Walki o Kłodzko - LWP vs CSLA

Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Walki o Kłodzko - LWP vs CSLA

Post autor: DT »

W II połowie 1945 roku (czerwiec?, lipiec?) Armia Czechosłowacka próbowała siła odzyskać tzw. worek kłodzki, który po aneksji Czech w 1939 roku został wcielony do III. Rzeszy i po wojnie został już poza granicami Czechosłowacji. Czy ktos posiada jakies materiały na ten temat? wiem że był o tych starciach artykuł w jeleniogórskim roczniku Karkonosze.

poniżej link do kamuflażu Mardera III, który być może brał udział w tych walkach:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.p ... 382#135382
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

tyle pisze o tym Wikipedia:
W czerwcu 1945 roku doszło do ruchów czeskich wojsk w kierunku Kłodzka (do Międzylesia wysłany został pociąg pancerny) oraz Raciborza, w okolicach którego mieszkała pewna liczba ludności morawskiej. W ramach kontrposunięcia rząd polski koncentrował oddziały na linii Olzy, doszło do jednodniowego, wzajemnego ostrzeliwania pozycji. Spodziewano się bowiem uzyskać od Czechosłowacji koncesje terytorialne na Śląsku Cieszyńskim kosztem ziemi kłodzkiej (rokowania praskie 16-25 lutego 1946), jednak ostatecznie nie udało się uzgodnić żadnej wymiany. Wobec nacisków Moskwy doszło do wycofania się czeskich wojsk za linię rzeki Opawy. W maju strona czeska poszerzyła swoje żądania o port rzeczny w Koźlu, Głuchołazy oraz tereny wałbrzyskiego i jeleniogórskiego.
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Darq
Sergent
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 31 sierpnia 2008, 21:15
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: Darq »

Jedyne co znalazłem. http://ioh.pl/artykuly.php?Wypisz=125 plus opowiadania ojca zasłyszane podczas służby w Kłodzku.
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Darq pisze:Jedyne co znalazłem. http://ioh.pl/artykuly.php?Wypisz=125 plus opowiadania ojca zasłyszane podczas służby w Kłodzku.
ja niestety do IOH nie mam dostępu.... :< a co Tato opowiadał?
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Darq
Sergent
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 31 sierpnia 2008, 21:15
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: Darq »

DT pisze: a co Tato opowiadał?
Niestety niewiele. Kiedy wiózł mnie do sanatorium w Polanicy powiedział że już jesteśmy w Czechach. Myślałem że tatko coś łyknął dla kurażu. Mówił że rozpoczynając służbę trafił do Kłodzka i zetknął się w jednostce z uczestnikami tych wydarzeń. Dwa tygodnie póżniej trafił do Ustki i koniec wiadomości. To był mój pierwszy kontakt z wojną polsko - czeską. Kolejny był wiele lat póżniej. Sąsiad mojej przyszłej żony opowiadał o swojej pracy w administracji w Otmóchowie, dwa razy dla naszych, tydzień dla czechów, pomagał nawet się im pakować, tak samo jak obrońcom Nysy (wiadomo komu). To wszystko.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Wszelkie informacje znajdują się na zaolzie.org.
Poszukaj w numerach archiwalnych (na dole strony).
Generalnie polecam lekturę wielu artykułów. Tematyka mało znana, a bardzo ciekawa i miejscami zaskakująca.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”