Separatyzmy w Europie i na świecie

RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: RAJ »

Bo może po prostu nie zdajecie sobie sprawy z realnych rozdźwięków miedzy Katalończykami a Hiszpanami.
To bynajmniej nie jest jak nasz Śląsk, to raczej jak Śląsk i Wielkopolska jako część Niemiec.
Też mieli swoje powstania i plebiscyty.
Taka ordynarna brutalność sił porządkowych wobec bezbronnych cywili nie bierze się znikąd.
Z tego co czytałem, to coś w rodzaju Straży Miejskiej to lokalna policja.
To wcale nie jest tak, że oni chcą odejść tylko dlatego, że są bogaci a inni biedni.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: Torgill »

W skrajnym scenariuszu może to doprowadzić do bardzo agresywnego stłumienia wszelkich katalońskich ruchów niepodległościowych i powstania... katalońskiego terroryzmu.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: Anomander Rake »

Nie twierdzę, że nie ma narodu Katalońskiego. Twierdzę tylko, że, bez szacowania ilu, ale znaczna część mieszkańców Katalonii wolała by żyć w Hiszpanii, z pozostałych kolejna znacząca część jest za niepodległością, bo przekonuje ją argument finansowy, przecież obecny w argumentacji za niepodległością. W efekcie, jestem przekonany, a i takie były sondaże, zwolenników niepodległości ze względów powiedzmy narodowo-ideowych była znacząca mniejszość. Piszę była, bo teraz to nie wiadomo jak jest.
Drugi argument przeciw niepodległości Katalonii jest taki, że cały czas mam nadzieję, że Europa będzie się jednak jednoczyć, a nie dzielić. A w jednoczącej się Europie (nadal mimo wszystko) takie działania niepodległościowe sensu nie mają.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: RAJ »

To już nie skończy się na rozruchach, prawdopodobnie teraz takie stłumienie skończy się katalońskim majdanem (tudzież odmianą Budapesztu '56).
Zaakceptowanie takiego rozwiązania przez UE z automatu zdyskredytuje politykę UE wobec Ukrainy i Kosowa.
Konsekwencje mogą być przedziwne.
Podejrzewam, że aktualnie już będzie bardzo trudno powstrzymać secesję Katalonii.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: Telamon »

Drugi argument przeciw niepodległości Katalonii jest taki, że cały czas mam nadzieję, że Europa będzie się jednak jednoczyć, a nie dzielić. A w jednoczącej się Europie (nadal mimo wszystko) takie działania niepodległościowe sensu nie mają.
Ja tam zawsze pisałem, że Polska powinna zjednoczyć się z Niemcami jako 3-4 kolejne landy. Trzeba się jednoczyć! Poza tym Turyngia ma taką samą flagę. Przypadek? Nie sądzę. :P

Zjednoczona Europa nie musi oznaczać kilku dużych państw, mamy też kilka małych państewek. Wszystkie i tak łączy ze sobą Europarlament.
Poza tym jeszcze raz przypominam iż Katalonia takim mikrusem nie jest, ma 7,5mln mieszkańców. Więcej niż wszystkie kraje nadbałtyckie bądź Słowacja i kilka innych narodów. Mają swój język, kulturę, historię więc jeżeli Katalończycy chcą niepodległości to niech ją mają. Wiemy iż tylko część jej chciała ale kretyni z Madrytu postarali się aby reszta również obrała kierunek niepodległościowy.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: cdc9 »

Również nie rozumiem argumentu o wielkości państw.
Demokracja w UE ma chyba polegać na tym, że dobrze czuje się w niej i Malta, i Niemcy.
W USA chyba nigdy do głowy by nie przyszło likwidować mikrusów typu New Hampshire czy Delaware, bo nie pasują do Kalifornii bądź Teksasu.

Wracając do Hiszpanii, to dziwię się retoryce wczorajszego orędzia Filipa VI. Zamiast pochylić się nad niedzielą opowiadał o zachwianej lojalności wobec Madrytu i chwalił postawę rządu i policji. Jeśli tak chce być królem wszystkich obywateli Hiszpanii, to nie wróżę mu wielkiej kariery.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: Anomander Rake »

Bardzo możliwe, że gdyby do referendum katalońskiego zrobiono równie profesjonalne podejście, to wcale nie musiałoby się okazać, że Katalonia chce niepodległości.
To prawda. Inna rzecz jest jednak taka, że w takich referendach biorą jednak udział nade wszystko osoby zaangażowane, a zmiana angażuje bardziej niż status quo. Czyli, niezależnie od sytuacji, w referendum można się spodziewać nadreprezentacji zwolenników secesji.
Ja tam zawsze pisałem, że Polska powinna zjednoczyć się z Niemcami jako 3-4 kolejne landy. Trzeba się jednoczyć! Poza tym Turyngia ma taką samą flagę. Przypadek? Nie sądzę. :P
Dobrze, że napisałeś o tej fladze, bo bym pomyślał, że twój umysł, na poważnie, wysnuł z mojej wypowiedzi powyższy wniosek.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: Torgill »

Ja tam zawsze pisałem, że Polska powinna zjednoczyć się z Niemcami jako 3-4 kolejne landy. Trzeba się jednoczyć! Poza tym Turyngia ma taką samą flagę. Przypadek? Nie sądzę. :P
Trzeba łaskawie się zgodzić na przyjęcie Turyngii do Polski, skoro tak bardzo chcą do nas dołączyć - na co flaga wskazuje ;)

Nikt nie przeprowadził jeszcze (albo nie widziałem) sondaży badania opinii publicznej na temat niepodległości w Katalonii, więc powinniśmy się wstrzymać z twierdzeniami dotyczącymi wielkości poparcia dla tego działania po ostatnich wydarzeniach.
Królowi się nie dziwię, jest królem Hiszpanii, niepodległość Katalonii też by była dla niego niekorzystna. Nie po to Ferdynand i Izabela łączyli kraje, żeby je rozdzielać :)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: Telamon »

http://www.rp.pl/Spoleczenstwo/16072969 ... .html#ap-1

Ja widywałem takie sondaże. Wynik ostateczny nie był pewny ale te z przedednia wyborów wskazywały na kilku procentową przewagę unionistów (mimo braku pozytywnego działania Madrytu). Trochę jak w Szkocji.
Teraz to i tak nie jest ważne - Madryt przypomniał Katalonii jak się z nią obchodził w przeszłości. Miną lata nim sytuacja powróci do normalności.

UE Parlament ustosunkował się już do niedzielnych zajść czy też polski kornik nadal spędza sen z powiek parlamentarzystów?
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: Telamon »

Jeszcze tak dodam:

Obrazek
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: Torgill »

Oto i najważniejsze wypowiedzi z debaty w PE o Katalonii.
http://forsal.pl/swiat/unia-europejska/ ... -sily.html
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: cdc9 »

L'ordre regne a Varsovie.
"Zachodni" niezmienny standard.
A jeśli chodzi o nasze podwórko, to wystarczy wyeksponować nieco kilka wypowiedzi z tej debaty i w następnych wyborach jedna z partii będzie miała większość konstytucyjną.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: RAJ »

Ładny przyczynek do rozpieprzenia UE. Trudno o lepsze paliwo dla eurosceptyków.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: Torgill »

Jestem teraz ciekaw jednej rzeczy. Generalnie Katalonia chciałaby się odłączyć od Hiszpanii i przyłączyć do Unii jako Katalonia. Zyskać niepodległość, żeby ją znowu w pewnym stopniu stracić. Bez wspólnego rynku UE Katalonia nie bardzo ma podstawy do rozwoju.
Najciekawsze jest to, jak bardzo prounijni są Katalończycy po takich wypowiedziach i jak to wpłynie na ich dążenie do niepodległości.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: Anomander Rake »

Czyli, jak się można spodziewać, w znacznym stopniu chodzi nie o niepodległość, a o kasę, którą nie chcą się dzielić z resztą Hiszpanii. Trudno mi z tym sympatyzować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”