Powietrzne ewolucje Su-k

Awatar użytkownika
CHOMIK militarny
Sergeant Major of the Marine Corps
Posty: 324
Rejestracja: poniedziałek, 20 listopada 2006, 16:25
Lokalizacja: Szczecin/UK
Kontakt:

Post autor: CHOMIK militarny »

Po to podałem tyle linków żeby posprawdzać :wink: - jak na razie sprzeczności są niewielkie, opisywane walki lotnicze, oraz np. o udźwigu F-16 C/D 52 są potwierdzone w paru przypadkach, podane są źródła, a takie osoby jak Jerzy Gotowała czy strony WLiOP są chyba najpewniejsze jakie mogą być z dostępnych w internecie. :o

A jeszcze o tym zarzucie że polskie F-16 będą operowały tylko z jednego lotniska - jak przypuszczałem nieprawda. :lol: - choć rzczywiście jest to pewna zaleta Mig-29 ( te lotniska).

http://www.wp.mil.pl/strona.php?idstrona=170&idn=1_26

...
Finansowanie zadań inwestycyjnych z zakresu infrastruktury lotniskowej realizowane jest z trzech źródeł:
- rezerwy celowej budżetu państwa – dla lotnisk objętych programem „Samolot Wielozadaniowy”,
- środków budżetu narodowego i NATO – dla 7 lotnisk objętych programem NSIP
- oraz budżetu resortu Obrony Narodowej – dla wszystkich lotnisk.
...

Niezależnie od zadań realizowanych na lotniskach Poznań-Krzesiny oraz Łask, na których stacjonować będą polskie eskadry wyposażone w samoloty F-16, prowadzone jest dostosowanie pięciu innych lotnisk do przyjmowania tych samolotów....
Pinky: Hej móżdżku, co będziemy robić dziś wieczorem? Mózg: To co zwykle Pinky, to co zwykle. Spróbujemy opanować świat.
Awatar użytkownika
CHOMIK militarny
Sergeant Major of the Marine Corps
Posty: 324
Rejestracja: poniedziałek, 20 listopada 2006, 16:25
Lokalizacja: Szczecin/UK
Kontakt:

Post autor: CHOMIK militarny »

http://www.nfow.pl/viewtopic.php?t=8603 ... 82a895bb87

Przeczytałem to całe - dyskusja dotyczy głównie walki Mig-29 z F-18 , oraz 4 Mig-29 z Harierem, i nic z niej raczej nie wynika bo nie udowodniono wcale ze nawet w walce manewrowej Mig-29 jest na pewno lepszy od Horneta (zależy to głównie od pilota kto wygra :cool: ), a przy tym jest raczej zgodna opinia że F-16 jest lepszy w walce manewrowej od F-18, czyli wniosek taki że tym bardziej lepszy od Mig-29. A o walce BVR to już w ogóle nie ma co mówić - tu prawie na 100% lepszy jest F-16.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez CHOMIK militarny, łącznie zmieniany 2 razy.
Pinky: Hej móżdżku, co będziemy robić dziś wieczorem? Mózg: To co zwykle Pinky, to co zwykle. Spróbujemy opanować świat.
Awatar użytkownika
CHOMIK militarny
Sergeant Major of the Marine Corps
Posty: 324
Rejestracja: poniedziałek, 20 listopada 2006, 16:25
Lokalizacja: Szczecin/UK
Kontakt:

Post autor: CHOMIK militarny »

Mnie się wydaję że najlepiej wyjaśnia to zagadnienie Gotowała, tym co pisał oraz wykresami:

[...]

MiG-29 wychodzi zazwyczaj swobodnie ze strefy walki, jeżeli jego pilot terminowo podejmie taką decyzję. W manewrowej walce powietrznej F-16 może uzyskać przewagę na małych i w dolnej strefie średnich wysokości lotu, MiG-29 zaś na około- i naddźwiękowych prędkościach oraz na dużej wysokości. Ograniczenie w tym obszarze przeciążenia do 7,5 g jest u MiGa znaczną wadą w stosunku do 9 g wykorzystywanego przez pilotów F-16....

Czyli możliwości walki manewrowej obu samolotów są podobne.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez CHOMIK militarny, łącznie zmieniany 2 razy.
Pinky: Hej móżdżku, co będziemy robić dziś wieczorem? Mózg: To co zwykle Pinky, to co zwykle. Spróbujemy opanować świat.
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Nie chce sie wielce mieszac ale jak jest napisane ze Dolar nie musi byc mniej warty niz Euro a nie ma tam nic o Zlotych to nie oznacza to ze Zlote sa tyle warte co Euro ;)
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez slowik, łącznie zmieniany 1 raz.
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
CHOMIK militarny
Sergeant Major of the Marine Corps
Posty: 324
Rejestracja: poniedziałek, 20 listopada 2006, 16:25
Lokalizacja: Szczecin/UK
Kontakt:

Post autor: CHOMIK militarny »

Może inaczej - bezpośrednio nie jest poruszana w temacie kwestia F-16 tylko F-18, ale wspomina się że F-16 jest lepszy jako dogfighter od F-18, a z kolei ten wg. części dyskutantów nie jest gorszy w walce manewrowej od Mig-29 - z tym że ten ostatni ma pewną przewgę gdy stosowany jest celownik nachełmowy. Ale znowu nie wiadomo jak wygląda kwestia rakiet itd, itp. W sumie nic pewnego nie wiadomo. :lol: Czasami za szybko formułuję zdania stąd takie nieporozumienia. :wink:
Pinky: Hej móżdżku, co będziemy robić dziś wieczorem? Mózg: To co zwykle Pinky, to co zwykle. Spróbujemy opanować świat.
Awatar użytkownika
J E Y T
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2006, 21:06
Lokalizacja: Kobyłka city

Post autor: J E Y T »

Wydaje mi się kolego Chomiku, iż twój faworyt jest, delikatnie rzecz ujmując, przereklamowany... (Ciekawe jak by dał sobie radę z JAS 39 Grippen...).

Zlinkowany artykuł czytałem jakby co.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez J E Y T, łącznie zmieniany 2 razy.
"Nikt Cię nie broni Polsko
Gdy wokół głodne psy
Upokorzony naród
Cierpienie, nędza, łzy!"
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Post autor: Darth Stalin »

viking pisze:
Czytałem też ze Su-27 zestrzeliły 2 Mig-29 podczas walk manewrowych ( Erytrea - kontra jakięs inne państwo - pilotami byli piloci rosyjsko języczni).
Erytrea vs Etiopia-oba państwa zakupiły sporą liczbe nowoczesnych mysliwców za uwaga-pieniądze z pomocy humanitarnej ONZ :lol: Wynajeli tez najemników z krajow byłego ZSRR do obsługii naziemnej jak i pilotów.
Co ciekawe - wszystkie samoloty zostały zestrzelone w walkach manewrowych, rakietami R-73 albo R-60M; rakiety kierowane półaktywnie R-27 okazały się bardzo słaeb (analogicznie do amerykańskich AIM-7 Sparrow, takze naprowadzanych półaktywnie).
Awatar użytkownika
CHOMIK militarny
Sergeant Major of the Marine Corps
Posty: 324
Rejestracja: poniedziałek, 20 listopada 2006, 16:25
Lokalizacja: Szczecin/UK
Kontakt:

Post autor: CHOMIK militarny »

Mam swoje lata i wiem jak to wygląda z rosyjskim sprzętem często - świetnie prezentuje się na pokazach, ale później wychodzą na jaw różne niedoróbki. Zresztą z zachodnimi nierzadko to nie lepiej wygląda, zwłaszcza francuskie samoloty i czołgi mają chyba nie najlepszą opinię. Współczesna technika wojskowa jest bardzo droga, a Rosja wszak w najlepszej kondycji gospodarczej nie jest o czym chyba dobrze wiemy wszyscy.

Cytat jest z opracowania J. Gotowały, a link masz powyżej. Ile wynosi te ograniczenie to się nie wypowiadam bo to pewnie zależy od różnych czynników, w tym od konkretnej wersji samolotu. :wink:

(podam jeszcze raz - http://www.republika.pl/hudi/kontra.htm)
J E Y T pisze:Wydaje mi się kolego Chomiku, iż twój faworyt jest, delikatnie rzecz ujmując, przereklamowany... (Ciekawe jak by dał sobie rade z JAS 39 Grippen...)
No nie wiem kolego JEYT może i jest, ale jak na razie nic na to nie wskazuje :wink:
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez CHOMIK militarny, łącznie zmieniany 1 raz.
Pinky: Hej móżdżku, co będziemy robić dziś wieczorem? Mózg: To co zwykle Pinky, to co zwykle. Spróbujemy opanować świat.
Awatar użytkownika
J E Y T
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2006, 21:06
Lokalizacja: Kobyłka city

Post autor: J E Y T »

A skoro masz już "swoje lata" ;) , to możesz coś napisać o walce elektronicznej? :)
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez J E Y T, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nikt Cię nie broni Polsko
Gdy wokół głodne psy
Upokorzony naród
Cierpienie, nędza, łzy!"
Awatar użytkownika
CHOMIK militarny
Sergeant Major of the Marine Corps
Posty: 324
Rejestracja: poniedziałek, 20 listopada 2006, 16:25
Lokalizacja: Szczecin/UK
Kontakt:

Post autor: CHOMIK militarny »

Co do walki eletronicznej to owszem, prowadzi się tego typu spekulacje ale to raczej pieśń przyszłości. Z tego co mi wiadomo to jak narazie tylko NATO (głównie USA rzecz jasna) ma rozbudowane siły do prowadzenia takiej walki. A że jesteśmy po właściwej stronie barykady, i chyba raczej z USA walczyć nie będziemy to raczej nic nam nie grozi :wink: .

Poszukałem czegoś w necie na temat jakiś rosyjskich systemów do walki eltronicznej..

w klasie:aktywne urządzenia zakłócające systemy łączności oraz
urządzenia radiolokacyjne
- znalazłęm tylko rosyjski MP - 403 Gorzuf ( nie wiem co to za jeden?)

http://kaiss.wsosp.deblin.pl/biblioteka ... ed/zak.htm

Lepiej wygląda to jeśli chodzi opasywne urządzenia zakłócające systemy łączności oraz
urządzenia radiolokacyjne
- chodzi tu o dipole i cele pozoracyjne, ale to jest mniej grożne.


Jeśli chodzi o systemy zintegrowane walki eletronicznej istnieje takie coś jak RFAS - ale też nie wiadomo co to potrafi.

http://kaiss.wsosp.deblin.pl/biblioteka ... nt/sys.htm


Generalnie wygląda to słąba u Rosjan raczej, taka Szwcecja czy RPA mają tego więcej i może nawet lepsze. Nawet Bułgaria o dziwo coś takiego posiada(produkuje). Może ktoś inny coś tu znajdzie lub ma do powiedzenia.

Wyjaśniła się też sprawa tych izraelskich F-16 - one raczej nie zestrzeliły Mig-29, a tylko Mig-21, Mig-23 MS, pożniej może jakieś Mig-25? (Bitwa nad doliną Bekaa 8.VI. 1982 - zestrzeliły 44 samoloty bez strat własnych w walkach manewrowych).

http://www.pitek.jpe.com.pl/lotnictwo/izrael.htm

Przy okazji walki te dowodzą raczej wyższości zachodnich pocisków rakietowych nad rosyjskimi ( choć pewnie znowu jest nie do udowodnienia na pewno- można spekulować).

Na koniec doć ciekawy artkuł.

http://www.czasopismasp.mil.pl/przeglad ... /15-39.pdf

EDIT: 4 potwierdzone zestrzelenia Mig-29A zostały "popełnione" przez F-15.

http://www.acig.org/artman/publish/article_270.shtml

Na tym samym forum mozna znależć sporo informacji i zdjęć o lotnictwie, także rosyjskim. No i mam nadzieję JYET że się na mnie nie obraźiłeś- samoloty rosyjskie też ładnie wyglądają, taki Mig-29 czy Su-27 podobają się mnie bardziej niż wszystkie inne smoloty amerykańskie. :P

http://www.acig.org/artman/publish/article_555.shtml
Pinky: Hej móżdżku, co będziemy robić dziś wieczorem? Mózg: To co zwykle Pinky, to co zwykle. Spróbujemy opanować świat.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”