10 lat Polski w NATO

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

10 lat Polski w NATO

Post autor: Raleen »

Od 10 lat nasz kraj jest członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Jak wiele osób, pamiętam te chwile, gdy Bronisław Geremek podpisywał traktat.

Co Waszym zdaniem wejście Polski do NATO zmieniło w sytuacji naszego kraju? Dziś toczy się dyskusja nad zmianami w ramach NATO, nad redefinicją formuły tej organizacji, jaka ona powinna dzisiaj być? No i wreszcie po 10 latach nasz Radziu Sikorski ma szansę zostać przewodniczącym, chociaż mówi się, że coraz bardziej teoretyczną, co o tym sądzicie?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

ja pamietam w dzienniku te pociagi z Ex Radzieckimi czolgami odjezdzajace :>

Dla Obronnosci na to ma bardziej znaczenie symboliczne niz militarne moim zdaniem (cos jak sojusz z Anglia i Francja w 39)

A:e bardzo dobrze ze w nim jestesmy tak czy siak.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

A ja pamiętam bodajże Wyborczą z tego dnia. Opisano tam po kolei siły zbrojne dotychczasowych członków Paktu, pamiętam, że o Islandii napisano w konwencji "Czerwonego Sztormu" Clancy'ego, bowiem główna akcja książki tam się działa. Dzięki temu artykułowi zacząłem interesować się nowoczesnymi konfliktami.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

hehe najwiekszy wklad Islandii w Nato to baza w Keflawik ;>

(3 kilometrowe pasy startowe - sie gralo w Harpoon sie wie ;D )
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

Bazę ostatnio zlikwidowano chyba?
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

zgadza sie w 2006 ;(
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

Straszyli nie tak dawno ,że Rosji odstąpią - może o to chodzi z tą "Rosją w NATO" jak chce minister S?
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Post autor: elahgabal »

"Rosja w NATO" to raczej zagrywka Radzia, żeby nie tracić cienia szansy na NATO-wską fuchę. Widać liczy na Turków, że utrącą Rasmussena i próbuje ocieplić wizerunek...
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

Szanowni dziennikarze jak zwykle przeinaczyli znaczenie słów. Otóż byłem na jego wykładzie, Sikorski stwierdził, iż nikt nie broni Rosji wstępu do NATO, jednak obecnie wymaga się od kraju pretendującego na członku sojuszu, by był krajem demokratycznym. A Rosja jak wiadomo nie jest nim prawie wcale. Ponadto jej polityka kaukaska wcale nie pomaga w łączeniu idei obronnych Europy.
Użył dobrych argumentów, że wcześniej niedemokratyczne kraje, takie jak Grecja czy Portugalia, stawały się członkami NATO, ale obecnie są inne czasy.
Ponadto trafnie zauważył, że każdy kolejny akces do Sojuszu wywoływał agresywną retorykę u Rosjan. Tak nie zachowuje się kraj, któremu zależy na członkostwie, nieprawdaż?
Ostatnio zmieniony środa, 1 kwietnia 2009, 09:18 przez Teufel, łącznie zmieniany 1 raz.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Post autor: elahgabal »

Teufel - ciekawe jest to, co piszesz. Nie wiadomo nic na temat tego, żeby treść wykładu została gdzieś opublikowana ?
Intryguje mnie, na ile w takim razie to, co Radek mówił pokrywa się z tym, co podali i na ile faktycznie próbuje jeszcze swoich szans; czy to tylko efekt zniekształceń medialnych...
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

Rosja nie jest mniej demokratyczna niż Gruzja. A jakoś nie słyszałem, by minister Sikorski podnosił ten argument jako argument "przeciw" wstąpieniu Gruzji do NATO. Demokracja turecka , z silnymi wpływami armii z jednej i islamistów z drugiej, przesladowaniami Kurdów i negowaniu holocaustu Ormian to tez nie jest "demokracja zachodnia". I co- i nic. Te gadki o demokracji to wyświechtany argument, stosowany bardzo wybiórczo.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Demokracja to chyba drugorzędny problem, akurat w tym wypadku. Bardziej problemem są ciągoty imperialne w Rosji, a Gruzja i Ukraina są tu najlepszymi przykładami.

Poza tym nasz minister może sobie takie oświadczenia składać do woli. Odkąd w sojuszu są Litwa, Łotwa i Estonia, raczej nie dopuszczą one do tego, żeby Rosja do niego weszła, choćby nie wiem co im obiecywano ;D .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... zadu_.html

I niezłe pośmiewisko z okazji tej rocznicy :wall:

Bo Rasmussen mu powiedział, że Tusk go popiera... no ludzie!!
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Post autor: elahgabal »

Jak dla mnie bardzo dobrze, że go poparł. Jeśli Rasmussen miałby wygrać, to w tym wypadku lepiej być po "zwycięskiej" stronie. Jeśli natomiast Turcja utrąci go ostatecznie, to na "mąciwodę" wyjdą Turcy, a Radziu może nawet pozostanie w grze, bo w tym momencie Polski nie będzie o co się czepiać.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Spokojnie Jarku, jeszcze tylko 627 dni. Wytrzymamy! :)
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”