Liban II

Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Liban II

Post autor: AWu »

http://wiadomosci.onet.pl/1746492,12,item.html

OD poniedzialku zdobyl w Bejrucie Telewizje i gazety rzadowe a nastepnie je spalil

to w odwecie za odciecie swoje jsieci komorkowej :>

teraz zamieszki (juz chyba nie zamieszki a wojna o malej intensywnosci) przeniosla sie na polnoc do Trypolisu
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

To nie tyle konflikt z Hezbollahem,a między rządem i opozycją ,której Hezbollah lideruje.

ps..Armia libanska oznajmiła ,że jest siłą rozjemczą i nie wykona poleceń premiera o rozbrojeniu Hezbollahu. Jakby nie patrzeć niespotykane podejście. ;)
Ostatnio zmieniony środa, 12 grudnia 2012, 14:44 przez viking, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Vikingu opozycja ktorej lideruje Hezbollah to tak jak u nas
PiS i przystawki

trzecia sila czyli Chrzescijanie - nie walczy wcale

a armia madrze robi, gdyby zainterweniowala to by sie rozpadla i bylaby regularna wojna domowa
przeciez podzialy sekciarskie w armi nie zniakja
- trzeba do tego dlugie, solidnej indoktrynacji, poczucia elitaryzmu, pewnego wyrwania od kulrury i oplacalnosci
w ZSRR to bylo mozliwe
w Libanie - niestety nie
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

Hezbollah okazał się górą, będzie mógł wraz z resztą opozycji blokowac każda ustawę i dostanie ministrów w rządzie.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Coraz bardziej ten region świata zaczyna przypominać Sudan "i okolice" - wiadomo, że od lat toczy się tam wojna, ale co tam się dokładnie dzieje przestało już światową opinię publiczną tak naprawdę interesować.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
sartip
Caporal-Fourrier
Posty: 90
Rejestracja: wtorek, 3 czerwca 2008, 00:13
Lokalizacja: wwa

Post autor: sartip »

AWu pisze:Vikingu opozycja ktorej lideruje Hezbollah to tak jak u nas
PiS i przystawki

trzecia sila czyli Chrzescijanie - nie walczy wcale

a armia madrze robi, gdyby zainterweniowala to by sie rozpadla i bylaby regularna wojna domowa
przeciez podzialy sekciarskie w armi nie zniakja
- trzeba do tego dlugie, solidnej indoktrynacji, poczucia elitaryzmu, pewnego wyrwania od kulrury i oplacalnosci
w ZSRR to bylo mozliwe
w Libanie - niestety nie
lol PiS i Hizbullah, coz za porownanie! :crazy: :wall:
Chrzescijanie nic nie robia, bo to de facto oni trzymaja wladze, a dokladniej druzowie. Na marginesie, Hizbullah nie dosc, ze w zasadzie powinien wygrywac kazde wybory razem z hamasem, ze wzgledu na demografie Libanu, to armie ma raczej zawodowa, wiec podzialy religijno etniczne sa znacznie mniej wazne niz Ty to sugerujesz.
Armia nie zareagowala z zupelnie innych powodow, dosc prostych, ale skoro ich nie zauwazyles to nie widze sensu ich nawet przytaczac, wybacz.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Jesli nie przytaczasz to po co puste posty

- wiem lepiej ale nie powiem ?
Awatar użytkownika
sartip
Caporal-Fourrier
Posty: 90
Rejestracja: wtorek, 3 czerwca 2008, 00:13
Lokalizacja: wwa

Post autor: sartip »

AWu pisze:Jesli nie przytaczasz to po co puste posty

- wiem lepiej ale nie powiem ?
post nie jest pusty i nie chodzi o wiem lepiej tylko o to, ze zal mi czasu, bo sie wywiaze dyskusja, a ja mam inne problemy na glowie.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

No chyba po to jest forum coby dyskutpwac...
Awatar użytkownika
sartip
Caporal-Fourrier
Posty: 90
Rejestracja: wtorek, 3 czerwca 2008, 00:13
Lokalizacja: wwa

Post autor: sartip »

ech racja, armia nie chciala sie stawiac miedzy popularnym hzbllh a niepopularnym rzadem, aspiruje do roli jaka pelni armia turecka, teraz rzad bedzie sie bardziej liczyl.
to byla przyczyna, gdyby doszlo do interwencji, to skutkiem bylaby fakt krotka wojna domowa, ale interwencja byla wysoce malo prawdopodobna.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

IMHO jest to argument zaslaby
a armi moze sobie taki mrzonki snuc ale niestety ani mowi jednym glosem
ani jest jakas sensownie silna

(Hezbollah ma nad nia przewage w efektywnosci i wyszkoleniu odzialow, a pewnie i sprzetowa - kilkukrotna...)

wiec nie kupuje takiego wytlumaczenia
Awatar użytkownika
sartip
Caporal-Fourrier
Posty: 90
Rejestracja: wtorek, 3 czerwca 2008, 00:13
Lokalizacja: wwa

Post autor: sartip »

AWu pisze:IMHO jest to argument zaslaby
a armi moze sobie taki mrzonki snuc ale niestety ani mowi jednym glosem
ani jest jakas sensownie silna

(Hezbollah ma nad nia przewage w efektywnosci i wyszkoleniu odzialow, a pewnie i sprzetowa - kilkukrotna...)

wiec nie kupuje takiego wytlumaczenia
czy ja wiem czy ma taka przewage... w miescie i tak ciezko sie walczy.
Moje wnioski wysnuwam z:
http://english.aljazeera.net/NR/exeres/ ... BEB9BFF%7d

http://english.aljazeera.net/NR/exeres/ ... B527561%7d

http://english.aljazeera.net/NR/exeres/ ... 09F83A5%7d

i nastepnie z :

http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/7397400.stm

http://www.presstv.ir/detail.aspx?id=59 ... =351020203

W ten sposob, armia uzyskala to czego chciala jak dla mnie. Gdyby nie byla w stanie przeciwstawic sie hzbllh to by w ogole nie interweniowala, a tak doprowadzila do dramatycznej sytuacji i wszyscy padaja jej do stop, ze w ogole zareagowala. I jeszcze posypia sie kontrakty na szkolenia, etc. Dla mnie to stary numer, ale respektuje Twoja opinie.
moja ksywa to SARTIP
jak SARs i TIPsy lol
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

No ale jednak czy armia wyszla do walki zbrojnej ?
czy padly strzaly ?

te teksty to ja czytalem bo aljazire przegladam

ale to nie zmienia faktu ze w dyskusji ze znajomymi zainteresowanymi ta kwestia doszlismy do wniosku ze jesliby armia byla silna zwarta i miala ataturka
to by od 1 max 2 dnia zaprowadzila spokoj
i sama swoja sila uspokoila by nastroje

nic takiego nie milo miejsca
podzialy wewnetrzne to juz jest inna kwesti- ale raczej oczywista

myslisz ze oni tam w armi zapominaja ze sa Druzami czy Muzeumanami z konkretnym backgroundem ?

w Turcji byla 1 sila a nie 3-5

zjednoczenie w slabej instytucji w sytuacji nieredukowalnych zbrojnych podzialow poza ta instytucja jest nierealne i po prostu nigdy sie nie zdazylo
Awatar użytkownika
sartip
Caporal-Fourrier
Posty: 90
Rejestracja: wtorek, 3 czerwca 2008, 00:13
Lokalizacja: wwa

Post autor: sartip »

AWu pisze:No ale jednak czy armia wyszla do walki zbrojnej ?
czy padly strzaly ?

te teksty to ja czytalem bo aljazire przegladam

ale to nie zmienia faktu ze w dyskusji ze znajomymi zainteresowanymi ta kwestia doszlismy do wniosku ze jesliby armia byla silna zwarta i miala ataturka
to by od 1 max 2 dnia zaprowadzila spokoj
i sama swoja sila uspokoila by nastroje

nic takiego nie milo miejsca
podzialy wewnetrzne to juz jest inna kwesti- ale raczej oczywista

myslisz ze oni tam w armi zapominaja ze sa Druzami czy Muzeumanami z konkretnym backgroundem ?

w Turcji byla 1 sila a nie 3-5

zjednoczenie w slabej instytucji w sytuacji nieredukowalnych zbrojnych podzialow poza ta instytucja jest nierealne i po prostu nigdy sie nie zdazylo
Libanowi wcale nie zalezy az tak na likwidacji czy konfrontacji z hzbllh chocby dlatego, ze odwala kawal dobrej spolecznej roboty. Po drugie, USA i Francja musialyby miec nieskonczona liczbe kretynow-doradcow, ktorzy by wysylali sprzet, szkoleniowcow dla armii libanskiej, ktora niby jest tak podzielona jak twierdzisz etc. i rozne akcje czerwonego krzyza/polksiezyca etc. w okolice dzialan.
Przede wszystkim, armia ostatnimi czasy, fakt, ma zroznicowany nabor, chyba 1/3 to szyici. Musi tak byc, aby miala status sily "ponad podzialami" i szczerze mowiac, jest skuteczniejszym narzedziem rozjemczym niz rzad, jednoczesnie najpotezniejsza sila militarna w Libanie.
Podzialy nie mają znaczenia, bo rola armii w Libanie jest inna niz moznaby sadzic i tylko ze wzgledu na bardzo trudna do utrzymania harmonie, dopuszcza do niektorych dzialan, ktore by w Turcji nie przeszly.
Tym razem nie reagowala, bo rzad sam sobie zafundowal ten kryzys.

edit:

z ta'if accord, to troche rozjasni nam jeszcze sytuacje w dyskusji

"C. Strengthening the armed forces:

1. The fundamental task of the armed forces is to defend the homeland, and if necessary, protect public order when the danger exceeds the capability of the internal security forces to deal with such a danger on their own.

2. The armed forces shall be used to support the internal security forces in preserving security under conditions determined by the cabinet.

3. The armed forces shall be unified, prepared, and trained in order that they may be able to shoulder their national responsibilities in confronting Israeli aggression.

4. When the internal security forces become ready to assume their security tasks, the armed forces shall return to their barracks.

5. The armed forces intelligence shall be reorganized to serve military objectives exclusively."


edit: male przypomnienie
The army moved in after gunmen besieged TV station Future News and partially set fire to the offices of al-Mustaqbal newspaper. Mr Hariri's radio station was also silenced.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/7391600.stm

Jak widac, choc armia sprzyja hezbollahowi, gdy ci przeginaja, lub osiagneli swoj odwet, to wkracza.
moja ksywa to SARTIP
jak SARs i TIPsy lol
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

Ocenia sie,że 3/4 Libanczyków sympatyzuje z Hezbollahem, nawet wsród Chrzescijan to jest ok 70 %. Największa partia chrzescijanska Free Patriotic Movement gen.Aouna jest sojusznikiem Hezbollahu.

Obecny prezydent Libanu jest uważany za umiarkowanego zwolennika tej organizacji tj nie popiera jej oficjalnie, ale ponoć popierał jej walkę z Izraelem w czasie okupacji płd Libanu.


Armia libańska ma otrzymać wkrótce czołgi M-60 od USA, a lotnictwo wojskowe 10 Migów-29 od Rosji. Nie sądze , ze maja słuzyć do walki z Hezbollahem, raczej do walki z ekstremistami sunnickimi takimi jak Fatah-al Islam. W końcu wielotygodniowa walka z nimi w 2007 r to jakby nie patrzeć kompromitacja armii libańskiej. A lotnictwo ma po prostu kontrolować przestrzeń powietrzną nad Libanem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”