Historyczność namiotów

Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Historyczność namiotów

Post autor: Dajmiech »

Mam pytanie historyczno-modelarskie do ekspertów. Czy poniższe namioty typu wschodniego z "OiM" nadawałyby się do obozu armii starożytnej typu hellenistycznego (dokładnie Seleucydów)? Pytam, bo sam nie mam ani wiedzy, ani dostępu do wiarygodnych źródeł na ten temat.

http://oim.wargamer.pl/en/galeria-oim/c ... renow.html

Chodzi o namioty typu wschodniego 3, TER-29.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Historyczność namiotów

Post autor: Telamon »

Czy te namioty by się nadawały to jeszcze nie wiem ale człowiek robiący taki obóz powinien rozważyć jego umocnienie.

Za Liwiuszem (37,37):

... pociągnął rów głęboki na sześć łokci i na dwanaście łokci głęboki szeroki, na zewnątrz otoczył go podwójnymi wałami, po wewnętrznej stronie postawił mur z gęsto rozmieszczonymi wieżami obronnymi...

Aczkolwiek umocnienia obozów nie były regułą, a przynajmniej ja czegoś takiego nie dostrzegłem w księgach machabejskich (żydzi często zdobywali atakowali obozy wojsk syryjskich).
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Historyczność namiotów

Post autor: AWu »

Zerknij na Greek tent i Persian tent Bauedy.
Coś pomiędzy.

Nie bardzo wiemy z jakich namiotów korzystali Seleukidzi.
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Historyczność namiotów

Post autor: Przemos19 »

Biorąc pod uwagę skład armii indyjskich namiotów bym też nie wykluczył.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Historyczność namiotów

Post autor: Telamon »

Nie sądzę. W armii seleukidzkiej nie było poważniejszej aktywności hinduskiej poza kornakami.
Aczkolwiek istotnie oddziały posiłkowe różnych ludów i ich zwyczaje warto wziąć pod uwagę. Pamiętajmy też, że większość armii Antiochów i Seleukosów stanowiło "pospolite ruszenie".
Szczegółowego opisu budowy namiotów z tego okresu raczej nie ma, raczej ogóły. Warto poszukać jednak wzmianek o namiotach macedońskich - np. Poliajnos o tym pisze, o namiocie Aleksandra Wielkiego, jego bogatym wyglądzie.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Historyczność namiotów

Post autor: AWu »

Kiedyś popełniłem 6mm obóz Seleukidów który wygląda tak. (6 polowy bo to do DBMMa w sumie można zrobić z tego trzy dwupodstawkowe do DBA)

Obrazek

Bardzo prosty, namiot Antiocha, namioty Galatów z lewej i namiociki falangitów w rządkach + studia, palemki i zagroda na konie/słonie, pusta bo nie wykończyłem jej jakimiś luźnymi konikami (nie ma przeciwników w 6mm :(.

Namiot Antiocha jest typowo grecki, falangitów to takie grecko-rzymskie (podobne były) a Galaci mają duży jeden i 2 w sumie dość losowe.

Wcześniej czy później każdy staje naprzeciwko problemu Seleukidzkich namiotów :>
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Historyczność namiotów

Post autor: Dajmiech »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i rady.
W międzyczasie zrobiłem już obóz w oparciu o te namioty wschodnie, o których pisałem (bo już je miałem :)). Na razie obóz jest bardzo prosty i pewnie od biedy pasowałby do wielu różnych armii DBA - to moja pierwsza armia, więc bardziej skupiłem się na samych oddziałach i cieszy mnie sam fakt, że wszystko wygląda w miarę przekonywająco. Możliwe, że z czasem zamienię ten obóz na coś bardziej ambitnego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Modele i figurki”