestiami wydzieliłem wątek. Gdyby ktoś miał sugestie co do zmiany tytułu, proszę pisać na PW (nie wiem czy dobrze zrozumiałem, że możliwe jest wykorzystywanie różnych skal w BA).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Max Savastianowicz
Sous-lieutenant
Posty: 408
Rejestracja: wtorek, 1 grudnia 2015, 00:16
Has thanked: 69 times
Been thanked: 63 times

Re: Skala figurek do Bolt Action

Post autor: Max Savastianowicz »

Niestety, dyskusja o skali ogólnie skazana jest na niepowodzenie. Sam wcześniej miałem modele w tej skali, zwłaszcza, że figurki miałem z Wargames Factory, które są większe. Po zmianie armii i wymianie figurek na Warlordowe zacząłem wymianę pojazdów. Teraz mam jedynie SU 152 w 1:48. Argumentacja o "jedynej słusznej skali" tak samo do mnie nie trafia jak teksty jednego z graczy o jej "dowolniści". Sami twórcy Bolta, pierwsze gry rozgrywali modelami redukcyjnymi. Teraz zwiększyła się dostępność modeli w tej skali i polepsza się też ich jakość. Mnie nie przeszkadza gdy przeciwnik ma pojazdy w skali 1:48, byleby wszyst pojazdy były w tej samej :)
Absurdalne jest jednak to, że ci sami gracze negujący granie skalą 1:48 nie mają nic przeciwko graniu "resorakami" czy kiepsko wykonanymi samoróbkami.
Mam dziwne wrażenie, że gracze innych systemów, którzy teraz grają w bolta, przenieśli swoje dziwne fobie do tego systemu. Jak chociażby dyskusja o graniu na "czystych" zasadach, a każdy event ma swoje własne zasady lokalne :)
A mnie się wciąż marzy fajna fabularna kampania, bez selectorów z użyciem historycznego sprzętu. Może uda się coś takiego zrobić w zaprzyjaźnionym klubie w przyszłym roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Modele i figurki”