Syria - nowa odsłona konfliktu

RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Syria - nowa odsłona konfliktu

Post autor: RAJ »

Wydzielone z:
http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f ... 27#p339027
Philip79 pisze:Nie wiem czy jesteś na bieżąco, ale Putin już zaczął umywać rączki od Donbasu i Ukrainy :)
Nawet wsadzili, bądź służby Putina szukają i chcą wsadzić do pierdla jednego z rosyjskich generałów (pewnie kozioł ofiarny), który tam działał razem z rebeliantami.

A to wszystko oczywiście, jak łatwo sie domyśleć, jest skutkiem, zmiany kursu politycznego w USA.

Swoja drogą zastanawiam się jak to się odbije na sytuacji w Syrii, bo ostatnio wojska Asada z Ruskimi dostali zdrowy wpierdel od ISIS i musieli uciekać w popłochu z Palmiry, zostawiając kupę sprzętu.
ISIS nawet przejęło najnowsze ruskie T-72, wyrzutnie grad, kilka czołgów T-70 i T-62, BMPy i mase amunicji oraz broni ręcznej, w tym najnowsze wyrzutnie ppanc. Tak więc słowem mówiąc zdrowy wpierdel.
IS zdobyło Palmirę 2 miesiące temu w szczytowym okresie walk o Aleppo. Ostatnio to rozpoczęła się ofensywa w celu odbicia Palmiry.
Dodatkowo w Palmirze nie było już zwartych jednostek rosyjskich.
Doszło do załamania frontu, gdyż gross najlepszych jednostek SAA przerzuciła do Aleppo. Pod Palmirą zostało niewiele sił, co wykorzystało IS uderzając przeważającymi siłami. Doszło do standardowej dla kiepskich wojsk w tym regionie świta sytuacji, czyli panika + porzucanie pozycji i sprzętu.

Natomiast nie rozumiem w jaki sposób miałoby to wpłynąć na współpracę pomiędzy Rosją i Syrią?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: War Thunder

Post autor: Telamon »

Nie wiem czy jesteś na bieżąco, ale Putin już zaczął umywać rączki od Donbasu i Ukrainy
Umywa ręce od 2014, a pieniądze, amunicja, broń, środki sanitarne oraz ludzie i tak płyną.

Natomiast wydarzenia staram się śledzić tu:

https://liveuamap.com/en/2017/14-februa ... by-russian

Niedawno miała miejsce większa ofensywa.
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: War Thunder

Post autor: Philip79 »

RAJ pisze:IS zdobyło Palmirę 2 miesiące temu w szczytowym okresie walk o Aleppo. Ostatnio to rozpoczęła się ofensywa w celu odbicia Palmiry.
Dodatkowo w Palmirze nie było już zwartych jednostek Rosyjskich.
Doszło do załamania frontu, gdyż gross najlepszych jednostek SAA przerzuciła do Aleppo. Pod Palmirą zostało niewiele sił, co wykorzystało IS uderzając przeważającymi siłami. Doszło do standardowej dla kiepskich wojsk w tym regionie świta sytuacji, czyli panika + porzucanie pozycji i sprzętu.

Natomiast nie rozumiem w jaki sposób miałoby to wpłynąć na współpracę pomiędzy Rosją i Syrią?
Ja najczęściej czytam tutaj: http://naliniifrontu.blogspot.com/
Jest po polsku i opisywane dość przejrzyście i chronologicznie.
Poza tym, są tam podawane aktualne linki do map google, gdzie zaznaczone są na bieżąco postępy. A studiowanie tych map satelitarnych należy do jednego z moich ulubionych zajęć :D

Patrzę też tutaj http://www.defence24.pl/, ale to trzeba czytać z lekkim dystansem, ze względu na polityczność przekazu.

Nie wiem, czy gdziekolwiek są zwarte jednostki rosyjskie, oni tam maja raczej niewielkie oddziały sił specjalnych, jeśli chodzi o siły naziemne.

Masz racje, że wszystkie elitarne jednostki zostały przerzucone do Aleppo i cała uwaga była właśnie tam skupiona, do tego wyczytałem, że rejonu Palmiry broniły jedynie słabo uzbrojone i źle zorganizowane milicje.
Tylko, wiesz co??? trochę to dziwne, bo te słabe milicje dysponowały najnowszymi czołgami T-72 i innym najlepszym sprzętem, prawda? Oni w większości to wszystko porzucili i uciekli, a cała operacja w rejonie Palmiry trwała zaledwie kilka dni.
Ja bym tutaj raczej był bliższy przekonaniu, że chodziło o niekompetencje dowódców Asada.
Albo jest jeszcze jedna kwestia - czytając o działaniach w rejonie Palmiry, nic nie było na temat lotnictwa, tak jakby, ani samoloty Asada , ani rosyjskie w ogóle nie działały wtedy w tamtym rejonie. I może dlatego tak łatwo poszło siłom ISIS.

Ale to tylko moje przypuszczenie.

Ps. Przejrzę sobie tą stronkę co podałeś, tylko szkoda , że nie ma w PL.
Nie mam większych problemów z Angielskim, ale szybciej mi idzie i mniej się męczę czytając po polsku :lol:
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 lutego 2017, 14:22 przez Philip79, łącznie zmieniany 1 raz.

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Syria (2)

Post autor: RAJ »

Ja śledzę tag #syria na wykop.pl.
Sporo zamieszania ale informacje i mapki niemal na bieżąco, co jakiś czas okraszane analizami i podsumowaniami.
Zdaje się, że ten koleś od naliniifrontu też tam pisuje, lub jest tam ktoś z takim nickiem.

Co do Palmiry - problem z ciężkim sprzętem jest taki, że ciężko go przerzucać. Zapewne sporo go pod Palmirą zostało aby w przyszłości kontynuować ofensywę...
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Syria (2)

Post autor: Philip79 »

Wrzuciłem dobrze zrobione mapki i animacje, jako podsumowanie operacji w Aleppo do końca 2016 roku.

Dla porównania dwa screeny pokazujące sytuację z czerwca i grudnia 2016r.

Obrazek Obrazek

A tutaj video pokazujące postępy lojalistów w mieście od końca sierpnia do grudnia. Widoczny na początku w lewym dolnym rogu korytarz do wschodniego Aleppo został utworzony podczas pierwszej (z początku sierpnia), jedynie początkowo udanej próby odblokowania miasta przez rebeliantów.

Link: https://youtu.be/9bTucDpDOZA

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Syria (2)

Post autor: Darth Stalin »

Zmiany liczebności rosyjskiego komponentu lotniczego w Syrii:

Obrazek
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Syria (2)

Post autor: Philip79 »

Ciekawe. A masz może jakieś zestawienie działających sił lądowych Rosji?
Poza tym, ja natomiast bardzo chętnie obejrzał bym zestawienie strat, zarówno sił rządowych, jak i wspierających Rosjan, szczególnie po takich wydarzeniach jak bitwa pod Al-Bab, lub wcześniej, na wschodzie oblężenie miasta Dajr az-Zaur, lub pod koniec zeszłego roku ofensywa ISIS w rejonie Palmiry, oraz jakim kosztem odbito ją z powrotem.

Zdaje sobie sprawę, że propaganda medialna IS jest robiona bardzo profesjonalnie i nie ustępuje specjalnie nawet manipulacjom ze strony mediów z USA, ale straty w nowoczesnym sprzęcie sił rządowych są zapewne ogromne, nie wspominając już podobno o masowych dezercjach i przejmowanym ciężkim sprzęcie przez IS.

Tak przy okazji, to czytałeś może nieoficjalne informacje na temat tzw "białych hełmów" i ogromnymi przekrętami, żerującymi na ludzkiej naiwności i chęci pomocy? kolejny wynalazek amerykanów, a zaangażowane są w to wszystkie wielkie media prawie na całym świecie.
Nie będę wstawiał linków ale bez problemu można znaleźć materiały na YT.

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Syria (2)

Post autor: RAJ »

W Syrii działa odpowiednik jednego batalionu zmotoryzowanego, przy czym głównie służy do zabezpieczania baz, wyjątkowo jakieś pododdziały brały udział w pierwszym wyzwalaniu Palmiry.
Na linii frontu działają doradcy oraz nieznana liczba specjalsów, ale raczej niezbyt duża.
Z tego powodu straty w wojskach lądowych są pomijalne.

Inną kwestią jest pewna ilość rosyjskich najemników, ale zbytnio o ich liczebności i stratach nie wiadomo.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Syria (2)

Post autor: Philip79 »

Zastanawia mnie taka kwestia:
Od północy mamy szeroko zakrojona operację "Gniew Eufratu", jest to niezły mentlik, bo mamy aż 4 strony biorące udział w konflikcie. Z jednej strony wyraźnie tworzy się na północy kraju autonomia SDF (syryjskich sił demokr.), pod nazwą bodajże "Federacji Północnej Syrii". Z nimi walczą Kurdowie, którzy mają ten sam cel, a do tego jeszcze siły Tureckie, które jak wiadomo nie uznają autonomii Kurdów.
Zastanawiam się jak będą się dzielić po wypędzeniu ISIS, bo raczej jest wątpliwa sprawa aby siły rządowe, zaangażowane teraz głównie w Palmirze miały by możliwość coś na północy działać.
Słowem mówiąc, północ Syrii raczej oderwie się (od Manbidż, przez Rakkę po Hasake na wschodzie).

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Syria (2)

Post autor: Philip79 »

Ostatnio mamy medialny bełkot dotyczący podobno ponownego użycia gazów bojowych przez siły Assada lub rosyjskie.

Wypada zauwać jak sprawa szybko sie rozwija. Pomimo tego, że nie żadnych dowodów na użycie gazów przez siły Assada, a pienić to i ja sie potrafię gdy nażre się sody i popije wodą, :) to jeszcze niedawno media głosiły o prawdopodobnym uzyciu, a już kilka dni temu wydano wyrok podając, użycie gazów jako fakt, pomimo, że nie dostarczono żadnych nowych dowodów.
Od tak, po prostu, na początku podejrzewano, później mówiono "prawdopodobnie", a dzisiaj to już normalka.

Zanim ulegniemy kolejnej manipulacji medialnej, wystarczy chodź na chwile wyłączyć TV i zastanowić się, jaki sens był by w tym, aby Assad który bezdyskusyjnie wojnę wygrywa, miał by nagle zacząć używać broni, która dyskwalifikowała by go w oczach całego świata. Musiał by być chory na umyśle, a ja szczerze wątpię w to aby ten człowiek był upośledzony umysłowo.

Co innego, gdyby Assad był w tragicznej sytuacji i użycie takiej broni mogło by w jakikolwiek sposób wpłynąć na załamanie morale wroga, bo własnie w takim celu taka broń jest wykorzystywana. Ale takiej sytuacji nie ma, a wojska rządowe są na prostej drodze do zwycięstwa konwencjonalnymi metodami, bez potrzeby robienia z siebie chorego psychicznie tyrana, który przecież po wygranej wojnie będzie potrzebował dobrych stosunków z wieloma państwami oby odbudować zniszczoną wojna Syrię.

Natomiast z drugiej strony, amerykanie, których to media tak ostro jadą po syryjskim dyktatorze, za podpisanie paktu z diabłem w postaci czerwonego czekisty Putina, zamiast oddać się w otwarte ręce strażnika pokoju światowego, przy okazji powierzając mu opiekę nad syryjskimi złożami ropy.

Kurcze, jakoś nie kupuję tej bajki z bronią chemiczną, tak jak nie kupowałem bomby atomowej saddama, oraz szybkiego zwycięstwa w Iraku i Afganistanie, oraz sprawiedliwej wojny z terroryzmem.
Jak to Bush gówniarz powiedział, gdy jego abramsy grzały silniki na granicy saudyjskiej: "jesteście z nami lub przeciwko nam" :)

My polacy, dręczeni od wieków przez terrorystów, byliśmy najszybsi z pomocą (jak wściekły rattler), chyba od razu po brytolach, ciagnelismy druta dżordżowi dabliu Bushowi. No ale mowa tu o syrii.

Co o tym myślicie?.



pozdrawiam
Ostatnio zmieniony czwartek, 6 kwietnia 2017, 17:58 przez Philip79, łącznie zmieniany 1 raz.

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Syria (2)

Post autor: RAJ »

"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Syria (2)

Post autor: Philip79 »

No proszę, widze, że juz sie wyrobiłem, jesli chodzi o zachodnia prasę.
Jeśli zniknę bez śladu któregos dnia to szukajcie mnie na Guantanamo, chyba że Putin da mi azyl, jak Snowdenowi :twisted:

Zauważ, odnośniki do gazety i rmfu, najgłosniejszych w Polsce, sztandarowych piewców prawdy :)
Chociaż ludzie jakby zaczęli mądrzeć i informacje z gazety, czy tvnu oglądają z coraz większym dystansem.
Fakt, pisowska propaganda z tvp na czele się do tego zapewne przyczyniła, ale to chyba będzie jeden z nielicznych przypadków "dobrej" propagandy.

Chociaż dzisiaj ogladałem tvpinfo i równo jadą z reszta mainstreamowymi mediami o ataku dokonanym przez Asada, jako pewniak, z tym że nie podają żadnych dowodów. Ot co, tylko politycy machającymi zdjeciami z dziecmi zabitymi sarinem.

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Syria (2)

Post autor: RAJ »

Dowody? Po co komu dowody? Jeszcze by koś je podważył i by był problem. Jak nie ma dowodów to nie ma co podważać.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Syria (2)

Post autor: Telamon »

Po co komu dowody jak się ma Tomahawki?

http://fakty.interia.pl/swiat/news-usa- ... Id,2379040
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Syria (2)

Post autor: RAJ »

Ważne jest DLACZEGO Amerykanie wykonali ten atak. "Atak chemiczny Assada" nie jest powodem tylko pretekstem. To nie jest przypadek, że atak wykonano w środku spotkania z premierem Chin. To jest tupnięcie nogą. To demonstracja wobec Rosji i Chin - zacznijcie nas traktować poważnie, bo nie zawahamy się użyć siły. Przy czym wcale bym się nie zdziwił jakby tu przede wszystkim chodziło o Chińczyków i ich sztuczne wyspy. Mogli olać Trumpa bo nie wierzyli, że odważy się zaatakować. Jeżeli zaś chodzi o Rosjan, to z początku chciał się z nimi dogadać, ale Putin najpewniej nie chciał iść na kompromis, co było widoczne wobec ostatniego zaostrzenia kursu USA wobec Rosji. Po prostu Trump potrzebował jakiejś demonstracji. Więc przywalił.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”