Gruzja i jej separatystyczne regiony

Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2426
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Teufel »

AWu pisze:
szczerze mowiac ciekawym jak ta wojna sie odbije w internecie
cekam na pierwszy film na youtube
Tak, dziś wojna to rozrywka na YT.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Przygotuj popcorn i colę, na pewno filmik będzie miał niezłe efekty specjalne.
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
maly_kapral
Capitaine
Posty: 830
Rejestracja: czwartek, 1 marca 2007, 14:22
Lokalizacja: Kościan pod Poznaniem

Post autor: maly_kapral »

media podają o rannym rosyjskim generale... czy ktoś wie w jakich okolicznościach został ranny??
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

A co myślicie o tym: http://wiadomosci.onet.pl/1804551,12,item.html
To już daleko od Osetii.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

A mi się przypomniał Clagus, który ledwo z końcem lipca wyjechał właśnie ucieszony od ucha do ucha do Gruzji, żeby pochodzić sobie po górach. Cóż, jak wróci, będziemy mieli od niego wiadomości z pierwszej ręki, niczym od korespondenta wojennego.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

O wlasnie
za cholere nie moglem sobie przypomniec ktory z moich znajomych do Gruzji pojechal :>

Panowie
nie unosmy sie dyskutujmy ladnie i merytorycznie

Ja mam tylko takie uwagi na razie:

Jak ja bym planowal taki doskonale zaplanowany, rozpoczety podczas rozpoczecia olimpiady zabor terytorium.
to 3 dni wczesniej bym komandosow wyslal ze by rozpirzyli jedyny tunel przez ktory mozna sie do tego miejsca dostac od strony polnocnej

Nie zrobiono tego
wiec mysle ze akcja byla przynajmniej czesciowo spontaniczna - tzn wymuszona (bo nie ma spontanicznych wojen - zawsze ktos je planuje 0- tylko czasem trodno dojsc kto...)

TKSie
roznice w tych typach czolgu T 72 stalyby sie istotne tylko i wylacznie podczas starc pancernych

w ataku, nie na czolgi zachowuja sie one identycznie
a funkcjonalnie na tym polu bitwy Su 25 jest nawet lepszy od F 16
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

A ja jestem ciekaw o ile podrożeje ropa przez tę wojnę. Na razie mamy weekend i spokój na rynkach, ale jutro zobaczymy.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Post autor: toldo »

Ciekawe czy Rosjanie wkroczą na teren Gruzji (nie tylko na Osetię i Abchazie) by obalić Saakaszwilego.
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Post autor: toldo »

Wkroczą, powiedzą, że tam są obiekty wojskowe, artyleria, która ich atakuje, i wkroczą "niosąc pokój" rzecz jasna.

http://www.dziennik.pl/swiat/article220 ... setii.html
http://www.tvn24.pl/-1,1560659,0,1,rosy ... omosc.html
http://wiadomosci.onet.pl/1804370,12,1, ... K=46843638
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2426
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Teufel »

AWu to porównanie z Su-25 do F-16 to chyba żart? Su 25 reprezentują poziom techniczny lat 80.
Żałuję, że nie kupiłem czerwcowego nr. WTO Raportu, gdzie jest opisany permanentny kryzys armii rosyjskiej na każdym polu, był to ponury obraz. Ale Gruzja pewnie nie ma lepiej i na nich armia rosyjska jest w sam raz. Może będzie dziś w Empiku jeszcze.
Najbardziej rozbawiło mnie straszenie flotą czarnomorską, ciekawe co tam wyszło w morze, w TV pokazano tylko jakieś kutry rakietowe (ale chyba nie OSY ;) )
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Post autor: toldo »

A Gruzja ma w ogóle jakąś Marynkę Wojenną? Czy tylko obronę nabrzeża?
Awatar użytkownika
Takeo Takagi
Shosa
Posty: 1009
Rejestracja: piątek, 17 listopada 2006, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Takeo Takagi »

Zgadzam się z tym, że Gruzini (a właściwie Saakaszwili) zawalili sprawę. Zgadzam się też z tym, że media polskie się nie popisują i jadą na stereotypach o złych Ruskich i dobrych Gruzinach. Szczerze mówiąc, jedni są warci drugich i żadna ze stron nie działa na podstawie szlachetnych pobudek (a w ogóle kiedyś ktoś przeprowadzał atak ze szlachetnych pobudek?). Skoro jednak wszyscy są źli, to ja popieram Gruzinów, bo tak jest korzystniej dla Polski :>
Ciasteczko po prostu mi się należy.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

W polityce międzynarodowej niestety od wielu lat nie ma miejsca na uniwersalistyczne zasady moralne...

Rządzi interes własny i sympatie/antypatie.
Awatar użytkownika
Takeo Takagi
Shosa
Posty: 1009
Rejestracja: piątek, 17 listopada 2006, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Takeo Takagi »

Tak jest, w przypadku Rosji wyznaję mentalność Kalego. Nie dlatego, że nie lubię Rosji i nie chcę, żeby Polska miała z nimi dobre relacje. Po prostu dlatego, że wszelkie umowy i znakomite stosunki na gębę z Rosją są nic niewarte, gdyż ta uznaje za jedyny, rozstrzygający argument siłę. Papier i gęba tej siły nie reprezentują. Rosjanie papierami się posługują, gdy jest to dla nich wygodne i korzystne (jak teraz), a jak już przestaje być, to o papierach i deklaracjach zapominają. Niby dlaczego Polska miałaby sama się ograniczać w działaniach wobec Rosji, podczas gdy ta takich ograniczeń narzucać sobie nie będzie? Co więcej, większa wredność i bezwzględność w relacjach z Rosją przynosi tylko większy respekt z jej strony (kogo szanują Rosjanie? Amerykanów, Niemców i Chińczyków).
Powyższe moje stwierdzenia nie dotyczą krajów cywilizacji zachodniej, gdzie podstawą relacji są wzajemne korzyści, przez co przestrzeganie umów i zaufanie są rzeczami podstawowymi.
Ciasteczko po prostu mi się należy.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

i jest to niewatpliwie podejscie zdrowe

nie wita sie chlebem i sola bandy wikingow nadbiegajacych z toporami w dloniach...
:>
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”